Stan K.
konto usunięte
Temat: Czy zjednoczona Europa wplywa na popularnosc Esperanto?
Stan K.:
Jesli nie, to dlaczego?
odp: google.com
Dorota Magdalena
S.
psycholog, filolog
rosyjski
Temat: Czy zjednoczona Europa wplywa na popularnosc Esperanto?
Piotr Styk:
Stan K.:
Jesli nie, to dlaczego?
odp: google.com
że co...??
konto usunięte
Temat: Czy zjednoczona Europa wplywa na popularnosc Esperanto?
Dorota Magdalena S.:
Piotr Styk:
Stan K.:
Jesli nie, to dlaczego?
odp: google.com
że co...??
Być może to tylko moja opinia, ale wydaje mi się, że w erze google.com świat się kurczy. Chiński, Angielski, Arabski i po co komu inne języki. Uniwersalny Translator z serii "Beem me up Scotty" i już nie długo będziemy poprostu rozmawiać przez komórkę w swoim języku a po drugiej stronie będzie język naszego rozmówcy. Jestem okropny, wiem.
Stan K.
Jakub
Łoginow
Nie ma kangurów w
Austrii
Temat: Czy zjednoczona Europa wplywa na popularnosc Esperanto?
Nie lubię angielskiego i chętnie przywitałbym dominację innego języka dla komunikacji międzynarodowej. Ale nie esperanto. Dlaczego? Po prostu esperanto kojarzy mi się z językiem hiszpańskim, portugalskim i włoskim, za którymi nie przepadam. Nic do tych języków nie mam, ale to nie mój świat, nie mój cyrk, nie moje małpy.Swoją drogą to dziwne, dlaczego Zamenhof tworząc ten język nie oparł go na realiach środkowoeuropejskich (a więc germańsko-słowiańskich), ale na z kosmosu wziętych realiach rodem z Europy Południowej. Ja rozumiem, kultura antyczna, elegancja-Francja, Paryż i te sprawy, ale w tym kręgu kulturowym już mamy świetnie działający i równie martwy język międzynarodowy w postaci łaciny. Esperanto według mnie miałoby sens jako taki sztuczny współczesny język oparty na realiach Europy Północnej, czyli na bazie będącej mieszanką niemieckiego z językami słowiańskimi. Coś w tym kierunku, na małą skalę i do innych celów stworzył Andrzej Sapkowski w sadze o Wiedźminie i bardzo mi się to podobało.
Reasumując - esperanto tak, dla osób z Europy Południowej lub tych którzy lubią południowoeuropejskie i latynoskie klimaty. Paradoksem historii jest, że ten w sumie kolejny romański język został stworzony w Białymstoku i nie ma w nim ani śladu wpływów leksykalnych polskich ani białoruskich, za to jest on przesiąknięty wpływami hiszpańskimi i włoskimi. Szczerze mówiąc, nie czaję tego.
Jerzy
Wałaszek
nauczyciel, I LO w
Tarnowie
Temat: Czy zjednoczona Europa wplywa na popularnosc Esperanto?
Wypowiada się Pan na temat czegoś, o czym nie ma Pan głębszego pojęcia. To niesprawiedliwe dla esperanto, które nie jest żadnym językiem romańskim. Słownictwo esperanckie obejmuje grupy języków indoeuropejskich. Dużo rdzeni bierze początek w języku łacińskim, z którego wywodzą się języki romańskie, stąd być może nasuneło się Panu takie przypuszczenie. Jednakże gramatyka esperanto nie przypomina gramatyki żadnego z języków europejskich, a romańskich przede wszystkim. Pod tym względem esperanto jest bliskie językom azjatyckim, np. chińskiemu. Podstawową zaletą esperanto w stosunku do języków naturalnych jest szybkość nauki (wystarcza 1 rok), regularność gramatyki (zupełny brak wyjatków) oraz prostota (nie mylić z prymitywizmem), co pozwala go opanować w każdym wieku (angielskiego i innych trzeba się uczyć za młodu). Esperanto jest niezwykle przyjacielski dla użytkownika, stawia na mądrość człowieka a nie na jego pamięć. Znając zasady słowotwórcze, mogę w prosty sposób tworzyć nowe słówka i każdy esperantysta mnie zrozumie - nie muszę się ich uczyć. Znam esperanto od 30 lat. Znam również język angielski, niemiecki i hiszpański. Mogę je zatem porównać. Tylko w esperanto czuję się naprawdę swobodnie. W pozostałych językach jestem ograniczonym kaleką - i nie ma tu znaczenia na ile je umię, zawsze znajdzie się coś, co robię źle i nie tak jak mówiący tymi językami od urodzenia.Zainteresowanych esperantem zapraszam pod adres:
http://edu.i-lo.tarnow.pl/esp/util/porkontrau/index.php
Znajdują się tam odpowiedzi na dziesiątki pytań dotyczących różnych aspektów języka esperanto.
Amike, geo.
Stan K.
Stan K.
Stan K.
Adam
Jordanek
Programista Node.js,
NeuroSYS Sp. z o.o.
Temat: Czy zjednoczona Europa wplywa na popularnosc Esperanto?
Czy ja wiem. W wielu krajach Esperanto jest zrozumiałe bez nauki. Myślę, że renesans Esperanto nastąpi za parę lat gdy zmieni się dominacja gospodarcza. Co ciekawe w USA są szkoły, które uczą języka esperanto i jest ich dość sporo. Tak samo w Chinach. Więc nadzieja jest.Stan K.
Podobne tematy
-
ESPERANTO » czy nauka esperanto ma sens? -
-
ESPERANTO » Przygoda z językiem esperanto -
-
ESPERANTO » STRONY NA WEB PO ESPERANCKU LUB O ESPERANTO -
-
ESPERANTO » Swiatowy Kongres Esperanto 2009 w Bialymstoku! :) -
-
ESPERANTO » Czy jest ktoś z Esenco poznańskiego? -
-
ESPERANTO » Niekonsekwencje Esperanto -
-
ESPERANTO » Esperanto en Panoramo pri Racławice en Vroclavo -
-
ESPERANTO » Universala Kongreso de Esperanto -
-
ESPERANTO » Centrum Edukacyjne RATIO Gliwice - nauka esperanto na... -
-
ESPERANTO » menu w jezyku Esperanto -
Następna dyskusja: