konto usunięte
Marcin Czapliński DK NOTUS
Temat: Kampania Wrzesniowa
dziwny temat.. ale mimo popełnienia wielu błędów , wydania wielu niezrozumiałych rozkazów przez Wodza Naczelnego uważam, że we wrześniu nie było aż takiego walkowera, o którym to mówią niektórzy historycyo wiele gorzej zachowali się Francuzi wespół z Holendrami, Belgami i jeszcze brytyjskim korpusem eksepdycyjnym.
Straty Werhmachtu w Kampanii Polskiej:
- zabici ok 16 500
- ranni - ponad 30 000
- zniszczono 600 samolotów i tysiąc czołgów
Straty Wehrmachtu w Kampanii Franuskiej:
- zabici ok 20 000
- ranni 111 000
- samoloty ponad 1200
- czołgi -600
Straty polskie:
- poległo 64 000 żołnierzy
- ok 400 tys dostało się do niewoli niemieckiej
- ok 130 tys. do niewoli radzieckiej
Francuzi:
- poległo ponad 120 tys żołnierzy
- ponad 270 tys. zostało rannych
- 1 milion 600 tys wzięto do niewoli
Anglicy:
- poległo ponad 68 000 żołnierzy
czas trwania obu Kampanii - zbliżony
konto usunięte
Damian
Hajduk
TSL, SCM, PM, MICE :
projekty,
organizacja,
koordynacja, ...
konto usunięte
Temat: Kampania Wrzesniowa
Straty nie są takie jasne, jak się wydaje. Same straty ludzkie po stronie niemieckiej nie są do dziś wyjaśnione. Szacunki różnych historyków. Marcin podaje- zabici ok 16 500
- ranni - ponad 30 000
- zniszczono 600 samolotów i tysiąc czołgów
To oficjalne dane. Szacunki strat niemieckich sięgają nawet do 90.000 rannych i zabitych, choć wydaje się , że może to być od 50.000 - 65.000 rannych i zabitych. Inny obraz strat niemieckich ukazuje nam się, gdy przeczytamy, że chyba 15 września chyba Armia Północ (piszę z pamięci) donosiła o "stracie 15.000 żołnierzy". Szwajcarzy ustalili kiedyś, że po Wojnie Obronnej 1939 roku Niemcy mieli skleślić z list ok 90 tys. ludzi (zabitych, ciężko rannych, dezerterów, zaginionych, dużą pulę żołnierzy z załamaniem psychicznym, itp.).
Podawana liczba czołgów to ok. 50% czołgów wysłanych do Polski przez Niemcy. Łącznie Niemcy stracili ok. 55-60% pojazdów mechanicznych do Polski wysłanych. Amunicja poszła praktycznie cała, tak więc łączne stany pozwalały na tydzeń walk. Wyczerpano chyba cały proch do produkcji amunicji i większość zapasów węgla.
Straty polskie wynikały nie tylko z faktu przewagi Niemiec, ale też z faktu, że polscy ranni pozostawali na polu walki. Do tego należy liczyć też zbrodnie wojenne na żołnierzach, gdyż dochodziło do rozstrzeliwań całych kompanii, a jedną rozjechano czołgami.
Grzegorz
Albinowski
Senior Business
Consulant,
Transition Project
Manager
Temat: Kampania Wrzesniowa
Mariusz Kopec:
czy mozna bylo ja gorzej rozegrac ?...
Można było gorzej, można było lepiej :))
Nam łatwo krytykować, bo znamy historię i jej następstwa, co rodzi pokusę, żeby choć trochę poprawić wydarzenia.
Ciekawsze pytanie: czy można było lepiej rozegrać, posiadając ówczesną wiedzę i możliwości???
Romuald Szeremietiew w swojej ksiażce "Polityka jest sztuką możliwości" (wyd. Przedświt 1988/89 w drugim obiegu) stawią tezę, że można było. Polska zamiast do końca podtrzymywać przy życiu Czecho-Słowację, powinna była poprzeć dążenia niepodległościowe Słowacji, gdzie najsiljniejszą grupą było stronnictwo pro-polskie.
