Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Dyplomowani masażyści, publikacje udział w programach...

Ostatnio otrzymałem kilka pytań dotyczących dorobku dyplomowanych techników masażu. Technik masażu leczniczego jest odpowiednikiem (therapeutic massage technician) i z reguły podobnie jak u nas nauka trwa 2, czasem 3 lata w ramach szkół masażu o profilu medycznym lub kolegium. Jednakże program nauki można także uzupełniać w ramach szkół akredytowanych, szkoleń podyplomowych itd.

U nas wygląda to nieco inaczej.

W każdym razie TMT są siłą napędową rynku usług masażu zarówno w terapii (profilaktyka i rehabilitacja) relaksacji (w tym odnowa psychosomatyczna) kosmetyce i Spa. Ponadto promocji masażu a także udziału w badaniach zarówno pod kątem badań rynkowych (programy promocji zdrowia, w tym i masażu) oraz programów medycznych. To że technik nie jest tytułem naukowym nie oznacza, iż technicy nie biorą udziału w badaniach pod kątem masażu. Wprost przeciwnie, można znaleźć wiele publikacji, doniesień po obserwacje będące podstawą badań na szerszą skalę.

Jaka jest sytuacja w Polsce? Szkoły z programem technika masażu powstały kilka lat temu jak grzyby po deszczu w oparciu o program Medycznego Studium Zawodowego, gdzie spopularyzowano ten kierunek min. w wyniku zakończenia edukacji w kierunku techników fizjoterapii.
Nie udało się jednak dotychczas scalić środowiska ani pod względem stowarzyszenia (te które funkcjonują pozostawiają sobie wiele do życzenia) ani pod względem wypracowania oraz upubliczniania prac w postaci publikacji, artykułów, standaryzacji kart pacjentów/klientów, wywiadu zdrowotnego, nie wspominając o procedurach czy protokole zabiegów.

Nie ma także wypracowanych jakichkolwiek wspólnych działań promujących optymalne informacje dotyczące metod masażu. Nie ma także form przedstawicielstwa mogących zainteresować wymianą doświadczeń poza granicami. Funkcjonują jedynie w oparciu o pojedynczą współpracę szkół. Jedynym akcentem był udział Sekcji Masażystów Niewidomych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Activo 2000, skupiających masażystów z wadą wzroku (i ich szkoły).
O ile w podstawowej opiece zdrowia jeszcze to jakoś funkcjonuje, o tyle w prywatnych gabinetach trudno mówić o jakichkolwiek wypracowanych wspólnych standardach.

W tym temacie niestety odstajemy zarówno od krajów Unii Europejskiej, nie wspominając o jednym z najbardziej zróżnicowanych i rozwiniętych rynków masażu i metod body work, jakimi są USA czy Australia.
Jesień przyniesie kolejne kongresy, sympozja, targi. Tych z tematem przewodnim masażu jest niewiele, ale masaż będzie obecny na wielu imprezach jako tematy dodatkowe zarówno w lecznictwie, odnowie, kosmetyce po ruch Spa.
Warto więc spotykać się, wymieniać informacje i doświadczenia.

Zainteresowanych tematem, zebraniem informacji i wspomnianych prac proszę o kontakt (na prv) oraz wpisy.

http://www.goldenline.pl/forum/1843384/dyplomowani-mas...

1. Publikacje popularne w prasie ogólnodostępnej, prasie specjalistycznej i prace naukowe.
2. Książki autorskie i pojedyncze rozdziały publikacji pod wspólną redakcją.
3. Prace związane z nauką na kierunku technik masażu leczniczego.
4. Prace związane z masażami, techników masażu którzy kontynuują naukę na studiach innych kierunków medycznych np. fizjoterapii.
5. Inne prace techników masażu studiujących na dodatkowych kierunkach, w tym prace licencjackie dotyczące zagadnień masażu jak i zdrowia.

Póki co na próżno szukać takich informacji.
Z pozdrowieniami Piotr Szczotka