Alfred F.
Tomasz
Felisiak
specjalista
ubezpieczeniowo -
finansowy PZU Życie
S.A.
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Być może źle zbadano potrzeby tych osób albo sprzedawano te polisy na emocjach ? Polacy nie mają jeszcze wyrobionego nawyku oszczędzania, lubią wydawać pieniądze na bieżąco. Moim zdaniem cała sztuka polega na odpowiednim dopasowaniu produktu do konkretnego klienta aby po jakimś czasie taka osoba nie stwierdziła - po co mi to? Dlaczego ja płacę? Ja nie lubię takiego oszczędzania.konto usunięte
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Alfred Friese:
Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Dlaczego? Bo to tak dobrze sprzedający się produkt, że nawet Klienci chcą go dalej odsprzedawać :)Kamil W. edytował(a) ten post dnia 24.05.11 o godzinie 08:08
Remigiusz
Stanisławek
Fundusze to nie
lokata:
www.rodzinnefinanse.
pl
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Alfred Friese:
Czy nie wytlumaczono tym ludziom prawdy ?
Czasem niestety tak.
Czy maja cos lepszego ?
Czasem tak się wydaje. Skoro w polisie "nic nie zarabiam" to już lepiej stracić to co w ten produkt wpłacono, po co wpłacać ze świadomością dalszego tracenia? Już lepiej wpłacać na lokatę.
Ta sytuacja to skutek wiary w "mity inwestowania": giełda w długim okresie zarabia, uśrednianie, dywersyfikacja. A gdy okazuje się, że w rzeczywistości nie działa - łatwo uznać "nie da się".
Czy naprawde sytuacja tak dlugiego okresu przemusowego placenia w dzisiejszych czasach jest niewykonalna.?
Jest wykonalna - sęk w tym, że należy odpowiednio dobrać wysokość deklarowanych inwestycji.
Ja od siebie dodam:
- podejście życzeniowe - wiele osób chce uwierzyć, że wystarczy wpłacać w polisę pieniądze i ktoś w magiczny sposób będzie nimi poprawnie zarządzał. Tak niestety nie jest...
- winni są sami producenci produktów polisowych - umieszczając w tabeli opłat pozycję pod nazwą "opłata za zarządzanie". Nie każdemu Klientowi wytłumaczono, że jest to opłata za możliwość samodzielnego zarządzania w celu wykorzystania braku podatku Belki przy konwersjach - co pozwala np. na czysty zysk nawet ponad 30% większy niż kupowania tych samych funduszy poza polisą...
- często chwilowe problemy finansowe - które czasem można rozwiązać w inny sposób. Np. kredytując chwilowe zobowiązania - koszt kredytu będzie z pewnością niższy niż utrata pieniędzy zainwestowanych w polisę. Proszę to dokładnie policzyć. Natomiast łatwiej jest zerwać umowę polisy inwestycyjnej - szczególnie gdy nie przynosi zysków i nie widać perspektyw takich zysków. Co znowu wynika z braku wiedzy czym jest taki produkt i z możliwości zysków, które potrafi wygenerować.
- brak wiedzy - czyli niewiedza czym jest i jak działa polisa inwestycyjna - tu oczywiście duża odpowiedzialność po stronie firm DF. To, że tak wielu Klientów polis nie wie jaki produkt naprawdę posiada pokazuje, że nie jest dobrze.
- brak chęci poszukiwania wiedzy - łatwiej uwierzyć, że ktoś będzie pomnażał nasze pieniądze (nikt czegoś takiego w polisie nie robi) niż zdobyć trochę wiedzy i zająć się tym samodzielnie to nie jest trudne.
- system edukacji finansowej w Polsce - nie oszukujmy się - nie istnieje. I stąd tak łatwo Klienci dają się przekonać, że fundusze zarabiają np.
a) 18% rocznie
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/18-lat-fundu...
b) lub z 10.000$ będzie 80.000.000 $. Fakt - w 80 lat będzie 80.mln, ale to ledwie 8% średniorocznie ponad inflację...
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/co-brzmi-lep...
