Ali D.

Ali D. Embodiment : Pasja
zycia w Prawdzie :
doradztwo duchowe,
...

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Fotografuje juz od jakiegos czasu, lubie moje prace i mam tez bardzo dobry feedback, w zwiazku z czym chcialabym jakos wyjsc z tym do ludzi - i mam na mysli (o zgrozo!) nie internet, tylko tzw. prawdziwe zycie ;)

Mieszkam poza Polska, ale mysle, ze wszedzie jest podobnie, wiec chcialabym tu podpytac jakie byly Wasze pierwsze kroki w kwestii wystaw i pokazywania swoich prac.

W daaaaalszej perspektywnie chcialabym rozniez zaczac dzialac uslugowo - czy to sprzedajac oprawione fotografie, czy otwierajac jakis foto-biznes, jednak o zadnej z tych rzeczy nie mam bladego pojecia wiec bardzo prosze o Wasze historie i podpowiedzi :)
Robert K.

Robert K. mgr inż. elektryk

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Coz, moje poczatki wystaw sa jeszcze przede mna ;-)
Choc bralem udzial w kilku wystawach pokonkursowych.

Polecam Ci:
1. Wlasna strona z fotografiami z oferta sprzedazy zdjec w wysokiej jakosci.
2. Udzial w konkursach fotograficznych (wraz z umieszczeniem zdjec konkursowych na swojej stronie, wypisz wszystko: zajete miejsca, wyroznienia, udzialy w konkursach itp.itd)

Potem przyjdzie czas na robienie autorskich wystaw, gdy ludzie beda kojarzyc Twoje nazwisko z fajnymi zdjeciami.
Michał Grzywacz

Michał Grzywacz
Fotografia/Video/Pro
dukcja

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Ja miałem pierwszą wystawę w grudniu. Właśnie w tym tyg zdjąłem zdjęcia. Odbyło się to tak, że mój znajomy nawet bez mojej wiedzy pokazał moją stronę właścicielowi knajpy. On stwierdził, że chce żebym wisiał u niego. Szybka piłka.

Jak już znajdziesz miejsce, to ważny jest sponsor, którego ja nie miałem. Dla studenta koszt dużych odbitek na piance to spory wydatek, więc fajnie się dogadać z drukarnia i mieć kogoś kto w zamian za reklamę zasponsoruję odbitki.

jeśli chodzi o sprzedaż zdjęć. To znam osobę, którą Rosyjska firma znalazła na deviantart'cie i kupiła zdjęcie na wyłączność do kampanii reklamowej, więc można i tak próbować.
Robert K.

Robert K. mgr inż. elektryk

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Michał, fajnie Ci się trafiło :-)
też bym chciał mieć taką możliwość :-)
Ewa Brzozowska

Ewa Brzozowska fotograf,
freelancer,
www.perfectmoment.pl

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

miejsce na wystawę naparwdę nietrudno znaleźć - najprostszym i takim "pierwszoetapowym" sposobem jest zrobienie sobie portfolio (teczki z pracami) z którymi trzeba pochodzić po knajpach, klubach, etc. Patrząc na to co wisi czasami na ścianach takich miejsc nie jest trudno znaleźć chętnego do użyczenia własnej ściany. Wyższą półką sa galerie - ale tu ubieganie się o wystawę może wyglądać tak samo - teczka prac albo np konkursy na projekt wystawy.

Jeśli jesteś dobra to propozycje po ekspozycji w necie same zaczną przychodzić, udział w projektach fotograficznych, propozycje od agencji foto, publikacje czy zlecenia komercyjne. Jeśli masz dużo wiary w siebie to lepsza jednak jest metoda aktywna - chodzenie, pokazywanie prac, rozmowy i ogólnie wchodzenie oknem jak wyrzucają Cię drzwiami ;)

Ja bym trochę ostrzegała jednak przed wystawianiem się "byle gdzie" czasami lepiej odrzucić 10 propozycji od np klubów, restauracji i zadebiutować wystawą w miejscu naparwdę kojarzącym sie z fotografią. Nie chwytać się każdej okazji - ale to akurat moje spokojne podejście ;) nie każdemu odpowiada

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

A ja zapytam inaczej. Parę dni temu kolega pracujący w muzeum zapytał mnie czy miałbym ochotę zrobić małą wystawę zdjęć z gór. Generalnie dają mi wolną rękę co do formatu zdjęć, ich prezentacji, opisu itp. Zdjęcia będą w antyramach (na to wpływu nie mam) Pomieszczenie z białymi ścianami.

