Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Otrzymałem właśnie mailem od przyjaciela kilka ciekawych dokumentów.
http://www.fizjopedia.pl/_wspolne/aneks1.pdf
http://www.fizjopedia.pl/_wspolne/aneks2.pdf
http://www.fizjopedia.pl/_wspolne/aneks3.pdf
http://www.fizjopedia.pl/_wspolne/aneks4.pdf

Całość opatrzona listem Zarządu FP (również jako załącznik) o treści:

==================== cytat ==============================
DO WSZYSTKICH FIZJOTERAPEUTÓW W POLSCE !!!
SYTUACJA JEST DRAMATYCZNA I NIEZWYKLE GROŹNA DLA NASZEJ GRUPY ZAWODOWEJ.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ TEN LIST I ZAPOZNAJ SIĘ Z ZAŁĄCZNIKAMI.
WYŚLIJ KONIECZNIE TE INFORMACJE DO SWOICH KOLEGÓW I KOLEŻANEK

Szanowna Koleżanko , Szanowny Kolego,

W załączniku (Załącznik 1) przesyłamy Wam stanowisko Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich (KPTL) z dnia 15.09.2011.

Ze względu na niespotykaną wagę oraz olbrzymie zagrożenie, jakie stanowi ten dokument dla naszej grupy zawodowej Zarząd FP podjął decyzję o zajęciu oficjalnego stanowiska w wyżej wymienionej sprawie. Postanowienia KPTL są wynikiem dyskusji nad „Tezami do dyskusji na forum Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich” ( Załącznik 2) przesłanymi do Prezesów kilkudziesięciu towarzystw lekarskich w czerwcu 2011. W tezach tych zawarto nieprawdziwe i obraźliwe zapisy dotyczące fizjoterapeutów.

W punkcie 1 stanowiska KPTL kieruje do nieokreślonych władz RP (zapewne Ministerstwa Zdrowia) żądanie zatrudnia lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej na wszystkich oddziałach leczących pacjentów w warunkach stacjonarnych, szczególnie w oddziałach o innym niż rehabilitacja profilu (neurologicznych, kardiologicznych, pediatrycznych, pulmonologicznych, onkologicznych etc). To żądanie jest zdaniem Zarządu FP absurdalne w sytuacji, w której w większości wymienionych oddziałów brakuje fizjoterapeutów i specjalistów innych profesji medycznych zaliczanych do zespołu rehabilitacyjnego, bądź też nie ma ich wcale. Stan ten stanowi bezpośredni powód opóźnienia procesu zdrowienia i odzyskiwania sprawności psychofizycznej przez pacjentów z różnymi dysfunkcjami, którzy wymagają właściwej aktywności ruchowej oraz stosowania odpowiednich bodźców fizykalnych i innych.

Jest zupełnie niezrozumiałe w jaki sposób sama obecność lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej w oddziale stacjonarnym ma przyspieszyć proces leczenia i rehabilitacji, jeśli system kształcenia lekarzy nie zapewnia im zdobycia umiejętności praktycznych ukierunkowanych na poprawę stanu funkcjonalnego pacjentów, takich jak leczenie ruchem, wykonywanie zabiegów z zakresu fizykoterapii, logopedii, terapii zajęciowej czy podejmowanie form oddziaływania w dziedzinie psychologii lub pedagogiki specjalnej. Rola lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej ograniczałaby się zatem do badania chorego w celu kwalifikacji do procesu rehabilitacji i zalecania wybranych zabiegów. Dopiero potem wdrażano by fizjoterapię lub inne postępowanie specjalistyczne. Należy podkreślić, że każdy lekarz specjalista np. neurologii, chorób wewnętrznych , pediatrii , ortopedii , pulmonologii i innych posiada pełne uprawnienia do skierowania pacjenta do przedstawicieli innych profesji medycznych (fizjoterapeuty, psychologa, logopedy itd.), a co za tym idzie - natychmiastowego rozpoczęcia rehabilitacji. W wielu przypadkach różne formy rehabilitacji są ponadto włączane automatycznie po przyjęciu chorego do oddziału lub zaraz po zabiegu operacyjnym, ponieważ każdy lekarz specjalista zna standardy postępowania we wszystkich jednostkach chorobowych danej dziedziny włącznie z tym, kiedy zlecić i rozpocząć leczenie rehabilitacyjne. Jednocześnie każdy z członków zespołu rehabilitacyjnego, z fizjoterapeutą włącznie, wie jak samodzielnie badać w celu podjęcia właściwego postępowania oraz wykonywać zabiegi rehabilitacyjne u pacjenta zdiagnozowanego przez lekarza specjalistę, gdyż zawarte jest to w programach studiów fizjoterapeutów i innych studiów specjalistycznych.