Jak widać realne zyski 10-12% w funduszach nic nie robiąc można włożyć między bajki. Tylko o tym już się nie mówi.
konto usunięte
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Odpowiedzi na te pytania może być tyle, ile osób chce sprzedać swoje polisy. Problem ten jest bardziej złożony, tymbardziej że polisy sprzedawane są przez doradców a klienci im ufają. Pisałem już o tym nie raz, przedstawię to w skrócie (zakładam, że płacone są wyłącznie regularne składki obowiązkowe).1. Nieodpowiednio dobrana składka regularna i okres płatności tej składki
Jest to zasadniczy problem związany z płynnością finansową ale nie tylko. Wydaje mi się, że możnaby tutaj stosować jakieś obliczenia oparte między innymi na statystyce, zapisując swoje codzienne i okazjonalne wydatki, dochody itd. ale i tak nie ma żadnej gwarancji że wszystko będzie w porządku.
2. Nieodpowiedni dla potrzeb klienta horyzont czasowy
Jest to również ważny problem. A wiąże się z blokadą do wpłaconych pieniędzy na długie lata, chyba że można je częściowo odzyskać. Od tego również zależy prowizja, więc horyzont może być również nieodpowiednio dopasowany do potrzeb klienta.
3. Niska rzeczywista stopa zwrotu
Są nawet odpowiednie kalkulatory, umożliwiające obliczenie opłacalności inwestycji. Może się okazać, że zysk ponad inflację może być na poziomie 1% choć nie musi.
4. Problem celów inwestycji
Tu także nie każdy odczuwa potrzebę długoterminowego inwestowania. Wprawdzie promuje się oszczędzanie, odkładanie, jednak są inne produkty, nie tylko polisy. Bo ile tak naprawdę jest w stanie inwestor wytrzymać konieczność realizacji składek oraz blokadę dostępu do zainwestowanych środków, obsunięcia kapitału itd. A do tego jeszcze potrzeby rodziny, nieplanowane wydatki itd. A ile można żyć w ciągłym strachu przed utratą pracy?
Wymieniłem tutaj tylko cztery problemy, może być więcej. A co do sprzedaży opartej na emocjach, to napewno i są tego konsekwencje.
Alfred F.
Wojciech
Kurzyński
inwestor, konsultant
finansowy
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Alfredzie a nie wydaje Ci się, że widzisz to co chcesz zobaczyć?Bo ja mam właśnie takie odczucie.
Dla mnie UL i inwestycje w fundusze, to dobre produkty. Ale z pewnością nie są to produkty dla każdego.
Poza tym Remigiusz czy Dariusz akcentowali tylko pewne aspekty inwestowania. Moim zdaniem każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę ze znaczenia jego własnych emocji i ich wpływu na inwestowanie. Tego nie da się oddzielić. Mitem jest inwestowanie bez emocji. Trzeba nauczyć się z nimi radzić, obrać taki sposób inwestowania, który uchroni nas przed ich negatywnym wpływem, poznać w jaki sposób mogą one prowadzić do błędnych decyzji inwestycyjnych. W tym widzę ogromną rolę doradcy, ale tylko takiego, który sam inwestuje i wie o czym mówi.
Bo to emocje, niespełnione oczekiwania (często nadmierne) są przyczyną upadania wielu programów inwestycyjnych. Ale także wpływają na inne inwestycje (złoto, FOREX, kontrakty terminowe, akcje itd).
Remigiusz
Stanisławek
Fundusze to nie
lokata:
www.rodzinnefinanse.
pl
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Generalnie tak. Ale na wszystko są rozwiązania.1. Nieodpowiednio dobrana składka regularna i okres płatności tej składki
Ważne i istotne. Ale nie nazywajmy tego składką tylko inwestycją. Jest wiele miejsc gdzie można inwestować bez prowizji i żadnych zobowiązaćń:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/fundusze-bez...
Jeżeli inwestor ma jakiś konkretny cel - np. taki, który trudno jest w czasie odłożyć to produkt może być dobrą motywacją. Łatwiej (choćby pod przymusem) wyjąć dziś z portfela kwotę X, aby po 15 latach móc wypłacać np. 2xX. Które to 2xX trzeba będzie i tak wyjąć.
2. Nieodpowiedni dla potrzeb klienta horyzont czasowy
Dlatego warto wiedzieć, że są także produkty krótsze, jest wiele 10-letnich.
