Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU
Temat: OPEN SPACE ciemna strona
Open space źle wpływa na mózgOpen space'y zostały wprowadzone latach 50. XX w. do poprawy komunikacji między pracownikami. Jednak naukowcy twierdzą, że praca w takich pomieszczeniach może zrobić więcej złego niż dobrego.
Badania wykazują, że praca w open space'ie źle wpływa na mózg. Brytyjscy neurolodzy odkryli, że stały hałas i brak intymności zakłócają aktywność mózgu i powodują zaburzenia koncentracji.
Natomiast naukowcy z Queensland University of Technology odkryli, że zgiełk w biurze może wpływać na wzrost ciśnienia krwi u pracowników, prowadzić do stresu, zmęczenia i grypy.
W ubiegłym roku University College London przeprowadził badania dotyczące zadowolenia ze środowiska pracy. Udział w nich wzięło 20 tys. profesjonalistów w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że 60% badanych skarżyło się na brak spokojnej przestrzeni w biurze, a 56% na brak prywatności.
W biurach, w których pracownicy nie mogli sami "uatrakcyjnić" biurek (np. stawiając zdjęcie czy doniczkę z kwiatkiem), odnotowano spadek dobrego samopoczucia o 32% oraz zmniejszenie wydajności pracowników o 15%.
Badania przeprowadzone w USA sugerują, że surowe, sterylne otoczenie może wpłynąć negatywnie na wielkość mózgu. Salk Institute w San Diego w Kalifornii odkrył, że mózgi myszy trzymanych w stymulowanych środowiskach wzrosły o 15% w porównaniu do tych hodowanych w sterylnych, pustych klatkach.