Stanisław
Bartkowski
Senior Software
Engineer, IBM
Laboratorium
Oprogramowania...
Temat: Ahhiya, Ahhiyawa, Achajowie
W Bogazkoy odkryto ruiny Hattusas, stolicy państwa Hetytów. Od 1906 roku są tam prowadzone wykopaliska i odkryto obszerne archiwum pałacowe z tabliczkami pokrytymi pismem klinowym, które Hetyci przejęli z Mezopotamii.W tych takstach znaleziono wzmianki o Ahhiya i Ahhiyawa - Hetyci używali tych terminów w znaczeniu geograficznym, jako ziemie znajdujące się w kierunku zachodnim oraz politycznym, jako jakies potężne państwo. Nazwa przypomina oczywiście homerowych Achajów. To państwo miało swój przyczółek w Azji Mniejszejw Millawanda, które można identyfikować z Miletem. Miało związek z morzem, Ahhiya jest zawsze wymieniana w kontekście wysp czy okrętów. Najbardziej obszernym tekstem jest list króla Hetytów do Tawagalawy, króla Ahhijawy.
http://www.hittites.info/translations.aspx?text=transl...
Niektórych badaczy trochę ponosiła fantazja i w owym wymienionym w liście awanturniku o imieniu Piyama-radu dopatrywano się króla Pryama, a także Troji. Jest tam także wymieniony jakiś Aleksandos, który przypomina Aleksandra-Parysa. Jednak tego typu analogie są raczej już fantazjami.
Nasza współczesna wiedza narzuca nam identyfikację owej Ahhijawy z Grecją Mykeńską. Jednak jest to proste tylko na pozór. Nie mamy pojęcia, jak ta Grecja Mykeńska była zorganizowana, czy było to jedno państwo, czy jakaś federacja państw, jaki był także zasięg tego państwa ma wschód. Tutaj bardzo trudno wyjść poza ogólne spekulacje czy dywagacje.
Natomiast dużo bardziej istotną sprawą jest obecność Greków w Azji Mniejszej. Wiadomo o tzw. Wielkiej Kolonizacji, gdy Grecy zasiedlali tereny wokół Morza Srodziemnego. Jednak obecność Greków w Azji Mniejszej jest na pewno dużo starsza, możliwe nawet, była to pierwotna siedziba Greków którzy z tamtego terenu dopiero przybyli do samej Grecji. Wiadomo, że mitologia grecka zawiera wiele zapożyczeń z mitologi hetyckiej, więc te kontakty musiały być wczesne.
W języku polskim informacje na ten temat można znaleźć w książce Maciej Popko: "Ludy i języki Starożytnej Anatolii" oraz "Mitologia hetycka" tego samego autora. W tej drugiej książce autor się koncentruje na wskazywaniu podobieństw między znaną nam mitologią grecką a hetycką.