Aneta
S.
trener, doradca
zawodowy, coach
Temat: Psychologia i psychopatologia a enneagram
Na podstawie przekazanej przez Naranjo wiedzy o głównych mechanizmach obronnych oraz zapisów wywiadów prowadzonych na przestrzeni wielu lat, sformułowano takie przyporządkowanie Enneagramu i kategorii diagnostycznych, które zdaje się być najbardziej zgodne ze współczesną wiedzą psychologiczną. Jednym z dowodów trafności tego przyporządkowania jest jego autoweryfkacja. Rozumiem przez to, że wytrawni autoobserwatorzy powinni umieć ulokować siebie w Enneagramie na podstawie opisu głównych problemów charakterystycznych dla swojego typu. Powinni też trafnie określać zmiany, jakie zachodzą w ich zachowaniu, gdy przechodzą do punktu stresu lub punktu bezpieczeństwa.ENNEAGRAM MECHANIZMÓW OBRONNYCH (BUFORÓW GURDŻIJEWA)
1. REAKCJA UPOZOROWANA
2. WYPARCIE
3. IDENTYFIKACJA
4. INTROJEKCJA/ARTYSTYCZNA SUBLIMACJA
5. IZOLOWANIE SIĘ
6. PROJEKCJA
7. RACJONALIZACJA
8. ZAPRZECZANIE
9. SUBSTYTUCJA/ODURZENIE
----------
ENNEAGRAM PSYCHOPATOLOGII
Zaburzenia osobowości - korelacja z DSM-IV:
1. kompulsyjne i depresyjne
2. histrioniczne
3. narcystyczne
4. unikowe, depresyjne i narcystyczne
5. schizoidalne, unikowe i schizotypalne
6. paranoidalne, zalezne i bierno - agresywne
7. histrioniczne i maniakalno - depresyjne
8. socjopatyczne
9. zależne, schizotypiczne i bierno - agresywne
Kategorie ujęte w DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) - klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) opisują głębokie patologie. W kategoriach ćwiczenia uwagi, patologia to utrata zdolności stanięcia z boku i obserwacji. Gdy utracimy zdolność przesuwania uwagi do neutralnego punktu wewnętrznego obserwatora, nasze cechy stają się „tym, czym jesteśmy", a nie „tym, co czynimy". W stanach patologicznych uwaga koncentruje się na. myślach i uczuciach charakterystycznych dla naszego typu. Nie potrafimy wtedy przyjąć innego punktu widzenia.
Wewnętrzne linie w naszym schemacie obrazują wzajemne powiązania miedzy typami. Powiązania te zaczynają właśnie znajdować potwierdzenie w najnowszych badaniach psychologicznych. Już sam wewnętrzny trójkąt na przykład wskazuje na pewne fascynujące zależności. Wynika z niego, że typ obsesyjno-kompulsywny (Dziewiątka), paranoidalny (Szóstka) i uzależniony od pracy (Trójka) współwystępują u tej samej jednostki. Można zatem przewidzieć, w jakich sytuacjach życiowych (norma, stan stresu, stan bezpieczeństwa) dane zachowanie się ujawni.Aneta S. edytował(a) ten post dnia 29.05.10 o godzinie 09:31