Aneta
S.
trener, doradca
zawodowy, coach
Temat: VIPASSANA - OSOBOWOŚĆ # 7
IDEALISTABłędny obraz życia osobowość # 7 uzyskuje patrząc przez pryzmat ideałów. Swe głęboko skrywane lęki maskuje planami i nadzieją na nadejście lepszych czasów dla niej, jako jednostki i jako członka grupy. Siódemki są niepoprawnymi optymistami bujającymi w obłokach. Zazwyczaj nie zauważają ciemnej strony rzeczywistości i mają trudności z wdrożeniem swych planów w życie.
Siódemki są bardzo atrakcyjne - wesołe, towarzyskie, elokwentne, z wiecznym uśmiechem na twarzy roztaczające piękne wizje przyszłości. Lubią udzielać się towarzysko, gdyż pozwala im to umacniać własne ideały, szerzyć ideę wspólnoty ludzkiej oraz mile spędzać czas. Dzięki takim cechom jak zdolności organizacyjne i łatwość nawiązywania kontaktów, zrównoważone Siódemki potrafią osiągać dobre wyniki działając w wielkich organizacjach.
Internacjonalistyczne partie polityczne, instytucje dobroczynne, organizacje ekologiczne, ośrodki rozwoju duchowego, spółdzielnie i inne przedsięwzięcia idealistyczne zwykle skupiają w swych szeregach spory procent Idealistów. Za doskonały przykład tej osobowości w akcji może posłu- żyć kontrkultura hippisowska lat 60-tych, jak i wiele dzisiejszych organizacji i ugrupowań new age, które szerzą ideę wspólnoty ludzkiej, dobrego sampoczucia i ruchu w stronę „światła".
Niestety, upieranie się przy oglądaniu świata przez różowe okulary, nie zmieni jego rzeczywistego koloru. Problemy nie rozwiążą się same. Głęboko zakorzenione lęki nie dadzą się całkowicie i na zawsze zatuszować optymistycznym myśleniem. Istnieniu Cienia, czyli ciemnej strony życia nie można przeczyć ani go ignorować. Siódemki mają skłonności do utożsamiania mówienia o czymś z prawdziwym tego przeżywaniem. W dziedzinie duchowości często uważają się za osoby wielce doświadczone, a nawet oświecone. Mają problemy z wprowadzaniem planów w życie i z wypełnianiem zobowiązań, których jeśłi mogą, starają się unikać.
Kiedy rozziew pomiędzy rzeczywistością a ich ideałami rozrasta się do rozmiarów przepaści, stają się zawzięte i agresywne, próbując naginać rzeczywistość tak, by przystawała do ideałów. Albo też dają sobie z nimi po prostu spokój. Postawiwszy na to drugie rozwiązanie, mogą się zwyczajnie fizycznie „ulotnić", albo też wybrać wewnętrzną ucieczkę w narkotyki lub narcystyczne zainteresowanie samym sobą.
Podczas medytacji wglądu powainym problemem jest dla Siódemek fizyczny lub emocjonalny ból, jaki może ona uwolnić. Dopóki ból ten nie zostanie rozpracowany, tkwić będzie uwięziony w pułapce bezpodstawnego optymizmu; przybierając na sile i mrocznej głębii.
Zamiast uparcie dążyć do miłego wypełniania czasu i snuć piękne marzenia, Siódemki powinny stworzyć sobie możliwość przebywania w teraźniejszości. Kiedy uważnie i bez uprzedzeń przyjrzą się sobie i otoczeniu, ich ogląd rzeczywistości stanie się bardziej zrównoważony. A wtedy nie będą się już tak bardzo bali konfrontacji z bólem i niewygodą. Wzmocnieni i zrównoważeni, będą mogli z większym niż dotychczas powodzeniem wprowadzać w czyn swe natchnione wizje.
Do znanych Siódemek należą: Ram Dass, Joan Rivers, Piotruś Pan i James Joyce.
Autor - James Andy