Temat: Moje RAW-y do ściągnięcia - gdyby ktoś chciał poćwiczyć...
Jarek Ż.:
Aleksandra L.:
tam zaraz najgorszy ; ) jest srgb. juz przestawiłam : )
dla monitora powinnaś mieć ustawiony profil dostawcy tego monitora (notebooka), z reguły ustawiony jest domyślny Windows ale warto sprawdzić (w razie wyboru polecam Percepcyjny model), sRGB ustawiamy jako format zapisu/eksportu plików jgp.
…Lub aktualny profil z kalibratora dla tego monitora!
Kolega ma na myśli ten profil ICC systemu Windows (Vista-8), który w nazwie ma Wizualny? Wtedy zgoda.
Trzeba uważać na takie szczegóły, żeby się komuś z opcjami Intent nie pomyliło (Perceptual Intent też jest tłumaczony jako Wizualny).
Aleksandra L.:
a gdzie to się ustawia ?
to już pytanie to kogoś kto używa tego co Ty.... kto odpowie?
Aleksandro, w Lr możesz przestawić profil ICC w opcjach eksportu pliku.
Faktycznie do www lepiej słać plik w przestrzeni sRGB (podstawowym, a jest kilka, Jarek chyba podał, który to), ostatecznie bez zarządzania, a do dalszej pracy nad obrazem w najszerszej możliwej przestrzeni (i tu proRGB jest OK).
Ta sama zasada dotyczy pracy w programie graficznym, np. w Ps, dlatego, że pracując na przestrzeni szerszej przekształcenia odbywają się na większej ilości próbek, nawet jeśli monitor nie może ich pokazać.
Zawęzić przestrzeń zawsze można, np. na końcu pracy pod konkretne zlecenie (np. www), wciąż dysponując „szerokim” plikiem wyjściowym do kolejnych operacji na nim (oczywiście dopóki nie zostanie zapisany w nowej przestrzeni, np. z powodu pomyłki).
Częstym błędem jest mylenie przestrzeni pracy programu (np. Ps) z profilem ICC monitora i podstawianie tego ostatniego w miejsce pierwszego. Profil monitora podstawia się monitorowi w miejscu, gdzie zarządza się urządzeniami w systemie, przestrzeń pracy ustawia się w programie. To są dwie różne sprawy.
Ze względu na jakąś tajemną magię, opisywaną tu i ówdzie w książkach poświęconych Lr, Lr nie ustawia się przestrzeni pracy stricte, ale chyba Adobe doszedł do wniosku, że to błędna droga, bo w nowej wersji pojawiły się opcje okołogamutowe. Coś się więc dzieje, zobaczymy, jak to się rozwinie.
używam lightroomu. i tam mam nastawione na prophoto rgb. czy ten zły całkowicie ?
Jak już pisałem, to dobre rozwiązanie, o ile planuje się dalszą pracę nad plikiem.
Wysłanie proRGB do sieci spowoduje, że Twoje zdjęcia będą trupio niebieskie w programach nie umiejących zarządzać przestrzeniami i ich konwersjami.
Jeśli dysponujesz Windows 7-8, zrób sobie eksperyment.
Plik otagowany proRGB obejrzyj w systemowym Eksplorerze na miniaturce, a potem otwórz go w Ps akceptując podstawienie przestrzeni pliku pod przestrzeń pracy programu w Profile Mismatch (zarządzanie kolorem w Ps musi być włączone a opcje prawidłowo ustawione). I teraz zobaczysz! ;)