konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Panie Marku - mataczeniem jest proba usprawiedliwienia niezbyt chlubnej swojej przeszlosci przez probe ukrycia niewygodnych faktow.

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

A wracajac do legend o mordach rytualnych to w okresie miedzywojennym w prasie katolickiej wiara w prawdziwosc tych opowiesci nie byla zbyt czesto spotykana. Choc zdarzali sie publicyscie ktorzy brali te opowiesci za rzeczywistosc przede wszystkim w Pro christo, ktory obok Malego Dziennika byl najostrzejdszym antysemickim pismem w Polsce
Rafał D.

Rafał D. historyk

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Robercie, nie przesadzaj z tymi swoimi fobiami. Rozumiem, ze dla Ciebie mniejszośc żydowska była święta, nienagannie morlana, pozbawiona wad, propaństwowa, partriotyczna etc etc. Ale tu dyskutujemy o historii i w wydaje mi się, że piszemy prawdę tudziez zmierzamy do niej. Pisząc takie teskty podsycasz tylko nienawiśc narodowościową. Czemu to ma służyć?
Skąd wiesz, że publicyści wierzyli w te mordy? Mówili ci? zostawili wspomnienia? chętnie je przeczytam
Po raz kolejny jednak pokazujesz swoją neiwiedze, pisząc, że Mały Dziennik i Pro Christo to były najostrzejsze pisma antyżydowskie w Polsce przed wojną.
Mataczenie — sposób na ukrycie faktów przez rozmówcę. Mataczenie polega na takim wyrażeniu myśli lub zdarzeń, by słuchacz nie dowiedział się tego, o czym mówca nie chce mu powiedzieć. Podczas mataczenia mówca może skorzystać z takich technik jak: podawanie nieprawdziwych informacji, udawanie, że informacja została przez niego zapomniana, mówienie nie na temat.

I gdzie tu próba ukrycia faktów?

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Ja nie twierdze ze ktos jest bez wad. Postaraj sie prowadzic dyskusje na poziomie.
Jesli publicysta opisuje mordy rytualny jakie rzeczywistosc to jest to fakt spoleczny. Czytelbnicy ich gazet byli przekonani ze w gazecie opisuja pewna realna rzeczywistosc. Wystarczy przewczytac teksty chociazby Charczewskiego w Pro Christo o mordzie rytualnym aby zobaczyc ze uwaza on je autentyczne fakty.
Maly Dziennik i Pro Christo bardzo ostro atakowaly Zydow - to fakt znany chyba wszystkim ktorzy zetkneli sie z tymi tytulami. W tych czasopisma teksty antysemickie byly dosyc czesto spotykane a ich autorzy nie ukrywali swojego stosunku do Zydow
Rafał D.

Rafał D. historyk

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

prawdę mówiąc nie odniosłem wrażenia, że opisujacy wierzyli w to co isza i te sformułowania: "oskarża się ich o mordy rytualne", "które jak twierdzą świadkowie były używane do mordów rytualnych" o tym świadczą. Ale były tez ostrzejsze tony. Nie przekonuje mnie to jednak to tezy, że wszyscy piszacy w tym duchu i na ten temat wierzyli w mordy rytualne.

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

To chyba nie czytales tych tekstow. Charczewski w Pro Christo twierdzul ze mod rytualny ma podstawe w religijnych ksiegach zydowskich. Twiedzil on ze mord rytualny nie zostal uznany przez papiezy za fikcje skoro beatyfikowano Szymona z Trydentu czy Andrzeja z Rinn. Uwazal on ze mordy rytualne mialy miejsce w XX wiecznej rzeczywistosci. Czytelnik z Pro Christo dwiadywal sie ze Zydzi rzeczywiscie zgodnie ze swoja wiara morduja dzieci i przerabija je na mace. Na szczescie poglady Pro Christo byly ekstremalne i nie zdarzaly sie zbyt czesto. Niemniej mozna jednak takie wypadki odntowac.