Zarząd FP uważa, że zatrudnianie lekarzy rehabilitacji w warunkach stacjonarnych w oddziałach o innym niż rehabilitacja profilu wręcz opóźni i utrudni szybkie rozpoczęcie procesu rehabilitacji pacjentów i zwiększy koszt leczenia przez tworzenie nowego ogniwa .

Odnosząc się do punktu 2 stanowiska KPTL Zarząd FP zadaje pytanie na jakiej podstawie lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej obligatoryjnie mieliby być kierownikami zespołów rehabilitacyjnych. Specjalizacja rehabilitacji medycznej swoim programem w niewielkim stopniu uwzględnia metody specjalne stosowane w fizjoterapii , psychoterapii , logopedii itd. Wiele tematów nie jest nawet pobieżnie poruszanych na kursach atestacyjnych do specjalizacji z rehabilitacji medycznej, gdzie z reguły nie są zapraszani wykładowcy reprezentujący inne zawody medyczne. Powstaje zatem wątpliwość czy lekarz specjalista rehabilitacji medycznej wie jakimi metodami, środkami , zabiegami dysponuje współczesny zespół rehabilitacyjny?

Fizjoterapia, jako jedna z podstawowych dziedzin rehabilitacji, rozwija się bardzo dynamicznie. Program kształcenia fizjoterapeutów w szkolnictwie wyższym uwzględnia kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Europejski system kształcenia fizjoterapeutów w ramach studiów licencjackich i magisterskich obejmuje w ciągu 5 lat 6120 godzin, w tym 1545 godzin teoretycznych i 1520 godzin zajęć praktycznych przeznaczonych na nauczanie badania strukturalnego i czynnościowego pacjentów niezbędnego do planowania procesu fizjoterapii, analizę i biomechanikę ruchu czy podstawy poszczególnych metod fizjoterapeutycznych. Program ten różni się zasadniczo od programu kształcenia lekarzy obejmującego jedynie 30 godzin zajęć poświęconych na ogólne zapoznanie się z pojęciem rehabilitacji.

Fizjoterapeuci, podobnie jak lekarze, podejmują dalsze kształcenie w ramach specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii lub dziedzinach pokrewnych poszerzając wiedzę zdobytą w czasie studiów i uzyskując tytuły specjalistów. Wiele tysięcy polskich fizjoterapeutów ukończyło studia podyplomowe oraz kursy metod fizjoterapeutycznych uznawane i cenione na całym świecie, uprawniające, po zdaniu egzaminu, do stosowania tych metod w leczeniu pacjentów z różnymi dysfunkcjami. Fizjoterapeuci uczestniczą w planowaniu i realizacji wielu projektów naukowych w ramach szkolnictwa wyższego, uzyskują tytuły naukowe, prezentują na kongresach wyniki badań i doniesienia związane z rozwojem dziedziny, którą się zajmują. Kwalifikacje polskich fizjoterapeutów są cenione w Polsce i za granicą.

Szybki rozwój wiedzy i możliwość poszerzania zasobu umiejętności praktycznych w ramach szkoleń skierowanych do specjalistów tworzących zespół rehabilitacyjny powodują, że lekarz specjalista rehabilitacji medycznej we współczesnym zespole rehabilitacyjnym ma ograniczone pole działania. Nasuwa się więc pytanie: Na czym tak naprawdę ma polegać praca lekarza rehabilitacji w specjalistycznym zespole? Na sprawowaniu funkcji kierowniczej?

Roszczenia dotyczące sprawowania funkcji kierowniczej jednej grupy zawodowej wobec innych grup zawodowych oraz dążenie do regulacji prawnych w tym zakresie są nieetyczne, dalekie od zasad demokracji i współpracy między specjalistami z różnych dziedzin medycyny. Uwzględniają interesy przedstawicieli niewielkiej grupy specjalistów pomijając dobro pacjenta, kwalifikacje innych członków zespołu rehabilitacyjnego i narażając państwo na dodatkowe koszty.

Stwierdzenie zawarte w punkcie 3, uważamy za wyjątkowo wyrachowane i obliczone na pseudoposzanowanie innych zawodów medycznych. Oparte zostało na wiedzy, że kilka z nich nie zostało do tej pory dookreślonych w ustawodawstwie polskim (z przyczyn od nich niezależnych). Przyjęcie całego stanowiska KPTL przez organy państwowe i zalecenie tego stanowiska jako wymóg NFZ, będzie stanowiło nadużycie władzy lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej oraz zmonopolizowanie usług rehabilitacyjnych (niemożność ich realizacji bez lekarza rehabilitacji).

Zadajemy pytanie:

Czy Państwo Polskie stać na to, aby zatrudnić lekarzy rehabilitacji w tysiącach specjalistycznych placówek stacjonarnych? Czy Państwo Polskie stać na to, aby płacić pensje za zlecanie zabiegów, które są oczywiste i zrozumiałe dla wszystkich członków zespołu rehabilitacyjnego?
Podkreślamy raz jeszcze z całą mocą, że każdy lekarz specjalista : ortopeda , neurolog , pediatria itd. doskonale wie, kiedy i jakie zabiegi zlecić dla dobra pacjenta.

Koleżanki i Koledzy ,

Stanowisko KPTL jest dowodem ewidentnego dążeniem lekarzy rehabilitacji do stworzenia monopolu w dziedzinie usprawniania pacjentów i całkowitego przejęcia nad nimi kontroli. Przyjęcie tego stanowiska przyczyni się do powstania jeszcze brutalniejszej biurokracji, z którą żaden pacjent i żaden fizjoterapeuta nie poradzi sobie . Działania podjęte przez lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej w ostatnim czasie mają na celu umocnienie pozycji tej grupy w systemie ochrony zdrowia kosztem ograniczenia suwerenności grupy zawodowej fizjoterapeutów. Apelujemy do Was raz jeszcze o aktywne działania, protesty i zjednoczenie się. W większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie zawód fizjoterapeuty jest ceniony i szanowany. W krajach tych uwzględniono zalecenia Światowej Konfederacji Fizjoterapeutów (WCPT) zawarte w Europejskiej Deklaracji Standardów w Fizjoterapii przyjętej w 2003 roku w Barcelonie (Załącznik 3). Zapisy zawarte w tym dokumencie określają zawód fizjoterapeuty jako zawód autonomiczny, legitymujący się należnymi uprawnieniami .

Pomóżcie nam w walce o szacunek należny naszym kwalifikacjom i zaangażowaniu w pracę z pacjentami oraz o miejsca pracy dla fizjoterapeutów. Pomóżcie nam w walce o nasze prawa!!!

================ koniec cytatu ======================





Przeczytałem dokładnie i bez emocji wszystkie załączniki i nie mam pomysłu, skąd cała panika i sianie niepokoju. No, chyba żeby zmotywować sejsmicznie środowisko - wtedy całkowicie popieram. Podobnie jak popieram różne akcje dbania o środowisko fizjoterapeutów, jakie poczynia ostatnimi czasy stowarzyszenie FP. To naprawdę cenne inicjatywy. Nawet, jeśli czasem inspirowane zawodowym przewrażliwieniem.

Przyjrzyjmy się na spokojnie tezom lekmedów specrehów:

1. Lekmed specreh (cokolwiek my, fizjoterapeuci, myślimy o tej wybitnej dla rozwoju medycyny specjalizacji lekarskiej) jest nominalnym szefem interdyscyplinarnego zespołu rehabilitacyjnego od początku świata. Nic tu się nie zmieniło. A że lekmedy specrehy mentalnie zatrzymały się na modelu tzw. polskiej szkoły rehabilitacji umyślonego w latach 70. ubiegłego wieku, to ich problem. Ponieważ czują wyraźnie oddech fizjoterapeutów na swoich plecach, próbują rozpaczliwie reperować swój wizerunek drogami legislacyjnymi. Lepsze to niż nic. Zamiast z nimi walczyć, uczmy się od nich dbania o swoje interesy.

2. Postulat łatwiejszego dostępu do lekmedów specrehów dla pacjentów oddziałów innych niż rehabilitacji wydaje się, w obliczu obowiązujących przepisów lecznictwa stacjonarnego (choćby wytycznych NFZ,) oczywisty i godny pochwały. Łatwiejszy dostęp nie oznacza jednak, jak o tym rozpisują się sygnatariusze listu, automatycznie zatrudnienia na każdym oddziale osobnika z pieczątką lekmeda specreha, tylko usprawnienia procesu konsultacji lekarskiej (np. dla pacjenta oddziału psychiatrycznego). Podobnie jak każdy oddział musi zapewnić kapelana, co nie oznacza przecież, że w szpitalu zatrudnia się ich tuzin, po jednym na oddział inny niż teologiczny. Poza tym stan finansowy szpitali jest taki, że nie ma pieniędzy na realizację przepisów BHP, a co dopiero jakichś tam wymysłów jakiejś konferencji.
Nie ma potrzeby bycia przewrażliwionym i siania paniki. Egzaltowane wielkosłowia o "dramatycznej i groźnej sytuacji" tylko mieszają ludziom w głowach.

3. Punkt trzeci wniosków nie jest dla mnie jako fizjoterapeuty obraźliwy. Wręcz przeciwnie: chciałbym, by lekarze wzięli go sobie do serca i nie utrudniali nam pracy. To, że nie mamy prawa do wystawiania recept i zleceń badań jest oczywiste. Co do naszych kompetencji z zakresu diagnostyki układu ruchu, problem nie leży w dokumentach, które opracowali uczestnicy konferencji, ile w obowiązującym prawie. I to trzeba zmienić. I taka powinna być rola naszych stowarzyszeń. Ale nie tylko ich, ale nas wszystkich bez wyjątku.

Ci wszyscy bowiem, którzy czytali te dokumenty i wkurzali się, a "nie mieli jeszcze czasu, ani głowy", by zapisać się jeszcze do FP czy PTF niech uczynią to czym prędzej! Nie wiem, na co czekacie! Naprawdę Wam jest wszystko jedno? Zobaczcie, jak lekarze potrafią się zebrać i dbać o swoje interesy, nawet jeśli są to interesy kompletnie niepotrzebnej nikomu specjalizacji lekarskiej. A czasu wolnego i obowiązków mają tyle, co my.
Co to za wysiłek kliknąć kilka razy, ściągnąć i wypełnić deklarację? Tyle, co wrzucenie trzech zdjęć na Naszą-Klasę.

PS: Wszystkich chętnych do nie aż tak znowu mrówczej pracy zebrania i analizy dokumentów prawnych, dotyczących naszego zawodu uprzejmie zapraszam do współpracy. Całość zostanie opublikowana na portalu Fizjopedia.pl

Bezpośredni kontakt do mnie: tomek@fizjopedia.plTomasz B. edytował(a) ten post dnia 01.03.12 o godzinie 22:59
Ewa Kilian

Ewa Kilian Symbiosis Centrum
Dermatologii

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Wymieniona "Europejska Deklaracja Standardów Fizjoterapii z 2003" doskonale przedstawia kompetentność fizjoterapeuty
Natomiast list FP powinien byc skierowany do KPTL, a nie do nas, mam nadzieję że tak go wystosowano
Do nas tylko informacyjnie.
Część tego listu stanowi raczej akt rozgoryczenia, jak żądanie wycofanie się ze stanowiska KPTL.
Zarząd FP powinien wezwać do wycofania się z tego stanowiska uzasadniając słuszność swoich przekonań, a niesłuszność ich przekonań i tyle.

Ze współnego biadolenia na forum nic nie wyniknie.
Powyższe wezwanie również powinno byc też skierowane informacyjnie o takim "sprzeciwie" też do MZ
..i każde inne, które mogłoby tworzyć konflikt interesów jw.
taki jest mój punkt widzeniaEwa Kilian edytował(a) ten post dnia 01.03.12 o godzinie 17:04
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Ewa Kilian:
Wymieniona "Europejska Deklaracja Standardów Fizjoterapii z 2003" doskonale przedstawia kompetentność fizjoterapeuty
Szkoda tylko, że w bełkotliwym języku, pełnym kolokwialnych błędów merytorycznych. Mówię o wersji polskiej, bo innej, niestety, nie mam :(
Ewa Kilian

Ewa Kilian Symbiosis Centrum
Dermatologii

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

akty prawne zebrane przez PTF:

Biuro Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu 13 grudnia 1996 roku stwierdziło, że zawód
fizjoterapeuty jest zaliczany do zawodów medycznych i dalej „...na podstawie informacji
uzyskanych w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej i AWF w Warszawie wynika, że
ukończenie studiów wyższych w zakresie wychowania fizycznego/ kierunek rehabilitacja
ruchowa bądź medycznego studium zawodowego z tytułem technik fizjoterapii upoważnia do
samodzielnego wykonywania zawodu”.
•Zaliczenie zawodu fizjoterapeuty do zawodów medycznych jest potwierdzone
rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie Rejestracji Zakładów Opieki Zdrowotnej, w
załączniku 5 w części dotyczącej personelu medycznego zawarta jest lista osób wykonujących
zawód medyczny i w tej grupie zawodów medycznych wyszczególniony jest magister
rehabilitacji ruchowej
•Przynależność zawodu fizjoterapeuty do zawodów medycznych, których wykonywanie nie
jest obciążone 22% podatkiem VAT potwierdza Główny Urząd Statystyczny, który w
rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Usług jednoznacznie określa
usługę fizjoterapeuty jako usługę medyczną.
•W tej klasyfikacji podklasa 85.14.A to Działalność Fizjoterapeutyczna obejmująca indywidualną
lub zespołową działalność fizjoterapeutów, prowadzoną w takich dziedzinach jak: diagnostyka
fizjoterapeutyczna, fizykoterapia, hydroterapia, masaż leczniczy, terapia ruchowa, terapia
logopedyczna itp.
•Działalność paramedyczna obarczona podatkiem VAT jest w podklasie 85.14.E.
PDF createdEwa Kilian edytował(a) ten post dnia 01.03.12 o godzinie 22:34
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Ewa Kilian:
kolokwialnych merytorycznych błędów?

jakis konkret Tomku? :), prosze być może nieuważnie czytałam.
str. 3 - przypis 1.
str. 4 - 2. akapit od dołu
str. 7 - 4. akapit od dołu, podpunkt 3., 8.
str. 8 - totalne bełkoty w tłumaczeniu typu "rozliczalność", z punkty A3 polecam kwiatki np. w podpunktach 1. i 5., 6.
str. 10. - czytanie akapitu "Rozwój osobisty i zawodowy" to intelektualny masochizm. W kolo Macieju o tym samym na osiem sposobów.

itd., itd.

Ewo droga, cieszę się, że taką rezolucję przyjęto i podzielam Twoje zdanie, że jest ona ważna. Szkoda, że jej polskiego tłumaczenia nie da się czytać. Po prostu stek truizmów i wkołomaciejów.

Nikt poważnie nie może nas traktować, gdy mu coś takiego podsuniemy jako lekturę.
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Tomasz, to jest to o czym wspominałem, jeśli chodzi o spec.reh.
Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 20 kwietnia 1995 roku rozdział VI Ochrona Zdrowia:
"Specjalista z rehabilitacji ruchowej jest bezpośrednio związany z ochroną zdrowia i współpracuje na zasadzie PARTNERSTWA zawodowego z lekarzem w zakresie rehabilitacji leczniczej". W rozporządzeniu ponoć jest określenie fizjoterapeuty jako zawodu medycznego. Pytanie czy to rozporządzenie jeszcze obowiązuje...Wrócę do sprawy, ładna pogoda jest ;)
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Maciej Okoń:
Tomasz, to jest to o czym wspominałem, jeśli chodzi o spec.reh.
Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 20 kwietnia 1995 roku rozdział VI Ochrona Zdrowia:
"Specjalista z rehabilitacji ruchowej jest bezpośrednio związany z ochroną zdrowia i współpracuje na zasadzie PARTNERSTWA zawodowego z lekarzem w zakresie rehabilitacji leczniczej". W rozporządzeniu ponoć jest określenie fizjoterapeuty jako zawodu medycznego. Pytanie czy to rozporządzenie jeszcze obowiązuje...Wrócę do sprawy, ładna pogoda jest ;)
:)
Stare, dobre czasy. Minister Oświaty pisał wtedy o bezpłatnej nauce dla wszystkich ;)

Dziękuję Maćku za adres. Dokładamy do ogródka przepisów prawnych :)
Pozdrawiam serdecznie :)

PS: Tomek
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Jeśli dobrze rozumiem (bez wiedzy prawniczej) w nowej ustawie o działalności leczniczej "podmiot leczniczy" może ustalać stosunki współpracy, zastanawiam się czy to nie jest "okienko"....
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Maciej Okoń:
Jeśli dobrze rozumiem (bez wiedzy prawniczej) w nowej ustawie o działalności leczniczej "podmiot leczniczy" może ustalać stosunki współpracy, zastanawiam się czy to nie jest "okienko"....
Maćku drogi, o jakichże Ty stosunkach przez okienko mówisz? Podajże numerek artykuliku :)

Dla zainteresowanych, o czym prawimy:
http://www.fizjopedia.pl/_wspolne/UDL.pdfTomasz B. edytował(a) ten post dnia 05.03.12 o godzinie 12:33
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Tomasz B.:
Maciej Okoń:
Jeśli dobrze rozumiem (bez wiedzy prawniczej) w nowej ustawie o działalności leczniczej "podmiot leczniczy" może ustalać stosunki współpracy, zastanawiam się czy to nie jest "okienko"....
Maćku drogi, o jakichże Ty stosunkach przez okienko mówisz? Podajże numerek artykuliku :)

Dla zainteresowanych, o czym prawimy:
http://www.fizjopedia.pl/_wspolne/UDL.pdf
Ustawa o działalności leczniczej:

Art. 24. 1. W regulaminie organizacyjnym podmiotu wykonującego działalność leczniczą określa się w szczególności:

pkt7 organizację i zadania poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa podmiotu oraz warunki współdziałania tych jednostek lub komórek dla zapewnienia sprawnego i efektywnego funkcjonowania podmiotu pod względem diagnostyczno-leczniczym, pielęgnacyjnym, rehabilitacyjnym i administracyjno-gospodarczym;

pkt8 warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych;

Jeśli dobrze rozumiem - każdy "podmiot leczniczy" określa regulamin samodzielnie wg uznania? Pytanie czy ten regulamin musi być obwarowany innymi przepisami czy też odgórnymi procedurami (np. przy świadczeniu usług z NFZ), gdzie lekarz pełni rolę nadrzędną w procesie rehabilitacji?
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Tak, każdy podmiot określa regulamin samodzielnie. Oczywiście w ramach obowiązujących ustaw i przepisów. Wszystko w celu "sprawnego i efektywnego funkcjonowania podmiotu pod względem diagnostyczno-leczniczym, pielęgnacyjnym, rehabilitacyjnym i administracyjno-gospodarczym". Jak Ty to robisz, czy wdrażasz jakies systemy zarządzania jakością - to Twój interes.

W przypadku kontraktowania usług z NFZ, jest on bezpośrednim płatnikiem, a podmiot - świadczeniodawcą, więc NFZ stawia swoje warunki. Jesli chcesz, by NFZ Ci płacił - przyjmujesz jego warunki.

Podobnie ja mogę np. założyć towarzystwo ubezpieczeniowe, które będzie współpracowało z Tobą, jeśli do wykonania usługi będziesz miał tylko miły i uśmiechnięty personel. Dla pozostałych pacjentów możesz mieć inny, ale do pacjentów, za których ja Ci płacę - ma być właśnie taki. Analogicznie jest do NFZ: stawia warunki, jakie kwalifikacje ma mieć personel i jaki ma być jego skład. Nie ma w tym żadnego ograniczania naszych zawodowych praw czy kompetencji.

A że współpraca z NFZ przyjmuje postać karykaturalnej franszyzy, to inna bajka.Tomasz B. edytował(a) ten post dnia 05.03.12 o godzinie 14:36
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Najciekawiej skomentował to kolega, który fizjoterapię studiował zagranicą, no może powiem dosadniej POZA POLSKĄ! Zapytałem go co o tym myśli i skwitował!
To w sumie problem ministerstwa oświaty/edukacji a nie zdrowia.

To pytam, jaki czort, dlaczego?
On ciągnie dalej, no bo jeśli odgórnie ustalone jest czym jest zawód fizjoterapeuty czy też inny przykład massage therapist, (tu dosłownie terapeuta masażysta np. USA, Australia, N.Z. czy U.K.), to idąc jednocześnie na studia lub do szkoły o takim kierunku, powołanej zgodnie z odpowiednim programem nauczania odpowiada za to ministerstwo nauki.

Miałem chyba dziwną minę, a on na to:
Człowieku, to ministerstwo edukacji (lub odpowiednik w danym kraju) odpowiedzialne jest za program danych studiów dla uczelni lub szkoły i sprawdzenie danych uprawnień przez odpowiednie ministerstwo. W tym przypadku zdrowia (lub odpowiednik).

na marginesie. Wtedy zacząłem kojarzyć, jak to jest iż są przykładowo kraje, w których jest licencjat z uczelni wyższej o kierunku masaż leczniczy (nie tylko fizjoterapia) ale tak właśnie, masaż leczniczy.

Piszę nieco z innego punktu widzenia, inny zawód ale popatrzcie jaka jest przeogromna różnica w świadomości!!!
Regulacji związanych z kwalifikacjami wymaga się wpierw od danej uczelni/szkoły. Zgodnie z zasadą wywiąż się z tego co jako uczelnia obiecujesz studentom.
Wtedy dopiero zrozumiałem, dlaczego jak zmieniono profil i zaprzestawano szkolić techników fizjoterapii, w wielu krajach postarano się o studia pomostowe! Nie od podstaw, ale pomostowe.
Prawo nie działa wstecz, a więc aby zachować twarz to uczelnie wyciągnęły rękę.

Zapytałem, a co by było gdyby nie? Odpowiedział to proste, zaskarżylibyśmy wpierw uczelnie!
To mnie ciarki przeszły. Jednak jesteśmy z innej bajki lub też kompletnie inaczej rozumiemy ten zawód.
Nasze ustawy wydały się początkowo regulować tylko uprawnienia w podstawowej opiece zdrowotnej, obecnie wydaje się że komuś zależy aby także "regulować' to co zupełnie prywatne.

W waszym zawodzie to jeszcze kogoś rusza, w naszym środowisku to już zupełnie problem ze świadomością.
Tak z ciekawości chciałbym zobaczyć miny w ministerstwach jak do kraju zaczną zjeżdżać fizjoterapeuci którzy studiowali i kończyli uczelnie zagranicą:)

Powodzenia Piotr.
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

"W rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15.4.2011 r. o działalności leczniczej za osobę wykonującą zawód medyczny uważa się osobę, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielenia świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Ogólnie przyjmuje się, że pracownikiem medycznym jest osoba, która posiada wykształcenie lekarskie, pielęgniarskie, położnicze lub inne medyczne w zakresie podstawowym oraz uprawnienia do wykonywania praktyki zawodowej w swoim kraju."
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Zaczynam się zastanawiać : czy kończąc wydział fizjoterapii na AWF (gdy zaczynałem studia wydziałów na AM jeszcze nie było) pełnie zawód medyczny.... :}
Mateusz Tutaj

Mateusz Tutaj Fizjoterapeuta,
fizjoklinika.com,
Warszawa

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

A dlaczego nie? Przecież decydują o tym zapisy ustawy przypisującej zawód fizjoterapeuty do grupy zawodów medycznych, a nie to jaką uczelnię kończysz.
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

A rozumiem, to dlatego jest taki nacisk, aby przykładowo sprawdzone, z dużym doświadczeniem szkoły mające w nazwie Medyczne Studium Zawodowe, przemianować np. na Szkoła Policealna Czegoś tam ... i po kłopocie. A najlepiej żeby zniknęły ze świadomości w ogóle.

Jest też taka obiegowa opinia że fizjoterapeuci po akademiach medycznych (teraz uniwersytetach) mają większy nacisk na fizykoterapię, a absolwenci AWF na kinezę i masaż. Czytaj: bardziej "ruchliwi".

Coś pewnie w tym jest:)
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Mateusz Tutaj:
A dlaczego nie? Przecież decydują o tym zapisy ustawy przypisującej zawód fizjoterapeuty do grupy zawodów medycznych, a nie to jaką uczelnię kończysz.

Hmmm jest wykaz dziedzin, ale nie zawodów...?
http://cem.edu.pl/legis/rozp_pesoz_2008.pdf

http://www.zdrowie.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/definic...
Tu jest też ciekawy artykuł.
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

zawód medyczny i w tej grupie zawodów medycznych wyszczególniony jest magister
rehabilitacji ruchowej

Kończąc AM zdobywa się tytuł MAGISTER FIZJOTERAPII, więc wg przepisów nalezą do tego wykazu czy nie?:) Ja na dyplomie mam MAGISTER beż żadnych dopisków.... :D
Mateusz Tutaj

Mateusz Tutaj Fizjoterapeuta,
fizjoklinika.com,
Warszawa

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Maciej Okoń:
Kończąc AM zdobywa się tytuł MAGISTER FIZJOTERAPII

Nie do końca, bo ja kończyłem UM, a mam na dyplomie samego magistra :)
Można by to wszystko podsumować jednym zdaniem - obowiązuje jedna reguła - nie ma żadnych reguł.
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Prawne podstawy wykonywania naszej profesji - fakty i mity

Maciej Okoń:
zawód medyczny i w tej grupie zawodów medycznych wyszczególniony jest magister
rehabilitacji ruchowej

Kończąc AM zdobywa się tytuł MAGISTER FIZJOTERAPII, więc wg przepisów nalezą do tego wykazu czy nie?:) Ja na dyplomie mam MAGISTER beż żadnych dopisków.... :D

Maćku, nikt w Polsce nie ma na dyplomie "magister fizjoterapii", "magister prawa" czy "lekarz medycyny". Każdy otrzymuje tytuł magistra na kierunku takim a takim. Swoją drogą, to ciekawe, że ludzi piszą o sobie "magister fizjoterapii" czy "magister filologii angielskiej". Literalnie, nikt z nich nie ma do tego prawa ;)

Następna dyskusja:

Fakty i mity w fizjoterapii




Wyślij zaproszenie do