Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: Zamek Króla Daniela w Chełmie.

Andrzej Sawa:
Kilka dni temu jeden z pracujących na Górce archeologów stwierdził,że to najciekawsze obecnie badania archeologiczne w Polsce.
Dlaczego?

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Diana Pogodna

Diana Pogodna wolny zawód

Temat: Zamek Króla Daniela w Chełmie.

Przypominam sobie, że już w 2010 uważano te badania archeologiczne za obiecujące i zakrojone na wiekszą skalę :

Andrzej Buko, miedewista, kieruje wykopaliskami na zamku w Chełmie

Księstwo Daniela Romanowicza, który wzniósł swoją siedzibę w Chełmie, zaistniało intensywnie w średniowiecznej Europie, ale prędko zgasło. Było najpotężniejsze z władztw na pograniczu polsko-ruskim. Stanowiło łącznik między Wschodem i Zachodem pod względem religijnym i architektonicznym, o czym świadczą tegoroczne wykopaliska. Daniel Romanowicz swoją siedzibę stworzył na miarę europejskich dworów. Papież Innocenty IV widział w nim tego, który połączy Kościół rzymski ze wschodnim, dlatego koronował go na króla w Drohiczynie w 1253 roku. Niestety, Ruś potraktowała go jak odszczepieńca, a Zachód zbagatelizował go w obliczu najazdów tatarskich. W rezultacie, po śmierci Daniela w roku 1264, Chełm jako stolica księstwa upadł, a jego syn Lew przeniósł stolicę do miasta założonego dekadę wcześniej, które wzięło od niego nazwę: Lwów.

Król Daniel został pochowany w Chełmie. Obecnie wielu Ukraińców uważa Daniela za pierwszego władcę państwa ukraińskiego, a Wzgórze Katedralne w Chełmie traktuje w podobnych kategoriach jak Polacy Wawel. Myślę, że miejsce to również pod względem archeologicznym wreszcie będzie miało więcej szczęścia niż dotychczas. Wprawdzie już rozkopywał je w latach 1910 – 1912 rosyjski badacz Pokryszkin, ale niestety materiały i dokumentacja zaginęły. Obecne badania zakrojone są na szeroką skalę, z archeologami współpracują m.in. architekci i informatycy, którzy stworzą wizualizacją obiektu. Planujemy również stworzenie na chełmskim wzgórzu skansenu."

http://www.rp.pl/artykul/542568.html

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Następna dyskusja:

Fortece króla Salomona ?




Wyślij zaproszenie do