Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

przy okazji dnia dzisiejszego (reakcja moderatora tego forum)
mozna pisac komunisci to nie-Polacy
mozna pisac oboz pracy;
historia boli dalej
fakty zawsze interpretuje sie jak wygodniej :(

czy jestescie gotowi na przelkniecie prawdy historycznej i przymiotnika" polskie" ? To ze przywiezione z sowietami jest oczywiste
- ślepy odwet nie zawsze jest sprawiedliwy

czas przypomnieć pewne historie:

Związek Ludności Narodowości Śląskiej Zabrze 18.03.2007
41-800 Zabrze
ul. Ślęczka 2 b/3

Szanowne Panie
Szanowni Panowie
W związku z inicjatywą rządu polskiego o zmianę nazwy byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau pozwalamy sobie zwrócić uwagę na parę problemów, które są związane z proponowaną zmianą nazwy.
Proponowana zmiana naszym zdaniem jest:
- próbą zawężenia okresu funkcjonowania tego obozu koncentracyjnego do okresu zarządzania nim przez Niemców
- próbą zawężenia listy winnych zbrodni dokonywanych w tym miejscu,
- próbą zamazania części tragicznej historii tego miejsca,
- lekceważeniem tragedii części ofiar.
Obóz Auschwitz-Birkenau po przejściu frontu wojennego w styczniu 1945 roku został ponownie otwarty w lutym 1945 r. Zamknięto w nim jeńców wojennych i osoby cywilne. Miało tam miejsce świadome i celowe znęcanie się nad osobami cywilnymi. Sporo z nich poniosło smierć w Auschwitz. Oboz działał do 1948 r.
Na terytorium powojennej Polski i ziemiach pod administracją polską było czynnych 1.255 obozów, które nosiły nazwy: obóz pracy, obóz karny, obóz koncentracyjny i in.. Obozy te były umieszczone najczęściej w tych samych miejscach co nazistowskie obozy koncentracyjne lub zostały na nowo założone.

Dla unaocznienia faktu czym kończyło się przebywanie w tych obozach podajemy 3 przykłady
- w obozie koncentracyjnym w Łambinowicach życie straciło ponad 1,6 tys. osób
- w obozie koncentracyjnym w Świętochłowicach (komunistyczny obóz koncentracyjny zlokalizowany został na terenie filii nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau) szacunki mówią o 2,5-4 tys. osób, które nie przeżyły,
- w obozie koncentracyjnym w Jaworznie (komunistyczny obóz koncentracyjny zlokalizowany został na terenie filii nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau) z 23.669 uwięzionych - zmarło, zostało zakatowanych na śmierć, zabitych i zastrzelonych 6.987 osób.
O skali problemu funkcjonowania obozów koncentracyjnych niech świadczy fakt, że 1 listopada 1949 r. w obozach na terenie całej Polski i ziemiach administrowanych przez Polskę było uwięzionych 343 dzieci i 95.395 dorosłych.
Ostatnie obozy koncentracyjne na terytorium Polski zlikwidowano w połowie lat 50-tych XX w.

Na terenie Obozu Auschwitz-Birkenau, po przejściu frontu wojennego, otwarto parę obozów koncentracyjnych o różnym zakresie funkcjonowania.
Obozami nr 22 i nr 78 kierował płk Masłobojew z ZSRR. Dla określenia skali funkcjonowania tych 2 obozów koncentracyjnych niech posłużą niektóre liczby.
- potwierdzono, że conajmniej 23 tys. osób zostało z tych obozów (nr 22 i 7Cool wywiezionych do ZSRR
- potwierdzono, że sam płk Masłobojew zwolnił z tych obozów 12 tys. osób
- potwierdzono, że płk Masłobojew przekazał polskim władzom w okresie 21 sierpnia.1945
3 września 1945 roku 7.135 osób z obozu nr 78, z których 280 osób władze polskie skierowały do polskiego obozu koncentracyjnego na terytorium Oświęcimia
Dla Ślązaków Obóz Auschwitz-Birkenau ma szczególne znaczenie, gdyż wiążę on się bezpośrednio z akcją wywózek Ślązaków do ZSRR w 1945 roku. W Auschwitz-Birkenau selekcjonowano osoby zdolne do pracy fizycznej i formowano transporty tych osób do katorżniczej pracy w ZSRR. W wielu transportach znaleźli się mężczyźni i kobiety. Transporty z Oświęcimia do poszczególnych obozów radzieckich były w drodze od 4 do 6 tygodni. Sporo osób zmarło w okrutny sposób już w czasie transportu, co było częścią stalinowskiego programu wyniszczenia. Na przykład w pociągu wysłanym we wrześniu 1945 r. do obozu Wyszni-Wołoczek z liczby 2,1 tys. osób w czasie podróży zmarło 600 osób. Pociąg był w drodze miesiąc i jeden dzień.
Do dzisiaj nie ustalono dokładnej liczby osób wywiezionych z Górnego Śląska do ZSRR, przy czym naukowcy szacują, że mogło być nawet 90 tys. osob. Z powrotem wróciło zaledwie 3 tys. osób. Tylko niewielki procent osób wywiezionych z Oświęcimia, przeżyło te transporty i często dopiero po wielu latach powróciło do domu.
Dla nas Ślązaków Auschwitz-Birkenau jest szczególnie ważnym miejscem.
Dla lepszego zrozumienia sytuacji w Oświęcimiu pozwalamy sobie podać transporty, jakie z tego obozu odchodziły do ZSRR. Z Oświęcimia wyruszały pociągi do stalinowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Poniższe informacje pochodzą z oficjalnych dokumentów uwięzionych jeńców z lat 50-tych XX w.
28/29 maja 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg z 2 tys. osób do obozu Karaganda w Kazachstanie.
Na początku czerwca 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg do KZ Prokopiensk w zachodniej Syberii, w którym znajdowało się 2 tys. osób.
12 czerwca 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg do Kujbyszewa z 2,15 tys. osobami.
13 czerwca 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg z 2 tys. osobami do syberyjskiego obozu Kiselewsk-Badajewska.
16 czerwca 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg z 2 tys. osobami do KZ Kemerowo.
11 lipca 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg z 2850 osobami do KZ Stalinogorsk.
17 lipca 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg z 700 osobami do KZ Sambor nad Dniestrem.
18 lipca 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg z 1 tys. osób do KZ Beslan-Mozdok na Kaukazie.
30 lipca 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg z 2,4 tys. osobami do Murmańska.
11 września 1945 r. wyruszył z Oświęcimia pociąg z 2,1 tys. osobami do Wyszni-Wołoczek.
Pod koniec września 1945 wyruszył z Oświęcimia pociąg z 1,1 tys. osobami do Milotowo na Kaukazie.