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

O ile niewielu publicystow koscielnych twierdzilo ze mordy rytualne byly rzeczywistoscia to sporo widzialo w Protokołach mędrców Syjonu tekst autentyczny. Do 1921 Ptotokoły uchodziły na świecie za tekst autentyczny. Dopiero w 1921 udowodniono ze jest to falszerstwo. Ukazano ze ten tekst oparty jest na ksiazce M. Joly Dialogue aux Enfers entre Montesquieeu et Machiavel, w ktorej autor opisuje jakoby plany Napooleona III zdobycia władzy.
W Polsce po raz pierwszy Protokly opublikowane zostaly w 1920. Kolejne wydania ukazaly sie w 1926 i 1930 r. Wśrod polskich zwolenników historycznosci Protokołów należy wymienic S. Trzeciaka. Bral on udzial w zorganizowanym przez nazistow konferencji w Erfurcie gdzie broniono autentycznosci Protokołów. Pisma Trzeciaka byly bardzo często cytowane w prasie katolickiej. Ten ksiadz byl bardzo chwalony w Malym DziennikuRobert Suski edytował(a) ten post dnia 14.05.09 o godzinie 20:30
Rafał D.

Rafał D. historyk

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Nie czytałem ksiąg żydowskich więc nie wiem co tam jest. Więc nie będie pisał, tko ma rację w tym sporze.
natomiast twoja wypowiedź o ks. Trzeciaku świadczy po raz kolejno albo o niewiedzy albo o manipulacji faktami. Nie wiesz kim był ks. Trzeciak?
A już ocenianie świadomości ludzi z 1921r. na podstawie dzisiejszego stanu wiedzy to nawet nie wiem jak ocenić. Takie były czasy i musisz to przyjąc do wiadomości. Wierzyli w to i już. Być może tez byś wierzył, nikt z nas tego nie wie. Nie patrz na rok 1921 pod kątem własnych przekonań.

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Trzeciak byl antysemita. Ne mial wielkiej wiedzy o Talmudzie a probowal byc w tej materii ekspertem, jego rozwazania maja w sobie tyle niekompetencji co zlej woli.
W 1921 r. po zestaweniu Protokołów Syjomu z dzielem Joly bylo jasne ze Protokoły byly falszerstwem. W tym samym roku ukazała się cała książka dokumentująca oszustwo, opublikowana w Nowym Jorku przez Hermana Bernsteina. Trzeba było mieć dużo złej woli aby tego nie zauważyć
Rafał D.

Rafał D. historyk

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Zdecydowanie chłopi spod Kielc, Lublina czy Białegostoku natorycznie czytali prasę zagraniczną a jedynie z wrodzonego antysemityzmu nie przeczytali pracy Hermana Bernsteina.
Robercie czytaj swoje posty bo popełniasz gafy!
No cóż jak dla Ciebie ks Trzeciak nie miał wiedzy o Talmudzie to oczym my tu rozmawiamy? To kto ją wtedy w Polsce miał?

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Kiedy pisze o przedwojennych publicystach katolickich to nbie mam na mysli chlopow spod Sandomierza! To przeciez oczywiste. Do chlopow docieraly jednak prasa katolicka a przez nia recepcja pogladow cytwanych przez ich autorow. A co do Trzeciaka to jego krytycy w okresie miedzywjennym wskazywli w jego braku wiedzy o Talmudzie, ktorych bylo bardzo duzo.
Rafał D.

Rafał D. historyk

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Niech Ci będzie. Ale wytłumacz mi kto z redaktorów czytał przed wojną prace z USA? Moze to i słuszne zalecenie ale odbiegające od rzeczywistości.
To, że ks. Trzeciak nie znał wszystkie na pamięć, nie znaczy, ze był kiepskim znawcą. Jego braki na tle innych znawców z tego okresu są zdecydowanie najmniejsze.

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Trzeciak czytal Talmud jedynie w tlumaczeniach, nie rozumial jego konstrukcji, traktowal Talmud jak Tore. To proiwadzilo do wqielu kwiatkow. Spor o autentycznosc Protokolow byl goracy w calej Europie. Zdemaskowanie falszerstwa bylo glosne w calej Europie, a osobom ktore obstwawaly przy autentycznosci tego falszerstwa wytaczano procesy np. w Szwajcarii (nie tylko). Goraca dyskusja odbywala sie we Francji czy Niemczech, gdzie byli pracownicy Ochrany demaskowali klamstwo. Spor byl na tyle ghlosny ze trudno bylo go nie zauwazyc jesli bylo sie osoba na odpowiednim poziomie

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

W okresie dwudziestolecia miedzywojennego katoliccy publicysci czesto zrownywali ze soba masonerie i Zydow tworzac zbitke jezykowa w ktorej mason = Żyd. Takie stanowisko prezentowano m.in. w Pro Christo i Malym Dzienniku. Poniewaz dla wielu publicystow katolickich demkracja (nazywana owczesnie jeffersonowska) utozsamiona zostala z liberalizmem i masoneria to prowadzilo to do odrzucenia przez nich demokracji. W drugiej polowie lat trzydziestych Pro Christo wzywalo na swoich lamach do stworzenia totalnego panstwa katolickiego. Publicysci tego pisma potepiali demokracje jako zydwski spisek ktory prowadzi do anarchii i komunizmu. Demokracja miala prowadzic wedlug nich do rozpadu narodow. Wedlug tych publicystow demokracja rowna sie filosemityzmowi. Pro Christo wychwalalo Mussoliniego i apelowala aby rozpoczac budowanie katolickiego bloku panst narodowych w ktorym istnialby ustrj totalny a katolicyzm bylby jego naczelna ideologia
Rafał D.

