Patryk Wezowski

Patryk Wezowski stworzyciel,
Wezowski\'s Release
Method

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Specjaliści w dziedzinie Mowy Ciała stwierdzili, że słowa to tylko 7procent naszej komunikacji. Zachęcam wszystkich, żeby dzielili się swoimi przemyśleniami w tej kwestii. Może macie jakieś sytuacje z życia wzięte, gdzie ta teza się potwierdziła? Może kiedyś prawidłowo odczytaliście czyjeś ruchy i gesty, i pozwoliło Wam to prawidłowo zinterpretować intencje Waszego rozmówcy?
Łukasz Wieczorek

Łukasz Wieczorek Międzynarodowy
trener biznesu,
mentor, coach,
mówca, kons...

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Polecam serial stworzony przez amerykańską telewizję FOX - "Lie to me"
Ciekawie zrobiony, ciekawa tematyka.

Patryk, odezwij się na priv, mam super pomysł wiązany z tymi kwestiami. Sprawa pilna :)Łukasz Wieczorek edytował(a) ten post dnia 18.08.10 o godzinie 21:15
Patryk Wezowski

Patryk Wezowski stworzyciel,
Wezowski\'s Release
Method

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Poniżej zamieszczam bardzo ciekawy artykuł pt.: Mowa Ciała w Rekrutacji
Życzę wszystkim zainteresowanym przyjemnej lektury!!

Autorzy: Agnieszka Moore, Patryk Wężowski – ekspert Mowy Ciała

Stare porzekadło “nie chodzi o to co mówisz, ale jak to mówisz”, wciąż wydaje się być aktualne. Sztuką jest komunikować się efektywnie beż używania słów.

Czy wiesz, że aż 93% Twojego komunikatu stanowi mowa Twojego ciała? Wynika z tego, że to co mówisz ma niewielkie znaczenie. Przed Tobą praktyczny poradnik dotyczący wykorzystywania wiedzy z zakresu komunikacji niewerbalnej w procesie rekrutacji. Dowiedź się, jak zrobić dobre wrażenie, praktycznie bez słów.
Zdobycie wymarzonej pracy – według niektórych rzecz nieosiągalna. Dla wielu osób proces poszukiwania zatrudnienia jest drogą przez mękę. Stres związany z przygotowywaniem CV, wysyłaniem aplikacji czy bijącym sercem kiedy nieznany nam numer próbuje się z nami połączyć niektórych paraliżuje.
Coraz więcej portali internetowych zachęca do umieszczania na nich swoich życiorysów, wszędzie można znaleźć wskazówki dotyczące tego jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, jakich pytań można się spodziewać. Jednak niewiele z nich radzi jak kontrolować swoją mowę ciała. A przecież to właśnie nasz przekaz niewerbalny jest najlepiej zapamiętywany. Należy oczywiście w sposób precyzyjny opowiadać o swoim doświadczeniu i zdolnościach, ale to nasza mowa ciała pokazuje jakimi jesteśmy ludźmi.
Nieważne jak dobre jest Twoje CV. Pracodawcy patrzą na „cały pakiet”.
Wielu pracodawców wierzy, że w ciągu zaledwie 30 sekund jest w stanie stwierdzić, czy są zainteresowani kandydatem na pracownika. Mowa ciała informuje o typ osobowości, poziomie pewności siebie, umiejętności radzenia sobie ze stresem, a przede wszystkim – decyduje o pierwszym wrażeniu, co w sytuacji gdy wielu kandydatów ubiega się o jedno stanowisko, czasem może zaważyć na decyzji pracodawcy. Zapamięta on przede wszystkim swoje odczucie w stosunku do kandydata.
Przekaz niewerbalny w odróżnieniu od werbalnego, może być komunikowany i odbierany zupełnie nieświadomie. Można go jednak kontrolować. Najważniejsze to zapamiętać kilka podstawowych zasad i je ćwiczyć. Przygotowując się więc do rozmowy kwalifikacyjnej, pamiętaj oczywiście o schludnym, profesjonalnym wyglądzie (co też jest częścią przekazu niewerbalnego) zapoznaniu się z profilem i działalnością firmy, ale nie zapominaj o tym, co komunikujesz swoim ciałem.
Największy amerykański portal poświęcony rekrutacji zapytał 2,500 pracodawców o najczęściej popełniane błędy w czasie rozmowy kwalifikacyjne. Oto wyniki :
-brak kontaktu wzrokowego
-nie uśmiechanie się
-dotykanie twarzy
-zbyt duża gestykulacja
-słaby uścisk dłoni
-siedzenie na samym brzegu krzesła