Po przejściu frontu wojennego funkcjonowało parę obozów koncentracyjnych na terenie miasta Oświęcimia, prowadzonych przez Polaków. Dokładna liczba jest do dzisiaj ukrywana.
Jeden z obozów koncentracyjnym na terenie Auschwitz-Birkenau, dla osób cywilnych został założony przez PUBP (Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego) w Bielsku-Białej. Był on w strukturach MBP (Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego), podlegał COP (Centralny Obóz Pracy) w Jaworznie a nadzór sprawował Wydział Więziennictwa i Obozów WUBP (Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego) w Krakowie.
Był to obóz II klasy. W 1945 r. obóz w Oświęcimiu podlegał właściwości terytorialnej Specjalnego Sądu Karnego w Krakowie.
Ten polski obóz koncentracyjny zlokalizowany na terenie obozu Auschwitz-Birkenau prowadzili Adam Marcel, Edward Nyderek, Timoszuk i Feliksiak (był zastępcą naczelnika obozu). Według statystyki MBP z czerwca 1945 r. w obozie tym przebywało 97 dzieci do lat 13 i starców. Według. stanu na 11 września 1945 r. w obozie tym przebywały 1.094 osoby, w tym 6 obywateli austriackich.
Wiadomo, że jeszcze w latach 50-tych XX w. na terenie miasta Oświęcimia funkcjonował obóz koncentracyjny prowadzony przez Polaków.
Informacje o obozach powstałych po przejściu frontu wojennego na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau są bardzo skąpe i trudno je uzyskać.
Jesteśmy gotowi do rozmów o zmianie nazwy, ale nie możemy zgodzić się by nowa nazwa wykreśliła z kart historii tragedię m.in. Ślązaków, która miała miejsce od lutego 1945 r.
Polska nie chce podać do publicznej wiadomości, iż po wojnie umierali w Oświęcimiu (Auschwitz-Birkenau) zamknięci tam Ślązacy, Niemcy, Ukraińcy, Folksdojcze. Próbuje się twierdzić, że czegoś takiego nie było. Odmawia się również upamiętnienia osób, które straciły życie w tym miejscu. Dla przykładu podajemy sprawę Pana Janczy.
Z Hałcnowa (dawniej Alzen) wywieziono do Oświęcimia p. Józefa Jancza, który już do domu nie powrócił, gdyż zmarł 9 listopada 1945 r. na niewydolność mięśnia sercowego jak napisano w odpisie zupełnym aktu zgonu wydanego przez Urząd Stanu Cywilnego w Oświęcimiu. Jako miejsce zgonu podano Oświęcim-Brzezinka - obóz Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Pochowano go tego samego dnia, bez podania miejsca spoczynku. Nie mając bliższych danych, trudno było zrobić sekcję zwłok, by stwierdzić prawdziwą przyczynę zgonu.
Syn p. Janczy pisał do Muzeum Obozu w Oświęcimiu, do Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach jak również i do premiera Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z prośbą o pozwolenie na umieszczenie małej tabliczki upamiętniającej śmierć jego ojca na terenie obozu, na co żadna z instytucji nie wyraziła zgody. Prośbę ponowił w piśmie do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, w 2001 r. zezwolenia jednak nie otrzymał.

Informacje, nasze są potwierdzone przez Instytut Pamięci Narodowej (polska instytucja rządowa powołana dla badania zbrodni nazistowskich i komunistycznych) jak również przez naukowców, autorów książek historycznych:
Książka dr Edmunda Nowaka dyrektora Muzeum utworzonego na terenie obozu koncentracyjnego w Łambinowicach
Obozy na Śląsku Opolskim w systemie powojennych obozów w Polsce (1945-1950). Historia i implikacje
Książka dr Adama Dziuroka pracownika Instytutu Pamięci Narodowej Obóz pracy w Świętochłowicach w 1945 roku
Książka pod redakcją dr Adama Dziuroka i Marcina Niedurnego pracowników Instytutu Pamięci Narodowej Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.
Książki dr historii Ewalda Polloka "Slaskie tragedie", "Legendy, manipulacje, klamstwa"

Bylibyśmy wdzięczni gdyby nasze uwagi zostały wzięte pod uwagę w czasie dyskusji nad proponowaną przez rząd Polski zmianą nazwy. Mamy nadzieję, że tragiczny los Ślązaków nie zostanie skazany na zapomnienie.

Andrzej Roczniok
Dariusz Jerczyński


oboz MBP/UB w Swietochlowicach http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/239/3758/?poz=3&update=1
&
oboz NKWD w Toszku http://www.toszek.pl/pliki/Toszek_sesja.pdf (potem przekazany Polakom)
oboz MBP w Jaworznie http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/lemkowie/his...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Centralny_Ob%C3%B3z_Pracy...