Rafał D. historyk

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Spór to jedno i był on zauwazony, wystarczy przejrzec prase z tamtego okresu. Druga sprawa to na ile argumenty zwoleników i przeciwników przeważyły dla zainteresowanych tamtą dyskusją. jak widzimy argumenty zwolenników autentyczności Protokołów przeważyły.
natomiast nie rozumiem drugiej wypowiedzi, co masz za złe zwolennikom budowy państwa katolickiego? Rozumiem, że taka wizja się tobie nie podoba, twój wybór. masz do tego prawo. tak samo jak oni do swojej wizji.
No i kolejny kwiatek. Nie wolno krytykować demokracji? Zwłaszcza w okresie gdy z demokracją współczesną nie miała wiele wspólnego.Rafał Drabik edytował(a) ten post dnia 15.05.09 o godzinie 12:11

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Zwolennicy budowy autokratycznego panstwa katolickiego gdzie katolicyzm bylyby naczelna ideologia nienawidzili demokracji bo uznawali ja za zydowski wynalazek ktory niszczy i rozklada narod. Niechec do masonerii, antysemityzm niechec do demokracji ze soba wspolgraly w katolickiej publicystyce.
C do sporu o Protokoly to od 1921 r. dla kazdego myslacego czlowieka bylo jasne ze to falszywka przepisana z pamfletu skierowanego przeciw Napoleonowi III. Trzeba bylo miec duzo zlej woli aby kolportowac Protokly jako oryginaly dokument
Rafał D.

Rafał D. historyk

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Zdecydowanie każdy myslacy człowiek wie co jest oryginałem a co kopią, bo ma taki naturalny wykrywacz fałszerstw i kłamstw:)
Widze, że nie potrafisz odejśc od ideologii i po prost wczuć się w czasy 20 lecia. No a ja na to nic nie poradzę.
Masz też jakąs wzrodzoną (chyba) niechęć do wszytskiego c katolicyzmem związane. Wszystko co złe to u Ciebie jest podszyte jest katolicyzmem. Ale musze Cię zmarwtić, świat i historia nie jest taka czarno-biała jak to wynika z twoich niekórych opisów. jest kolorowa. Widzisz tylko te skutki i przyczyny, które chcesz zobaczyć, wszystkie inne które nie pasują do koncepcji pomijasz.
i w ten sposób wychodzi dziwny twór, który za prawde uchodzić nie może.
a teraz przykład (zdanie, które odzwiercielda rzeczywistość), zeby nie być gołosłownym z twojego ostatniego wątku:
Zwolennicy Wielkiej Polski Katolickiej gdzie podstawa prawa pochodziłaby od praw kościoła katolickiego nie uznawali demokracji za idealny wzór życia. uznawali, że niszczy ona i rozkłada naród w chwili gdy ten potrzebuje siły i konsolidacji (czyli 20 leciu).

Nie wiem, czemu do kadego wątku musisz wtrącić Zydów, antysemityzm inne tego typu twory. To, że pojawiały się głosy, że demokracja jest wynalazkiem Zydów czy masonów nie znaczy, że wszyscy w to wierzyli jak w Boga.

