Temat: Warszawski podziemiocentryzm
Artykul utrzymany w konwencji (modnej ostatnio) "odbrązowienia" niektorych tematow nieco jednak splyca tematykę.
Autor nie skupia się na kilku istotnych faktach. Już przed wojną w ogolnie żarliwie patriotycznej stolicy, nie trudno bylo spotkać osoby znacznie mniej zaangażowane w sprawy państwowe i nie tak dumne z faktu odzyskania niepodleglości czy posciągliwe w stosunku do sanacyjnej wladzy. Przeludnione slumsy, bezrobocie, wielki kryzys ekonomiczny i trudy życia dotykaly wiele warstw spolecznych. Ich status podczas okupacji nie musial aż tak bardzo pogorszyć się jak szerokorozumianej inteligencji czy burżuazji. Wplywalo to zatem na pewne pasywne postawy.
Kolejna rzecz to przytlaczająca obecność Niemcow w Warszawie (pisze o tym wielu autorow m.in Davies w "Powstaniu 44") Już od pierwszych dni października'39 Warszawie probowano nadać niemiecki charakter, miasto i mieszkańcow calkowicie zmienić i zlamąc kręgoslup narodu. Liczne zakazy, nakazy, rozporządzenia, "nur fur Deutsche", częste lapanki, oglupianie poprzez gadzinową prasę czy jawne niskiego lotu teatrzyki, podzial miasta, zastraszanie to wszystko sprawialo, że ludność zachowywala się roznie i zupelnie skrajnie.
W II polowie 42 r. (a więc w sytuacji gdy wojna daleka byla od rozstrzygnięć) Podziemie raportowalo do rządu londyńskiego w opracowaniu "Trzy Warszawy" następujący podzial mieszkańcow miasta:
- Warszawa haniebna (5% mieszkańcow) - osoby robiące interesy z okupantem, Warszawa bawiąca się, volsdeutsche, wszyscy, ktorzy idealnie odnaleźli się w nowej rzeczywistosci
- Warszawa "Kowalskich" (70%) -ludzie bierni, często pasywni ale zachowujący wobec okupanta postawę godną, ogolnie życzliwi Podziemiu i Żydom. najczęściej to wlaśnie ta warstwa padala ofiarą przypadkowych lapanek, donosicieli, najczęściej to oni odczuwali glod i trudy życia
- Warszawa podziemna, heroiczna, walcząca- 25% opisano ją następująco: 'to świat fanatykow, bohaterow, Kmicicow, ambicjuszy, materialistow, karierowiczow, partyjniakow, cwaniakow -wszyscy oni posiadają wspolną cechę odwagę, bez ktorej mozna wejść do świata konspiracyjnego ale nie można w nim dlugo wytrzymać".
Marcin C. edytował(a) ten post dnia 11.02.13 o godzinie 23:59