Ismena Machnik

Ismena Machnik poinspektor ds.
gospodarki odpadami

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Witam,

otrzymałam pismo z WIOŚ-iu w sprawie podjęcia szczegółowych kontroli firmy odbierającej odpady komunalne od mieszkańców. Byłam na szkoleniu z tego zakresu, ale uważam, że to dopiero wstęp do bajek. Proszę o pomoc. Nie mam kompletnie pojęcia jak się do tego zabrać. Na co zwrócić uwagę. Temat jest bardzo szeroki i poważny.
Wiem tylko, że mam sprawdzić działalność podmiotu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11.01.2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz czy ilość odpadów za jaką zapłacili mieszkańcy jest prawdziwa i pokrywa się z tym co zapłaciła gmina firmie wywozowej.
Póki co wysłałam pismo do RIPOK-u z prośbą o przesłanie dokumentów potwierdzających przyjęcie odpadów o kodach 20 03 01, 20 02 01 oraz 19 12 12.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.
Krzysztof Pietrzak

Krzysztof Pietrzak Meritum Competence -
stała obsługa
ochrona środowiska,
au...

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Witam,

Mam nadzieję, że ktoś Pani poda kilka wskazówek, ale mnie nurtuje jedna kwestia - czy WIOŚ nie powinien Pani zapewnić odpowiedniego szkolenia?
Mam świadomość tego, że skuteczność WIOŚ jest niska, ale sytuacja gdy inspektor WIOŚ nie wie jak zabrać się za kontrolę daje kontrolowanemu ogromną przewagę.
Jest to dobitny przykład tego, że ochrona środowiska w naszym kraju jest traktowana jak ostatnia kula u nogi.
Nawet WIOŚ nie szkoli swoich pracowników.
Nie możemy przecież rozwijać ekologicznych technologii i rozwiązań oraz zwiększać świadomość ekologiczną społeczeństwa bez posiadania podstaw jaką jest zgodność działania podmiotów z prawem (legislacją środowiskową mówiąc ogólnie).
Niemniej jednak powyższe kilka zdań proszę uznać za dygresję:) i zachęcam uczestników forum do pomocy (ja niestety w tym temacie nie czuję się mocny).

Pozdrawiam,
Krzysztof Pietrzak
Sylwia Czubaj

Sylwia Czubaj Project Eco, Ochrona
Środowiska dla Firm

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

WIOŚ i ochrona środowiska nie funkcjonaują w naszym kraju kapitalnie - to fakt :) , ale Ismena nie wspomniała w wiadomości, że WIOŚ nie wie jak zabrać się za kontrolę firm odbierających odpady.

Gminy zgodnie z nowymi zasadami mają obowiązek sprawdzania firm "odpadowych" ze swojego terenu, bo właśnie one odpowiadają za "politykę odpadową". Gminy kontrolują firmy wygrywające w przetargu, a WIOŚ kontroluje gminy z całości "polityki śmieciowej".

Na szczęście kontrola firmy w gmienie nie jest tak przerażająca. Zajmuję sie tym tematem od 2-3 miesięcy więc postaram się napisac coś w tym tygodniu :)

Pozdrawiam i jestem ciekawa dalszych głosów w dyskusji.
Krzysztof Pietrzak

Krzysztof Pietrzak Meritum Competence -
stała obsługa
ochrona środowiska,
au...

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Witam,

Jasne, rzeczywiście niewłaściwie zrozumiałem pierwszą część postu Pani Ismeny (odpady komunalne tak jak wspominałem to nie mój temat).
Czekamy zatem na wskazówki w zakresie kontroli.

Pozdrawiam,
Krzysztof Pietrzak
Ismena Machnik

Ismena Machnik poinspektor ds.
gospodarki odpadami

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

w takim razie czekam z niecierpliwością na wskazówki Pani Sylwio :) nie ukrywam,że cały czas rozgryzam temat.

Pozdrawiam

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

A co w tym co Pani pisze jest trudnego? Ma Pani w rozporządzeniu przywołanym dokładnie wypisane jakie wyposażenie powinna mieć firma wywozowa oraz inne elementy które powinna spełnić. Wyznacza Pani dzień kontroli i sprawdza Pani czy wszystko jest zgodnie z Rozporządzeniem. Następnie porównuje Pani karty przekazania odpadów z tym co zadeklarowane było na składowisku. Ale to powinno być kontrolowane już na etapie płacenia za fakturę. Z całości sporządzamy protokół kontroli. Tu dużej filozofii nie ma...
Ismena Machnik

Ismena Machnik poinspektor ds.
gospodarki odpadami

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Panie Jacku - tyle to ja też wiem. Po wypowiedzi sądzę, że jest to dla Pana chleb powszedni. Ja będę to musiała zrobić pierwszy raz. Przepisy, ustawy, a co jeśli firma powie, że tego mi nie pokaże bo to niezgodne z przepisami, a w rzeczywistości powinny mi to pokazać bez mrugnięcia oka? Itd, itp.Sporządzić protokół - no niby prosta sprawa dla kogoś kto napisał ich dziesiątki. Ale co w nim zawrzeć, jakie uwagi muszą zostać zapisane?co można, czego nie można napisać w protokole?
Podobnie odpowiedział mi pan z WIOS-iu...muszę przetrzeć szlaki, a potem to już bedę uczyć się na własnych błędach...

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Tutaj co Pani może a czego nie:
Art. 379. 1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.
3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
4. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska.
5. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa występują do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli w wyniku kontroli organy te stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, przekazując dokumentację sprawy.
6. Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie czynności, o których mowa w ust. 3.

Art. 380. 1. Z czynności kontrolnych kontrolujący sporządza protokół, którego jeden egzemplarz doręcza kierownikowi kontrolowanego podmiotu lub kontrolowanej osobie fizycznej.
2. Protokół podpisują kontrolujący oraz kierownik kontrolowanego podmiotu lub kontrolowana osoba fizyczna, którzy mogą wnieść do protokołu zastrzeżenia i uwagi wraz z uzasadnieniem.
3. W razie odmowy podpisania protokołu przez kierownika kontrolowanego podmiotu lub kontrolowaną osobę fizyczną kontrolujący umieszcza o tym wzmiankę w protokole, a odmawiający podpisu może, w terminie 7 dni, przedstawić swoje stanowisko na piśmie wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, staroście lub marszałkowi województwa.

W internecie ma Pani dużo przykładowych protokołów wioś do wglądu na których można bazować. Wystarczy wpisać frazę "protokół z czynności kontrolnych wioś".
Sylwia Czubaj

Sylwia Czubaj Project Eco, Ochrona
Środowiska dla Firm

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Obiecana notka o zasadach przeprowadzania kontroli podmiotu odbierającego odpady z gminy.

Jacek napisał jak to wygląda, jeśli ktoś chciałby mieć konkretne punkty kontroli to przesyłam krótko zasady.

Nie jest to trudne - trzeba pamiętać o terminach, upoważnieniach.

Podstawą są 4 dokumenty:
1. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1996 (rozdział o kontroli, który odsyła do POS)
2. prawo ochrony środowiska (art. 379 i 380)
3. rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11.01.2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (Dz. U. z 2013 r. poz. 122).
4. ustawa o [b]swobodzie działalności godpodarczej


+ [b]umowa z podmiotem odbierającym odpady.

Generalnie praktyka jest taka, że jeśli gmina ma mądrze skonstruowaną umowę (w której firma zobowiązana jest do sprawozdawczości) to gmina przy kontroli ma ułatwione zadanie.

Generalnie kontrola obejmuje 2 kwestie:

1. Analiza dokumentów czyli czy sprawozdania firmy pokrywają się z KPO, z fakturami, które wystawia firma i z tym czym dysponuje RIPOK. Gmina płaci firmie za konkretną usługę i musi sprawdzić, czy firma wykonuje tą usługę.


2. Analiza bazy podmiotu na podstawie kryteriów z rozporządzenia: czy podmiot ma odpowiednią ilość samochodów, czy baza w odpowiednim miejscu, itp. W rozporządzeniu jest lista kryteriów, króre firma musi spełnić. Jeśli nie spełni to wylatuje z rejestru (z zakazem przetargowym na 3 lata!), a gmina rozpisuje nowy przetarg.

Etapy
1. Rozpoczęcie kontroli:
- Upoważnienie i Zawiadomienie.
Bez tego ani rusz. Ustawa po wysłaniu zawiadomienia i upoważnienia Możesz wejść w każdej chwili na kontrolę, możesz pobrać dowolne próbki, poprosić o wykazy, dokumenty i informacje - nie mają prawa Ci odmówić. Masz pełen prawo poprosić o pomoc policje lub straż miejską - jest to zapisane w ustawie.

2. Przeprowadzenie kontroli
3. Protokół kontroli

I tyle. Powodzenia :)

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Witam serdecznie,
Pani Ismeno, wydaje mi się, że skoro otrzymała Pani pismo z WIOŚiu o przeprowadzeniu "szczegółowej" kontroli, to powinni oni określić w piśmie przede wszystkim zakres kontroli. Oczywiście, można to potraktować to tematycznie bardzo ogólnie, jednak cały mechanizm funkcjonowania firm zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych na terenie danej Gminy/Miasta jest bardzo skomplikowany i oparty na wielu czynnikach. Począwszy od samej logistyki po zwyczajne KPO.
Szczegółowa kontrola takiego podmiotu bez wyznaczenia konkretnych punktów (celów) może być bardzo czasochłonna...
Ismena Machnik

Ismena Machnik poinspektor ds.
gospodarki odpadami

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Witam,

Pani Aniu rozmawiałam z WIOŚiem powiedzieli, że kontrola powinna sprawdzić realizację zapisów zawartych w umowie przetargowej podpisanej przez gminę z firmą. Cały czas jednak zastanawiam się jakich dokumentów od nich żądać, aby niczego nie pominąć...

konto usunięte

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Witam, proszę o pomoc.
Jak ma wyglądać kontrola podmiotu wpisanego do rejestru, ale nie będącego zwycięzcą przetargu? Mam na myśli tu sprawdzenie rzetelności składanego sprawozdania kwartalnego. Na podstawie jakich dokumentów można to sprawdzićTen post został edytowany przez Autora dnia 21.11.14 o godzinie 08:37
Ismena Machnik

Ismena Machnik poinspektor ds.
gospodarki odpadami

Temat: kontrola podmiotu odbierającego odpady komunalne w gminie

Pani Karolino,

podmiot wpisany do rejestru musi spełniać wszystkie wymogi ustawy o utrzymaniu czystości i porządku. M.in. kryteria wg rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11.01.2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (Dz. U. z 2013 r. poz. 122).
Jakie dokumenty? Na pewno karty przekazania odpadów, dokumenty ważenia. Jeśli sprawozdanie kwartalne budzi wątpliwości burmistrza na podstawie art. 9p ustawy o ucpg może zobowiązać podmiot do okazania dokumnetów sporządzancyh na potrzeby ewidencji odpadów oraz dokumnetów potiwerdzających osiągnieęcie określonych poziomów recyklingu.

Następna dyskusja:

sprawozdania kwartalne podm...




Wyślij zaproszenie do