Grzegorz
Borowiecki
Nadsztygar
WUNDERTEAM Górnicza
Agencja Kreatywna
Temat: Fakty i mity - mięśnie brzucha
Pięknie wymodelowane mięśnie brzucha to marzenie każdego mężczyzny, niezależnie od wieku. Marzenie to ulatnia się z nadejściem zimy, kiedy chowamy niedoskonałości sylwetki pod grubymi warstwami odzieży, poprawiamy sobie humor piwem i tłustymi daniami. Powraca wraz z nadejściem wiosny i myślami o nadchodzącym urlopie. Urlop to plaża, kąpielówki i odkrycie ułomności naszego ciała. I wtedy większość "brzuchaczy" postanawia wziąć się za siebie.Niestety wokół metod na pozbycie się brzucha narosło wiele mitów. Oto kilka z nich:
Mit pierwszy - wystarczy kupić magiczny przyrząd z reklamy telewizyjnej, ćwiczyć dwa tygodnie (np. podczas oglądania programu telewizyjnego) i płaski brzuch gwarantowany. Fałsz!
Mit drugi - odstawię piwo i chipsy, wykonam 20 "brzuszków" codziennie rano i "kaloryfer" na wakacje pewny. Nieprawda!
Mit trzeci - ścisła dieta (kapuściana, Cambridge, Montignac lub jakakolwiek z tysiąca innych) i po trzech tygodniach mogę iść na plażę. Byłoby miło, ale niestety to też nieprawda.
Zostawmy mity i przejdźmy do faktów
Na wygląd płaskiego brzucha wpływ ma masa ciała, ilość tkanki tłuszczowej odkładającej się w obrębie brzucha i okolicy pośladkowo-udowej oraz styl życia. Podstawą jest racjonalny sposób żywienia się i aktywność fizyczna.
Nie istnieje uniwersalna metoda, jednakowo skuteczna dla każdego. Bardzo ważny jest bilans zapotrzebowania energetycznego do wydatkowanej energii w ciągu dnia i podczas zaplanowanej aktywności fizycznej. Zarówno trening jak i dieta, żeby były efektywne, muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości ćwiczącego. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów: dietetyka i trenera osobistego.
Aby Twoja walka z brzuchem była skuteczna, nie myśl o nim, ale zmień swoje zachowania i przyzwyczajenia. Tylko zmiana stylu życia czyli odpowiednio zbilansowana dieta i systematyczna aktywność fizyczna pozwolą Ci utrzymać szczupłą, wysportowaną sylwetkę.
Oto kilka praktycznych rad:
1. Ćwicz systematycznie 3-4 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Ćwiczenia brzucha wykonuj podczas każdego treningu. Opracuj harmonogram treningów i bezwzględnie go przestrzegaj.
2. Nie zaczynaj od ćwiczeń trudnych. Rozpocznij prostymi, które powtarzane w seriach (3 lub 4 serie po 15 do 25 powtórzeń) sprawią, że poczujesz pracujące mięśnie. Nie zaczynaj treningu od ćwiczeń na mięśnie brzucha, wykonuj je dopiero, gdy pozostałe partie mięśni
są już rozgrzane. Na zakończenie treningu konieczne są ćwiczenia rozciągające.
3. Rekomendacje dla osób z dużą nadwagą: trenuj 3 lub 4 razy w tygodniu - ćwiczenia aerobowe (50 minut, mała intensywność) i ćwiczenia wzmacniające całe ciało, w tym mięśnie brzucha. Pamiętaj: mała ilość serii i duża ilość powtórzeń.
4. Rekomendacje dla osób o umiarkowanej budowie ciała - trening 3 razy w tygodniu po 40 minut (ćwiczenia aerobowe, średnia intensywność), do tego ćwiczenia wzmacniające całe ciało w tym 3-4 serie na mięśnie brzucha z dużą ilością powtórzeń (15 do 25).
5. Nie licz na to, że pożądany efekt osiągniesz w ciągu 3 tygodni. Daj sobie przynajmniej 6 albo jeszcze lepiej 8 tygodni.
6. Wraz z rozpoczęciem ćwiczeń pomyśl o zmianie diety. Na początek zmniejsz ilość przyjmowanych pokarmów o 15 do 25 proc. Ogranicz ilość pieczywa, mięsa i wędlin, jedz warzywa i owoce. Pij dużo wody mineralnej. Postaraj się przestać słodzić kawę i herbatę - po krótkim czasie przyzwyczaisz się i nigdy nie będziesz już chciał słodzić napojów. Jedz to, co lubisz - posiłki powinny sprawiać Ci przyjemność, ale unikaj objadania się.
Kiedy z radością zauważysz, że osiągnąłeś cel - Twoje mięśnie brzucha są pięknie wymodelowane, nie rezygnuj z ćwiczeń. Pamiętaj, że zmieniłeś swoje przyzwyczajenia i swój tryb życia. I powiedz sobie "jestem z siebie dumny".
Źródło: Mójtrener.pl