konto usunięte

Temat: Powrót do Carry Trade!

Witam!

Chciałbym rozpocząć interesujący temat. Mianowicie prognozę na 2011 rok. Przede wszystkim chciałbym, żebyśmy wspólnie ocenili ten rok pod względem fundamentalnym. Co będzie się działo na rynkach światowych, a przede wszystkim z walutami takimi jak EUR, USD, JPY oraz CHF?

Jeżeli zaczynać, to zaczynam!

WG mnie stopy procentowe wzrosną na całym świecie, będzie
to dotyczyć także Europy i USA. Nastąpi powrót inwestorów do Carry Trade, co wywoła silną presją na sprzedaż JPY i CHF, jako że inwestorzy będą wybierać tanie kredyty w tych walutach. Nie da się łatwo wykorzenić starych przyzwyczajeń.Przewiduje dalsze wzrosty rentowności amerykańskich obligacji, jak i krótkoterminowych stóp na rynku pieniężnym.

Globalne Ożywienie nabiera rozpędu, a to nieuchronnie prowadzi do dalszego wykorzystania efektu dźwigni, poczynając od rachunków inwestorów poprzez bezpośrednie inwestycje zagraniczne do inwestycji w nieruchomości.

Wszystkie prognozujące przyszłość wskaźniki najważniejszych gospodarek świata wskazują we właściwym kierunku. Korporacje zarabiają więcej niż kiedykolwiek wcześniej, a wzrost stóp procentowych banków centralnych nie powinien być postrzegany negatywnie, ale pozytywnie, gdyż to pozwoli utrzymać inflację w ryzach. Zmiany te, w mojej opinii niechybnie wywrą presję na sprzedaż tradycyjnych walut finansowania, a mianowicie JPY i CHF.

Czekam na opinie, krytykę jak i Wasze przemyślenia.

Pozdrawiam
Grzesiek Matwiejczuk

Grzesiek Matwiejczuk Student, Uniwersytet
Marii
Curie-Skłodowskiej w
Lublinie

Temat: Powrót do Carry Trade!

"Nastąpi powrót inwestorów do Carry Trade, co wywoła silną presją na sprzedaż JPY i CHF, jako że inwestorzy będą wybierać tanie kredyty w tych walutach."

Wydaje mi się, że CarryTrade jest właśnie jedną z przyczyn ciągłego umacniania Jena. Jeśli inwestorzy dalej będą używać tej strategi to Jen tak jak w ostatnich latach będzie się umacniać a nie osłabiać.

Co do Jena. Po interwencji walutowej G7 i zapowiedziach kolejnych to naprawdę coś ciężko powiedzieć. W przeszłości(choćby 15 września 2010) taka interwencja okazała się bezskuteczna. Pamiętać jednak należy, że tamte działania były wyłącznie BoJ'a(wrzesień 2010) a teraz mamy do czynienia ze wspólną interwencją kilu banków centralnych. W 1995 roku taka interwencja na dłuższy czas odwróciła trend na parze UJ. Nie jest wykluczone, że obecnie mamy możliwość złapania długoterminowego minimum. Osobiście uważam, że gra na jednie jest teraz bardzo ryzykowna i warto poczekać na uspokojenie sytuacji(skutki katklizmu).

PozdrawiamGrzesiek Matwiejczuk edytował(a) ten post dnia 19.03.11 o godzinie 20:23
Krzysztof Lisowski

Krzysztof Lisowski Przedstawiciel do
spraw szkoleń Firma
Bayer

Temat: Powrót do Carry Trade!

Czy ktoś wie co się będzie działo z eur/usd. Czy interwencja Francji w Libii bedzie miała wpływ na umocnienie euro? Co będzie gdy eur/usd dojdzie do poziomu 1.4280 czy jest szansa na powrót do 1.35 lub przynajmniej do 1.38?
pozdrawiam
Grzesiek Matwiejczuk

Grzesiek Matwiejczuk Student, Uniwersytet
Marii
Curie-Skłodowskiej w
Lublinie

Temat: Powrót do Carry Trade!