Dziedzictwo Auschwitz i Gułagu
13.09.2003, MK
TAK BYŁO

Dziedzictwo Auschwitz i Gułagu
Władze komunistyczne w powojennej Polsce wykorzystywały wiele metod nazizmu, które tak głośno zwalczały i potępiały. Wymownym przykładem tego związku dwóch totalitaryzmów są obozy zakładane tuż po wojnie, o których w swojej książce "Obozy pracy w Polsce 1944 - 1950" pisze Bogusław Kopka.
> Nowe władze organizowały je często w dawnych obozach
niemieckich. Zmienił się skład więźniów - zamykani byli teraz głównie Niemcy i volksdeutsche (oblicza się, że było ich ok. 2,5 mln), ale także Polacy oskarżani przeważnie o działalność w AK, przesiedleńcy, z czasem rozmaici przeciwnicy polityczni, "wrogowie ustroju" lub podejrzani o nieposłuszeństwo. Te obozy odwetu, represji i zemsty zwycięzców były jednocześnie obozami przymusowej pracy działającymi według systemu sowieckiego. Łączono w nich represje karne z niewolniczą pracą w najcięższych warunkach - w kopalniach, hutach, kamieniołomach.

Sieć obozów rozsianych po całej Polsce sowiecki NKWD zaczął tworzyć już pod koniec wojny. Najwięcej było ich na Śląsku, ale też w Warszawie, gdzie prócz głównego obozu założonego na terenie dawnego getta działało też kilkanaście podobozów dzielnicowych. Były to najpierw obozy przejściowe, w których przebywali jeńcy wojenni, więźniowie oczekujący na "rehabilitację" lub mający się przystosować do nowych warunków politycznych. Oprócz Niemców i ludności autochtonicznej z tzw. volkslist przetrzymywano w nich Polaków, a nawet cudzoziemców: Ukraińców, Czechów, Austriaków, Rumunów, Jugosłowian. Wśród więźniów znajdowały się kobiety, dzieci, młodzież, starcy.

Część więźniów wykorzystywano do demontażu fabryk, elektrowni, mostów i wywozu ich do ZSRR. Rozpoczęto też wydobycie węgla i jego wywóz ze Śląska na potrzeby radzieckiej gospodarki. W najcięższych obozach w Toszku i Gliwicach-Łabędach w ciągu czterech miesięcy zmarło około 3300 z 4500 więźniów. Równocześnie Rosjanie deportowali ze Śląska do ZSRR około półtora tysiąca polskich górników, którzy pracowali później w kopalniach, fabrykach zbrojeniowych, w kołchozach Zagłębia Donieckiego, Syberii, Kazachstanu.

Pod koniec 1945 r. rozpoczęto likwidację obozów NKWD, również tych założonych na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przekazywano je - wraz z około 50 tys. jeńców wojennych oraz internowanych, którzy do lat 50. stanowili trzon karnych obozów pracy - polskim władzom komunistycznym pod zarząd Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Największe obozy na Śląsku w Jaworznie i Świętochłowicach zostały założone na terenach byłych obozów niemieckich - oddziałów Auschwitz. Liczba obozów w całej Polsce jest dziś trudna do oszacowania.
Historyk Bogusław Kopka w książce dokumentującej ich działalność w latach 1944 - 1950 podaje, że było ich ponad 200. Śląsk był usiany obozami zakładanymi niemal przy każdej kopalni i hucie. Kopka szacuje, że w okresie największego "rozwoju" obozów w latach 1946 - 1947 przebywało w nich od 50 do 70 tys. więźniów. Według wcześniejszych badań zmarło w nich lub zostało zamęczonych około 11 tys. więźniów, w tym 7 tys. w obozie w Jaworznie. Bogusław Kopka uważa, że są to liczby zaniżone.

Jednym z najcięższych był obóz w Świętochłowicach, którym kierował znany z okrucieństwa Salomon Morel. Miał on zwyczaj witać nowych więźniów słowami: "Oświęcim był niczym w porównaniu z tym, co tu przeżyjecie. Nie będziecie rozstrzeliwani, tak jak to robili Niemcy, tu się zdechnie". W ciągu nieco ponadpółrocznego istnienia obozu przeszło przezeń około 5 tys. więźniów, zmarło ponad 1850, w tym ok. 1600 podczas epidemii tyfusu, której władze obozu nawet nie starały się powstrzymywać.

Na Górnym Śląsku obozy pracy przymusowej podlegały także Centralnemu Zarządowi Przemysłu Węglowego, który zakładał je, by zapewnić armię ok. 60 tys. robotników potrzebnych do zwiększonych zadań produkcyjnych w kopalniach i hutach. Jednak w czasie zdobywania władzy przez komunistów, zaostrzonej walki politycznej ze zbrojnym podziemiem i opozycją niepodległościową, w czasie akcji przesiedleńczej "Wisła" do obozów w coraz większym stopniu zaczęli trafiać przeciwnicy polityczni, "wrogowie systemu, dywersanci, sabotażyści, obszarnicy, kułacy" i wszyscy podejrzani o niechętne nastawienie do nowego systemu. W końcu 1945 r. powstała Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem, podlegająca ścisłemu kierownictwu Polskiej Partii Robotniczej. Miała ona uprawnienia do karania tych, których uznano za niebezpiecznych lub szkodliwych dla państwa. W latach 1947 -1950 uczestniczyła w akcjach represyjnych, określanych jako "bitwa o handel" czy "walki o węgiel, o hodowlę" (akcja H, akcja U), których ofiarą padli wszyscy prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (rolnicy, rzemieślnicy, kupcy, właściciele fabryk i nieruchomości).

W dokumentach zachowały się zalecenia określające jasno politykę społeczną władz komunistycznych. Należało stosować: "w stosunku do kupców - w zasadzie karę grzywny, gdyby zaś sytuacja na rynku stała się poważna - wnioski na obóz. (...) Przeciwko właścicielom fabryk prywatnych występować z wnioskami na obóz, a areszt tymczasowy stosować ostrożnie, w jaskrawych wypadkach; ad przemysł prywatny (...) należy przestrzec, że wszelkie podwyżki będą traktowane jako szkodnictwo gospodarcze (art. 10). Kary - stosować wnioski na obóz pracy. (...) Jeśli stwierdzi się nielegalny ubój, winny musi być niezwłocznie aresztowany. Karą zasadniczą jest w tym wypadku obóz pracy nie niższy od sześciu miesięcy".