Ponieważ nie mam doświadczenia w robieniu "wystaw" ani prezentacji zdjęć chciałbym się zapytać:

a) jaki rozmiar zdjęć nadaje się najlepiej do prezentacji?
b) w jaki sposób umieszczać opisy do zdjęć ( na dole, z boku), co powinny zawierać (nie chodzi mi o techniczne aspekty wykonania zdjęcia, bardziej o to czy opisywać zdjęcia typu : gdzie było robione czy raczej krótką historię , anegdotkę związana z miejscem - co bardziej zaciekawi osobę odwiedzającą wystawę?
c)zastanawiam się czy pomysł z małą mapką na której umieszczone byłoby miejsce, gdzie było wykonane to zdjęcie byłaby dobrą opcją? - tematyka jest górska
d) ile zdjęć minimalnie/maksymalnie zaprezentować? (rozumiem, że zależy od wielkości pomieszczenia, ale czy od czegoś jeszcze? - zapytam jak dużą salą będę mógł dysponować)
e) czy na wystawie jednego autora można mieszać zdjęcia kolorowe i czarno-białe czy decydować się na jeden rodzaj?
f) ktoś zna dobry zakład fotograficzny w Poznaniu, który mógłby wywołać mi w dużych formatach zdjęcia i zrobić to naprawdę dobrze? Jakie są ceny wówczas? Może być zakład z innego miasta, ale wówczas problem z kontaktem osobistym i tylko internetowo.

Dziękuję za podpowiedzi.

Zapewne pojawią się kolejne pytania w miarę rozwoju sytuacji :-)Krzysztof R. edytował(a) ten post dnia 11.10.10 o godzinie 13:58

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Panie Krzysztofie, z własnego doświadczenia mogę co nieco powiedzieć, jak to wszystko wygląda od strony organizatora - zastrzegam jednak, że de facto wszystko jest kwestią dogadania się, nie ma też sztywnych reguł ekspozycji. spróbuję odpowiedzieć na pańskie pytania zgodnie z moim doświadczeniem.

ad. a) Zdjęcia powinny być duże - ale ich konkretna wielkość zależy m.in. od wielkości sali, w której są prezentowane, od umiejscowienia tych zdjęć (np. na ściankach działowych, ścianach lub w formie podwieszanej - z sufitu). Mogę powiedzieć, że format 30x45 (cm) czy 70x100 (cm) jest ok. Zależy również, co Pan, jako autor , chce przekazać - może Pan np. zdecydować się na panoramę celem ukazania potęgi gór i ich jednoczesnego piękna - i takie dzieło najlepiej by się sprawdziło, gdyby miało wielkość ściany lub ścianki działowej, na której zostałoby ono umieszczone; warto jednak zdjęcia umieszczać w jednym formacie, bądź podzielić wystawę na sekcje, każdą z nich wyróżnić odrębnym formatem (to jednak jet dosyć pracochłonne i kosztowne).

Skoro jednak Pańskie prace będą w antyramach, warto zacząć od pytania o ich rozmiar - i czy muzeum je dostarczy, czy musi się tym Pan zająć sam.

ad. b) Opis umieszczony z boku musi się dobrze komponować ze zdjęciem opisywanym, jak również z pozostałymi zdjęciami i opisami - nie można dopuścić do pomieszania ich. Lepiej wyglądają podpisy umieszczone pod zdjęciem, ale ze względu na rozmiar zdjęcia nie zawsze jest to możliwe - podpis (opis) powinien znajdować się na wysokości oczu przeciętnego człowieka.

Odnośnie treści opisu - znów musi Pan sobie odpowiedzieć na pytanie: co Pan chce przekazać. Każda ekspozycja, każda wystawa ma jakąś myśl przewodnią, coś autor chce przekazać w ten sposób. Wskazówką jest tytuł wystawy, który również powinien Pan określić. Jeżeli tytuł jest już ustalony przez muzeum, powinien się Pan do niego zastosować (bądź negocjować :) ). Opis każdego zdjęcia jest rozwinięciem myśli przewodniej - czy to będzie historia, czy anegdota, również zależy od charakteru wystawy. Z całą jednak pewnością winien być krótki, acz treściwy - proszę mi wierzyć, dłuższe historie czy anegdoty interesują zazwyczaj niewielką grupę osób, które będą chętne raczej na rozmowę z Panem i być może otrzymanie jakiegoś folderu czy albumu z Pańskimi pracami i opisami (nawet odpłatnego). Takie spotkania z autorem są również dobrą formą reklamy, warto więc się zastanowić nad nimi.

