konto usunięte

Temat: Kultura poszukiwania pracy

Od pracownika poszukującego pracy wymaga się nie tylko odpowiednich kwalifikacji i predyspozycji osobowościowych do objęcia danego stanowiska, ale również odpowiedniego poziomu kultury osobistej. Warto pamiętać o kilku zasadach, aby potencjalnemu pracodawcy zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Gratulacje, chcielibyśmy zaproponować Pani / Panu pracę

Poszukiwanie pracy to zwykle proces bardzo złożony. Decydując się na jej zmianę musimy dokładnie wiedzieć, jakie mamy oczekiwania w stosunku do przyszłego pracodawcy i stanowiska pracy. To powinno to być dla nas kluczem do wyboru właściwej oferty pracy. Mimo iż aktualnie mamy rynek pracodawcy i to pracodawca coraz częściej dyktuje "reguły gry" i wybiera najlepszego kandydata, bywa, że to kandydat staje przed decyzją - którą z kilku złożonych ofert pracy wybrać. Takie propozycje zdarzają się często, zwłaszcza wysoko wyspecjalizowanym kandydatom z bardzo pożądanymi na rynku kompetencjami.

Co zrobić, aby wybrać właściwą ofertę pracy? Kiedy podjąć negocjacje? Co zrobić, gdy nie wiemy, jaką decyzję podjąć - czym się kierować?

Wizja idealnej pracy

Decydując się na poszukiwanie pracy konieczne jest określenie naszych potrzeb - zarówno od strony finansowej, jak i tego, co chcielibyśmy robić. Te informacje pomogą nam stworzyć wizję idealnego pracodawcy - takiego, u którego chcielibyśmy pracować i rozwijać się. Nie jest więc sensowne aplikowanie na każde ogłoszenie, w którym spodobała nam się nazwa stanowiska. To może być mylące. Ta sama nazwa stanowiska może wiązać się z zupełnie innym zakresem obowiązków w różnych firmach, z różnym miejscem w strukturze firmy i z różnym wynagrodzeniem. Stanowisko z nazwą "manager" w tytule może być zarówno stanowiskiem związanym z zarządzeniem zespołem, jak i stanowiskiem samodzielnym. Konieczne jest zatem dokładne przeczytanie ogłoszenia i dopiero po zastanowieniu się aplikowanie. Warto też sprawdzić, czy spełniamy większość stawianych kandydatom wymagań. Wiele osób aplikuje na setki ogłoszeń, mimo że nie posiada wymaganych kluczowych kwalifikacji, np. osoba z wykształceniem ekonomicznym aplikująca na stanowisko Managera ds. Kosztów w branży budowlanej powinna zdać sobie sprawę, że na takim stanowisku wymaga się najczęściej wykształcenia technicznego. Aplikowanie na takie stanowisko bez spełnienia tego wymogu może tylko wywołać irytację potencjalnego pracodawcy. A jeżeli ten sam pracodawca będzie za chwilę prowadził nabór na stanowisko ekonomiczne, może nie wziąć naszej kandydatury pod uwagę, ponieważ będzie nas uważał za desperata i osobę niepoważną, aplikującą na jakiekolwiek oferty pracy.

Każda osoba poszukująca pracy, bez względu na to, ile ma ofert i jak bardzo jej kwalifikacje są pożądane na rynku, powinna pamiętać o pewnych zasadach, których należy się trzymać, aby kulturalnie i na poziomie "działać" na rynku pracy. Najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać, to znaczenie pierwszego wrażenia. To, jak zaprezentujemy się na początku naszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą, będzie rzutowało na dalsze kontakty. Aplikując na konkretne stanowisko ważne jest, aby zastosować podstawowe zasady prowadzenia korespondencji:

# W korespondencji mailowej są one takie same, jak w listownej. Używamy zatem zwrotów grzecznościowych i odpowiedniej interpunkcji.


# Przesyłamy tylko te dokumenty, jakich oczekuje od nas pracodawca - najczęściej CV i list motywacyjny. Przesyłanie innych załączników typu zdjęcia, zeskanowane dyplomy czy certyfikaty nie ma sensu. Zaśmieca to tylko skrzynkę pracodawcy.