Jak w takim razie powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna?
Wygraj ich już na wejściu
Już na wejściu powinniśmy roztaczać wokół siebie aurę pewności siebie. Uważaj jednak aby nie być aroganckim. Wchodząc do pokoju w którym odbywać się będzie rozmowa, utrzymuj kontakt wzrokowy ze wszystkimi rozmówcami. Uśmiechnij się, bądź wyprostowany. Uściśnij każdemu dłoń. To kolejny gest na który trzeba zwrócić uwagę. Nieodpowiedni uścisk może zdradzić nasze zdenerwowanie, nie powinien więc być ani za mocny ani za słaby. Zbyt słaby będzie oznaczał uległość z kolei za mocny – może być odebrany jako brak szacunku bądź próba przejęcia władzy. Taki uścisk można spokojnie ćwiczyć w domu przed rozmową kwalifikacyjną.
Zajmij dobre miejsce
Wchodząc do pokoju, nie pchaj się od razu na pierwsze wolne miejsce. Poczekaj aż zostanie Ci ono wskazane. Zachowuj się jednak naturalnie. Jeżeli nikt Ci miejsca nie wskazał, zapytaj po prostu czy możesz usiąść. Staraj się unikać sytuacji w której Twój rozmówca siedzi dokładnie naprzeciwko Ciebie. Ten układ może budzić wrogie nastawienie do rozmówcy. Unikaj również sytuacji w których nie widzisz wszystkich osób w pokoju ze swojego miejsca, a także takiej, gdy ktoś nie widzi Ciebie. Te osoby nie będą na pewno zaangażowane w rozmowę w 100%.
Siadając, „użyj całego krzesła”. Siedząc na samym jego krańcu okazujesz zdenerwowanie, dajesz do zrozumienia, że czujesz się niekomfortowo i najchętniej – uciekłbyś stąd jak najszybciej. Zajmij więc całą powierzchnię krzesła, wyprostuj się, lekko pochyl w kierunku rozmówcy.
Utrzymuj kontakt wzrokowy
Pamiętaj o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego ze wszystkimi osobami znajdującymi się w pokoju. Od czasu do czasu możesz powtórzyć czyjś gest np. ułożenie dłoni czy przechylenie głowy. Wzbudza to poczucie porozumienia pomiędzy stronami.
Zachowaj spokój i odpowiadaj dokładnie na zadane Ci pytania. Twoi rozmówcy wiedzą, że jest to dla Ciebie stresująca sytuacja, nie musisz ich o tym informować. Pamiętaj, że obserwują Twoje zdolności radzenia sobie ze stresem.
Obserwuj innych (i siebie)
Wykorzystaj swoją wiedzę na temat mowy ciała – przyjrzyj się swoim rozmówcom. Wytrawny obserwator zauważy jak jest odbierane to, co mówi. Jeżeli zauważysz, że Twoi rozmówcy okazują niechęć, (np. poprzez westchnięcia, skrzyżowanie rąk na klatce piersiowej, odchylenie się na krześle) wróć pamięcią do momentu w którym zaobserwowałeś u nich aprobatę. To pozwoli na powtórne „wybicie się” . Zachowanie rozmówców może być nieświadome, działaj więc szybko zanim ich świadomość znajdzie dostęp do informacji o niezadowoleniu.
Nie krzyżuj rąk na piersi. To świadczy o zamkniętej, defensywnej postawie. Pozwól swoim rękom leżeć swobodnie na kolanach lub na podłokietnikach. Będzie Ci w ten sposób łatwiej gestykulować. Uważaj jednak na zbyt intensywne ruchy rękami. Nie tylko możesz coś zrzucić ze stołu (co naprawdę zdarza się podczas rozmów rekrutacyjnych) ale nie wygląda to najlepiej i nie wzbudza zaufania rozmówcy, gdyż sprawia wrażenie chaotyczności.
Dobrze zakończ
Zakończenie rozmowy jest również niezwykle ważnym aspektem, gdyż ta właśnie część może być bardzo dobrze zapamiętana (tzw. efekt świeżości) Wstań spokojnie, podziękuj za rozmowę, uściśnij dłoń, patrz rozmówcy w oczy, uśmiechnij się. Nieważne jakie masz w tym momencie odczucie co do wyniku rozmowy. Zawsze staraj się zostawić po sobie dobre wrażenie.
Podsumowując:
NIE
• Nie masuj karku ani głowy. Nawet jeżeli naprawdę masz skurcz, te gesty sprawią, że będziesz wyglądać na niezainteresowanego.
• Nie masuj ani nie dotykaj swojego nosa. Ten gest oznacza, że nie jesteś do końca szczery
• Nie siedź ze skrzyżowanymi rękami. Oznacza to, że czujesz się niekomfortowo, Twoja postawa jest zamknięta na innych
• Nie krzyżuj nóg, nie ruszaj nimi, nie przekładaj nogi na nogę. To przeszkadza i pokazuje jak niezręcznie się czujesz
• Nie pochylaj się ani nie zwracaj swojego ciała w kierunku drzwi. Będziesz wyglądał jakbyś chciał jak najszybciej uciec.
• Nie siedź zgarbiony. Sprawisz wrażenie niezainteresowanego i nieprzygotowanego
• Nie wpatruj się usilnie w swojego rozmówcę. To zwiększa dystans pomiędzy wami.

