konto usunięte

Temat: Polskie szkolnictwo wyższe poza granicami kraju.

Nie dalej jak przed rokiem, podczas "polowania" na rarytasy bibliofilskie ;), natrafiłem na ciekawą pozycję pt." Polscy Studenci Żołnierze we Włoszech, w latach 1945-47". Praca zbiorowa pod red. Romana Lewickiego. Wydana w Londynie w 1996 roku, przez Caldra House.
W/w opracowanie porusza temat mało znany, a do 1989 roku wręcz niepopularny. Ukazuje ówczesny stan emigracyjnej nauki, i jej poziom. Postacią kluczową jest osoba Karoliny Lanckorońskiej, która jako pierwsza kobieta w II RP, w 1935 habilitowała się na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie na podstawie rozprawy "Dekoracja malarska kościoła Il Gesu w Rzymie", gdzie została zatrudniona jako docent, kierownik katedry historii sztuki na Wydziale Humanistycznym. Po 1945 roku wspiera zarówno polską edukację na obczyźnie jak i kulturę materialną.

konto usunięte

Temat: Polskie szkolnictwo wyższe poza granicami kraju.

Karolina Lanckorońska jest znaną postacią, przynajmniej w krakowskim środowisku historyczny, choć nie tylko. Zarówno jej biografia, jak i działalność naukowa czy fundacyjna nie jest niczym nowym. Zmarła w 2002 r.

Dla zainteresowanych http://pau.krakow.pl/index.php/2008031766/Stypendia-Fu...

konto usunięte

Temat: Polskie szkolnictwo wyższe poza granicami kraju.

Postać prof. Karoliny Lanckorońskiej jest bardzo znana, nie tylko w świecie naukowym. Także jako filantrop - co niewątpliwie nie jest nowością ( źródeł i bibliografii w tym temacie multum ). Jednak mało opracowań zostało poświęconych szkolnictwu wyższemu na emigracji, a zwłaszcza losom jego absolwentów.
A ciekawe to historie, wpisujące się w tło wielu krajów europejskich - szkoda że nie bezpośrednio dla RP ( ale cóż, takie były realia polityczne ).

Następna dyskusja:

Polskie obozy koncentracyjn...




Wyślij zaproszenie do