Aneta
S.
trener, doradca
zawodowy, coach
Temat: VIPASSANA - OSOBOWOŚĆ # 2
NIEZALEŻNY POMOCNIKSwój błędny obraz rzeczywistości ten typ osobowości uzyskuje patrząc przez pryzmat wolności/niezależności. Jak na ironię, charakteryzuje go właśnie duża zależność od innych oraz troska o to, jak jest przez nich widziany i oceniany. Potrzebuje uznania i przyjaźni, co zwykle usiłuje zdobyć starając się być pomocnym i atrakcyjnym. Chociaż czasem udaje mu się kogoś od siebie uzależnić (dzięki czemu podtrzymuje iluzję władzy i niezależności), w istocie sam jest bardzo zależny czerpiąc z otoczenia poczucie swej wartości.
Dwójki są często wspaniałymi opiekunami, terapeutami i kompanami; troskliwymi pocieszycielami i dobrymi słuchaczami. Łatwo nawiązują indywidualne kontakty i stają na głowie, by zaspokoić potrzeby i oczekiwania innych.
Doskonale umieją przystosować się do otoczenia. Potrafią różnie się ubierać i zachowywać, w zależności od okazji i środowiska, w jakim się znajdują. Większość z nich to wspaniali kompani - pełne życia i entuzjazmu „dusze towarzystwa". Wielu ludzi uważa je za żyjących świętych i chętnie im się zwierza.
Ceną za ten dar często bywa wyzbycie się albo stłumienie własnych potrzeb. Pomocnicy mogą czuć się urażeni, uważając się za wykorzystywanych i niedocenianych. By potwierdzić swą niezależność, mogą buntować się przeciwko tym, od których zależą najbardziej i eksplodować gniewem. Często zapadają na zdrowiu w wyniku przemęczenia obowiązkami, jakie na siebie przyjęli, lub też (często nieświadomie), by móc przestać troszczyć się o innych i samemu zdobyć trochę uwagi.
Osobowości te są dumne; uważają się za pomocników, samych nie potrzebujących pomocy. Każdy przejaw najbardziej konstruktywnej krytyki traktują jako obrazę albo atak na swą osobę, ponieważ ich poczucie własnej wartości pochodzi z zewnątrz i jest bardzo kruche. Potrzebują bezpieczeństwa, ale stronią od bliskiej zażyłości i zaangażowania emocjonalnego, gdyż zagraża to ich poczuciu niezależności.
W medytacji Pomocnicy mają kłopoty ze swą dumą i przeświadczeniem o niezależności. Często myślą: „Mogę to zrobić sam, po swojemu"; „Nie potrzebuję pomocy, to ja pomagam innym"; „Nikt mi nie musi mówić, co mam robić; sam dam sobie radę; sam wiem".
By uwolnić się z tej pułapki, muszą przede wszystkim przyznać się do zależności od innych oraz do swej potrzeby uznania i bezpieczeństwa. Mają z tym niemałe trudności wynikające z ich dumy i przywiązania do własnego obrazu siebie. Jeśli uda im się zrobić ten pierwszy krok, będą mogli rozpocząć poszukiwania pawdziwej niezależności wewnątrz siebie. Sami zaczną widzieć siebie jako jednostki niepowtarzalne i wyjątkowe, nie będą potrzebować zapewnień o tym plynących z ust innych ludzi. Nauczą się dawać, niczego w zamian nie oczekując.
Niezależni Pomocnicy to m.in.: Matka Teresa, Cher, Marilyn Monroe i Leo Buscaglia.
Autor - James Andy