TAK
• Usiądź prosto, pochyl się nieznacznie do przodu. Okazujesz nie tylko zaangażowanie i zainteresowanie interakcją, ale także kopiując niektóre ruchy rozmówcy, okazujesz podziw i porozumienie
• Okaż entuzjazm poprzez swoją ekspresję. Przytakuj, korzystaj z pozytywnych gestów
• Ustal odpowiednią dla Ciebie odległość pomiędzy Tobą, a Twoim rozmówcą. Nie siedź zbyt blisko, gdyż rozmówca może się czuć niekomfortowo i nie skupiać się na rozmowie.
• Uważaj z ilością wody kolońskiej czy perfum. Może to nie tylko wywołać alergię, ale także spowodować ból głowy u rozmówcy, co na pewno nie sprzyja wywieraniu dobrego wrażenia.
• Jeżeli rekrutuje więcej niż jedna osoba, upewnij się, że utrzymujesz z każdym kontakt wzrokowy (uważaj, żeby nie wyglądać jak fan tenisa) następnie zwróć uwagę na osobę, która zadała pytanie
• Coś może wam przeszkodzić, to się zdarza. Powstrzymaj się wówczas od wpatrywania się w rozmówcę. Zaoferuj, że możesz na chwilę wyjść.
• Wstań i uśmiechnij się nawet jeżeli jest to rozmowa telefoniczna. Kiedy stoisz Twój poziom gotowości do działania jest wyższy i pozytywnie wpływa na zaangażowanie w rozmowę.

Patryk Wężowski
Trener, business coach, ekspert Mowy Ciała Belgii i Polski, założyciel Centrum Mowy Ciała w Antwerpii. Twórca metody Release, która jest przedmiotem badań na prestiżowym Uniwersytecie KUL w Leuven w Belgii. Doradca biznesowy, efektywnej sprzedaży i internet marketingu najszybciej rozwijających się firm treningowych takich jak: Change Coaching, Unicorn Associates i Inner Change. Prowadzi kursy certyfikujące metody Release i Mowy Ciała dla menedżerów oraz 100 topowych firm w Belgii.
Kontakt:
Patryk Wężowski
patryk@mowaciala.com.pl
kom: 502 289 302

Zapisz się dziś na bezpłatną konferencję Mowy Ciała 21 października (czwartek) godz. 19:30 na stronie http://mowaciala.com.pl

ODKRYJ JUŻ DZIŚ DWUMIESIĘCZNY, BEZPŁATNY E–KURS MOWY CIAŁA!
Więcej informacji na stronie: http://www.mowaciala.pl/
Patryk Wezowski

Patryk Wezowski stworzyciel,
Wezowski\'s Release
Method

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Polecam lekturę jeszcze jednego artykułu pt.: Co wyrażasz mową ciała?

autor : Patryk Wezowski - ekspert mowy ciała Belgii i Polski

Pewnie zauważyłeś, że ludzie sukcesu robią piorunujące wrażenie już w pierwszych sekundach spotkania. To pierwsze wrażenie w 70% zawdzięczają idealnie opanowanej sztuce mowy ciała! Chcesz odkryć ich tajemnicę?

Mowa ciała jest kluczowym elementem w pracy menedżerów, sprzedawców, specjalistów HR trenerów i coachów. Badania naukowe dowodzą, że znajomość mowy ciała gwarantuje ogromny sukces w biznesie i życiu osobistym. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie - bez słów - poznać emocje i myśli każdej osoby, nawet w przypadku gdy stara się je ukryć.
Dzięki lekturze tego artykułu odkryjesz kilka niezawodnych porad, z których możesz korzystać już od dziś!