3. Niska rzeczywista stopa zwrotu
a) Polisa inwestycyjna to nie lokata. To ile zarobi inwestor zależy wyłącznie od tego kiedy i jakie fundusze kupi i sprzeda. Nic nie robiąc w okresach 10-letnich zysk z najlepszych funduszy akcji w polisie średnio to 4% ponad inflację. A najgorszych - średnio 0% ponad inflację...
b) Zyski z polisy mogą być bardzo konkretne (ale o zyskach ponad 25% należy zapomnieć) - są to zyski nie uwzględniające kosztów, podatków ani inflacji. Ale te 10-12% realnie da się zarobić:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/opiekun-zysk...
Można powiedzieć: nie da się. Ale wtedy trzeba liczyć się z tym czego doświadcza wielu inwestorów. Czyli mizernym zyskiem z rzadka lepszym niż zwykła lokata bankowa.
4. Problem celów inwestycji
- "A do tego jeszcze potrzeby rodziny, nieplanowane wydatki itd. " - dlatego należy odpowiednio dobrać poziom inwestycji.
- "A ile można żyć w ciągłym strachu przed utratą pracy?" - można się przed tym zabezpieczyć, aby nie trzeba było korzystać wtedy z Providenta. O tej prostej zasadzie zabezpieczenia się finansowo na okoliczność utraty pracy mówię np. na szkoleniach (http://funduszetonielokata.pl). Ponad 40% tej wiedzy ze szkoleń udostępniłem absolutnie bezpłatnie - więc tej mały kawałek pozostawiam dla uczestników szkoleń.
A co do sprzedaży opartej na emocjach, to napewno i są tego konsekwencje.
Często niestety tak. Dlatego warto sprawdzić gdzie i z kim taką umowę ubezpieczenia podpisujemy.
Mnie zawsze zaskakuje jak to jest: biorąc nieduży kredyt Polacy potrafią sprawdzić wiele firm, przeczytać umowy, analizować koszty. A przy inwestycji, często tej długoterminowej, decyzję potrafią podjąć w pół godziny po jednym spotkaniu? U mnie taki proces rozmów z inwestorem trwa czasem ponad miesiąc.
Nie powinno inwestować się w coś o czym nie mamy pojęcia bazując tylko na "poradzie sprzedawcy czy też reklamie". Czy widząc reklamę proszku z "nowymi zielonymi granulkami" od razu zmieniamy używany dotychczas proszek do prania? Nie, ponieważ reklamę traktujemy z przymrużeniem oka. A widząc obiecane zyski 10% średniorocznie gdzie wystarczy po prostu wpłacać pieniądze po prostu ufamy drugiej stronie rozmowy. Fundusze to też produkt. I też jest sprzedawany. Nie można o tym zapominać.
Alfred F.
Szymon
B.
Wicedyrektor ds
Ubezpieczeń
Majątkowych, EKSPERT
ds. PLAN...
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
oczywiście,że można zawiesić opłacanie składek na okres rokuoczywiście,że można zmniejszyć opłacanie składek z 1000zł na 100zł-po osiągnięciu SPO
Alfred F.
konto usunięte
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Alfred Friese:
Status polisy oplaconej SPO osiaga statystycznie w Polsce 17 %.
Najczesciej pada polisa po 1 roku ( zasluga firm MLM ) Srednio po 3,5 roku.
Czyli koszty likwidacyjne 80 % na posiadany kapital.
Te dane statystyczne mogą obrazować problem upadalności w odniesieniu do całej populacji inwestorów ale nie do konkretnych osób. Dlatego trudno by było wnioskować o powodzeniu programu w odniesieniu do konkretnego inwestora ale już do całej populacji możnaby wyciągać jakieś wnioski.
I raczej nie chodzi tu o konstrukcję samych programów jako takich ale o działania marketingowe, zresztą często krytykowane i problemy wymienione w tym wątku.
Robert
Z.
Projekty i
realizacje,zaprasza
do kontaktu.
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Alfred Friese:
Status polisy oplaconej SPO osiaga statystycznie w Polsce 17 %.
Najczesciej pada polisa po 1 roku ( zasluga firm MLM ) Srednio po 3,5 roku.
Czyli koszty likwidacyjne 80 % na posiadany kapital.
poprosze o zrodlo tych danych,bardzo ciekawe.
Wojciech
Kurzyński
inwestor, konsultant
finansowy
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Alfred Friese:
Status polisy oplaconej SPO osiaga statystycznie w Polsce 17 %.
