Aneta S.

Aneta S. trener, doradca
zawodowy, coach

Temat: Zakupy UK/US - doświadczenia

Piotr G.:
BTW, skoro jesteś byłym pracownikiem Komendy Rejonowej Policji dziwię się, że zdecydowałaś się na przemyt (zapłaciłaś cło i VAT?) ;)

A w Podkowie Lesnej to przy jakiej ulicy mieszkasz?;)

Sugeruje mniej napastliwosci i wiecej taktu w kontaktach miedzyludzkich.:)Aneta S. edytował(a) ten post dnia 27.06.08 o godzinie 14:38

konto usunięte

Temat: Zakupy UK/US - doświadczenia

Piotr G.:
>

BTW, skoro jesteś byłym pracownikiem Komendy Rejonowej Policji dziwię się, że zdecydowałaś się na przemyt (zapłaciłaś cło i VAT?) ;)


JAKI przemyt? Jezeli towar przeszedł przez urząd celny a oni tego nie oclili, to juz ich problem. NIE wszystkie paczki są clone, i tyle.

Ponizej wyczerpująca odpowiedz z UC w sprawie stawek celnych i podatków dot. aparatów fotograficznych, zamieszczam tekst z jednego z forów, dane są z 2005 roku, ale w linkach podanych przez autora mozna sprawdzic sobie wszystkie stawki i taryfy na dzien dzisiejszy (są takei same z tego co zdążyłem się zorientować)

oto link do tekstu

http://www.cyberfoto.pl/tematy-ogolne/73538-aparat-z-u...

i sam tekst,

"Witam.

[...]

3) upragniona odp. z UC:

Warunki zwolnienia od należności celnych przesyłek wysyłanych osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne określają art. 29 - 31 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 918/83 z dnia 28 marca 1983 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnie celnych. Tekst rozporządzenia jest dostepny na naszej stronie http://www.mofnet.gov.pl/sluzba_celn...l=425&id=33810 .

Zwolnione od należności celnych przywozowych są towary o charakterze niehandlowym o łącznej wartości do 45 EURO. Ponadto warunkiem zwolnienia od należności celnych jest: - aby przesyłka miała charakter okazjonalny; - zawierała towary przeznaczone wyłącznie na użytek odbiorcy lub jego rodziny, które ze wzgledu na swój charakter lub ilość nie posiadają żadnego przeznaczenia handlowego; - była wysyłana przez nadawce odbiorcy bez jakiegokolwiek rodzaju opłat. Wartość pojedyczych przedmiotw nie może być dzielona.

Zgodnie z art. 52 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i uslug (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłce wysyłanej z terytorium państwa trzeciego przez osobę fizyczną i przeznaczonej dla osoby fizycznej przebywającej na terytorium kraju, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki: 1) ilość i rodzaj towarów nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe; 2) odbiorca nie jest obowiązany do uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki; 3) przesyłki mają charakter okazjonalny. Zwolnienia od podatku stosuje się, jeżeli wartość przesyłki nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 45 euro.

Dla towarów umieszczonych w tych przesyłkach o wartości powyżej 45 EURO do 350 EURO stosuje się stawkę celną ryczałtową 3,5%. Stawka ryczałtowa nie jest stosowana, o ile przed jej zastosowaniem osoba uprawniona zażąda stosowania stawki celnej określonej dla kodu CN ( i Taric ) przywożonego towaru. Podatek VAT- 22%.

Udzielenie informacji o stawkach celnych określonych we Wspólnotowej Taryfie Celnej wymaga ustalenia kodu CN ( i Taric ) przywożonego towaru, to zaś wymaga szczegółowych informacji o jego parametrach.

Informacje o stawkach celnych i podatkowych są zamieszczone w Przeglądarce Taryfowej Systemu Zintegrowananej Taryfy Celnej ISZTAR 2 na naszej stronie http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/main_PL Poprzez przeglądanie taryfy można wyszukać właściwy towar, aplikacja wyświetla opis towarów - należy ustalić hierarchicznie 10 cyfrowy kod TARIC ( zaczynając od działu, czterocyfrowej pozycji, poprzez podpozycje - sześcio i ośmiocyfrowe ) i wpisać kraj pochodzenia towaru. Dokonując klasyfikacji uwzględniać należy uwagi do sekcji, działów, pozycji i podpozycji taryfy celnej.