Powiedzmy, że właśnie wyruszasz na ważną rozmowę o pracę – taką, od której zależy cała
Twoja kariera zawodowa. Wiesz, że możesz pozytywnie zaskoczyć osobę po drugiej stronie biurka swoimi osiągnięciami. Zanim jednak otworzysz usta, reszta ciała już wypowiada za Ciebie tony słów.

Co mówi Twój język ciała? Czy jesteś pewny siebie, silny, entuzjastycznie nastawiony, czy wręcz przeciwnie?

Tylko 7% naszej komunikacji to słowa. W rzeczywistości 55% naszej ekspresji to komunikacja niewerbalna – język ciała i kontakt wzrokowy, natomiast 38% komunikacji to wokalizacja – ton głosu, głośność, szybkość mówienia. Najwięksi na świecie mistrzowie komunikacji biznesowej mają bardzo dobrze opanowany język ciała, którym wyrażają pewność siebie, kompetencję i charyzmę.

Więcej niż słowa

Jednym z problemów jest to, że język ciała nie może przekazywać tego, co naprawdę czujemy. Na przykład trzymając ręce sztywno blisko ciała, lub trzymając je w kieszeniach, sprawiasz wrażenie osoby niepewnej siebie.

Unikanie patrzenia na ludzi tylko dlatego, że jesteś zbyt zajęty przeglądaniem swoich notatek lub CV-może doprowadzić do myślenia, że nie jesteś z szczery i coś ukrywasz. Możesz być mało ekspresyjny bo jesteś zmęczony, ale ludzie mogą odczytać to jako znak, że nie jesteś zainteresowany.

Natomiast wyrazisty i przekonujący język ciała pozwoli stworzyć szybkie porozumienie ze słuchaczami, ponieważ zasygnalizuje, że jesteśmy przekonani co do naszej wypowiedzi. Spójrzcie na zdjęcia Ronalda Reagana. Postawa jego ciała nigdy nie budziła najmniejszych zastrzeżeń, nawet kiedy jeździł konno na swoim ranczo. Roztaczał wokół siebie aurę pewności, optymizmu i władzy.

Spójrz w oczy
Ludzie pragną czuć się wyjątkowi. Chcą mieć poczucie, że ich rozmówca zwraca się bezpośrednio do nich, lub że są najważniejszą osobą biorącą udział w konwersacji. Zrywając kontakt wzrokowy mamy pewność, że zrywamy również więź z naszym rozmówcą.

Robiąc prezentację mentalnie podziel pomieszczenie na trzy części. Skieruj część swoich uwag do jednej części sali, później przenieś swoją uwagę na ludzi siedzących pośrodku, następnie skieruj wzrok na pozostałych słuchaczy. Wybierz po jednej osobie w każdej części sali i kieruj bezpośrednio do niej swoje komentarze. Osoby siedzące obok będę miały wrażenie, że nawiązujesz z nimi kontakt wzrokowy.

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego w trakcie całej prezentacji wymaga przygotowania.. Powinieneś zapamiętać zawartość swojego slajdu. W przeciwnym razie będziesz go czytał, zamiast nawiązywać kontakt ze słuchaczami. Prowadź rozmowę odnosząc się do swojego doświadczenia zawartego w CV.

Nie pozwól by cokolwiek stanęło na przeszkodzie pomiędzy Tobą, a Twoimi słuchaczami. Krzyżowanie rąk, chowanie się za podium lub krzesłem, albo rozmawianie z kimś zza monitora komputera to najczęściej spotykane przykłady zamykania się w sobie. Przez tego typu błędy prawdziwe porozumienie między rozmówcami nie może mieć miejsca.

Pomyśl o otwartości. Zlikwiduj bariery fizyczne – podia, komputery, krzesła. Nawet folder położony na biurku może zniszczyć porozumienie i stworzyć dystans.

Mowa ciała może być rozrywką

Kiedy mówisz Ty, niech jednocześnie mówią Twoje ręce. Wielcy mówcy używają więcej gestów niż przeciętni ludzie. Złożenie dwóch rąk powyżej pasa odzwierciedla złożone myślenie. Gesty mogą wzbudzać zaufanie słuchaczy do mówcy.

Spróbuj tego: Oglądaj osoby takie jak Bill Clinton, Colin Powell, Barack Obama, Tony Blair lub innych charyzmatycznych mówców. Od razu możesz zacząć odczuwać, że przerywają prawie każde zdanie gestem ręki.

Poruszaj także pozostałymi częściami ciała. Wielcy mówcy poruszają się po pomieszczeniu, wskazując na slajd, zamiast czytać jego zawartość, a także kładą ręce na ramionach rozmówcy, zamiast tworzyć dystans. Nie ożywiaj swoich slajdów – ożyw swoje ciało!

