Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

Te informacje o bogactwie i chciwości Haile Selassie były nadawane w radiu i telewizji bezpośrednio przed aresztowaniem i detronizacją cesarza. Oczywiście nietrudno zgadnąć w jakim celu. "Największy reporter świata" przekazuje te informacje czytelnikowi jako rzeczy całkowicie pewne i oczywiste nie zadając sobie nawet minimalnego trudu aby je poddać weryfikacji czy krytyce.
Jest faktem, że nowy rząd obficie informował o niezmorzonych wysiłkach mających na celu wydobycie numerów owych "szwajcarskich kont" i "największy reporter świata" poprawnie informuje, że bez powodzenia, ale wielka szkoda, że nie dodał, że być może nie z powodu chciwości cesarza, ale może po prostu dlatego, że ich nie było. Hajle Selassie miał się przyznać, że jedyne pieniądze jakie wysyłał zagranicę były przeznaczone na leczenie i utrzymanie jego najstarszego syna i jego rodziny.
Wielka szkoda także, że "największy reporter świata" jakoś pominął inną anegdotę z tym związaną.
Otóz podobno gdy kolejna delegacja miała namawiać cesarza do zwrócenia pieniędzy, zaś ten po raz kolejny mówił, że ich nie ma, jeden z oficerów miał się sarkastycznie zapytać: "Przecież niemożliwe, żeby Wasza Cesarska Wysokość nie odłożył jakiejś kwoty na ciężkie czasy czy na emeryturę". Na co Haile Selassie miał odpowiedzieć: "Cesarz Etiopii ma emeryturze ? Jedyną emeryturą dla cesarza jest śmierć. Nigdy nie było potrzeby odkładania czegokolwiek". Innym razem, gdy wymieniano kwotę 20 miliardów dolarów jaką rzekomo miał umieścić za granicą, miał odpowiedzieć, że tego typu pogłoski świadczą o klęsce narodowej edukacji w zakresie matematyki, gdyż raczej trudno uciułać taką kwotę w kraju o rocznym dochodzie narodowym wynoszącym 2 miliardy dolarów.
Waldemar Skrobacz

Waldemar Skrobacz przedsiębiorca

Temat: Cesarz

Jeden z francuskich rewolucjonistów z 1789 roku, powiedział, że "Nie można być u władzy i być bez winy" - coś w tym jest...a rewolucja pożera swoje dzieci, ale raz rozpoczęta ma długotrwałe konsekwencje, czy złe, czy dobre...być może nadejdzie czas, że w Etiopii będzie zapotrzebowanie na prawdziwy obraz cesarza...
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

Waldemar Skrobacz:
Właśnie jestem w trakcie ponownej lektury "Moskiewskiego procesu" Władimira Bukowskiego, płynie z niej takie gorzkie przesłanie, że globalna polityka zimnowojenna miała paranoiczny wymiar, który wcale się nie skończył z upadkiem ZSRR, ale ma swoje konsekwencje nawet do dziś...Jeśli by w tym świetle spojrzeć na "Cesarza", to wpisywał się on w "internacjonalistyczną rewolucję", którą propagowała Moskwa w całym lewackim-lewicowym świecie, na każdym kontynencie, każdym kraju i w kosmosie...Z drugiej jednak strony do dziś nie znaleziono drogi, którą mają iść ubogie kraje Afryki, Azji, by z biedy wyjść...O ONZ szkoda gadać...Przejaskrawienie postaci H.S. w takim kontekście może być też próbą głośnego krzyku o pomoc dla tych ludzi, których dolę Kapuściński widział nie z hotelowego tarasu, on wśród tych biednych żył i wędrował...Waldemar Skrobacz edytował(a) ten post dnia 08.05.10 o godzinie 22:30

Kapuściński nigdy nie żył wśród żadnych biednych w Etiopii ani z nimi nie "wędrował". Przebywał jakiś czas w Adis Adebie po obaleniu cesarza, ale poza widokiem z hotelowego tarasu oraz uczestniczeniem w konferencjach prasowych organizowanych po angielsku przez nowy reżim nic nie widział - a przynajmniej tym się nie chwali. Nie widać, żeby poza zmyślonymi historiami zdobył jakąkolwiek wiedzę o Etiopii czy ludziach tam mieszkających.
Waldemar Skrobacz