Najczesciej pada polisa po 1 roku ( zasluga firm MLM ) Srednio po 3,5 roku.
Czyli koszty likwidacyjne 80 % na posiadany kapital.
Alfredzie a możesz podać źródło tych danych. Czy odnoszą się one do jednego produktu, czy też analizują wszystkie UL. Czyli jaka była metodologia przeprowadzonych badań. Jest to bardzo istotne, gdyż bez znajomości tych zagadnień, trudno oszacować, czy dane są wiarygodne.
Pozdrawiam
Wojciech Kurzyński
Szymon
B.
Wicedyrektor ds
Ubezpieczeń
Majątkowych, EKSPERT
ds. PLAN...
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
też czekamAlfred F.
konto usunięte
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Alfred nawiązuje tu do istotnego problemu związanego ze statystyką upadalności polis w odniesieniu do pewnej dużej liczby inwestorów. Jeżeli rozpatrywać tutaj dużą liczbę inwestorów, z których duża liczba niestety traci w wyniku zerwania programu, jest to dość poważny problem.Jeżeli można by było zebrać pewną liczbę danych np. z programów o wpłatach regularnych miesięcznych po 200 zł i dane o dochodach i wydatkach (zakładam określony program określonego ubezpieczyciela), może i dałoby się w pewien sposób wnioskować poprawności wartości dobranej wpłaty regularnej, czy też może o powodzeniu inwestycji w rozumieniu terminowego regulowania płatności.
Zebranie rzetelnych danych może być trudne i czasochłonne ale na podstawie tych danych można wyciągać odpowiednie wnioski. Dane mogą być ważne w przypadku sprzedaży przez pośredników. Obawiam się, że ich ewentualne ujawnienie gdzieś w sieci mogłoby się negatywnie odbić na sprzedaży, dlatego może to być wystarczający powód do niechęci uczestniczenia w ankietach tych, którzy są chociażby w MLM, chociaż nie tylko.
Alfred F.
Alfred F.
Szymon
B.
Wicedyrektor ds
Ubezpieczeń
Majątkowych, EKSPERT
ds. PLAN...
Temat: Czemu tyle ludzi chce sprzedac swoje polisy ?
Alfred Friese:
Te dane wie wiekszosc ze swoich rozliczen.
Postaram sie dostarczyc zrodlo z tej gazety.
Przedstawial to wysoki szkoleniowiec Aegona na jednym szkoleniu .
Wierze w to bo w Niemczech nie jest inaczej.
Czy wasze danye czy osobiste fakty duzo odbiegaja od moich ?
Poszukajmy wspulnie. W internecie musi cos byc.
Jakie fachowe slowo do szukania ? Rezygnacje packi. W Niemczech Storno polisy.
żadnych konkretów
plotki i domysły
To tak jak z Radiem Erewań....Ech.
Powiem tak gdyby ktoś miał taką utrzymalność polis w AEGON to raczej dłużej by nie popracował-oczywiście po okresie kilku mcy pracy bo jak ktoś sprzedał 2 polisy i jedna padła to mamy 50%!
To co opisujesz Alfredzie to jest typowe nabywanie jednostek fi poprzez bank więc są takie rozwiązania na rynku.
Przykład.Proszę-mbank.
Podobne tematy
-
Fundusze inwestycyjne » Dlaczego ludziom nie chce sie uczyc i wola przerzucac... -
-
Fundusze inwestycyjne » Inwestowanie w fundusze inwestycyjnew ramach polisy -
-
Fundusze inwestycyjne » Sprzedam tanio polisy inwestycyjne AXA i AEGON -
-
Fundusze inwestycyjne » Polisy łamiące prawo od 16 lat !!!- można odzyskać środki! -
-
Fundusze inwestycyjne » Polisy inwestycyjne - zalety - czyli obrona tych rozwiązań -
-
Fundusze inwestycyjne » Polisy inwestycyjne - krytyka, wady tych rozwiązań -
-
Fundusze inwestycyjne » Polisy III-go filaru -
-
Fundusze inwestycyjne » Okazja! Sprzedam (cesja) Polisę NORDEA STRATEG ze składką... -
-
Fundusze inwestycyjne » wybór polisy inwestycyjnej -
-
Fundusze inwestycyjne » Ekonomiści mówią o RECESJI a giełda swoje:-): WIG jest na... -
Następna dyskusja: