Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Znalazłem na forum Szukam pracownika przykład, który mnie zachwycił, dlatego tu go przedstawiam, dla nauki dla Szanownych rekruterów:

Pilnie poszukuję Pracownika biurowego.
Firma z branży technicznej, osoba będzie odpowiedzialna za kontakt z sieciami sklepów, przyjmowanie reklamacji, fakturowanie, oraz inne prace biurowe, płacą 1500 netto, umowa o pracę, kandydatka musi znać w stopniu komunikatywnym język angielski.
W przypadku zainteresowania ofertą pracy proszę przesłać dokumenty aplikacyjne na kontakt zuzanna.zawada@profas.com.pl
tel. 22 533 62 74

Tu jest wszystko, co jest potrzebne...
Gdyby tak były pisane wszystkie ogłoszenia....
Bartłomiej K.

Bartłomiej K. Koordynator
Projektów UE

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

szkoda tylko, że jak na Warszawę to pensja głodowa...
Witold F.

Witold F. Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Właśnie miałem starcie na grupie Dziennikarze z koleżanką po fachu, co to też poszukiwała pracowników, ale była uprzejma takie skonstruować ogłoszenie, że na dobrą sprawę mogłoby sie zgłosić dziesiątki tysięcy osób, byleby znały alfabet.

Niektórym taka krytyka się raczej niespecjalnie spodobała.
Przecież w obecnych czasach oferta pracy dla wielu jest często sprawą fundamentalną dla egzystencji. Rzucanie sobie ot, tak, byle jak formułowanych ofert jest w gruncie rzeczy zupełnym lekceważeniem potencjalnych kandydatów, albo bezmyślnością.

konto usunięte

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Dla mnie oferta pracy bez warunków finansowych jest niekompletna.
Oferta która nie zawiera pełnych danych firmy również. Oferta bez listy obowiązków/praw także.

I jak się okazuje... po odrzuceniu powyższych zostaje null.
Witold F.

Witold F. Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

No tak, jasne, ale nie wolno zapominać o tych, którzy będą się czepiać każdej iskierki nadziei, bo nie mają innych szans.
Takim ludziom trudno powiedzieć "wywal badziewną ofertę".

konto usunięte

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Dlatego też, Witoldzie, napisałem magiczne "dla mnie".

Marcin S.

Marcin S. Business Development
Director / Owner at
SALES HR

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

mysle ze najwazniejsza mysla przewodnia ktora powinna przyswiecac konstruowaniu ogloszen brzmi - co bedzie mial kandydat z tego ze do nas zaaplikuje, nigdy na odwrót.

Bardzo często przeredagowanie takiego ogłoszenia (czytajac zastanawiamy się czy nas to zacheci by zaaplikować z punktu widzenia kandydata) jest szalenie skuteczne i w bardzo znaczacy sposob wplywa na responsywność na ogłoszenie.
Karol Z.

Karol Z. Programista,
elektronik

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Ostatnio stwierdziłem,że nie będę odpowiadał na ogłoszenia,szczególnie autorstwa headhunterów.Dlaczego?Bo albo nie mogą powiedzieć o jaką firmę chodzi,albo nie spełniam wymagań(bezpośrednio u pracodawców dowiaduję się,że mogę pracować,natomiast hh skasował mnie za brak pełnego wykształcenia),albo nie mówią o warunkach płacowych(bo informacja jest im nieznana,ew. potencjalny pracodawca chce wiedzieć ile chcę zarabiać-skąd wiem ile jest mi w stanie zaoferować za moją pracę?). Poza tym rozmowa z pracodawcą jest bardziej elastyczna niż z pośrednikiem...

PS:Czy w tym temacie pojawi się ktoś z hh i skoryguje mój tok myślenia?;-)

konto usunięte

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Ja też nie zamierzam wchodzic w jakiekolwiek kontakty z Head-Hunter-ami i firmami Outsourcing-owymi, jak dla mnie jest to zalegalizowany handel l... dziwie się, że mamy 2007 rok, a nikt tego jeszcze z polityków nie zlikwidował... i z niektórymi firmami z branży IT też nie zamierzam wchodzic w jakiekolwiek kontakty...