Waldemar Skrobacz przedsiębiorca

Temat: Cesarz

Jak już wcześniej pisałem, czytałem tylko "Heban", ale nie od deski do deski, tylko fragmentami i odniosłem wrażenie, że podobną metodę zdobywania informacji zastosował przy cytowanym "Cesarzu"...Wyszła biografia Kapuścińskiego, podobno bardzo kontrowersyjna, podobno miał ścisłe związki z wywiadem, być może służby państw wschodnich go promowały, być może..., jeszcze tej biografii nie widziałem, teraz chyba ją przeczytam...)
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

"Cesarz"
--------
ściąć go należy. Ale i generał
szukał, a - widać - nie znalazł. A błahe zdarzenie na
tym polegało, że amerykański korpus pokoju zrobił na uniwersytecie
pokaz najnowszej mody, choć wszelkie zebrania,
spotkania były zakazane. Ale Amerykanom dostojny pan nie
mógł przecież pokazu odmówić i oto tę pogodną i jakże beztroską
imprezę studenci wykorzystali, żeby zebrać się w olbrzymi
tłum i ruszyć na pałac. A od tej chwili już nie dali
zapędzić się do domów, już wiecowali, zajadle i porywczo
szturmowali, już więcej nie ustępowali.
-----------

Jest prawdą, że pokaz mody był przyczyną studenckich zamieszek, tyle że "największy reporter świata" całkowicie to wydarzenie przeinaczył.

Miało to miejsce nie w 1973 roku, będąc rzekomo jednym z wydarzeń prowadzących do obalenia Haile Selassie, ale w 1968 roku. Niestety, ale cały ten świat jest dużo bardziej skomplikowany niż biały Bwana oglądający Afrykę z okna klimatyzowanego hotelu czy z lektyki niesionej na grzbiecie słonia podczas "afrykańskiego safari" sobie wyobraża.

"Historia Etiopii"

"Rzeczywistą przyczyną była sprawa dekretu o reformie rolnej. Wielu studentów pochodzących ze wsi uważali, że ten dekret nie rozwiązuje rzeczywistych problemów wsi. Nauczeni jednak doświadczeniem, przywódcy studenccy szukali takiego pretekstu do demonstracji, którego rząd nie mógłby poczytać za polityczny i który przyciągnąłby mało aktywnych w sprawach publicznych kolegów. Uznali mianowicie za obrażający dla etiopskiej kultury i tradycji pokaz mody mini zorganizowany na terenie uniwersytetu przez młodą wykładowczynię z USA. Władze uczelni - zgodnie ze studenckimi przewidywaniami - nie chciały zakazać pokazu z przytaczanych przez studentów motywów. Studenci natychmiast zorganizowali bojkot zajęć. Wkrótce nastroje rozgrzały się i tłumy studentów ruszyły ulicami Addis Adeby. "
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

"Cesarz"
Czekanie, co jutro się stanie, aż ci nagle pan nasz pozywa doradców,
karci ich, że rozwój zaniedbują, i łajankę taką uczyniwszy
ogłasza, że będziemy tamy na Nilu stawiać. Jakże tamy
stawiać, mruczą wewnątrzbrzusznie skonfundowani doradcy,
kiedy prowincje głodują, naród wzburzony, stołowi
szeptają, żeby cesarstwo poprawić, oficerowie spiskują, notabli
aresztują. A zaraz po korytarzach słychać niepokorne
szemrania. że lepiej by naszych głodomorów wesprzeć, a owych
tam poniechać. Na to pan minister finansów tłumaczy, że jeśli
postawi się pomienione tamy, będzie można wodę na pola odpuścić.
a taki z tego powstanie urodzaj, że i głodomorów więcej
nie będzie. No tak, szemrają ci, co szemrali, ale ile to lat
trzeba, żeby tamy postawić, a tymczasem naród z głodu pomrze.
....
A zaraz pan minister
informacji ogłosił postanowienie czcigodnego pana jako nowy
sukces i pamiętam nawet, że w okamgnieniu było rozwieszone
w stolicy takie hasło - niech no tylko staną tamy, a wszystkim
wszystkiego damy, zaś potwarca niech knuje, szczujerozwoju
tam nie zatamuje! Aliści tak ta sprawa rozjuszyła spiskujących
oficerów, że radę cesarską, powołaną przez jaśnie
najvyższego pana do nadzoru owych tam, w kilka dni później
w areszcie osadzili głosząc, że z tego tylko większa korupcja
mogłaby wyniknąć i jeszcze gorsze narodu głodzenie.
---------------------

