Luděk
V.
tłumacz
polsko-czeski
Temat: Harcerstwo w 50. i 60. latach
Tłumaczę krótkie historie kilku polskich szkół na terenie Opolszczyzny. Jedna z nich powstała w drugiej połowie 50. lat. Mam tam jedno zdanie na temat harcerstwa: "Od początku istnienia szkoły bardzo prężnie działały drużyny: zuchowa i harcerska." Kolejne zdanie już dotyczy lat 70.Jak mam to zdanie rozumieć? Jaka była pozycja harcerstwa?
Pytam dlatego, że u nas (w Czechosłowacji) organizacja skautowska został zlikwidowany, zamiast tego stworzono na radziecki wzór pionierów z czerwonymi chustkami. Oczywiście organizacja ta miała bardzo prokomunistyczny charakter, chociaż niektóre drużyny prowadziły zajęcia sensowne, tylko z czerwonymi chustkami i niektórymi wiernopoddańczymi działaniami z okazji jakichś tam rocznic, ale w ogóle do pionierów nie czuło się specjalnego szacunku. Do "Pioniera" wstępowało się w trzeciej lub czwartej klasie szkoły podstawowej (więc w wieku ok. 9 lat), natomiast wcześniej było się w tzw. "Jiskřičkách" ("iskierkach"), które były jakby osobnym działem obok Pioniera w ramach organizacji młodzieżowej SSM (socjalistyczny związek młodzieży).
Nie wiem jednak, jak sprawa harcerzy i zuchów wyglądała w PRL w 50. i 60. latach. Artykuł w Wikipedii mi nie zdradza, jak byli postrzegani, jakie były odczucia wobec nich.