Przymusowe obozy pracy odegrały ważną rolę w tworzeniu systemu komunistycznego w Polsce, który zdobywał władzę z sowieckiego nadania nie tylko zbrojnie i politycznie, ale i drogą zniewolenia, zastraszenia i eksploatacji całego społeczeństwa, zwłaszcza tych wszystkich, którzy w różny sposób opierali się wrogiemu systemowi lub nie byli jawnie jego zwolennikami. Mimo upływu czasu wciąż wychodzą na jaw nieznane i trudne już dziś do pojęcia fakty i wydarzenia. Dlatego wszelkie dokumentujące tę zapominaną już rzeczywistość prace, takie jak książka Bogusława Kopki, mają wartość nie do przecenienia, pozwalają bowiem w sposób coraz pełniejszy, obiektywny i rzeczowy pokazać proces tworzenia i działania systemu komunistycznego w Polsce.
Marek Klecel

Bogusław Kopka "Obozy pracy w Polsce 1944 - 1950. Przewodnik encyklopedyczny". Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa, Ośrodek Karta, Warszawa 2003.

http://new-arch.rp.pl/artykul/451014.htmlTomasz W. edytował(a) ten post dnia 01.03.11 o godzinie 10:38
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Tomasz W.:
przy okazji dnia dzisiejszego (reakcja moderatora tego forum)
mozna pisac komunisci to nie-Polacy
mozna pisac oboz pracy;
historia boli dalej
fakty zawsze interpretuje sie jak wygodniej :(

czy jestescie gotowi na przelkniecie prawdy historycznej i przymiotnika" polskie" ? To ze przywiezione z sowietami jest oczywiste
- ślepy odwet nie zawsze jest sprawiedliwy

czas przypomnieć pewne historie:
reakcja moda była na zgłoszone przeze mnie nazwanie przez Pana przywołanych przeze mnie niemieckich obozów zagłady polskimi, teraz albo odwraca Pan kota ogonem, albo pisze co wie, nie wiedząc co pisze. szkoda, że moderatorzy usunęli nasze wypowiedzi.
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Tomasz W.:
Uprzejmie proszę o większe umiarkowanie w długości wypowiedzi.
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

mam nadzieje ze unikniemy tutaj komentarzy jak pod http://publicysta.blogspot.com/2011/02/polski-oboz-kon...

tlumaczenie pochodzeniem etnicznym & sugestie dotyczace "rozwiazania" kwestii narodowych jak tam (w/w) podpadaja obecnie pod paragrafy kodeksu karnego
niezaleznie od tego jak bardzo bylo by wygodne dla negujacych fakt kto firmowal obozy dla Ślązaków i innych "niewygodnych".

Nie odnosze się do kwestii wypędzeń przedpoczdamskich i ich legalności -
akcentując kwestię polskich obozów koncentracyjnych od 1945r chce zwrocic uwage na to iz dzialajac odwetowo wzgledem Niemcow przy okazji stosowano represje takze wzgledem "swoich" - wsrod nich byli rowniez powstańcy śląscy
(ci sami którzy walczyli o przyłączenie G.Slaska do 2RP)
Interwencje gen Zawadzkiego i wowczas plk. Zietka nie byly skuteczne
- zwolniono pewna ilosc osob, ludzie wrocili z wywozki do ZSRR 0o 1950r (tu sie naklada system gulagow i katorzniczej pracy dla sowietow) ale tak jak sie szacuje iz wywieziono ok 80tys ludzi tak wrocilo ok 10tys

PS tez ubolewam ze usunieto moja wypowiedz - nie kojarze tam ataku ad personam
opaczne zrozumienie tekstu przez pana A. raczej nie wynikalo z tresci mojego postu
mam nadzieje ze temat dotyczacy Syndromu Nemmersdorf'u zostanie odblokowany i wyczyszczony z OTu
prowadzenie dyskusji na tematy historyczne ma sens o ile dalej dyskusja dotyczy tematu ;)Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 01.03.11 o godzinie 10:26
Luděk V.

Luděk V. tłumacz
polsko-czeski

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Arkadiusz Piotr Z.:
reakcja moda była na zgłoszone przeze mnie nazwanie przez Pana przywołanych przeze mnie niemieckich obozów zagłady polskimi,

Ja miałem wrażenie, że w tym skasowanym wpisie Tomasz odnosił się do powojennego etapu funkcjonowania tych obozów.
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Luděk V.:
Arkadiusz Piotr Z.:
reakcja moda była na zgłoszone przeze mnie nazwanie przez Pana przywołanych przeze mnie niemieckich obozów zagłady polskimi,

Ja miałem wrażenie, że w tym skasowanym wpisie Tomasz odnosił się do powojennego etapu funkcjonowania tych obozów.
w żaden sposób nie wynikało to z kontekstu, wręcz przeciwnie.
moja wypowiedź:
"byłem, widziałem, dziadek mojej żony je zdobywał. Monte Casino zostało zdobyte, każdy, kto twierdzi inaczej jest półmózgiem, takim samym jak ci, którzy piszą o polskich obozach koncentracyjnych. znam wielu, którzy z dziadka w Wehrmachcie zrobiło sobie przepustkę do Reichu z przyczyn czysto ekonomicznych, bo na naukę byli odporni, a tam dostali pracę jako robole, ale za marki. piękna postawa, prawda? mówię o latach 60 i 70, więc krótko po wojnie, zatem pamięć o miłosierdziu żołnierzy niemieckich była żywa."

wypowiedź p. Wróżyny:
"polskie obozy koncentracyjne sa faktem historycznym, na razie tylko ich interpretacja szwankuje; wg nowomowy...'

niestety tylko tyle się zachowało. kontekst jest jasny i czytelny.Arkadiusz Piotr Z. edytował(a) ten post dnia 28.02.11 o godzinie 22:40
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Arkadiusz Piotr Z.:
Luděk V.:
Arkadiusz Piotr Z.:
reakcja moda była na zgłoszone przeze mnie nazwanie przez Pana przywołanych przeze mnie niemieckich obozów zagłady polskimi,

Ja miałem wrażenie, że w tym skasowanym wpisie Tomasz odnosił się do powojennego etapu funkcjonowania tych obozów.
w żaden sposób nie wynikało to z kontekstu, wręcz przeciwnie.
moja wypowiedź:
"byłem, widziałem, dziadek mojej żony je zdobywał. Monte Casino zostało zdobyte, każdy, kto twierdzi inaczej jest półmózgiem, takim samym jak ci, którzy piszą o polskich obozach koncentracyjnych. znam wielu, którzy z dziadka w Wehrmachcie zrobiło sobie przepustkę do Reichu z przyczyn czysto ekonomicznych, bo na naukę byli odporni, a tam dostali pracę jako robole, ale za marki. piękna postawa, prawda? mówię o latach 60 i 70, więc krótko po wojnie, zatem pamięć o miłosierdziu żołnierzy niemieckich była żywa."

wypowiedź p. Wróżyny:
"polskie obozy koncentracyjne sa faktem historycznym, na razie tylko ich interpretacja szwankuje; wg nowomowy...

Obrazek

dopisuje - było : komunista to nie-Polak
i teraz wyjasniam -(to tak w nawiazaniu do "Warto rozmawiac" i rozmowie p. Czarnieckiego z m.in Kutzem i Gorzelikiem iz S. Morel był Żydem, obywatelem Izraele a na pewno wczesniej nie byl - wg interpretacji polsko-narodowej-obywatelem PRLu i funkcjonariuszem polskiego (jak by nie bylo) MBP
[potem nie pamietam co dokladnie napisalem}
dalej napisalem
osobiscie : moj dziadek po sluzbie w Wehrmacht'cie wrocil na Ślask i miał "cudowne" zycie
'

niestety tylko tyle się zachowało. kontekst jest jasny i czytelny.Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 01.03.11 o godzinie 10:28
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Tomasz W.:
dla jasnosci od dluzszego czasu w tej grupie umieszczam info nt wykladow, prelekcji nt tych czasow
vide
http://www.goldenline.pl/forum/597330/spotkaniawystawy...
http://www.goldenline.pl/forum/831418/filmy-i-programy...

mimo wszystko pozostaje to bez związku z poprzednią, zamkniętą dyskusją, więc tak jak pisałem, albo Pan kłamie, albo pisze wszystko co wie, nie kontrolując co i gdzie.
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Tomasz W.:
PS tez ubolewam ze usunieto moja wypowiedz - nie kojarze tam ataku ad personam

nazwał mnie Pan odpornym na wiedzę, faktycznie z kojarzeniem u Pana słabo, słabiutko rzekłbym.
opaczne zrozumienie tekstu przez pana A. raczej nie wynikalo z tresci mojego postu
a wystarczy pisać madrze, wtedy będzie się zrozumianym.
mam nadzieje ze temat dotyczacy Syndromu Nemmersdorf'u zostanie odblokowany i wyczyszczony z OTu
prowadzenie dyskusji na tematy historyczne ma sens o ile dalej dyskusja dotyczy tematu ;)
a jaki związek ma fakt istnienia obozów z syndromem Nemmersdorf?
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Arkadiusz Piotr Z.:

(...)
mam nadzieje ze temat dotyczacy Syndromu Nemmersdorf'u zostanie odblokowany i wyczyszczony z OTu
prowadzenie dyskusji na tematy historyczne ma sens o ile dalej dyskusja dotyczy tematu ;)
a jaki związek ma fakt istnienia obozów z syndromem Nemmersdorf?

wystarczy czytac ze zrozumieniem http://www.goldenline.pl/forum/2237940/syndrom-nemmers...
rozumiem ze link zostal zignorowany jako niepoprawny historyczno-politycznie?
z kontekstem i skojarzeniami u mnie moze slabo - inni maja gorzej

ad rem:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


i dla jasności że polskie nie oznacza tylko anty-niemieckie
Jaworzno

Niewielu Polaków wie, że w Jaworznie, niedaleko Krakowa, po wojnie przedłużył swe istnienie założony przez hitlerowców obóz koncentracyjny. I niewielu Łemków wie, że w tym obozie przebywali też Polacy - przeciwnicy ustroju komunistycznego w Polsce.
Właśnie ten obóz byt miejscem, w którym osadzano podejrzanych o współpracę z UPA Łemków. A nawet nie tylko Łemków - wszystkich znanych Ukraińców z Krakowa też osadzono w tym obozie.