W roku 1957 roku Haile Selassie zawarł porozumienie z amerykańskim Bureau Of Reclamation (urzędem do spraw melioracji) (http://www.usbr.gov/) w celu przeprowadzenia badań dotyczących wykorzystania wód Nilu Błękitnego. Badania zakończono w 1964 roku i sporządzonym raporcie wskazano około 20 projektów irygacyjnych (tamy, projekty nawadniające, elektrownie wodne), które przyniosłyby korzyść dla gospodarki Etiopii. Ta współpraca trwała do końca panowania Haile Selassie i oczywiście została przerwana po objęciu władzy przez rząd Mengistu. Szyderstwa i drwiny "największego reportera świata" stają się zrozumiałe, gdy sobie uświadomić, że te projekty z oczywistych względów nie podobały się Egiptowi, który w tamtym czasie był sojusznikiem Związku Radzieckiego i przymierzał się do budowy własnej tamy na Nilu w Assuanie, finansowanej w znacznej mierze przez ZSRR.

Co do owego "gorszego narodu głodzenia" to warto wiedzieć, że właśnie tama na Assuanie uratowała Egipt przed skutkami suszy w latach 1980ych. Jakie były skutki tej suszy dla Etiopii i Sudanu nie trzeba chyba przypominać. Właśnie od tamtej pory na stałe przylgnął do Etiopii wizerunek kraju ludzi umierających z głodu.

Ciekawe, czy "największemu reporterowi świata" kiedykolwiek przyszły do głowy takie refleksje ?
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

"dobrotliwy monarcha"
"dostojnego pana"
"jaśnie wielmożnego pana"
"najjaśniejszego pana"
"jaśnie oświeconego pana"
"pana mojego wszystkowładnego"
"najosobliwszego pana."
"prześwietnego pana"
"wnikliwego pana"
"nasz wszechwładca"
"dostojny wszechwładca"
"Najosobliwszy nasz władca"
---------------
Takim tytułami obdarzają anonimowi rozmówcy Kapuścińskiego, ludzie dworu, swojego władcę. Problem jest tylko taki, że w języku amharskim nie istnieją żadne odpowiedniki tego typu tytułów. W rzeczywistości ta tytułologia przypomina raczej XVII-wieczny, barokowy język polskiej szlachty. Sposób odnoszenia się do władcy był na dworze sformalizowany i istniała jedna czy dwie takie formy, które na polski przenoszą zwyczajnie jako "Jego Wysokość" czy "Jego Cesarska Wysokość". Raczej nieprawdopodobne, aby nawet w nieformalnej rozmowie rozmówcy Kapuścińskiego, oddani ludzie dworu i cesarza posługiwali się czy wymyślali sobie jakieś prywatne tytuły, czy żeby to się pojawiło nawet w najbardziej dowolnym tłumaczeniu.
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap...


Ogłoszenie Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego - konferencja prasowa

22.03.Warszawa (PAP) - Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych - podano w poniedziałek na konferencji prasowej.

Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, aby promować wartości bliskie i Agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

Stanisław Bartkowski:
"Cesarz"
==========
Pan nasz nie miał szkół, jego jedynym nau-
czycielem - i to tylko w dzieciństwie - był francuski jezuita
monsignore Jerome, późniejszy biskup Hararu i przyjaciel po-
ety Arthura Rimbauda. Duchowny ten nie zdążył wpoić ce-
sarzowi nawyku czytania, co zresztą było tym trudniejsze, że
Hajle Sellasje już od lat chłopięcych zajmował odpowiednie
stanowiska kierownicze i nie miał czasu ma systematyczne lek-
tury. Ale wydaje mi się, że chodziło nie tylko o brak czasu
i nawyku.
===========

Haile Selassie miał ogromną, prywatną bibliotekę w której spędzał dużo czasu. Na marginesach książek które czytał nanosił duże ilości notatek. Posiadał niemal lingwistyczną wiedzę na temat martwego języka gyyz, który do końca XIX wieku był literackim językiem w Etiopii, dzisiaj jest jedynie językiem liturgicznym chrześcijańskiego Kościoła Eiopskiego. Ostatnie znane zdjęcie Haile Selassie (już uwięzionego) ukazuje go pochylonego nad książką.
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Cesarz

Dyskusja ze samym sobą musi być niezmiernie ciekawa.
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

"Cesarz"
---------
Zdarzeniem, które przyspieszyło konfrontację z pałacem,
była tragedia głodowa w północnych prowincjach kraju.
Zwykle mówi się, że przyczyną masowych śmierci z głodu są
występujące okresowe susze - sprawczynie nieurodzaju. Pogląd
ten głoszą elity krajów głodujących. Jest on jednak fałszywy.
Źródłem głodu jest najczęściej niesprawiedliwy lub błędny
rozdział zasobów, majątku narodowego. W Etiopii było dużo
ziarna, ale zostało ono ukryte przez bogaczy. a potem rzucone
na rynek po zdwojonych cenach, niedostępnych dla
chłopstwa i miejskiej biedoty.
------------

To są poglądy, które wypowiada sam Kapuściński, to nie są poglądy wypowiadane ustami jego rzekomych rozmówców.

Andrzej Bartnicki, Joann Mantel-Niećko "Historia Etiopii"

"Groźna susza, panująca od kilku lat w pobliskich rejonach Afryki, na początku lat siedemdziesiątych zaczęła docierać do Etiopii. W 1972 roku w kilku etiopskich prowincjach nie spadł deszcz. Klęska suszy dotknęła Uello i Tigraj. W czasie obchodów 80 rocznicy urodzin cesarza w obu tych prowincjach ludzie umierali z głodu. Etiopskie władze i prasa otaczały milczeniem sprawę śmierci głodowej tysięcy ludzi w kraju".
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

"Cesarz"
------------
by mógł czynić zła. A właśnie post osłabia, głodówka
pozbawia sił. Taka jest nasza amharska filozofia i o tym pouczają
nasi ojcowie. A wszystko to sprawdzone jest w doświadczeniu.
Człowiek głodzony przez całe życie nigdy nie będzie
się buntować.
..
Tę atmosferę ogólnego
zagrożenia wzmagała jeszcze chorobliwa podejrzliwość, jaką żywi
każdy Amhara wobec drugiego człowieka (również wobec
drugiego Amhary), któremu nigdy nie wolno ufać, wierzyć na
słowo, liczyć na niego, bo intencje ludzi są złe i przewrotne,
ludzie to spiskowcy. Filozofia Amharów jest pesymistyczna,
smutna, dlatego ich spojrzenia są smutne, a przy tym czujne
i wypatrujące, twarze mają poważne, rysy napięte, rzadko zdobywają
się na uśmiech.
--------------

Jest to całkowite zmyślenie. Nie ma żadnej "amharskiej filozofii" o takiej treści. To trzeba żywić głęboką pogardę wobec czarnuchów z Afryki aby zmyślać takie nonsensy. Amharska filozofia - jak każda inna - jest mieszaniną różnych treści, wpływów, zmieniała się na przestrzeni dziejów.