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

O falszerstwie Protokolow swiadczyly podobienstwa do wczesniej ukazanego paszkwilu oraz zeznania przed sadem pracownikow ochrany. Odrozbnienie w takiej sytuacji co jest autentycznym dokumentem a co jest falszerstwem jest dosyc proste. Chyba ze traktujesz katolickich publicystow okresu miedzywjnia jako idiotow. Ja tak nie robie.
Mysle ze niezbyt rozumiesz moje wypowiedzi albo nie czytasz ich dkladnie. Ja wypowiadalem sie o grupie publicystow koscielnych skupinych wokl Pro Christo czy Niepokalonowa, ktorzy glosili hasla antysemickie z jednej strony a drugiej ccieli wprowadzic w Polsce ideologiczne panstwo oparte na katolicyzmie. Odrzucakli oni demokracje jako twor masonski i zydowski. Nie byla to jedyna podstawa wsrod katolikow tamtych czasow. Nie utozsamiam Trzeciaka, Kolbego i innych publicystow katolickich ze wszystkimi katolikami w miedzywojennej Polsce. Zwracam uwage jedynie na fakt istnienia takiego ruchu, ktory mial wielu zwolennikow wsrod polskich katolikow (chc tutaj nie da sie oszacowac jaka czesc polskich katolikow podzielala antydemokratyczne nastawienie czesci katolickich elit)
Nie jest tez zadna tajemnica ze w Polsce miedzywjennej wiele srodowisk wystepowaly przeciw demokracji. Przeciw niej wypowiadalis ei zarowno katoliccy fundamentalisci ktorzy stawiali za wzor Wlochy Mussoliniego, mlodzi narodowcy czy komunisci. Kazdt z tych ruchow mial w pogardzie demokracje i uwazal ze system polityczny jaki powinien panowac w Polsce powinien byc oparty na innym paradygmacie. Tak sie sklada ze wsrod katolickich fundamentalistow, ktorzy byli wrodzy demokracji mozna odnalezc wielu, ktorzy jawnie wyrazali swoj antysemityzm. Dla nich istniala prste rownianie Zydz- = masoni = demokracja.
Rafał D.

Rafał D. historyk

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Niestety spłaszczasz sprawę, ale nie będę tego 3 raz tłumaczył.
Natomiast powinieneś wiedziec,że okres 20 lecia to czasy gdy demokrację miano w d..ie. po prostu to nie były dobre czasy dla demokracji. Ludzie jej nie rozumieli, nie mieli żadnych pozytywnych doświaczeń z nią związanych i nawet się jej bali. I bynajmniej nie dlatego że była masońska, żydowska czy jakaś inna. Choć takie poglądy na pewno tez były. Ale one nie były dominujące i trzeba to jasno powiedzieć. Natomiast z twoich postów wynika, że katoliccy publicyści to antysemici, antymasoni i zwolennicy Mussoliniego. Choć nie napisałeś co ci się w tym Mussolinim nie podoba.
No i co ci tak przeszkadza ten przedwojenny antysemitym, tego tez nie moge pojąć, prawie wszedzie go widzisz i za wszystko czynisz odpowiedzialny. Jak by to była siła sprawcza wszelkich nieszczęść.
Nie za bardzo tez rozumiem ten wątek. napisałeś wyraźnie, ża koncpecje Polski katolickiej Ci się nie podobały, rozumiem, ale po co do tego ciągle wracać?
Na zakoćńzenie polecam ciekawe wspomnienia z getta warszawskego w ostatniej Polityce. Jest ciekawy wątek antysemickiej postawy Żydów...

konto usunięte

Temat: Antysemityzm w przedwojennej Polsce

Masoneria byla uwazana przez wielu publicystow koscielnych za wroga. To fakt. W koncu zostala zakazana przez wladze a biskupi wystepowali przeciwko tym ktorzy utrzymywali kontakty z masonami. Nie bylo tolerancji ale wrogosc. Antysemityzm byl silny w wielu kregach pyblicystow katolickich (oczywiscie nie we wszystkich byly chwalebne wyjkatki od reguly). Pod tym wzgledem szczegolnie aktywne bylo srodowisko Pro Christo i Niepokalanow.
Nie wszystkie srodowiska katolickie byly zwolennikami budowania totalnego panstwa katolickiego i wzorowala sie na Mussolinim. To byla mniejszosc
W przedwojennej Polsce wiele srodowisk bylo zwolennikami demokracji. Tak bylo np. z socjalistami z PPS, ludowcami, zwolennikami Frontu Morges. Wiele osob ktore w pierwszym odruchu poparla Pilsudskiego szybko zrazila sie do jego rzadow. Wsrod narodowcow tzw starzy byli zwolennikami tradycyjnej demokracji parlamentarnej. Twierdzenie ze Polacy mieli w d... demokracje nie jest uzasadnione. Nawet jesli rzady autorytarne wprowadzili pilsudczycy a swoja wersje panstwa autorytarnego czy totalitarnego chcieli budowac narodowcy
Twoja obrona postaw narodowcw i katolickich fundamentalistow przypomina mi obroncow komunistow, ktorzy w taki sam sposob mogli by bronic ideologii ktora byla im bliska

Następna dyskusja:

Cyfrowe Archiwum o pracy pr...




Wyślij zaproszenie do