Temat: Historia pewnej piosenki...
no to Ja znalazłam tak :
(aż sama się zdziwiłam, że tyle do czytania)
za blueslover.salon24.pl
W ciemnej tej celi na zgniłym posłaniu
Młody gitfunfel kopyrta
Pikawa mu stawa w tem wolnym konaniu
To młody gitfunfel kopyrta .
W taki sposób Kazik Staszewski sparodiował piosenkę House of Rising Sun.
Parodia Kazika w całkiem dobry sposób oddaje charakter tej piosenki. „Dom Wschodzącego Słońca” jest amerykańską melodią ludową, zwaną też czasem Rising House Blues. Muzykolodzy nie mają wątpliwości, że do Ameryki trafiła wraz z pierwszymi osadnikami angielskimi.
Alan Lomax, sławny badacz i zbieracz folkloru amerykańskiego, który w moich poprzednich notkach pojawiał się kilkakrotnie, twierdzi, że źródła tkwią w dwóch melodiach angielskich. Pierwsze to pieśń "Lord Barnard and Little Musgrove", a drugie to tradycyjna XVII-wieczna melodia bez określonego tytułu. Lomax nagrał w 1937 roku dla Biblioteki Kongresowej, jak się wyraził: młodą, chudą dziewczynę o żółtych włosach, córkę górnika z Middlesborough, Kentucky. Nazywała się Georgia Turner.
Ballada o wschodzącym słońcu krążyła na Południu Stanów Zjednoczonych, śpiewana zarówno przez Czarnych jak i Białych. Wojciech Mann podaje, że pierwsze nagranie miało miejsce już w 1928 roku, a jego autorem był Texas Alexander. Faktycznie, istnieje nagranie pod tytułem „The Rising Sun”, tylko że jest to zupełnie inna melodia.
Najstarsze znane nagranie pochodzi z 1933 roku. Wykonał je duet Clarence "Tom" Ashley i Gwen Foster. Ashley mówił, że tej piosenki nauczył się w dzieciństwie od swego dziadka.
W 1941 roku Lomax opublikował House of Rising Sun drukiem, z tekstem Georgii Turner. Jeszcze w tym samym roku wyszły dwie płyty z tą piosenką: Woody Guthrie’go oraz zespołu Almanac Singers. W 1948 roku LeadBelly nagrał ją pod nazwą "In New Orleans" na ostatnim jego albumie Lead Belly's Last Session.
W 1962 roku kolejne nagrania dokonali Jose White, Nina Simone oraz Bob Dylan, na swoim pierwszym albumie. Folkowy piosenkarz z Nowego Jorku Dave Van Ronk wnosił pretensje – twierdził, że tę wersję on sam przygotowywał do nagrania a Dylan mu ją ukradł.
Utwór był więc nagrywany co kilka lat jako folkowa ballada. Żadne z tych wersji nie osiągnęło sukcesu aż do pojawienia się The Animals z Ericem Burdonem.
Burdon w jednym z wywiadów powiedział, że pierwszy raz usłyszał House of Rising Sun w Newcastle w klubie, gdzie śpiewał folkowy muzyk Johnny Handle. Było to w trakcie trasy z Chuckiem Berry. Animalsi szukali wtedy materiału na piosenki do swojego repertuaru. Od razu zauważyli olbrzymi potencjał w tej melodii. Jeszcze w trakcie tego touru opracowali aranżację i wykonywali ją na zakończenie swojego występu. Publiczność przyjmowała ją entuzjastycznie. Zauważył to natychmiast producent płytowy Mickie Most, który był pewny, że mają w rękach prawdziwy hit.
Nagranie Domu Wschodzącego Słońca przez Animalsów odbyło się 18 maja 1964 roku. Tekst został transponowany z kobiecego punktu widzenia (tak było w wersji ludowej) na męski.
Utwór opiera się o pięć akordów w a-moll, które są znakiem charakterystycznym go rozpoczynającym.Na gitarze grał Hilton Valentine. Myślę, że każdy młody adept gitarowy zna je doskonale. Eric Burdon wchodząc z partią wokalną daje pokaz swoich możliwości i inspirującego głosu. No i Alan Price z swoimi pulsującymi organami.
Piosenka wyszła na singlu w czerwcu 1964 roku na Wyspach Brytyjskich (na stronie B piosenka Raya Charlesa "Talkin' 'Bout You") oraz w sierpniu 1964 w Stanach Zjednoczonych. Natychmiast też wspięła się na pierwsze miejsce list przebojów w obu tych krajach, podobnie jak i w wielu innych.“The House of the Rising Sun”
Jak to bywa w przypadku czegoś sławnego zaczęto się zastanawiać nad znaczeniem tekstu i lokalizacją domu, gdzie wschodziło słońce. Dość rozpowszechniona jest opinia, że dom wschodzącego słońca to eufemistyczne określenie domu publicznego. Inna teoria mówi, że piosenka jest o dziewczynie, która zabiła swojego ojca, alkoholika i hazardzisty bijącego żonę. Siedzi ona za kratami i ogląda wschód słońca. Inaczej mówiąc w piosence jest mowa o jailhouse.