# Dodatkowo, o czym wielu kandydatów zapomina, bardzo istotna jest nazwa naszego adresu mailowego. Idealny to imię i nazwisko. Należy unikać nazw kolokwialnych, potocznych, a tym bardziej wulgarnych (np. bobik, amorki, mis.uszatek, słodki.króliczek, nervosol, yogi itp.), ponieważ mogą one spowodować, że nie zostaniemy potraktowani poważnie i nasza kandydatura zostanie już na wstępie odrzucona.


# Prosta zasada to profesjonalizm. Dotyczy to również dokumentów. Wiele osób stara się zwrócić uwagę na swoje CV doborem wielu jaskrawych kolorów albo nietypowego zdjęcia. Nie należy tego jednak robić. CV i list motywacyjny mają być przejrzyste i czytelne. Należy zachować skromność. Zdjęcie w CV może być zarówno zdjęciem legitymacyjnym, czy zdjęciem z sytuacji biznesowej np. z biura.
Rafał G.

Rafał G.
http://lac.pl/~lam/r
ocky.htm

Temat: Kultura poszukiwania pracy

.Rafał G. edytował(a) ten post dnia 02.01.11 o godzinie 20:29

konto usunięte

Temat: Kultura poszukiwania pracy

W cv powinno się wykazywać całe doświadczenie zawodowe, gdyż w ten sposób masz okazję zaprezentować się pełniej. Prawdą jest, że cv winno być nie dłuższe niż 1 strona A4. Możesz to zrobić sygnalizując jedynie zatrudnienie niezwiązane bezposrednio ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Możesz także przedstawić cv, jako formularz rozwijając tylko te jego punkty, które zwiększają szanse w rekrutacji. Spójrz na cv, jak na obraz i zastanów się, jakie punkty chciałbyś uwypuklić, a o jakich tylko niezbędnie wspomnieć. Należy nadmienić, że cv wcale nie musi być standardowe. Możesz użyć dowolnych technik, a wtedy pracodawca z zaciekawieniem obejrzy Twoje dzieło i doceni Twoją kreatywność.Powodzenia
Agnieszka B.

Agnieszka B. e-learning -
metodyk,
scenarzysta, trener

Temat: Kultura poszukiwania pracy

Małgorzata Koziarek:
W cv powinno się wykazywać całe doświadczenie zawodowe, gdyż w ten sposób masz okazję zaprezentować się pełniej. Prawdą jest, że cv winno być nie dłuższe niż 1 strona A4.


Hm... czy ktoś ma jeszcze takie zdanie? Wydawało mi się, że wprost przeciwnie - podajesz jedynie to, co mogłoby zainteresować przyszłego pracodawcę. W życiu różnie bywa i nie zawsze pracujesz tam, gdzie naprawdę byś chciała, więc po co się tym chwalić? Tym bardziej, jeśli to totalnie gryzie się z poszukiwanym stanowiskiem...

Poza tym... przychodzi moment, gdy na jednej stronie trudno zmieścić całe doświadczenie zawodowe. No, chyba że czcionką - 8:)

konto usunięte

Temat: Kultura poszukiwania pracy

To Twoje cv więc pisz, o czym uważasz, że powinnaś jednakże pomijanie z Twojego punktu widzenia nieistotnych okresów zatrudnienia tworzy luki, które zainteresują pracodawcę w ten sposób, że oceni je, jako brak jakiejkolwiek aktywności z Twojej strony. Więc ... jeśli wolisz wykazać, że nic nie robiłaś w danym okresie niż podać, że pracowałaś choć na danym etapie kariery nie było to zatrudnienie ściśle związane z Twoim wykształceniem, czy zainteresowaniami to pozostawiam trafność tej decyzji pod Twoją rozwagę.
Co zaś tyczy się graficznej strony cv to wspominałam wcześniej, że możesz utworzyć formularz, czy - jak kto woli - tabelkę i wtedy nawet najobszerniejsze cv musi się po prostu zmieścić. Jeśli nie bardzo kojarzysz, co mam na myśli wejdź na stronę organizacji unijnych, gdzie są publikowane formularze na kandydatów.
Powodzenia:-)
Tomasz Jaworski

Tomasz Jaworski Pilnie poszukuję
pracy! GG: 22620346

Temat: Kultura poszukiwania pracy

Nie do końca zgadzam się z Panem Adamem, ponieważ z reguły do pracy przyjmuje się osoby, które nie mają za grosz kultury, ale posiadają większe doświadczenie. Zdarzają się także managerowie zapominający o tym, czym jest kultura osobista.

Następna dyskusja:

Znudzony - poszukiwania pra...




Wyślij zaproszenie do