Jak dla mnie w ofertach powinny byc wszystkie informacje na temat:

- firmy (żeby było wiadomo czy trzeba brac na rozmowe rekrutacyjną kompas, żeby trafic... bez tekstów w stylu "dynamicznie rozwijająca się firma", "lider w swojej branży", "dla naszego klienta lidera o międzynarodowym zasięgu" itp...

- czym będzie się osoba zajmowała na danym stanowisku, opisane w krótki sposób..., chociaż to może byc już moim zdaniem indywidualnie powiedziane... i tak się wszystko okazuje "w praniu"...

- wymagania dotyczące kwalifikacji z pominięciem cech charakteru w stylu: "umiejętnośc pracy w grupie", "komunikatywnośc", itd...

- wynagrodzenie (to powinno byc moim zdaniem wszędzie, żeby nie było pytań na rozmowie "a ile chce Pan zarabiac?", a potem powiedział za dużo to dajcie to kilku pracowników to go wykończymy troche, a potem znów się pytają "to teraz ile by Pan chciał zarabiac? - najlepiej powiedziec wiecej wtedy ;)", za granicą jest tak z tego co słyszałem, że po rozmowie się dostaje ofertę z wynagrodzeniem bez względu na rase, poglądy, wyznanie itd... ktoś ma kwalifikacje to dostaje ofertę z wynagrodzeniem i tyle, nikt się nie targuje jak na bazarze i potem nie ma w pracy sytuacji, że ten kto sobie więcej wytargował to więcej zarabia...

- bez zbędnych nicniemówiących zdań w stylu "wynagrodzenie adekwatne do wyników pracy", "dynamiczne środowisko pracy", "możliwośc awansu" itd... chyba wszyscy wiedzą co mam na myśli...

Myśle, że każdy wie po co pracuje... i po co przychodzi do pracy...

Karol A. Z.:Ostatnio stwierdziłem,że nie będę odpowiadał na ogłoszenia,szczególnie autorstwa headhunterów.Dlaczego?Bo albo nie mogą powiedzieć o jaką firmę chodzi,albo nie spełniam wymagań(bezpośrednio u pracodawców dowiaduję się,że mogę pracować,natomiast hh skasował mnie za brak pełnego wykształcenia),albo nie mówią o warunkach płacowych(bo informacja jest im nieznana,ew. potencjalny pracodawca chce wiedzieć ile chcę zarabiać-skąd wiem ile jest mi w stanie zaoferować za moją pracę?). Poza tym rozmowa z pracodawcą jest bardziej elastyczna niż z pośrednikiem...

PS:Czy w tym temacie pojawi się ktoś z hh i skoryguje mój tok myślenia?;-)



shaq, Patryk L edytował(a) ten post dnia 07.03.07 o godzinie 17:56
Kasia Smyk

Kasia Smyk psycholog

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Z racji zawodu nie będę podejmowała pałeczki, bo ja się wszyscy uweźmiecie, to mnie zakrzyczycie:)

Tak tylko dla uściślenia: z head huntingiem mamy do czynienia, gdy wyciągamy konretnych ludzi z konkretnych firm i proponujemy im inną pracę - teoretycznie lepiej płatną i ciekawszą. To na tyle niejednoznaczne etycznie, że firmom zainteresowanym nie wypada, dlatego wynajmują zewnętrzne.
Iza Smolarek

Iza Smolarek dziennikarka,
redaktorka, poetka,
prozaik

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Zgadzam się - według mnie takie ogłoszenia powinny być jak najbardziej konkretne, łącznie z podaniem widełek płącowych, jakie przyszły pracodawca przewiduje dla poszukiwanego pracownika. Przy czym zaznaczam, że mówię o "widełkach" - zawsze można ponegocjować ostateczną kwotę wypłaty. Natomiast żenujące były dla mnie sytuacje, w których aplikowałam, przechodziłam kilka etapów procesu rekrutacyjnego, a kiedy dochodziło do rozmowy o pieniądzach, okazywało się, że mój przyszły pracodawca może dać o wiele mniej niż się spodziewałam (a wymagania płacowe mam uśrednione). Strata czasu i energii.

konto usunięte

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Tak, najlepiej jeszcze jak musisz jechac na drugi koniec Polski, wynając hotel + akomodacje... wtedy to dopiero wypas ;)
Iza S.:Zgadzam się - według mnie takie ogłoszenia powinny być jak najbardziej konkretne, łącznie z podaniem widełek płącowych, jakie przyszły pracodawca przewiduje dla poszukiwanego pracownika. Przy czym zaznaczam, że mówię o "widełkach" - zawsze można ponegocjować ostateczną kwotę wypłaty. Natomiast żenujące były dla mnie sytuacje, w których aplikowałam, przechodziłam kilka etapów procesu rekrutacyjnego, a kiedy dochodziło do rozmowy o pieniądzach, okazywało się, że mój przyszły pracodawca może dać o wiele mniej niż się spodziewałam (a wymagania płacowe mam uśrednione). Strata czasu i energii.
Ewa  Mazurczyk-Jankow ska

Ewa
Mazurczyk-Jankow
ska
Talent Development
Manager

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Witam chętnie dołączę się do dyskusji. Jestem osobą która pisze artykuły jak powinno się pisać ogłoszenia jakie są zasady itp. Doświadczenie w tym zakresie również :)). Zgadzam się że dobrze by było aby pisać wynagrodzenie, ale to jest kwestia naszej mentalności. My jako Polacy nie lubimy mówić o swoich wynagrodzeniach, na rozmowach często słyszę : "to zależy" .Zawsze jest obawa że powiem za mało lub za dużo. Po drugie często jest tak, że osoba która nawet ma większe wymagania pracodawca może z nią negocjować gratyfikacją pozapłacową i czasami dochodzi do porozumienia. Bo trzeba pamiętać że wynagrodzenie to pensja i dodatki. Z racji tego jako osoba po drugiej stronie patrzę na to jak sami kandydaci reagują na pewne kwestie. Ogłoszenie pisane i tak są już bardzo długie i sztampowe, ale rynek się zmienia. Mamy rynek pracownika i firmy muszą nauczyć się pisać dobrze i realnie ogłoszenia. Jeżeli chodzi o cudowne teksty że wszystkie firmy są liderami to jest niestety plaga i epidemia z którą trudno walczyć, tak kiedyś było i wystarczyło magiczne słowo międzynarodowy i kandydaci aplikowali w ogromnych ilościach. Teraz już nie...... Tak naprawdę to na co zwracają uwagę kandydaci to nie tylko pensja ale i wizerunek pracodawcy. I Prosze mi uwierzyć osoba która zna swoją wartość nie pójdzie do pracy do firmy o złej opinii tylko dlatego że dostanie więcej i takich przykładów jest dużo. Dlatego w ogłoszeniu to nie magią jest wynagrodzenie a całokształt.


Ewa Mazurczyk-Jankowska edytował(a) ten post dnia 07.03.07 o godzinie 21:57
Witold F.

Witold F. Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Tylko że ten całokształt z większości po prostu odstrasza już na wstępie. Ba, nawet wzbudza agresję.

konto usunięte

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Ewa M.:Witam chętnie dołączę się do dyskusji. Jestem osobą która pisze artykuły jak powinno się pisać ogłoszenia jakie są zasady itp. Doświadczenie w tym zakresie również :)). Zgadzam się że dobrze by było aby pisać wynagrodzenie, ale to jest kwestia naszej mentalności.


Nie prawda ;)

Ewa M.:My jako Polacy nie lubimy mówić o swoich wynagrodzeniach,


To dlatego, że jest w tym zakresie ogromna dysproporcja... ludzie zarabiają w zależności od tego ile sobie utargowali... i dlatego wynagrodzenia są tajne i nikt o nich nie mówi, bo gdyby się wydało kto ile zarabia, to by wybuchła wojna domowa... nikt nie chciałby pracowac i by były strajki... ;)

Ewa M.:na rozmowach często słyszę : "to zależy" .Zawsze jest obawa że powiem za mało lub za dużo.


No właśnie więc po co to w ogóle? Pracodawca powinien podac na podstawie oferty pracy i tego co ma w dziale, ile osoba na danym stanowisku będzie zarabiac bez względu na to jakie ma poglądy, w co wierzy, czy jakiej jest rasy... spełnia wymagania to dostaje tyle a tyle...

Ewa M.:Po drugie często jest tak, że osoba która nawet ma większe wymagania pracodawca może z nią negocjować gratyfikacją pozapłacową i czasami dochodzi do porozumienia. Bo trzeba pamiętać że wynagrodzenie to pensja i dodatki.


Jak jest podana wyjściowa stawka to pewnie też... ale nie na tyle, żeby doprowadziło do wojny w firmie jak się to wyda... a wszystko się wyda prędzej czy później...


Ewa M.:Z racji tego jako osoba po drugiej stronie patrzę na to jak sami kandydaci reagują na pewne kwestie.


Pierwsze słyszę, żeby zachowanie, reakcje na pewne pytania, kwestie miało decydowac o profesjonaliźmie pracownika i o tym ile będzie zarabiał...

Ewa M.:Ogłoszenie pisane i tak są już bardzo długie i sztampowe, ale rynek się zmienia.


Wynagrodzenie to zaledwie jedna linika ;)

Ewa M.:Mamy rynek pracownika i firmy muszą nauczyć się pisać dobrze i realnie ogłoszenia. Jeżeli chodzi o cudowne teksty że wszystkie firmy są liderami to jest niestety plaga i epidemia z którą trudno walczyć, tak kiedyś było i wystarczyło magiczne słowo międzynarodowy i kandydaci aplikowali w ogromnych ilościach. Teraz już nie...... Tak naprawdę to na co zwracają uwagę kandydaci to nie tylko pensja ale i wizerunek pracodawcy. I Prosze mi uwierzyć osoba która zna swoją wartość nie pójdzie do pracy do firmy o złej opinii tylko dlatego że dostanie więcej i takich przykładów jest dużo. Dlatego w ogłoszeniu to nie magią jest wynagrodzenie a całokształt.


Staram się nie kierowac opinią i tym co kolega Mietek o Pani Jadzi powie ;)


shaq, Patryk L edytował(a) ten post dnia 07.03.07 o godzinie 22:18
Iza Smolarek

Iza Smolarek dziennikarka,
redaktorka, poetka,
prozaik

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Całokształt jest istotny, racja, ale nadal upieram się, że widełki powinny być w ogłoszeniu określone (z ew. uzupełnieniem, że przewidziane są także inne formy gratyfikacji). Trudno mi - aplikantowi - odpowiedzieć cokolwiek przyszłemu (na szczęście niedoszłemu) pracodawcy (jednej z szanowanych na rynku firm poznańskich), kiedy słyszę: "Ile pani planuje u nas zarabiać? Dwa tysiące netto? To po co pani do nas przyszła? Przez pierwszy rok nie ma pani więcej niż tysiąc sto na rękę" (specjalista ds. PR, samodzielne stanowisko). Bynajmniej nie jest to zaproszenie do negocjacji, ani próba sprawdzenia moich umiejętności personalnych (chociaż tak to początkowo potraktowałam), tylko fakt, z którym się nie dyskutuje.
I po co zawracać głowę, prosić mnie o projekty, targać z rozmowy na rozmowę?
Jarosław J.

Jarosław J. Choose Any
Direction, As Long
As It's Forward!

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Ok, rozumiem te bolaczki kandydatow. Nie ma tego nie ma tamtego. Czasami sprawa jest tak prosta, że nie ma się o czym rozpisywać ale wtedy ogloszenie wyglada zbyt uboooogo dla kanydata. Od strony rekrutera, podanie płacy zwłaszcza dobrej płacy spowoduje napływ godnych jedynie litości aplikacji ludzi którzy myślą sobie chyba: a noż się uda, a nóż się prześlizgnę.
Kiedy ja aplikuję na stanowisko to patrzę czy podołam obowiązkom, czy mam wystarczające kompetencje a ile jestem wart nikt nie musi mi pisać w ofercie. A jeśli mogę wynegocjować więcej to czy to jest moja wada?!? Kapitalizm mamy czy mi się coś zdaje?
Headhunting to wątpliwa moralnie sprawa? Błagam was. Brzmi to jak postękiwania tych, do których nigdy nikt nie zapukał z ofertą. Mam firmę na rynku, chcę się na nim utrzymać to muszę być konkurencyjny. Zewnętrznie - tak działać żeby nie tracić rynku. Wewnętrznie - mieć taką organizację żeby ludzie nie mieli powodu odchodzić, przede wszystkim żęby mogli się rozwijać. Uwierzcie mi że najczęściej nie o pieniądze chodzi. Nie odkryję Ameryki jeśli powiem, że w sytuacji kiedy firma nie pozwoli mi się rozwijać to "wyrosnę" z niej jak dziecko z ubranek i pójdę dalej. Jakoś nikt nie straszy rządem kiedy traci klientów na rzecz konkurencji a niech ktoś mi powie czym to się różni od tracenia ludzi na rzecz konkurencji? I rzecz ostatnia. Z waszych opisów czasem wyłania się obraz headhuntera, który na siłę za fraki wyciąga człowieka z firmy. Myślę, że rola headhuntera w tym, że ktoś odchodzi to tylko marne kilka procent. Cała reszta to świadoma przemyślana decyzja kandydata. Takie są realia robienia biznesu, że każdy może podejmować decyzje najlepsze ze swojego punktu widzenia.
Pozdrawiam
Karol Z.