Warszawska ukraińska gazeta "Nasze Słowo" Nr 12 i 13 z 1990 roku 6 publikuje opracowanie Jewhena Misyły na temat tego obozu. W publikacji między innymi mówi się:
po raz pierwszy publikujemy spis nazwisk Ukraińców, którzy w latach 1947-1948 zostali zabici lub zamęczeni w obozie koncentracyjnym w Jaworznie. W rezultacie prowadzonych w ciągu kilku lat poszukiwań dotychczas ustalono 150 nazwisk ofiar. Wiadomo jednak że w obozie zginęło o wiele więcej ludzi...
W spisie ofiar obozu koncentracyjnego w Jaworznie są nazwiska 144 mężczyzn, 4 kobiet oraz 15-letniego chłopca...
Najwięcej ludzi zginęło w listopadzie (33) oraz w grudniu (43) 1947 roku. Ich w sposób nieprawdopodobny konsekwentnie torturowano i morzono głodem, a dobiło ich zimno i niepohamowane choroby...
I dalej następuje tragiczny wykaz 150 ludzi - nazwiska, imiona, imiona rodziców, daty urodzeń, miejsca urodzeń, daty śmierci. Między nimi - Iwan Moroz, żołnierz Wojska Polskiego, szlak bojowy którego legł od Sybiru, poprzez Lenino do Berlina.
Greckokatolicki duchowny, ks. Stepan Dziubyna pisze: Urodziłem się we wsi Hładyszów w Gorlickiem, na Zachodniej Łemkowszczyźnie. UPA tu nie działała, jednakże dla aresztowania wystarczyło, że jestem greckokatolickim duchownym... W wagonach towarowych z zamkniętymi oknami powieźli mnie razem z innymi do Jaworzna, gdzie w czasie wojny była filia obozu koncentracyjnego Oświęcim... Przybyłych zapędzili do łaźni, żywność zabrali, bili do krwi, oblewali raz zimną, raz gorącą wodą. 7
Polscy badacze tematu z reguły przemilczają istnienie obozu koncentracyjnego w Jaworznie, nie mówią o nim też A. Szczęśniak i W. Szota. Jednakże potwierdzenie tego faktu, faktu istnienia obozu i wykorzystania go w kontekście akcji "Wisła", można znaleźć. W czasopiśmie "Wojskowy Przegląd Historyczny" generał Ignacy Blum, opisując akcję przeciwko UPA, mówi:
Ogółem w następstwie działań grupy operacyjnej "Wisła" zlikwidowano 1,509 bandytów, co stanowiło 75% stanu band z kwietnia 1947 r. Jednocześnie zlikwidowano całą cywilną sieć OUN, niszcząc w ten sposób społeczną i materialną bazę band UPA. Do obozu odosobnienia wysłano 2,781 aktywnych faszystów ukraińskich. 8
Po przeczytaniu materiałów o obozie koncentracyjnym w Jaworznie, a w mieście tym byłem po wojnie kilkanaście razy, nie wiedząc o tym obozie, na myśl przychodzi porównanie obozu w Jaworznie z obozem koncentracyjnym w Berezie Kartuskiej, w którym nie zginął ani jeden Ukrainiec!
Za obóz koncentracyjny w Jaworznie też nie ponosi odpowiedzialności naród polski. Jest to sprawa władzy komunistycznej, która wzorowała się na bolszewickiej praktyce.
Polski rząd komunistyczny wykorzystał sytuację - obecność na Łemkowszczyźnie UPA. I zastosował w stosunku do Łemków zasadę odpowiedzialności zbiorowej, która stoi w sprzeczności z ustawodawstwem krajów cywilizowanych. Daleko nie wszyscy Łemkowie współpracowali z UPA. Pisze o tym wyraźnie Artur Bata w swej książce "Bieszczady w ogniu". 9 Między innymi pisze on: Dramat ludności Łemkowskiej, to jeden z tragicznych rezultatów rozpętanej przez nacjonalizm ukraiński nienawiści (str. 215). Ten Sam autor pisze, że OUN-UPA nie miała w Łemkach naturalnych sojuszników, Mimo usilnych starań dowództwa, na Podkarpaciu udało się stworzyć tylko jedną Łemkowską sotnię "Smyrnego". jak na społeczność liczącą ponad 100 tyś. osób, osiągnięcie doprawdy niewielkie... (str. 212).
To działalność tych dwustu bojówkarzy SB OUN w pierwszym rzędzie przyczyniła się do tragedii Łemków. Jak, zresztą i do tragedii całych wsi na Ukrainie Zachodniej już po zakończeniu wojny. Przecież tylko ś1epy nie widział, że nie ma żadnej perspektywy dla UPA. Ale ona " działała ".

http://www.lemko.org/lih/wiktorp.htmlTomasz W. edytował(a) ten post dnia 01.03.11 o godzinie 10:31
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Tomasz W.:
wystarczy czytac ze zrozumieniem http://www.goldenline.pl/forum/2237940/syndrom-nemmers...
rozumiem ze link zostal zignorowany jako niepoprawny historyczno-politycznie?
z kontekstem i skojarzeniami u mnie moze slabo - inni maja gorzej
wątek ten założyłem ja nie po to, aby zafascynowani Cenckiewiczowską koncepcją historii pluli na żołnierzy spod Monte Casino zupełnie bez związku z tematem, dodatkowo przeciwstawiając im cierpienia Niemców w obozach. nawet prawo karne przewiduje długotrwały afekt jako okoliczność częściowo usprawiedliwiającą zbrodnię. dyskusja dalsza z Panem nie ma sensu, bo palnął Pan głupotę, obraził bezpośrednio mnie a teraz robi z siebie sprawiedliwego, ofiarę niezrozumienia. ocene takiej postawy pozostawiam pozostałym uczestnikom forum, swoją zachowam dla siebie. życzę spokojnej nocy w kraju tchórzy i zbrodniarzy, bo to zdaje się Pan sugerować. dobranoc.

ps
i niech Pan przestanie w żałosny sposób sposób sugerować, jakobym negował istnienie obozów, o których Pan teraz pisze. o jakich obozach była mowa wiemy obaj doskonale.Arkadiusz Piotr Z. edytował(a) ten post dnia 28.02.11 o godzinie 23:24
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Lamsdorf/ Łambinowice
historia tego miejsca jest koszmarna
obóz dla jeńców wojennych (przetrzymywano w nim m.in powstańców warszawskich, ) a potem obóz dla wysiedleńców niemieckich - byli wśród nich i Ślązacy i Polacy
http://www.cmjw.pl/www/index.php?id=mpn
chichot historii tam jest słyszalny jak nigdzie
http://www.cmjw.pl/www/index.php?id=oboz_prac
Andrzej Góralczyk

Andrzej Góralczyk Poprawiam
przedsiębiorstwa.
Właściciel portalu
Dyrekcja.pl

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Ale o co chodzi?

konto usunięte

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Szkoda, że ten ważny i ciekawy temat jest prowadzony w tak żenujący sposób.

Bardzo proszę pisać z sensem i na temat.

Dla niezorientowanych w temacie wprowadzenie;

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_obozy_koncentracy...
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Sławomir Kuziak:
Michał M.:
Szkoda, że ten ważny i ciekawy temat jest prowadzony w tak żenujący sposób.

Bardzo proszę pisać z sensem i na temat.

Dla niezorientowanych w temacie wprowadzenie;

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_obozy_koncentracy...
Nie to , żebym się czepiał, ale skoro protestujemy w przypadku nazywania obozów z lat 40-45 polskimi, to również powinniśmy konsekwentnie protestować w sytuacji analogicznej, dotyczącej czasów po roku 45.
Właściwiej byłoby napisać "żydowskie" obozy koncentracyjne albo dość neutralnie "rosyjskie"
prawda historyczna jest taka ze nie byly ani zydowskie ani rosyjskie
byly to polskie obozy koncentracyjne
- zalezne od MBP, zaleznosc od sowieckiej rosji radzieckiej, sklad osobowy obsad obozow (nie dominowala ta nacja - jakbyscie sobie zyczyli) to czynniki wtorne
tak jak nazistowskie vel niemieckie (w zaleznosci od ocen i upodoban) obozy na terenie bylej 2RP byly faktem
tak samo historia polskich obozow jest faktem - ponad 60 lat milczenia powinno wystarczyc

a po aksamitne wersje nt komunistycznych obozow wysylam do IPNuTomasz W. edytował(a) ten post dnia 01.03.11 o godzinie 22:36
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Tomasz W.:
upodoban) obozy na terenie bylej 2RP byly faktem

no właśnie nie, bo II RP skończyła się w 39, po 45 była PRL. trzymajmy się faktów. była II RP to nie to samo co PRL nawet terytorialnie.
tak samo historia polskich obozow jest faktem - ponad 60 lat milczenia powinno wystarczyc

jakiego milczenia? o tym sporo jest wydawnictw, nawet programy w TVP i nie tylko. bije Pa n pianę. o tych obozach jest oficjalnie mówione i większość z nas o tym wie.

a po aksamitne wersje nt komunistycznych obozow wysylam do IPNuArkadiusz Piotr Z. edytował(a) ten post dnia 02.03.11 o godzinie 08:52
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Tomasz W.:
Lamsdorf/ Łambinowice
historia tego miejsca jest koszmarna
obóz dla jeńców wojennych (przetrzymywano w nim m.in powstańców warszawskich, ) a potem obóz dla wysiedleńców niemieckich - byli wśród nich i Ślązacy i Polacy

a czym różni się Ślązak od Polaka albo Niemca? póki co, to nie jest narodowość ( i mam nadzieję, że tak pozostanie), a nazwa mieszkańca tego regionu Polski.
http://www.cmjw.pl/www/index.php?id=mpn
chichot historii tam jest słyszalny jak nigdzie
http://www.cmjw.pl/www/index.php?id=oboz_prac
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Arkadiusz Piotr Z.:
Tomasz W.:
upodoban) obozy na terenie bylej 2RP byly faktem
no właśnie nie, bo II RP skończyła się w 39, po 45 była PRL. trzymajmy się faktów. była II RP to nie to samo co PRL nawet terytorialnie.
fakty sa takie ze 2RP w IX'39 formalnie sie nie skonczyla - nikt nie podpisal aktu kapitulacji kraju ;) - może trzeba przyponieć że formalnie istniały 2 rządy - PRLu i emigracyjny w Londynie?
faktycznie nazistowskie obozy koncentracyjne byly ulokowane rowniez na terenie Rzeszy - czesc z nich znajdowala sie na terenie PRLu - obecnie 3RP
prawno-ustrojowo 3RP jest kontynuacja PRLu, tak jak PRL byl w tych samych ramach kontynuacja 2RP - moze to i trick polityczny ale rowniez fakt prawny i historyczny ;)
tak samo historia polskich obozow jest faktem - ponad 60 lat milczenia powinno wystarczyc

jakiego milczenia? o tym sporo jest wydawnictw, nawet programy w TVP i nie tylko. bije Pa n pianę. o tych obozach jest oficjalnie mówione i większość z nas o tym wie.
wydawnictwa w RFN pojawialy sie przez caly czas
w 3RP publikacje sa wydawane tak naprawde od poczatku XXIw (2001-2003)
(...)

Arkadiusz Piotr Z.:
Tomasz W.:
Lamsdorf/ Łambinowice
historia tego miejsca jest koszmarna
obóz dla jeńców wojennych (przetrzymywano w nim m.in powstańców warszawskich, ) a potem obóz dla wysiedleńców niemieckich - byli wśród nich i Ślązacy i Polacy

a czym różni się Ślązak od Polaka albo Niemca? póki co, to nie jest narodowość ( i mam nadzieję, że tak pozostanie), a nazwa mieszkańca tego regionu Polski.
(...)
narodowosci ktorych oficjalnie nie ma na globie znajduje sie wiecej
mimo usilnych dzialan - m.in po 1945r -
swiadomosc odrebnosci Ślązaków nie tylko jest ale i rosnie
- wkrótce NSP - zobaczymy czy Ślązacy są czy ich nie ma
dotychczas 180tyś deklarujących "narodowość śląską" dla państwa polskiego - nie istnieje
btw stosunek Polski do osob wlasnej narodowosci pokazuje najlepiej program repatriacji; i okresowe akcje polityczne na Litwie, Bialorusi
mononarodowosc - zalozenie komunistow po 1945r i 1968r moze i sie spelnilo; demografia pokazuje jak dlugo jeszcze to potrwa ;)Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 02.03.11 o godzinie 10:26
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Tomasz W.:
fakty sa takie ze 2RP w IX'39 formalnie sie nie skonczyla - nikt nie podpisal aktu kapitulacji kraju ;) - może trzeba przyponieć że formalnie istniały 2 rządy - PRLu i emigracyjny w Londynie?

