Alicja
Chlasta
Alcha Ośrodek
Rozwoju Osobistego
Temat: Ciekawe warsztaty hellingerowskie
Ustawienia systemowe z Markiem WilkirskimTermin: 25 stycznia 2014
Miejsce: Warszawa, Wspólna 54 a lok. 10
Prowadzący: Marek Wilkirski
Szczegółowe informacje: http://www.alcha.pl/?page_id=6034
Ustawienia systemowe są metodą stworzoną przez Berta Hellingera, który wypracował własną, pod wieloma względami rewolucyjną metodę, zwaną „terapią ustawień rodzin”, lub „ultrakrótką terapią rodzin”. Rewolucyjna jest technika pracy stosowana przez Berta Hellingera pozwalająca zwykle na osiąganie głębokiego poziomu pracy w stosunkowo krótkim czasie.
Metoda daje okazję do rozwoju osobistego zarówno uczestnikom ustawiającym, jak i biorącym udział bez własnego ustawienia.
Zajęcia przeznaczone są dla osób w pełni władz umysłowych i biorących udział na własną odpowiedzialność. Osoby mające w przeszłości doświadczenia utraty panowania nad sobą pod wpływem silnych emocji, powinny przed zapisem skontaktować się z prowadzącym. Jeśli obawiasz się, że obecność na zajęciach może zaburzyć Twoją równowagę psychiczną, to nie decyduj się na udział. Jeżeli masz wątpliwości, to zabezpiecz sobie możliwość spotkania z psychoterapeutą po zajęciach. Możliwy, a często nawet wskazany, jest udział pacjenta wraz z lekarzem lub terapeutą prowadzącym (bezpłatnie).
Dla wielu uczestników udział w ustawieniach może być jednorazowym zdarzeniem terapeutycznym/rozwojowym. Dla osób z poważniejszymi problemami ustawienia zwykle wspierają toczący się proces terapeutyczny, lub są sygnałem do podjęcia regularnej terapii.
Ustawień nie powinno się stosować zbyt często. Zaleca się odstęp 0,5-1 roku. Najczęściej potrzeba szybszego ustawienia wiąże się z niechęcią do przyjęcia pełnego przekazu poprzedniej pracy. Taka postawa utrudnia każde następne ustawienie, gdyż istotą tej metody jest pogodzenie się z obrazem takim jaki się w ustawieniu ukazuje (nawet jeśli praca była pozornie nieudana), a nie wybieranie rozwiązania pasującego do wcześniejszych oczekiwań. Ustawienia wydobywają to, co ukryte, często trudne, niezgodne z wcześniejszą koncepcją, nie są „koncertem życzeń”.
Przed zajęciami wskazane (ale nie jest warunkiem koniecznym) jest dokonanie pogłębionego wywiadu rodzinnego obejmującego rodziców, rodzeństwo rodziców, dziadków, rodzeństwo dziadków, pradziadków. Pytamy o osoby wykluczone, zapomniane, wcześnie lub dramatycznie zmarłe (również o aborcje, poronienia, śmierć po porodzie) o prześladowania, zbrodnie, przemoc, choroby psychiczne, kalectwo, ciężkie choroby, upośledzenia, utraty dóbr, dramatyczne przeżycia wojenne, przesiedlenia, a także o wcześniejsze ważne związki, wielkie miłości i tęsknoty.
Szczegółowe informacje: http://www.alcha.pl/?page_id=6034
Organizator:
Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego
w Warszawie
http://alcha.pl
tel: 608 028 124
e-mail: alcha.osrodek@alcha.pl