Stój – albo siedź – prosto. Zgarbiona postawa często jest kojarzona z brakiem pewności siebie, albo brakiem zaangażowania czy zainteresowania. Na przykład kiedy podczas rozmowy rekrutacyjnej osoba ubiegająca się o pracę odchyla się do tyłu, może sprawiać wrażenie, że jest leniwa i brakuje jej motywacji oraz pasji. Miej głowę uniesioną do góry i wyprostowane plecy. Siedząc pochylaj się do przodu. Siedząc przodem na krześle i pochylając się lekko do przodu, będziesz wyglądał na dużo bardziej zainteresowanego, zaangażowanego i entuzjastycznie nastawionego.

Pracuj nad swoim językiem ciała. Przykładaj do niego taką samą wagę, jak do wypowiadanych słów, i obserwuj jak Twój wpływ na rozmówcę stopniowo się powiększa!

3 niezawodne rady na piorunujące pierwsze wrażenie :

- otwarte ręce – wyrażają Twoją otwartość oraz to, że niczego nie ukrywasz.
- oczy – odważ się na kontakt wzrokowy z rozmówcą.
- uśmiech – szczerym uśmiechem zyskasz sympatię drugiej osoby.

Mowa ciała w praktyce

Kłamanie
Kiedy kłamiesz więcej krwi dociera do czubka nosa, przez co możesz podświadomie go pocierać. Może to wskazywać na frustrację jak również na to, że oszukujesz.
Kiedy przecierasz oko i patrzysz w bok oznacza to, że nie jesteś zainteresowany, lub że powiedziałeś coś niezgodnego z prawdą.

Mikro-Ekspresje
Kiedy Twoje oczy się zwężają, a brwi ściągasz ku dołowi i zaciskasz0 usta, oznacza to złość.
Gdy ściągasz usta i podnosisz do góry powieki znaczy to, że jesteś zaskoczony.
Kiedy górne powieki opadają i opuszczasz kąciki ust, oznacza to smutek.

Oczy
Powiększające się źrenice wskazują na Twoje zainteresowanie rozmową, natomiast kiedy źrenice zmniejszają się, zmniejsza się również Twoje zainteresowanie.
Kiedy Twoje źrenice są rozszerzone i przekręcisz głowę na bok znaczy to, że jesteś zainteresowany, a swojego rozmówcę odbierasz jako osobę sympatyczną.
Prezydent Barack Obama podczas debat często słucha swoich rozmówców z głową delikatnie przekręconą na bok.

Proces podejmowania decyzji
Kiedy trzymasz rękę obok głowy znaczy to, że jesteś zainteresowany, kiedy pocierasz swój podbródek i równocześnie patrzysz w górę lub w dół, prawdopodobnie skłaniasz się do podjęcia negatywnej decyzji, natomiast gdy podczas pocierania podbródka patrzysz w bok wskazuje to na pozytywne myślenie oraz rozważanie podjęcia pozytywnej decyzji.

Patryk Wezowski
Trener, business coach, ekspert Mowy Ciała Belgii i Polski, założyciel Centrum Mowy Ciała w Antwerpii. Twórca metody Release, która jest przedmiotem badań na prestiżowym Uniwersytecie KUL w Leuven w Belgii. Doradca biznesowy, efektywnej sprzedaży i internet marketingu najszybciej rozwijających się firm treningowych takich jak: Change Coaching, Unicorn Associates i Inner Change. Prowadzi kursy certyfikujące metody Release i Mowy Ciała dla menedżerów oraz 100 topowych firm w Belgii.

Ściągnij już dziś ekslusywny bezpłatny e-kurs Mowy Ciala z jego strony: http://mowaciala.com.pl


Zapisz się dziś na bezpłatną konferencję Mowy Ciała 21 października (czwartek) o 19.30 na stronie http://mowaciala.com.pl

ODKRYJ JUŻ DZIŚ DWUMIESIĘCZNY,
BEZPŁATNY E–KURS MOWY CIAŁA!

Więcej informacji na stronie

http://www.mowaciala.com.pl/
Patryk Wezowski

Patryk Wezowski stworzyciel,
Wezowski\'s Release
Method

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Jak rozpoznać kłamców?
Jak wiele osób wokół Ciebie kłamie w żywe oczy?
- ekspert mowy ciała, Patryk Wężowski, nauczy Cię tworzyć szczere relacje biznesowe i społeczne.

