Temat: Czy i jak wpływa NLP na życie?
Lech Łukowski:
Piramida nie jest czyms nowym w psychologii czy filozofii, wezmy sobie chociazby hierarchie wartosci Schelera czy hierarchie potrzeb Maslowa. I mechanizm funkcjonowania tych piramid jest podobny i w gruncie rzeczy jedynie sluszny.
Jedyny słuszny? Nie wiem jak z Schelerem (nie pamiętam, żeby był wykładany na psychologii, zapoznałem się z nim tylko pokrótce na Wiki), ale hierarchia Maslowa została już doszczętnie i wielokrotnie obalona - wskazano, że jest to może hierarchia potrzeb samego Maslowa, ale bynajmniej nie generalizuje się na resztę świata (klasyczny przykład - Van Gogh).
Zresztą, sam Maaslow pisze, że wg. kryteriów metodologii, jego badania które doprowadziły do stworzenia piramidy potrzeb, nie mogą być określone terminem "badania".
I bardzo podobnie jest właśnie z piramidą Diltsa - to teoretyczny model, niepodparty faktycznymi badaniami czy faktycznym modelowaniem.
I chwala mu z a to! By zrozumiec, jaki sens ma jego piramida, trzeba zadac sobie pytanie, po co ona nam sluzy:
Niech Pan zwroci uwage na slowo: wechselseitig!
Obawiam się, że nie mogę - bo nie znam niemieckiego. Mogę prosić o polski lub angielski odpowiednik?
Jeszcze jedno pytanie, co Pan czytal z Diltsa?
Wymieniając z pamięci, wiec może o czymś zapomniałem - Sleight of Mouth, Od przewodnika do inspiratora i dwie z jego książek o modelowaniu.