Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Wojny i spustoszenia oraz ich wpływ na dorobek cywlizacyjny

Tabliczki, głównie z Knossos i Pylos, zapisane jakąś wczesną formą języka greckiego ocalały tylko dzięki temu, że wypaliły się w pożarze, który zniszczył pałace.
Upadek państwa III dynastii z Ur , spowodowany najazdem wojska elamickich z 2004 roku dał w rezultacie pogrzebanie ogromnych (i współcześnie odsłoniętych) archiwów w ruinach Ummy, Puzrisz-Dagan oraz Girsu. Położenie kresu dynastii babilońskiej na południu przez królów nowej dynastii Kraju Morza w czasach panowania Samsuliny (1726) oraz upadek pierwszej dynastii z Babilonu wskutek najazdu wojsk hetyckich w 1595 roku zostawił archeologom ogromne archiwa w Larsie i Sippar.
Nasjławniejszą jest biblioteka króla Asurbanipala będąca bezcennym źródłem dla odtworzenie babilońskiej i asyryjskiej literatury. Ocalała dzięki najazdowi Persów i Medów w 612 roku, gdyż została pogrzebana w ruinach.
W 1759 roku słynny Hammurapi zdobył i doszczętnie zburzył pałac w Mari. Dzięki temu dolne kondygnacje pałacu zostały ukryte pod ruinami a wśród nich pałacowe archiwum zawierające około 25 tysiecy tabliczek z pismem klinowym.