Temat: Pozwolenie na odzysk, zbieranie i transport odpadów

Witam,
posiadamy pozwolenie jak w temacie. Wiem, że odzysk i zbieranie trzeba odnowić (razem z nazewnictwem). Jak zawsze w przypadku przygotowywania dokumentacji rodzą się różne pytania. Liczę na pomoc bardziej doświadczonych osób.

1. Czy w przypadku nowej decyzji pozwolenie na transport również wygaśnie (w rozumieniu czy trzeba równolegle wnioskować o nowe pozwolenie na transport odpadów) ? Chcielibyśmy wstrzymać się do czasu wprowadzenia nowych przepisów dot. transportu odpadów. Decyzja ważna jest do 2020 r.

2. Informacje o wytwarzanych odpadach przestały obowiązywać (nowa ustawa o odpadach). W związku z tym, czy konieczne jest wystąpienie o pozwolenie na wytwarzanie ? Ilości wytwarzane to ok. 107,3 Mg odpadów innych niż niebezpieczne oraz 0,095 Mg niebezpiecznych (16 02 13).

3. Jak prawidłowo oznaczyć (wg. nowej ustawy) proces R 14 i R 15 ? Działanie polega na mechanicznym rozdrobnieniu - powstaje nowy wyrób, część używana jest ponownie w procesie produkcji.

Przepraszam, jeśli to dla Państwa "oklepane" pytania, jednak na poziomie starostwa ani województwa nie potrafię uzyskać takich informacji lub są one ze sobą sprzeczne.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Sylwia Czubaj

Sylwia Czubaj Project Eco, Ochrona
Środowiska dla Firm

Temat: Pozwolenie na odzysk, zbieranie i transport odpadów

Cześć Łukasz,

Ten temat był podnoszony niedawno na grupie: http://www.goldenline.pl/forum/3404185/pozwolenie-na-w...

Powinieneś tam znaleźć więcej informacji i odpowiedzi na Twoje pytania.

W razie konkretnych pytań, pisz na grupie :)

Pozdrawiam,

Sylwia Czubaj

Ekologia dla Firm
Krzysztof Pietrzak

Krzysztof Pietrzak Meritum Competence -
stała obsługa
ochrona środowiska,
au...

Temat: Pozwolenie na odzysk, zbieranie i transport odpadów

Witam,

Z tego co Pan napisał to rozumiem, że Państwo mają jakąś instalację? w której Państwo dokonują odzysku.
Kluczowa jest kwestia czy zmieniło się coś w zakresie wytwarzanych odpadów, ale tylko i wyłącznie związanych z funkcjonowaniem instalacji.

Uwaga ogólna - sądząc po zawartości maila - proponował bym jednak komuś zlecić przygotowanie dokumentacji wnioskowej, bo przy np. pozwoleniach na przetwarzanie to już nie jest tak łatwo i urzędy mają często wiele uwag (zależy jeszcze jaki urząd).

Rozumiem, że oszczędności itd, ale... jeżeli pracownik, który nie jest specjalistą oś będzie przez pół roku męczył się z taką dokumentacją to biorąc pod uwagę koszty pracy wątpię czy będzie to oszczędność.

Ot taka dygresja wynikająca z moich obserwacji...:)

konto usunięte

Temat: Pozwolenie na odzysk, zbieranie i transport odpadów

Należy zacząć od zakwalifikowania prowadzonej instalacji do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Jeżeli instalacja kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących zawsze bądź potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, należy zacząć od uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Wg. aktualnie obowiązujących przepisów, tj. art. 72 ust. 1 pkt. 21 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku (...), zezwolenie na przetwarzanie odpadów wymaga wcześniejszego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Krzysztof Pietrzak

Krzysztof Pietrzak Meritum Competence -
stała obsługa
ochrona środowiska,
au...

Temat: Pozwolenie na odzysk, zbieranie i transport odpadów

Co do decyzji środowiskowej zgadzam się, natomiast należy pamiętać, że dec. środowiskowa odnosi się do "planowanych przedsięwzięć", w związku z czym ta przesłanka również powinna być spełniona. Jeżeli przedsięwzięcie nie jest planowane wówczas nie kwalifikuje się do decyzji (jest taka interpretacja BOŚ w Warszawie).

Mam to gdzieś w dokumentach, mogę podesłać jakby ktoś potrzebował.

Pzdr
Krzysztof Pietrzak
Meritum Competence

Temat: Pozwolenie na odzysk, zbieranie i transport odpadów

Witam,
ma Pan rację, pomimo że że siedzę nad przepisami, poradnikami itp. czuję, że jakieś studia z tego zakresu są raczej wymagane żeby potrafić stosować nowe przepisy :) Odnosząc się do sporządzenia wniosków przez profesjonalistów - myślę, że niestety ale w przedsiębiorstwie tą tematykę i tak ktoś musi znać w podstawowym zakresie.

Istnieje jedynie potrzeba dostosowania się do nowych przepisów prawa. Wytwarzane, przetwarzane i zbierane odpady nie zmieniają się. - dlatego przyjąłem że o ile progi ilościowe nie zostaną przekroczone (powyżej 1 Mg rocznie – w przypadku odpadów niebezpiecznych, powyżej 5000 Mg rocznie – w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne - Art. 180a nowa Ustawa o odpadach) to nie musimy podejmować żadnych dodatkowych działań w zakresie pozwoleń na wytwarzanie odpadów..

Prowadzona instalacja kwalifikuje się się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko jednak zgodnie z interpretacją użytą również przez Pana Krzysztofa Pietrzaka uznałem że przesłanka "planowanych przedsięwzięć" nie jest spełniona, dlatego temat pominąłem.

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi, prawdopodobnie i tka skorzystamy z "pomocy" zewnętrznej :)
Pozdrawiam
ŁO

Następna dyskusja:

Pozwolenie na wytwarzanie, ...




Wyślij zaproszenie do