a który z rządów stoi za utworzeniem tychże obozów? polski na emigracji czy ten przywieziony do kraju z ZSRR? ten drugi żadną miarą nie jest kontynuatorem II RP, prawda?
faktycznie nazistowskie obozy koncentracyjne byly ulokowane rowniez na terenie Rzeszy - czesc z nich znajdowala sie na terenie PRLu - obecnie 3RP
prawno-ustrojowo 3RP jest kontynuacja PRLu, tak jak PRL byl w tych samych ramach kontynuacja 2RP - moze to i trick polityczny ale rowniez fakt prawny i historyczny ;)
historyczny owszem, ale co do prawnego to raczej jestem odmiennego zdania.
tak samo historia polskich obozow jest faktem - ponad 60 lat milczenia powinno wystarczyc

jakiego milczenia? o tym sporo jest wydawnictw, nawet programy w TVP i nie tylko. bije Pa n pianę. o tych obozach jest oficjalnie mówione i większość z nas o tym wie.
wydawnictwa w RFN pojawialy sie przez caly czas
w 3RP publikacje sa wydawane tak naprawde od poczatku XXIw (2001-2003)
(...)

w RFN zbyt wiele z kolei nie pojawiało się na przykład o dr Mengele. w tym przypadku przywołanie Niemców nie cech obiektywizmu historycznego.
narodowosci ktorych oficjalnie nie ma na globie znajduje sie wiecej
mimo usilnych dzialan - m.in po 1945r -
swiadomosc odrebnosci Ślązaków nie tylko jest ale i rosnie
- wkrótce NSP - zobaczymy czy Ślązacy są czy ich nie ma
dotychczas 180tyś deklarujących "narodowość śląską" dla państwa polskiego - nie istnieje

dla mnie również nie istnieje pojęcie ani narodowości śląskiej ani języka, mowa śląska nie spełnia jak język kaszubski wymagań aby uznać ją za język, ale to moja prywatna opinia.
dodatkowo niechęć moją pogłębiają śląskie sympatie do Niemiec i niechęć do Polski, zauważalne również w pańskich wypowiedziach.
btw stosunek Polski do osob wlasnej narodowosci pokazuje najlepiej program repatriacji; i okresowe akcje polityczne na Litwie, Bialorusi
mononarodowosc - zalozenie komunistow po 1945r i 1968r moze i sie spelnilo; demografia pokazuje jak dlugo jeszcze to potrwa ;)Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 02.03.11 o godzinie 10:26

projekt radziecki nazywa Pan polskim? potwierdza to tylko moją poprzednią wypowiedź.
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: obozy pracy przymusowej czyli polskie obozy...

Arkadiusz Piotr Z.:
Tomasz W.:
fakty sa takie ze 2RP w IX'39 formalnie sie nie skonczyla - nikt nie podpisal aktu kapitulacji kraju ;) - może trzeba przyponieć że formalnie istniały 2 rządy - PRLu i emigracyjny w Londynie?

a który z rządów stoi za utworzeniem tychże obozów? polski na emigracji czy ten przywieziony do kraju z ZSRR? ten drugi żadną miarą nie jest kontynuatorem II RP, prawda?
wsrod budowniczych PRLu byli tacy ktorzy spoznilis sie do Andersa i ci ktorzy od niego wrocili
PRL jako panstwo satelickie ZSRR konsytucyjnie i na arenie miedzynarodowej bylo kontynuacja 2RP - niezaleznie od de facto opuszczonego rzadu emigracyjnego
nie neguje zrodla tych dzialan - komunistycznej inspiracji i politycznych interesow sowietow - nie mniej instytucja polskiego panstwa (jak bardzo by nie bylo faktycznie podlegle) stala za w/w obozami
faktycznie nazistowskie obozy koncentracyjne byly ulokowane rowniez na terenie Rzeszy - czesc z nich znajdowala sie na terenie PRLu - obecnie 3RP
prawno-ustrojowo 3RP jest kontynuacja PRLu, tak jak PRL byl w tych samych ramach kontynuacja 2RP - moze to i trick polityczny ale rowniez fakt prawny i historyczny ;)
historyczny owszem, ale co do prawnego to raczej jestem odmiennego zdania.
tak samo historia polskich obozow jest faktem - ponad 60 lat milczenia powinno wystarczyc

jakiego milczenia? o tym sporo jest wydawnictw, nawet programy w TVP i nie tylko. bije Pa n pianę. o tych obozach jest oficjalnie mówione i większość z nas o tym wie.
wydawnictwa w RFN pojawialy sie przez caly czas
w 3RP publikacje sa wydawane tak naprawde od poczatku XXIw (2001-2003)
(...)

w RFN zbyt wiele z kolei nie pojawiało się na przykład o dr Mengele. w tym przypadku przywołanie Niemców nie cech obiektywizmu historycznego.
a jak traktowac przemilczenie ? - obiektywizm?
historyk - nawet amator bazuje na roznorodnych zrodlach
narodowosci ktorych oficjalnie nie ma na globie znajduje sie wiecej
mimo usilnych dzialan - m.in po 1945r -
swiadomosc odrebnosci Ślązaków nie tylko jest ale i rosnie
- wkrótce NSP - zobaczymy czy Ślązacy są czy ich nie ma
dotychczas 180tyś deklarujących "narodowość śląską" dla państwa polskiego - nie istnieje

dla mnie również nie istnieje pojęcie ani narodowości śląskiej ani języka, mowa śląska nie spełnia jak język kaszubski wymagań aby uznać ją za język, ale to moja prywatna opinia.
dodatkowo niechęć moją pogłębiają śląskie sympatie do Niemiec i niechęć do Polski, zauważalne również w pańskich wypowiedziach.
moje symapatie sa śląskie i żadne inne
Europejczyk ma te mozliwosc iz moze czerpac z kultury to co najwartosciowsze a to co zle odrzucac
btw stosunek Polski do osob wlasnej narodowosci pokazuje najlepiej program repatriacji; i okresowe akcje polityczne na Litwie, Bialorusi
mononarodowosc - zalozenie komunistow po 1945r i 1968r moze i sie spelnilo; demografia pokazuje jak dlugo jeszcze to potrwa ;)Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 02.03.11 o godzinie 10:26

projekt radziecki nazywa Pan polskim? potwierdza to tylko moją poprzednią wypowiedź.
czyimi łapkami/rączkami? tak w imie prawdy historycznej?



Wyślij zaproszenie do