Stawka celna dla aparatów fotograficznych klasyfikowanych w pozycji 9006 taryfy celnej w zależności od kodu taric wynosi 3,2 lub 4,2%, podatek VAT - 22%.

Podstawą obliczenia należności celnych przywozowych jest wartość celna obejmujaca oprócz wartosci towaru również koszty jego transportu i ubezpieczenia. Zgodnie z art. 165 rozporządzenia Komisji ( EWG ) nr 2454/93 ( tekst dostępny na naszej stronie http://www.mf.gov.pl/sluzba_celna/do...l=425&id=33791 ), wszelkie opłaty pocztowe, którym podlegają towary przesyłane pocztą do miejsca przeznaczenia są w całości włączane do wartości celnej tych towarów.

Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest wartość celna powiększona o należne cło.

Informacje o kursach walut wymienialnych stosowanych dla celów ustalania wartości celnej są zamieszczone naszej stronie w zakładce kursy walut.

Szczegółowe warunki i tryb dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym ( dokonywanym przez operatora publicznego ) określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2004 r. opublikowane w Dz. U. nr 184, poz. 1900. Tekst rozporządzenia wraz z załącznikami jest dostępny na naszej stronie http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_...4_poz_1900.pdf .

Zgodnie z § 7. 1. Przesyłki pocztowe wprowadzone na obszar celny Wspólnoty i przeznaczone dla osób fizycznych, przedstawiane są przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23.

W przypadku gdy przesyłka pocztowa zawiera towary podlegające należnościom celnym przywozowym lub podatkowym a ich wartość nie przekracza 1000 EURO, funkcjonariusz celny wystawia "Dokument potwierdzający dokonanie zgloszenia celnego - obrót pocztowy ( przywóz ) " w trzech egzemplarzach. Karty 2 i 3 wraz z przesyłką pocztową przekazywane są osobie przedstawiającej towar, w celu doręczenia odbiorcy. Odbiorca przyjmując przesyłkę wpisuje w polu C jeżeli jest osobą fizyczną - numer NIP lub PESEL oraz wypełnia pole F karty 3 w którym potwierdza uiszczenie należności. "

konto usunięte

Temat: Zakupy UK/US - doświadczenia

Pytam się tylko o konkrety i proszę o merytoryczne argumenty :)

Jak wezmę cenę amerykańską, dodam koszt transportu, cła i VAT, to mając w perspektywie praktycznie brak gwarancji, wybieram zakup w kraju z gwarancją. A każdy może zrobić to co sam uzna za stosowne.

Hubert - podany przez Ciebie link nie działa, co nie zmienia faktu, że osoba (podmiot) wprowadzająca cokolwiek na polski rynek ma obowiązek to oclić i opodatkować. Stawki są różne, i nie o to tu chodzi - obowiązek zgłoszenia spoczywa na wprowadzającym, a nie na Urzędzie Celnym. Bawię się w te klocki od blisko 20 lat, więc coś tam chyba wiem ;)

konto usunięte

Temat: Zakupy UK/US - doświadczenia

Mnie martwi tylko jedno - czy za 5-10 lat bedziemy płacic podatek od oddychania, drapania siępo głowie i usmiechanie siędo swojej dziewczyny? Patrząc na radosną twórczość rządu - są spore szanse na taki scenariusz :)

chociaz, w sumie to : :(((
Mariusz N.

Mariusz N. Compliance Expert
(Sanctions, AML,
Training and
Advisory)

Temat: Zakupy UK/US - doświadczenia

Moge pomoc w zalatwieniu obiektywow z USA bo wlasnie tam siedze :) w razie czego to na priva..

Pzdr



Wyślij zaproszenie do