Marcin Południkiewicz Gotowy na wszystko.
Temat: Czy Spartanie walczyli z przeważającymi siłami i...
Oglądając pewien dokument wychodzi na to, że tak, jednak znajomy stąd twierdzi co innego.Czyje źródła są na prawdę wiarygodne?
Właśnie czytam,że tych legendarnych 300 to nie było Spartan a Spartiatów.
"300 to było Spartiatów - pełnoprawnych obywateli Sparty, a nie jakichś "Spartan". Nie każdy mieszkaniec Sparty (czyli Spartanin) był Spartiatą - a tylko ci wliczali się do tych 300."
Źródło: Kulesza: Wojna Peloponeska
Ok, niezależnie czy walczył pełnoprawny czy niepełnoprawny obywatel Sparty nadal się rozchodzi o liczby i pierwszą część walki.
"
Wojska
Armia Perska liczyła najprawdopodobniej około 25 000 piechoty i - być może - kilkuset jazdy. Ateńska armia (10 000 ludzi) pod wodzą 10 strategów reprezentujących 10 ateńskich fyl (po drodze dołączyło do niej jeszcze około 1000 Platejczyków) schodząca ze stoków Pentelikonu ujrzała flotę nieprzyjacielską przy brzegu i rozłożone obozem wojska. "
Dariusz Zabiegło
http://www.histurion.pl/historia/starozytnosc/grecja/w...
Ok, czy 25 tys. to więcej niż 10 tys.?
Chyba tak.
Złe źródło?
No to dalej:
"Herodot w VII księdze "Dziejów" szacuje wielkość armii Kserksesa na ponad 2,5 mln żołnierzy, z czego tylko piechota miała liczyć 1,7 mln. Wielkość zebranej przeciw Grekom armii, łącznie z flotą, ocenia na 5 283 220 żołnierzy. "
Ok, a ile Greków?
"Współcześni historycy uznają tę liczbę za mocno przesadzoną. Grecki poeta Simonides obliczył siły Kserksesa na 4 mln, ale już Ktezjasz z Knidos, lekarz króla perskiego Artakserksesa II, w napisanej wiek po bitwie "Historii perskiej" podaje, że armia Kserksesa liczyła nie więcej niż 800 tys. żołnierzy.
Niektórzy badacze, obliczając ilość wody w rzekach niezbędnej, aby napoić żołnierzy, szacują siły lądowe Kserksesa na 250 tys. Sir Frederick Maurice w latach 30. XX wieku wyliczył, że z powodu ograniczonej dostępności wody armia perska nie mogła przekroczyć 175 tys. żołnierzy. Doszedł też do wniosku, że armia większa niż nieco ponad 200 tys. nie byłaby w stanie obozować na obszarze kilku mil kwadratowych dostępnych pod Termopilami. Thomas Kelly, historyk z University of Minnesota, obliczył w 2003 r. wielkość sil lądowych Kserksesa na 60-300 tys., większość badaczy ocenia, że było ich nie więcej niż 200 tys."
http://www.wprost.pl/autor/238/Marta-Landau
Ok, ale liczby przeciwników historycy nie powiększają?
Inne źródło:
Pod Termopilami było 300 Spartiatów i 1000 Lacedemończyków. (Źródło: Dzieje Grecji NGL Hammond)
No ok, a co z przeciwnikami?
W książce wyczytałem, że Persowie mieli znaczną przewagę i tak jak pisałem gdzie indziej na GL obrońcy zostali otoczeni w wąwozie.
Ciągle potwierdza się wersja tego co się dowiedziałem - obrońcy walczyli w wąwozie dzięki czemu było im łatwiej, lecz zostali otoczeni i dlatego przegrali.
http://www.youtube.com/watch?v=7v2PqMrOe9s
Znów o wąwozie i przeważającej liczbie przeciwnika, niezależnie od tego czy nazwa Spartanie ad 300 jest słuszna czy też nie, niemniej wg tego Grecy mieli siłę 7000...przeciw...250 tysiącom.
Czyli ilość źródeł jest zgodna, miejsce tak samo - wąwóz.
Niełatwe zwycięstwo - wszystko się zgadza jak na razie.
Teraz kolej Andrzeja by wykazał coś innego.
Skonfrontujmy źródła i to co podają. W końcu chyba ktoś się myli?
Jak jeszcze jakieś znajdę to podam.