Karol Z. Programista,
elektronik

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Przykład z życia wzięty:szukałem zajęcia jako elektryk/automatyk/programista ew.doradca techniczny w zakresie rozwiązań napędowych w przemyśle.I co?Od pośredników słyszałem "Uuuu...wykształcenie średnie,student w trakcie nauki?Nie bardzo...".Natomiast w kilku firmach-bezpośrednio-podjąłem negocjacje dotyczące pracy i-o dziwo-z marszu udało mi się rozmawiać z samymi osobami decyzyjnymi w firmie.I nie było problemu nawet po "przyznaniu" się,że jestem studentem dziennym(odp.:"Jedna trzecia tej firmy to studenci,dzienni").Moje pytanie "a dyspozycyjność?",odp."Kwestia ustalenia".Finanse?Jeśli nie strzelę 5-cyfrową sumą jest OK.Czyli może jednak...da się?;-)
Karol Z.

Karol Z. Programista,
elektronik

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Katarzyna C.:Z racji zawodu nie będę podejmowała pałeczki, bo ja się wszyscy uweźmiecie, to mnie zakrzyczycie:)

Tak tylko dla uściślenia: z head huntingiem mamy do czynienia, gdy wyciągamy konretnych ludzi z konkretnych firm i proponujemy im inną pracę - teoretycznie lepiej płatną i ciekawszą. To na tyle niejednoznaczne etycznie, że firmom zainteresowanym nie wypada, dlatego wynajmują zewnętrzne.
No,tak...Co do headhuntingu...Znana jest Wam strategia zwolnienia pracownika bez odprawy?Jestem bardzo ciekaw jak często pracodawcy korzystają z usług hh by wyhaczyć pracownika zerowym,niemalże,kosztem..

konto usunięte

Temat: Jak pisać ogłoszenia o pracy?

Wiesz dostajesz wypowiedzenie z jakimiś wypocinami ;) i tekst w stylu "ależ oczywiście jak Pan sobie życzy to możemy Panu pójśc na rękę i podpisac porozumienie stron, dla Pana to będzie na pewno dużo bardziej korzystne". Najbardziej mnie śmieszy mina zarządu (Pani HR Manager, pełnomocnika) jak się powie "no wie Pani musze się zastanowic czy nie iśc do sądu..." ;)))))) albo po podpisaniu porozumienia stron jak się powie "to jak mogę jutro do Pani HR Manager wysłac swoje CV, bo widziałem, że szukacie kogoś" ;) Mina w stylu karpia w bezruchu wpatrzonego w prezesa, a prezes lekka czkawka i zająknięcie i bezdech chwilowy ;))))))) szkoda, że nie ma kamery to by puściło się w YouTube, byśmy się pośmiali wszyscy ;)))))))
Karol A. Z.:Znana jest Wam strategia zwolnienia pracownika bez odprawy?Jestem bardzo ciekaw jak często pracodawcy korzystają z usług hh by wyhaczyć pracownika zerowym,niemalże,kosztem..



shaq, Patryk L edytował(a) ten post dnia 08.03.07 o godzinie 00:25

Następna dyskusja:

jak to bywa przy poszukiwan...




Wyślij zaproszenie do