ad. c) Mapka - moim zdaniem - byłaby dobrym pomysłem, powinna być jednak prosta w formie, obejmować najbardziej znane punkty orientacyjne (np. miasta, szczyty czy doliny) i nie powinna być duża - ale czytelna. Można ją umieścić albo w opisie, albo np. w górnym rogu zdjęcia. Proszę jednak znowu pamiętać, że umiejscowienie takiej mapki zależy od wielu czynników, jak wielkość zdjęcia czy charakter wystawy.

ad. d) Tak, zależy to od wielkości sali, ale i od muzeum - myślę, że minimalnie może to być 20 zdjęć, maksymalnie - 60 (ale to w dużej sali lub w sali przedzielonej ściankami działowymi - i to jest naprawdę duuuuuużo).

ad. e) Raczej się nie miesza zdjęć kolorowych i czarno-białych, ewentualnie można zrobić dwie części wystawy. Znowu pytanie, jaki charakter, jak myśl przewodnia będą charakteryzowały Pańską wystawę. Moim skromnym zdaniem tematyka górska powinna być oglądana w kolorze - daje to złudzenie obecności w tych miejscach (zwłaszcza w przypadku panoramy). Chyba też lepiej oddaje charakter gór - ale to akurat moje prywatne zdanie (z różnymi opiniami się spotkałam).

ad. f) Jestem z Warszawy, więc osobiście mogę polecić kogoś stąd, natomiast jeżeli będzie Pan zainteresowany, mogę spróbować się dowiedzieć (mam znajomych w Poznaniu).

Panie Krzysztofie, jak Pan widzi, to nie jest takie łatwe. Myślę jednak, że sobie Pan poradzi, proszę jedynie poważnie się zastanowić co Pan chce pokazać - i kontaktować się z osobą odpowiedzialną za wystawę. Bowiem wiele od muzeum zależy, pomimo że Panu powiedziano, że ma Pan generalnie wolną rękę. Proszę przede wszystkim dokładnie wymierzyć salę i trzymać się ustalonego schematu układu prac. Jeżeli umieszcza Pan opis pod zdjęciem, to pod każdym. W razie pytań, zapraszam do kontaktu :)

edit: Odnośnie opisów, mogą być również umieszczone obok zdjęcia / ściany, na podstawie. Dobrze to wygląda, ale również musi pasować :)Małgorzata Dąbrowska - Federowicz edytował(a) ten post dnia 11.10.10 o godzinie 15:05

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Dużo cennych informacji! Bardzo dziękuję, będę wiedział na początek z czym iść na rozmowę :-)

Postaram się wstępnie odpowiedzieć na zadane pytania, a odpowiedzi na resztę dowiedzieć się w muzeum (wymiary pomieszczenia, antyramy, sztalugi, koszty odbitek itp.):

1) Tematyka jest górska. Zastanawiam się między zaprezentowaniem wypraw górskich a (tak jak Pani napisała) ich pięknem. Chyba, że podzielę to na wyżej wspomniane sekcje a spoiwem łączącym całość będzie temat przewodni wystawy nad którym pracuję ;-) )

Antyramy - muzeum posiada. Zapytam o gabaryty. A inna forma niż antyramy to..? Można coś zasugerować? Czy sztalugi bardziej się nadają na obrazy czy do zdjęć tez pasują?

2) Myślałem o takich krótkich opisach jak to jest prezentowane na wystawach World Press Photo.

- tytuł wystawy - po mojej stronie :-)
- folder - to już kolejny temat, to zostawię na później :) Ciekawa propozycja, ale musiałbym szukać grafika, kogoś kto zna się na składzie itp. To już może być za wiele :). Poza tym, aby to profesjonalnie wyglądało potrzebne są pieniądze, do tego wydruk itp.
- spotkanie z autorem też jest przewidziane ;)

3) mapka - potwierdzam to co Pani napisała, tak sobie to właśnie wyobrażam.

4) wielkość sali - tutaj muszę dokonać małej inwentaryzacji, więc podyskutujemy po pomiarach :)

5) Kolor czy cz/b? :) chyba , że w wymienionej jednej sekcji mogłyby się znaleźć cz/b. Jeżeli nie, to mogę zrezygnować.

6) Co do wywołania zdjęć, to muszę sprecyzować. Zdjęcia robię aparatem analogowym, więc odbitki byłyby z filmu lub wydruk/wywołanie ze skanu zdjęcia bezpośrednio z negatywu. Gdy określę dokładnie wymiary zdjęć, to skroję odpowiednio zlecenie i zacznę porównywać oferty. Może uda się wspólnie kogoś wybrać.