Wywiad przeprowadziła : Katarzyna Jędrzejczak

Ekspert mowy ciała, Patryk Wężowski twierdzi, że w większym stopniu można polegać na mowie ciała niż na wykrywaczu kłamstw. Jego pasją jest odkrywanie myśli i uczuć innych osób. Stara się czytać emocje i myśli z twarzy, rąk i nóg. Patryk sam jest żywym dowodem na to, że znajomość języka ciała może przynieść równowagę oraz pomóc człowiekowi stać się szczęśliwszym i pewniejszym siebie. Patryk bardziej wierzy mowie ciała niż słowom. Tak naprawdę w 93% wyrażamy się poprzez sygnały niewerbalne, a słowa w komunikacji stanowią tylko 7% tego, co odbiera drugi człowiek.

Wykryj każde kłamstwo:
Na spotkaniach biznesowych, a także tych mniej formalnych, często trudno nam jest ocenić prawdomówność i intencje naszych rozmówców. Dlatego już dziś skorzystaj z profesjonalnych usług eksperta Mowy Ciała Belgii i Polski, Patryka Wezowskiego, który będzie Ci towarzyszył podczas wszelkiego rodzaju spotkań i wykryje każde kłamstwo.

Kontakt:
Patryk Wezowski
patryk@mowaciala.com.pl
kom: 502 289 302

Co dla Ciebie oznacza mowa ciała?
Wskazuje drogę w skomplikowanym świecie emocji, jest kompasem. Pomaga odnaleźć swoje prawdziwe ja, być bardziej świadomym siebie i doprowadzić do bardziej efektywnej komunikacji z innymi.

Skąd pomysł, aby zająć się mową ciała?
Od kiedy skończyłem 15 lat zastanawiałem się, dlaczego ludzie zachowują się tak, a nie inaczej, i dlaczego ja reaguję na nich w określony sposób. Odkryłem, że można za pomocą ruchów, gestów, pozycji ciała i mimiki twarzy dowiedzieć się dużo więcej o innych ludziach oraz o sobie samym, i bardzo szybko dojść do motywacji i intencji, dlaczego ktoś reaguje w dany sposób. Bardzo zafascynowało mnie to, że mogę w każdej kulturze zobaczyć te same emocje podstawowe, niezależnie od tego, czy ktoś miał styczność ze światem Zachodu czy nie.

Opowiedz trochę o tej swojej ewolucji życiowej.
Jako dziecko byłem nieśmiały, skryty i słaby fizycznie. Całe życie mieszkałem w Belgii. W szkole czułem się regularnie zastraszany, być może dlatego, że jestem polskiego pochodzenia. Czułem się w grupie rówieśników bardzo nieswojo i zacząłem zastanawiać się, kim jestem. Trafiłem na piętnaście książek z zakresu psychologii i socjologii, i rozpocząłem ich lekturę. Bardzo zafascynował mnie Paul Ekman, profesor psychologii emocji z USA. To on zainspirował mnie do stworzenia kursów mowy ciała. Dzięki długoletniej praktyce tych metod mam teraz o wiele lepszy kontakt z ludźmi, ponieważ potrafię odczytać ich gesty i to, co czują.
Co chciałbyś przekazać innym?
Dzięki mowie ciała można odkryć prawdziwe emocje swoje i innych, a także odkryć prawdziwe intencje drugiej osoby. Dysponując wiedzą o gestach i mikroekpresji, w 15 minut można rozszyfrować człowieka podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co w innych warunkach zajęłoby 6 miesięcy. Podobnie w sprzedaży już w pierwszych 10 sekundach można ustalić, z pewnością 70-80%, czy dana osoba kupi nasz produkt. Dzięki mowie ciała możesz tak pokierować rozmową, aby poznać oczekiwania drugiej osoby. Możesz również sprawić , że ta rozmowa będzie bardziej korzysta dla obu stron.

Kim są adresaci Twoich szkoleń?
Są to osoby zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi, trenerzy, coachowie, menedżerowie, adwokaci i sprzedawcy.

A jakie korzyści z Twoich szkoleń może uzyskać menedżer?
Może zapoznać się z prawdziwymi motywacjami, intencjami i emocjami swoich pracowników. Może stać się bardziej świadomym tego, co się dzieje w jego firmie, i kto ma wysoką motywację. Bardzo ważne jest także, aby menedżer nauczył się, jakie pytania stawiać, by dowiedzieć się, co naprawdę myślą jego pracownicy o istotnych dla firmy kwestiach oraz aby mógł porozmawiać na tematy najważniejsze dla wzajemnej współpracy. Dzięki znajomości mowy ciała będzie mógł stworzyć o wiele serdeczniejsze i bardziej szczere relacje ze swoimi pracownikami.

