konto usunięte

Temat: Seminarium Komiksologiczne

http://www.instytutksiazki.pl/aktualnosci/wydarzenia/s...

Zaproszenie na Sympozjum Komiksologiczne 2007

Łódzki Dom Kultury i Stowarzyszenie Twórców „CONTUR” zapraszają do wzięcia udziału w siódmej edycji interdyscyplinarnego sympozjum popularnonaukowego (tym razem pod tytułem): W kręgu historii sztuki komiksu polskiego: wielcy mistrzowie i (ich) arcydzieła gatunku.

Propozycje rozwinięć tematu:

* Czy w przypadku polskiej twórczości komiksowej można w ogóle mówić o arcydziełach gatunku i mistrzostwie? Próba analizy (w oparciu o konkretne przykłady!) wartości i znaczenia polskich dokonań.
* Czy twórczość komiksową i status kreowanych dzieł cechuje specyfika - odróżniająca je od sytuacji innych form przekazu (gatunków, mediów)? Na czym ona polega? Czy osobna historia gatunku i „hierarchie wewnątrzgatunkowe” mają rację bytu w przypadku komiksu?
* Jak gatunkowa natura „strywializowanego medium” (narracyjna jedność ikono-lingwistyczna, będąca przejawem synkrazji i korespondencji sztuk) uwarunkowuje problem mistrzostwa i kwestię arcydzieła komiksowego? Co to oznacza w sensie teoretycznym i praktycznym - próba analizy, eksplikacji i egzemplifikacji.
* Mistrzowie i arcydzieła komiksu w kulturze polskiej – wybitne dokonania w ramach „najzabawniejszej ze sztuk” na tle kultury współczesnej, narodowej, masowej (w tym, np.: „obecność” komiksowych dzieł w literaturze, sztukach plastycznych, filmie).
* Mistrzowie i arcydzieła komiksu polskiego (historia i specyfika) z perspektywy dokonań w Komiksie Światowym – wpływy i różnice (w tym, np.: określenie i charakterystyka wyznaczników Polskiej Szkoły Komiksu oraz anty-artystyczne konsekwencje komercjalizacji komiksowego rynku wydawniczego w Polsce).
* Polski komiks „post-undergroundowy” wobec mistrzów i dzieł komiksu „mainstreamowego” (w tym, np.: zagadnienie niewspółmierności „mega-narcyzmu” młodych polskich komiksiarzy do rzeczywistych osiągnięć artystycznych – w kontekście ponadczasowej wartości dokonań prawdziwych mistrzów gatunku).
* Problemy komiksologii jako odrębnej dyscypliny wiedzy (w tym, np.: refleksja naukowa a „pro-kultowa” pseudo-krytyka) – w kontekście analiz dotyczących problematyki mistrzów i arcydzieł w komiksie polskim.


Tegoroczna edycja Sympozjum Komiksologicznego odbędzie się w 7 października 2007 r. w Łódzkim Domu Kultury (Łódź 90-113, ul. Traugutta 18) w trzecim dniu (niedziela) Międzynarodowego Festiwalu Komiksu (http://festiwalkomiksu.prv.pl).

Organizatorzy zakładają, że obrady stanowić będą (siódmą z rzędu!) okazję do zaprezentowania stanu i kondycji rodzimej myśli komiksologicznej, umożliwiając wieloaspektowe ujęcie problematyki rozważań teoretycznych nad rolą, znaczeniem i pozycją komiksu - rozumianego jako swoisty fenomen kulturowy - nie tylko w Polsce, choć ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki polskiej twórczości komiksowej i próbą osadzenia jej w szerszym kontekście ogólnokulturowym (a szczególnie artystycznym, jak też społecznym).

Od samego początku naczelnym motywem organizacji kolejnych Sympozjów było dążenie do ukazania komiksu w nobilitującym świetle profesjonalnych analiz, by tym samym łatwiej wytyczyć obszar, na którym będzie można mówić o wartościach jednoznacznie artystycznych i kulturotwórczych tego gatunku, bez zastrzeżeń i bez cienia ironii (powstałej w zestereotypizowanej optyce fałszywych wyobrażeń i irracjonalnych uprzedzeń wobec komiksów). Tematy przewodnie poprzednich edycji Sympozjum („Sztuka komiksu w perspektywie polskiej komiksologii” w 2001 r., „Komiks w Polsce a komiks polski” w 2002 r., „Komiks jako element kultury współczesnej” w 2003 r.) ogniskowały się więc wokół wydobywania i promowania walorów komiksu jako odrębnego gatunku artystycznego; z kolei to w 2004 r. („Komiks w tyglu uwarunkowań”) służyło ukazaniu różnorodności czynników wpływających na artystyczny i społeczno-kulturowy status komiksu, a w 2005 r. („Komiks w dobie postmodernizmu”) – wskazało tendencje tematyczne i formalne występujące we współczesnych komiksach; natomiast to w 2006 r. („Komiks i jego bohaterowie”) miało na celu próbę opisu „sytuacji gatunkowej” bohatera komiksowego.

Sympozja mają charakter otwarty - zapraszamy wszystkich ponadprzeciętnie interesujących się komiksem oraz jego teorią (komiksologią) do zgłaszania swoich referatów, a także do udziału w spotkaniu i dyskusji.Również tym razem planowane jest wydanie antologii nadesłanych referatów (artykułów, esejów), dlatego prosimy o przesłanie (na adres e-mailowy: skrzypczyk@poczta.onet.pl) „gotowych do druku”, tj. sporządzonych zgodnie z Regulaminem tekstów (wraz z Ankietą Uczestnika!) - w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2007 r.

informacja nadesłana