Ireneusz
Adamczyk
Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną
Temat: Lampy/soft boxy do fotografii kulinarnej
Jarosław Ż.:
albo ja czegoś jeszcze nie wiem (zapewne ;)) albo autor tego tekstu ma na myśli aparat otworkowy ;), bo wielosoczewkowe obecne obiektywy dedykowane do cyfrówek maja tę miłą cechę między innymi, że za ostatnią soczewką światło pada już na matryce pod katem prostym a nie tak jak ten ktoś opisuje pod dużym kątem im dalej od środka kadru. To zjawisko być raczej występuje, gdy się w cyfrówce używa starych analogowych obiektywów ... (ja takim maniakiem nie jestem ;))
tu stosowny obrazek:
http://www.optyczne.pl/index.php?slownik=46
Hmmm... Tylko na tych schematach przebiegu wiązki światła jest zupełnie pominięta przesłona i jej miejsce w układzie optycznym. Gdzieś to "przewężenie" musi wystąpić. Rozumiem, że ideą tych nowych konstrukcji jest "rozprowadzenie" wiązki światła z centrum (przy mocnym przysłonięciu) równomiernie na ostatnią soczewkę, która już daje promień równoległy?
Jakie to cuda wymyślają w tej Japonii :)
Schematy odnoszą się do sytuacji niezaburzonego przebiegu wiązki. Głośno myśląc: gdyby "odciąć" zewnętrzne wiązki, to zapewnienie równoległego przebiegu światła spowoduje, że zewnętrzna soczewka "nie ma czego" przenosić w części zewnętrznej. Innymi słowy - mielibyśmy do czynienia z zawężeniem pola projekcji.