Tu ważne jest, aby wprowadzić pewne ostrzeżenie: przyjście na ten kurs może okazać się dużym ryzykiem, gdyż musisz wyjść poza sferę komfortu osobistego. Możesz bowiem dowiedzieć się rzeczy, których nie chciałbyś wiedzieć. Na przykład. że Twoi znajomi coś przed Tobą ukrywają, albo że pracownicy mają inne cele i intencje niż myślałeś, a co najgorsze, że partner nie jest Ci wierny… Pójście na kurs mowy ciała wymaga więc również sporej odwagi i powinno wiązać się ze świadomą decyzją zmienienia czegoś w swoim życiu.

Jak oceniasz polski świat biznesu?
Opiera się on w znacznym stopniu na znajomościach i referencjach. W biznesie trzeba zawierać wiele znajomości. Od zera ciężko się przebić. Tutaj bardzo pomocna może okazać się mowa ciała, ponieważ dzięki niej można zbudować bardziej szczerą komunikację, co otwiera bardzo dużo dróg w biznesie. Pertraktacje biznesowe dzięki znajomości pewnych sygnałów ciała mogą odbywać się w o wiele łatwiejszy sposób, ponieważ polepsza się komunikacja.
Między ludźmi w Polsce jest dużo nieufności. Wiele rzeczy załatwia się na zasadzie kombinowania, łapówkarstwa, blefowania, a tak naprawdę można przecież porozmawiać autentycznie i wprost, budując dzięki temu szczere, długotrwałe relacje biznesowe.

Dzięki mowie ciała ta nieufność nie ma szans, ponieważ widać każde kłamstwo drugiej strony. To pozwala zaoszczędzić czas na niekorzystne znajomości. Efektywność kontaktów biznesowych bardzo wzrasta - rozmowy trwają 3 razy krócej. Dużo szybciej dochodzi się do sedna sprawy, dużo szybciej dowiadujemy się czy ma to sens, zbędna staje się całej gra obwąchiwania się, i szybciej wiadomo, czy dana osoba wyznaje te same wartości i myśli w podobny sposób. Widać to przy pierwszym spojrzeniu w oczy. To tak jakby założyć okulary rentgenowskie i prześwietlić osobę w kilka sekund. Poprzez mikroekpresję i gesty, które przez ostanie 50 lat były przedmiotem bardzo intensywnych badań naukowych, można bardzo gruntownie w krótkim czasie poznać osobowość drugiego człowieka.

Bardzo ważne, aby sobie uświadomić, że jesteśmy wszyscy ludźmi również w biznesie. Niektórzy przywłaszczają sobie pewne pozycje, a ważny jest czynnik ludzki, szacunek i zrozumienie dla siebie i innych. Nie powinno się wprowadzać sztucznych barier pomiędzy sobą, a działaniami innych.

A co ważnego mowa ciała może przynieść dla coachów?
Przede wszystkim to, że klient nic im nie wmówi. Pewne blokady, rzeczy podświadome, które osoba coachowana wypiera, łatwiej przekuć w konkretną pracę coachingową, jeżeli zna się mowę ciała. Osoba coachowana nie jest w stanie nazwać niektórych uczuć, a my możemy je nazwać przez znajomość sygnałów ekspresji niewerbalnej. Klient może poczuć się zrozumiany, nawet lepiej niż sam się do tej pory rozumiał. W krótkim czasie dochodzi się do sedna sprawy. Nie błądzi się dookoła błądząc po ślepych uliczkach rzeczy, które są tylko grą klienta.

Podsumowując, jakie korzyści może nam dać znajomość mowy ciała?
Przez pierwsze 4 sekundy spotkania, ludzie dokonują ocen, na przykład czy ktoś jest inteligentny czy nie, czy ma sens robić interesy z ta osobą, czy coś wyjdzie ze współpracy, czy też nie. Ma to wpływ na całą późniejszą komunikacje - zbadano naukowo, że utrzymuje się to na poziomie 70%. Nigdy więc nie dostaniesz drugiej szansy na pierwsze wrażenie.

To, co możemy zyskać na znajomości mowy ciała, to bycie bardziej świadomym siebie, tego jak jest się odbieranym, i tego, jak myślą inni. Możemy 3-krotnie zwiększyć swoją efektywność w nawiązywaniu właściwych relacji. Prowadzi to do zbudowania bardziej świadomej ścieżki kariery, gdyż po pierwsze stajemy się bardziej jednoznaczni w tym, czego chcemy dokonać, a po drugie umiemy już omijać osoby, z którymi i tak nie osiągnęlibyśmy swoich celów.