Wystawa jest przewidziana w lutym, więc jest troszkę czasu na jej przygotowanie pod względem technicznym i merytorycznym. Przy spotkaniu z osobą odpowiedzialną za całość zapytam o rzeczy, o których Pani wspomniała. Myślę, że dużo będzie zależało od budżetu, ale uzyskałem zapewnienie, że wywołanie zdjęć (ich koszt) będzie po stronie muzeum. Antyramy są na stanie muzealnym, więc też nie powinno być problemu. Zapytam też jaka jest możliwość ingerencji w pomieszczenia (ścianki G-K itp. :-) ) .Czy pozostają tylko ściany.

Jeżeli będę znał więcej szczegółów będę informował i kontaktował się , gdyż zapewne w miarę rozwoju sytuacji będą pojawiały się pytania :)

Pozdrawiam serdecznie

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Cieszę się, że troszku Panu pomogłam, Panie Krzysztofie :) Oczywiście, chętnie jeszcze pomogę, jeśli będzie taka potrzeba. Natomiast odnośnie przedstawionych przez Pana kwestii:

ad. 1) i 5) Może zatem dobrym pomysłem byłoby podzielenie ekspozycji na dwie części: w pierwszej byłyby zdjęcia kolorowe, dotyczące samych gór, krajobrazu, natomiast w drugiej - wyprawy, w formacie czarno-białym ? To oczywiście propozycja, nie widziałam Pana zdjęć i nie wiem, czy taki podział można zastosować. Pozwoliłoby to jednak osiągnąć ciekawy efekt: z jednej strony piękno i majestat górski, niesamowite, zapierające dech widoki - a z drugiej ich siła i emocje towarzyszące ludziom wędrującym po górach: cierpienie, zmęczenie, ale i zachwyt, radość. Czarno-biała kolorystyka drugiej sekcji świetnie oddałaby uczucia. No, ale tak "na sucho" to mogę tylko tyle zaproponować.

Sztalugi służą szczególnemu wyeksponowaniu jakiegoś elementu wystawy. W ten sposób może Pan wyróżnić jakieś zdjęcia, osobiście jednak miałabym wątpliwości co do zastosowania ich w takiej wystawie. Możnaby na nich umieścić krótki Pana życiorys/dorobek tuż przy wejściu (taka prezentacja autora). Innym pomysłem na ich zastosowanie może być poprzetykanie zdjęć wspomnianymi przez Pana anegdotami / historiami, umieszczonymi właśnie na sztalugach. Sztalug pozwałaby na zastosowanie większej czcionki, przez co historia byłaby czytelna :)

Co do antyram, musi Pan znać ich dokładne wymiary i zdecydować, czy zdjęcia w nich umieszczone mają mieć ten sam wymiar, czy będą mniejsze, przez co podkład będzie tworzył dodatkowo ramę.

Inne formy? Cała masa :) Podwieszenie, ścianki - takie rzeczy powinny być na stanie muzeum, chociaż różnie to bywa. Proszę się dopytać.

ad. 2) Takie opisy będą dobre. Tylko jeszcze raz zwracam Pańską uwagę - muszą być czytelne i najlepiej na wysokości oczu. Naprawdę, ciągłe schylanie się, żeby przeczytać, co to za zdjęcie - jest bardzo męczące i ludzie tego nie lubią.

Pozostałe kwestie chyba na razie omówiliśmy. Proszę się tylko nie sugerować, że ma Pan jeszcze 4 miesięcy - paradoksalnie to nie jest dużo, proszę więc nie odkładać czegoś na później. I przygotować się na liczne dyskusje z muzeum ;)

Pozdrawiam

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Jutro idę na rozmowę :-) Ze wstępnych telefonicznych ustaleń zdjęcia wielkości formatu A3 mają być. Zdjęć ma być 60 i do dyspozycji będą dwie sale. Raczej nie jestem w stanie uzbierać tyle fotografii, więc skłaniam się do podziału na sekcje jednego pomieszczenia.

Mam takie pytanie. Ścianki do podziału na sekcje itp. z czego się wykonuje, aby były łatwo demontowane i nie ingerowały w parkiet oraz panele?

Jutro będziemy ustalać listę potrzebnych rzeczy. Ponieważ funduszy troszkę jest na zakup materiałów i wywołanie zdjęć to chciałbym się orientacyjnie dowiedzieć jaki jest koszt <przy jakiej powierzchni postawienia ścianki> wykonania takich ścianek działowych no i jakich materiałów użyć?

Wywołanie zdjęcia formatu A3 lub 70x100 jaki to rząd pieniędzy - tak około?

Jakie zdjęcia najlepiej się prezentują ? Matowe czy błyszczące?

Informacje powyższe są mi potrzebne do ustalenia budżetu (materiały budowlane, koszt wywołania itp.)

Póki co nie mam więcej pytań :-) Reszta jutro zapewne po 11:00 :-)

EDIT:

Ważne pytanie. Czy zdjęcia powinny trafić po wystawie do moich rąk jeżeli muzeum opłaci ich wywołanie czy stają się ich "własnością" ???Krzysztof R. edytował(a) ten post dnia 18.10.10 o godzinie 18:14

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Panie Krzysztofie, wszystko jest do dogadania się z muzeum. Odnośnie praw do zdjęć, wszystko zależy od umowy, jaką Pan podpisze z muzeum. Prawa autorskie osobiste są niezbywalne i zawsze Pan będzie autorem zdjęć i jako autor zawsze będzie Pan chroniony. Natomiast prawa materialne - może Pan je przekazać muzeum całkowicie lub częściowo (np. na czas wystawy - w takiej sytuacji muzeum musi Panu zwrócić zdjęcia po zakończeniu ekspozycji). Ciężko mi określić, jakie stanowisko zajmie muzeum, proszę się jednak przezornie przygotować na to, iż będą chcieli odkupić od Pana całkowite prawa materialne. Jeszcze raz jednak podkreślam, iż nie jestem w stanie określić, jak tę współpracę widzi muzeum.

Na pozostałe pytania, jeśli Pan pozwoli, odpowiem jutro (a raczej jeszcze dzisiaj)w okolicach południa lub po południu. Tymczasem życzę owocnych pertraktacji :) pozdrowienia.

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Dziękuję raz jeszcze :-) Pani rady okazały się bardzo cenne i przydatne podczas rozmowy z panią dyrektor. Więcej szczegółów prześlę na pv, gdyż sprawa nabrała tempa :-)

Pozdrawiam

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Bardzo się cieszę i czekam na priv :)

konto usunięte

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Miejsce na wystawę to żaden problem. W Krakowie każda knajpie chętnie przyjmie coś nowego. Tylko problem pojawia się w $ kto wyłoży na odbitki, oprawę, reklamę, ulotki informacyjne i poczęstunek z napojami na otwarcie ...

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Piotr Bujakowski:
Miejsce na wystawę to żaden problem. W Krakowie każda knajpie chętnie przyjmie coś nowego. Tylko problem pojawia się w $ kto wyłoży na odbitki, oprawę, reklamę, ulotki informacyjne i poczęstunek z napojami na otwarcie ...

Wszystko już jest ;-) Będziemy myśleć za parę miesięcy :-)
Rafał D.

Rafał D.
www.rafaldabrowski.p
l

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Ja zapraszam moze nie na wystawe ale na pokaz zdjec . Taniej ale tez fajnie .
Strona ze spotkaniem .
http://www.goldenline.pl/spotkanie/exif-studio-zaprasz...
http://picasaweb.google.com/Bryndal75/Tajlandia#Rafał Dąbrowski edytował(a) ten post dnia 23.10.10 o godzinie 23:39
Tomasz Czuwara

Tomasz Czuwara Communication
manager

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

A czy macie jakieś doświadczenie w wypożyczaniu systemów wystawienniczych? Potrzebuję na czymś zawiesić kilkadziesiąt prac w formacie b1, a ściany nie wchodzą w grę. Ktoś w ogóle to wynajmuje? Z góry dzięki za pomoc i pomysły:)

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Krzysztof R.:
Dziękuję raz jeszcze :-) Pani rady okazały się bardzo cenne i przydatne podczas rozmowy z panią dyrektor. Więcej szczegółów prześlę na pv, gdyż sprawa nabrała tempa :-)

Pozdrawiam

Nie wiem czy to jeszcze aktualne, ale jesli chodzi o miejsce druku zdjęć w Poznaniu, to na Wilczaka Cieślawscy są dosyć dobrzy, jeśli chodzi o jakieś większe, poważniejsze zamówienia;)
Zdjęcia robią też na piance.

Temat: Wystawy foto, prezentacja prac - pierwsze kroki

Katarzyna Skotnicka-Nowak:

Nie wiem czy to jeszcze aktualne, ale jesli chodzi o miejsce druku zdjęć w Poznaniu, to na Wilczaka Cieślawscy są dosyć dobrzy, jeśli chodzi o jakieś większe, poważniejsze zamówienia;)
Zdjęcia robią też na piance.

Namiar zawsze się przyda :-) Znalazłem w Warszawie sympatyczne studio, które jak na moje potrzeby fajnie drukuje :-)

Następna dyskusja:

Pierwsze zdjęcie z 2007 roku




Wyślij zaproszenie do