Przykładem XVII filozofii jest :
http://en.wikipedia.org/wiki/Zera_Yacob

Wbrew wyobrażeniom Kapuścińskiego nawet czarnuchy z Afryki potrafią czytać, pisać, układać dzieła filozoficzne, pisać i czytać poezję, tworzyć sztukę, kulturę, muzykę itp itd. a nie tylko przystrojeni w kolorowe spódniczki biegać wokół bambusa potrząsając meczetami.
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

Cesarz
-----------
wrócił przejęty i roztrzęsiony i zaraz wyjechał do AnglŹŹ.
Nie minął miesiąc, a z naszej ambasady przychodzi doniesienie,
że pan Dimbleby pokazał w telewizji londyńskiej
swój film pod tytułem "Ukryty głód", w którym ten pozbawiony
zasad oszczerca dopuścił się demagogicznej sztuczki ukazując
tysiące ludzi umierających z głodu, a obok czcigodnego
pana, jak biesiaduje z dostojnikami, następnie pokazał drogi,
na których leżą dziesiątki szkieletów zagłodzonych biedaków,
a zaraz potem nasze samoloty przywożące z Europy szampany
i kawior, tu - pola całe konających chudzieków, tamnasz
monarcha ze srebrnej patery mięso swoim psom podający,
i tak na przemian: przepych - nędza, bogactwo - rozpacz,
korupcja - śmierć. W dodatku pan Dimbleby oświadcza,
że klęska głodu spowodowała już śmierć stu, a może dwustu
tysięcy ludzi i że drugie tyle może w najbliższych dniach
podzielić ich los. Doniesienie ambasady mówi, że po filmie
wybuchł w Londynie wielki skandal, są apelacje do parlamentu,
gazety biją na alarm, dostojnego pana potępiają.
----------------

http://www.guardian.co.uk/world/2002/jul/28/famine.eth...

Jonathan Dimbleby
-----------------------
A few months later, The Unknown Famine, as we called our report, became a catalyst for the overthrow of the quasi-feudal regime of Haile Selassie. Crudely recut to include scenes of high life at the imperial palace and retitled The Hidden Hunger, our footage was used to devastating effect on Ethiopian television to soften up the Emperor's subjects for the military coup which brought Comrade - later President - Mengistu to power.
------------------

Kilka miesięcy póżniej, "Nieznany głód" - jak nazwaliśmy nasz film, stał się katalizatorem który spowodował obalenie pół-feudalnych rządów Haile Selassie. Został topornie poprzecinany scenami z życia wyższych sfer pałacu cesarskiego oraz zmieniono mu nazwę na "Ukryty głód". To co nakręciliśmy zostało wykorzystyne przez etiopską telewizję w celu uzyskania niszczącego efektu i miało przygotować poddanych cesarza do wojskowego zamachu, który przywiódł do władzy Mengistu, późniejszego prezydenta.
---------------------
Stanisław Bartkowski

Stanisław Bartkowski Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...

Temat: Cesarz

http://www.bbc.co.uk/radio4/factual/beyondhunger.shtml

Pod tym adres jest mp3 z programem który Jonathan Dimbleby nakręcił w 2008 i który odnosi się do głodu z 1973 roku oraz do współczesności. Jeden z rozmówców opisuje, jak była reakcja cesarza na ten film. W kilka tygodni potem cesarz, stary i słaby, udał się do prowincji dotkniętych głodem i był wstrząśnięty i przerażony tym co zobaczył. W odróżnieniu od zmyślonych rozmówców Kapuścińskiego jest to prawdziwy człowiek, występujący pod imieniem i nazwiskiem.

Cały ten reportaż składający się z dwóch części wart jest wysłuchania. To zupełnie inny styl niż uprawiany przez Kapuścińskiego. Nie polegający na siedzeniu w klimatyzowanym hotelu, oglądaniu rządowej telewizji i zmyślaniu. Polegający na tym, że reporter z kamerą, mikrofonem i tłumaczem udaje się na miejsce wydarzeń i rozmawia z ludźmi, uczestnikami tego co się dzieje czy co się działo. Opowiada o tym, co widzi i słyszy, a nie to co chce widzieć i słyszeć.

konto usunięte

Następna dyskusja:

Polaczenie kart Cesarz i Sl...




Wyślij zaproszenie do