Gdybyśmy to uczynili, to 3-4 dywizje słowackie walczyłyby w kampanii wrzesniowej po stronie polskiej, co istotnie by zmieniło położenie Armii Kraków i Karpaty. A może Niemcy by nie zaatakowali?
A ponieważ Słowacy nie doczekali się pomocy polskiej to zwrócili się w kierunku Niemiec, i w ten sposób XXII Korpus Pancerny, uzupełniony dywizjami górskimi, zajmował Zakopane i Żywiec, oskrzydlając Armię Kraków od południa, niszcząć wszelkie szanse na obronę.Grzegorz Albinowski edytował(a) ten post dnia 17.06.09 o godzinie 12:28
konto usunięte
Temat: Kampania Wrzesniowa
Panie Grzegorzu wladze Slowacji wiedzialy skadwieje wiatr. Twierdzenie ze w przypadku konkliktu slabej Polski i silneych Niemiec wybralyby Polske jest ciut surrealistyczny. Nie rozumiem tez twierdzenia ze Polska do konca wspierala Czechoslowacje:)
Grzegorz
Albinowski
Senior Business
Consulant,
Transition Project
Manager
Temat: Kampania Wrzesniowa
No właśnie o to chodzi, że w 1938 roku roku Słowacy tak bardzo chcieli się oderwać od Czech, i jednocześnie zabezpieczyć przed Węgrami i Niemcami, że chcieli utworzyć federację polsko-słowacką, ze wspólną armią i polityką zagraniczną !!!Robert Suski:
Nie rozumiem tez twierdzenia ze Polska do konca wspierala
Czechoslowacje:)
Minister Beck oświadczył Beneszowi, że Polska będzie żądać dla mniejszości polskiej w Czechach TAKICH SAMYCH praw jakie otrzyma mniejszość niemiecka. To znaczy, że jak Niemcy dostaną niemieckie szkoły, to Polacy mają dostać polskie szkoły, niemiecki samorząd - polski samorząd, brak niemieckiego samorządu - brak polskiego samorzadu. Jesli Czesi postawią się i nie zgodzą na oddanie Sudetów, Polska nie będzie żądać Zaolzia. Jesli Czesi oddadzą Niemcom Sudety, Polska zażąda Zaolzia.
Prosty układ, niestety strasznie zakłamany w "naszej" historiografii. Gdyby Czesi się nie zgodzili na Monachium Polska gotowa była zbrojnie bronić niepodległości i integralności terytorialnej Czechosłwoacji. Ponieważ Czesi przyjęli Monachium, minister Beck spełnił obietnice i zajął Zaolzie.Grzegorz Albinowski edytował(a) ten post dnia 17.06.09 o godzinie 13:41
Luděk
V.
tłumacz
polsko-czeski
Temat: Kampania Wrzesniowa
Grzegorz Albinowski:
Minister Beck oświadczył Beneszowi, że Polska będzie żądać dla mniejszości polskiej w Czechach TAKICH SAMYCH praw jakie otrzyma mniejszość niemiecka. To znaczy, że jak Niemcy dostaną niemieckie szkoły, to Polacy mają dostać polskie szkoły,
A propos szkol - przeczytalem sobie w czeskiej Wikipedii nastepujace:
W Orlowej powstalo prywatne gimnazjum (dzisiejsza polska terminologia: liceum) z polskim jezykiem nauczania w 1909 r., to bylo jeszcze za czasow Austro-Wegier. Orlowa wybrano z tego powodu, ze byla dobrze skomunikowana i byla wystarczajaca liczba przyszlych studentow. W czasie Czechoslowacji polskie gimnazjum dzialalo (jako jedyna ogolnoksztalcaca srednia szkola z polskim jezykiem nauczania - ale wtedy szkoly srednie nie byly w kazdym miescie i nie wszyscy uczyli sie w liceach/gimnazjach). Po zajeciu Zaolzia przez Polske zostaly zlikwidowane czeskie szkoly. Po zajeciu Zaolzia przez Niemcy zamknieto rowniez polskie szkoly.
Zrodlo: http://cs.wikipedia.org/wiki/Polsk%C3%A9_gymn%C3%A1ziu...
Następna dyskusja: