Marius
Wysocky
Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /
Temat: V Europejskie Święto Bursztynu 30-31.07.2011
Święto Bursztynu już za tydzień !Walki wojów, inscenizacje historyczne, spektakl na brzegu Warty, a także koncerty, zabawy i konkursy - to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano na przyszły weekend.
- W Wieluniu i Konopnicy rozbiją swoje obozowiska rycerze i wojowie - zdradza burmistrz Janusz Antczak. - Będzie pokaz mody z bursztynową biżuterią. Wieczór w Wieluniu upłynie pod znakiem muzyki celtyckiej. Wystąpią zespoły Duan, Strays i Beltaine, a zatańczy Glendalough. Drugi dzień w Konopnicy to m.in. sabat czarownic pod grodziskiem i potyczki Wikinów ze Słowianami. Z koncertem wystąpi zespół Percival, a wieczór zakończy bursztynowy fire-show i nocny ostrzał artyleryjski.
Przez ostatnie 4 lata bursztynowej zabawy, pierwszy dzień zawsze odbywał się w Konop-nicy, a drugi w Wieluniu. Teraz jest odwrotnie. Czy ma to jakieś znaczenie?
- Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Festiwal muzyki celtyckiej może zacząć się w Wieluniu wcześniej, bo miasto już w sobotę wypoczywa. Na wsi natomiast ludzie mają wolne dopiero w niedzielę, bo w sobotę wielu pracuje w polu - odpowiada burmistrz.
Podczas tegorocznego święta organizatorzy przybliżą też kulturę czeską. Czesi przyczynili się w czasach Mieszka I do cywilizacji Polski. Oczywiście nie zabraknie też przedstawicieli z zaprzyjaźnionego włoskiego Fano.
Projekt rreaktywowania szlaku bursztynowego zakończy się już w przyszłym roku, ale szef ratusza ma już nowy pomysł na promocję Wielunia. Chodzi o wykorzystanie kolejnego wielkiego atutu gminy i powiatu wieluńskiego, a mianowicie położenia geograficznego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej, czy jak mówią inni Jurze Polskiej.
- Od kilku miesięcy mocno zaangażowałem się w tą tematykę i dotarłem do osób, które prowadziły w naszym rejonie badania naukowe na temat budowy geologicznej okolic Wielunia. Są one zainteresowane współpracą nad stworzeniem projektu pod roboczym tytułem "Jura na bursztynowym szlaku" -mówi burmistrz. - Pierwszym efektem tej współpracy będzie zrealizowana wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie Mapa Geoturystyczna Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i okolic Wielunia. Przygotowanie dobrego projektu trwa 2, 3 lata. Musimy być gotowi do nowego rozdania środków unijnych, czyli punktem odniesienia jest dla nas rok 2014.
źródło: Dziennik Łódzki