Temat: Charakter jako warunek sukcesu i porażki

Młodzi ludzie mają wiele marzeń albo i planów. Chcemy w różnym wieku osiągać coś i być kimś. Potrafimy niekiedy żyć naszymi planami i wizjami. Efektem tego jednak nie jest ich manifestacja, ale popadanie w ciągle to nowsze kłopoty.
Dlaczego mimo pragnień i starań nie osiągamy często swoich celów? Powód nie znajduje się ostatecznie gdzieś na zewnątrz. To nasz charakter. To jemu zawdzięczamy sukces i porażkę.
Wady charakteru to np. lenistwo, albo gnuśność, albo słomiany zapał lub brak umiarkowania. W realizacji twoich zamierzeń mogą przeszkodzić ci twoje nawyki. Uzależnisz się np. od nikotyny lub alkoholu, od jakichś ludzi, miejsc (kawiarnie, bary czy własny dom), imprez, zabaw, telewizji, Internetu.
Słabości charakteru czynią nasze życie słabym. I nasza "siła woli" nie ma tu nic do rzeczy. Są ludzie, którym zdaje się, że mają silną wolę i silny charakter, ale "mądry jest mędrzec, który o tym nie wie". Jedyne, co mają silne, to ego, a silne ego znaczy wielkie kłopoty (począwszy od finansowych a skończywszy na duchowych).
Pracuj nad swoim charakterem. Możesz użyć różnych kluczy. Tybetańska tradycja Bon przekazuje pewien klucz opisujący sześć wad charakteru, które można rozpoznawać u siebie i zastępować je poprzez rozwój ich przeciwieństwami.
Pierwszą z nich jest tzw. przyjemne rozproszenie. To lubowanie się w stanie braku odpowiedzialności i przytomności. To uznanie, że świadomość jest tym, co cię krzywdzi i robienie wszystkiego, aby swoją świadomość osłabić (np. poprzez oddawanie się czynnościom religijnym, upijanie się, gry komputerowe itd.). Lekiem na to jest współczucie. Współczucie to funkcja bycia świadomym.
Druga to pycha, czy też duma. Czujesz się nie wiadomo kim. Masz wielkie mniemanie o sobie, zdecydowanie większe niż o innych ludziach. Czujesz się lepszy. Stajesz się jak balon - im bardziej się napompujesz, tym z większym hukiem pękniesz. Lekiem na pychę jest skromność. Skromność nie jest uniżaniem się, ale zrównaniem. Nie ma ani lepszych, ani gorszych. Skromność to pozbycie się tego rodzaju pojęć.
Trzecia to zazdrość. Kiedy komuś się powodzi, zwłaszcza powiedzie się komuś, kogo znasz od dawna, możesz poczuć się zazdrosny. Zazdrość potrafi przerodzić się w zawiść - krzywdzenie po to, aby ktoś stracił to, co zdobył, szkodzenie ludziom odnoszącym sukces z zazdrości. Zazdrość niszczy czakrę serca i zdrowie tego organu. Lekiem na nią jest otwartość. Nie blokuj się, kiedy poczujesz się zazdrosny, obserwuj to i pozostań otwarty na siebie i na świat. Dzięki temu unikniesz blokowania czakry serca. Zablokowana czakra serca sprawia, że stajesz się bezduszny. I nieważne czego możesz komuś zazdrościć - szkodzisz przede wszystkim sobie.
Czwartą jest niewiedza. Ignorancja. Kiedy pomijasz to, co mówią do ciebie ludzie. Gdy zamykasz oczy na siebie i na to, co otaczające. Odwracasz się od swojego wnętrza. Pozbywasz się wówczas tak wielu możliwości. Stajesz się ślepy pomimo oczu i "nierozumny jak zwierzę" (piszę to w cudzysłowie by nie obrażać zwierząt), "płytki jak kałuża". Lekiem na ignorancję jest mądrość, czyli skierowanie się ku swojej prawdziwej naturze, obserwowanie siebie, swojego wnętrza, swojego ciała, swoich uczuć i myśli. To uwrażliwia nas na widzenie tego, co na zewnątrz.
Piątą jest chciwość. To nieustanne pożądanie seksualne i inne. Żądza. Zachłanność. Wiemy doskonale jak wiele cierpień powoduje. Lekiem na to jest hojność, szczodrość, dawanie.
Szóstą jest nienawiść. Są ludzie, których charakter polega na kultywowaniu nienawiści do siebie i do innych, do całego świata. Identyfikują się z nienawiścią jako z czymś zaszczytnym, widząc w tym swoją moc. Powodem jest nieustanna wojna ze sobą i ze światem. Nie masz przyjaciół, więc żadnego prawdziwego sukcesu nie osiągniesz. Nie umiesz nawiązywać kontaktów, ponieważ kipisz nienawiścią do ludzi, z którymi wchodzisz w dialog. Oni wskutek tego traktują cię z niechęcią. Czyli nienawidząc i wierząc, że przyniesie ci to korzyści jesteś niewyobrażalnie naiwny. Lekarstwem na nienawiść jest po prostu miłość.
Gdybyś uczciwie spojrzał na swoje porażki to dostrzegłbyś, że stoją za tym m.in. jakieś wymienione tutaj wady.
Możesz także użyć siedmiu zasad Huny jako klucza do korygowania i rozwijania swojego charakteru, aby stał się gwarancją twojego sukcesu.
Zastanów się - możesz potraktować to ćwiczenie - nad swoim życiem pod kątem wymienionych sześciu wad charakteru. Sprawdź cz w tym momencie nie masz problemów tylko dlatego, że pielęgnujesz jakąś wadę zamiast jej przeciwieństwo - zaletę.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, http://muninszaman.blogspot.com.