Rozumiem panie Krzysztofie, że ma Pan Ski. Wg mnie korekta jest bardzo prawdopodobna. Wystarczy spojrzeć na indeksy $ i euro, cześć oscylatorów również pokazuje już ostre wykupienie. Jeszcze jednym argumentem wg mnie jest teoria fal(nie znam się jeszcze na niej zbyt dobrze), na H4 widać wg mnie strukturę 5cio falową która się zakończyła, więc teraz czas na korektę abc. Czas pokaże jak będzie. Pozdrawiam i życzę powodzenia z tymi Skami:))

konto usunięte

Temat: Powrót do Carry Trade!

Zgodzę się z Panem Grzegorzem, że trading na JPY jest obecnie mniej przewidywalny, co za tym idzie ryzykowny, ale pytanie powstaje, na której parze walutowej da się bezpiecznie zajmować pozycje?

Natomiast Carry Trade ma z zasady osłabianie waluty, w której inwestorzy zaciągają kredyty. Zaś prostując informacje o interwenji G7, trzeba zauważyć, że tylko BoJ jak narazie jej dokonał.

Co do EUR/USD trzeba pamiętać, że trwające zamieszki na Bliskim Wschodzie powodują wzrost cen ropy, a co za tym idzie osłabianie dolara. Trzęsienie i tsunami w Japonii zmniejsza apetyt na ryzyko wśród inwestorów, którzy w poszukiwaniu bezpiecznej oazy jak na razie uciekają z giełd, lokując kapitał w bankach szwajcarskich. To natomiast powoduje delikatne umacnianie CHF.
Wiadomości o podwyższeniu stóp procentowych przez ECB umacnia EUR, z drugiej strony kraje Piigs pozostające w dalszym ciągu w słabej kondycji ( kolejny raz zdegradowana Portugalia przez Moodys ) mogą wywierać na sprzedaż EUR/USD. Rynek jak na razie ufa Europie ( w szczególności politykom ) co do planów utworzenia wspólnej polityki fiskalnej (co wg mnie jest jedyną szansą przed rozsypaniem się Euro Zone ). Kraje Piigs szczerze mówiąc nie mają innego wyjścia jak przyjąć ustalenia Merkel i Sarkozego.

Wracając do jena to kurs USD/JPY jest w znacznym stopniu kształtowany przez mechanizmy różnicowe zyskowności oraz hedging stosowane przez japońskich ubezpieczycieli na życie. Te przepływy (pieniężne)mogą być dostatecznie duże, aby mieć wpływ nie tylko na kurs USD/JPY, ale także inne pary walutowe z JPY oraz indeksem dolara.

Ubezpieczyciele na życie mają otwarte długie pozycje o wartości setek miliardów w amerykańskich obligacjach skarbowych i innych bonach. Kiedy amerykańskie krótkoterminowe stopy procentowe są znacznie niższe niż długoterminowe, japońscy ubezpieczyciele zabezpieczają swój walutowy stan posiadania poprzez sprzedaż spot na rynku USDJPY (natychmiastowa realizację umowy kupna/sprzedaży USD/JPN). W ten sposób wytwarzają zysk wolny od ryzyka walutowego. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne z uwagi na niskie długoterminowe stópy procentowe w Japonii.

Pozdrawiam i mam nadzieje, że nie zanudziłem:)

konto usunięte

Temat: Powrót do Carry Trade!

Nie wiem o co chodzi, ale chyba macie rację.
Grzesiek Matwiejczuk

Grzesiek Matwiejczuk Student, Uniwersytet
Marii
Curie-Skłodowskiej w
Lublinie

Temat: Powrót do Carry Trade!

"Natomiast Carry Trade ma z zasady osłabianie waluty, w której inwestorzy zaciągają kredyty. Zaś prostując informacje o interwenji G7, trzeba zauważyć, że tylko BoJ jak narazie jej dokonał."

Czy aby tylko BoJ? http://www.waluty.com.pl/a77207-a_jednak_zainterweniow...

Co do bezpieczeństwa, fakt, w sumie na żadnej nie jest bezpiecznie. Ale chodziło mi o ponadprzeciętne ryzyko jakie bez wątpienia występowało w czasie trzęsienia i niepełnych informacji jakie dochodziły. Teraz jest spokojniej:)) ale to tylko moje zdanie:)

konto usunięte

Temat: Powrót do Carry Trade!

Witam serdecznie,

Polemika sensem tego bloga.

Szanuje Panie Grzegorzu pana zdanie i zgodę się również, że jest spokojniej. Ja natomiast reprezentuje podejście inwestora daytrading, więc im więcej większych ruchów tym more happy days:)

"... to jednak na wieczornej wideokonferencji przedstawicieli państw G-7 zgodzono się, że takie działanie w obecnej chwili będzie konieczne."

Cyt. http://www.waluty.com.pl/a77207-a_jednak_zainterweniow...

"... będzie konieczne" = niekonieczne, gdy USD/JPY jest na odpowiednim poziomie.

Rozmawiałem dzisiaj ze znajomym z Polski, który poinformował mnie, że większość polskich mediów opisała spotkanie G7 jako, że doszło już do interwencji krajów należących do tej grupy. Do niczego takiego nie doszło, poza interwencją Bank of Japan. G7 zrobiło na tyle silną "reklamę" na osłabienie JPY, że rynek sam zaczął się wzmacniać (USDJPY). Jakie jest lepsze rozwiązanie, zebrać się na szczycie G7 i jasno, i wyraźnie zadeklarować możliwość interwencji celem, której miałoby być osłabienie JPY, nie angażując ani $, czy wpompować w rynek potężne pieniądze korygując kierunek ruchu na USD/JPY tylko na kilka dni. Media i psychologia potrafią "czynić cuda".

Patrząc na potężne, lecz tanie japońskie kredyty, zaciągnięte przez inwestorów z całego świata nie dziwnym jest, że G7 wkroczyło do akcji. Z drugiej strony działalność hedgingowa występująca w latach 2008, 2009 i 2010, gdzie ówczesne przepływy pieniężne były na tyle duże, że doprowadziły do spadku kursu USD/JPY z poziomu 125 do 80. Uważam, że wszyscy ubezpieczyciele z Japopnii na życie są aktualnie solidnie zabezpieczeni (zahedgowane inwestycje w amerykańskich obligacjach).
Jednak, gdy prawdopodobieństwo podniesienia krótkoterminowych stóp procentowych na amerykańskim rynku pieniężnym zwiększa się (następuje spłaszczenie krzywej dochodowości w USA), ubezpieczyciele będą szybko zamykać swoje zabezpieczenia. Zrobią to kupując USD/JPY na rynku walutowym spot (otwarcie pozycji długiej na USDJPY). Oczekuje, że japońscy ubezpieczyciele na życie wkrótce dojdą do takiego samego wniosku*, czyli że przewidywania co do krótkoterminowych stóp procentowych w USA są obecnie niedowartościowane, i że wkrótce zaczną one rosnąć.

*Nie uważam, że Japończycy są mniej mądrzy. Wręcz przeciwnie, ONI już to wiedzą, tylko pozostaje pytanie : KIEDY to nastąpi?

Pozdrawiam i myślę o bezpiecznej przystani (CHF).Przemysław Parulski edytował(a) ten post dnia 22.03.11 o godzinie 21:04
Grzesiek Matwiejczuk

Grzesiek Matwiejczuk Student, Uniwersytet
Marii
Curie-Skłodowskiej w
Lublinie

Temat: Powrót do Carry Trade!

Rozumiem, bardzo dziękuje za informacje. Jest dla mnie bardzo cenna. Faktycznie na większości portalach pisało, że była interwencja ale albo pisało niedokładnie ze tylko Japonia albo nic nie pisało albo nawet, że całe G7. Po prostu wychodzi na to, że(tak jak info na końcu grudnia o podwyższcie stup NPB) informacja o możliwym działaniu jest dużo bardziej ważna niż samo działanie:))

Co do ruchu i daytradingu to ja również wolę gdy są duże, ale nie aż takie paniczne jak to miało miejsce w dniu interwencji. Np takie jak dziś są idealne:))

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za infoGrzesiek Matwiejczuk edytował(a) ten post dnia 23.03.11 o godzinie 15:33
Marek P.

Marek P. Trader, Trener BJJ,
Zarząd

Temat: Powrót do Carry Trade!

to ja żeby nie powtarzać swoich wypocin zapraszam na mojego forex bloga

Następna dyskusja:

X-Trade Forex Cup




Wyślij zaproszenie do