Patryk Wezowski
Trener, business coach, ekspert Mowy Ciała Belgii i Polski, założyciel Centrum Mowy Ciała w Antwerpii. Twórca metody Release, która jest przedmiotem badań na prestiżowym Uniwersytecie KUL w Leuven w Belgii. Doradca biznesowy, efektywnej sprzedaży i internet marketingu najszybciej rozwijających się firm treningowych takich jak: Change Coaching, Unicorn Associates i Inner Change. Prowadzi kursy certyfikujące metody Release i Mowy Ciała dla menedżerów oraz 100 topowych firm w Belgii.

Ściągnij już dziś ekslusywny bezpłatny e-kurs Mowy Ciala z jego strony: http://mowaciala.com.pl


Zapisz się dziś na bezpłatną konferencję Mowy Ciała 21 października (czwartek) o 19.30 na stronie http://mowaciala.com.pl

ODKRYJ JUŻ DZIŚ DWUMIESIĘCZNY,
BEZPŁATNY E–KURS MOWY CIAŁA!

Więcej informacji na stronie

http://www.mowaciala.com.pl/

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

To prawda, że nasz mowa niewerbalna wyraża znacznie więcej niż to, co mówimy. Każdy chyba zna zwrot "nie chodzi o to co mówisz, ale jak to mówisz". I dodajmy, że nie chodzi tylko o ton głosu (który jak pokazują badania jest najtrudniejszy do kontrolowania) Często mówimy, że ktoś robi na nas wrażenie. Czym jest w takim razie to wrażenie? Na to składa się wygląd zewnętrzny (o który wszyscy tak dbamy :)) ton głosu, gesty, sposób mówienia, siedzenia czy stania. Ciekawe jest to, że można się tego nauczyć! Większość z nas, szykując się do ważnej dla nas rozmowy, planuje co powie. A czy planujemy to jak się zachowamy, jak będziemy się poruszać? Nawet jeżeli będziemy świetnie przygotowani werbalnie, nasza mowa ciała zdradzi np. to że czujemy się niekomfortowo, niepewnie bądź jesteśmy nastawieni agresywnie czy defensywnie.
Agata K.

Agata K. Project Manager,
Lider innowacji,
Coach i Trener

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Nie powołam się na nazwiska, bo oczywiście nie pamiętam "kto to powiedział", ale badania Mehrabiana są przez wielu podważane jako niereprezentatywne i uogólniające. Ostatnio natrafiłam na tezę, że podział sygnały werbalne - niewerbalne wygląda 35%-65% i też wiele zależy od tego, czego dotyczy rozmowa.Agata Koczowska edytował(a) ten post dnia 21.08.10 o godzinie 10:05
Agata K.

Agata K. Project Manager,
Lider innowacji,
Coach i Trener

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Zgadzam się też z przedmówczynią. Kluczem nie jest nauczenie się zasad komunikacji niewerbalnej, tylko wewnętrzna spójność. To ona daje prawdziwą siłę. Nauka mowy ciała bez wewnętrznej spójności jest tylko tuszowaniem niedoskonałości. Oczywiście poprzez modyfikowanie własnych gestów mamy wpływ na swoją psychikę, a zatem także na wewnętrzną spójność, ale to wszystko nie jest takie proste, jak przedstawiasz.

konto usunięte

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Patryk Wezowski:
>
Czy wiesz, że aż 93% Twojego komunikatu stanowi mowa Twojego ciała? Wynika z tego,......

a skąd takie liczby?
Magdalena S.

Magdalena S. Trener / HRowiec /
Psycholog

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Wszystkich, którym reguła 7/38/55 wydaje się podejrzana zachęcam do zapoznania się z filmem obalającym ten mit (wynikający z błędnej interpretacji badań Mehrabiana): https://www.youtube.com/watch?v=7dboA8cag1M

konto usunięte

Temat: Słowa to tylko 7 procent komunikacji...

Według mnie zależność pomiędzy ilością informacji jaką przekazujemy poprzez mowę ciała a jaką poprzez słowa wynika z kontekstu rozmowy . Pewne rzeczy można po prostu tylko pokazać gestami tak jak na przykład wskazać konkretną osobę poprzez wskazanie ręką bez słów , inni będą potrzebowali jeszcze odpowiedzi czy to ta osobą , a odpowiedź może być przytakniecie głową wtedy mowa ciała nadal stanowi 100% lub odpowiedź słowna wtedy mowa ciała już ma mniejszy udział w przekazywanej informacji .Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.09.14 o godzinie 22:57

Następna dyskusja:

Zmiana sposobu komunikacji ...




Wyślij zaproszenie do