konto usunięte

Temat: Rzecz o CCS


a np. Wielka Brytania:

http://www.euractiv.com/en/climate-change/uk-future-co...

http://www.decc.gov.uk/en/content/cms/news/pn050/pn050...
To raczej propozycje (i to dość demagogiczne). Nie znalazłem fragmentu mówiącego, że uchwalono regulację dotyczace przymusowego stosowania w UK CCS.

Jeżeli chodzi o przyjęcie dyrektywy to musi się na to zgodzić odpowiednia ilość państw członkowskich i im bardziej dyrektywa będzie coś nakazywać bezwarunkowo tym - moim zdaniem - zmniejszają się szansę na jej uchwalenie.

Jeżeli chodzi o Włochy to się trochę dziwie wzmiance o CCS. Ten kraj nie ma w zasadzie możliwości składowania CO2 (tak wynika z mapy przedstawionej przez australijskich naukowców, może jest trochę miejsca na płn). Moim zdaniem rejony aktywnie sejsmicznie odpadają z zasady... Ale fachowcem nie jestem...

konto usunięte

Temat: Rzecz o CCS

CCS - ciekawy temat, ale wg mnie magia i czary...lepiej niech przemysł zacznie się martwić dyrektywą IPPC; dziwię się, że nikt o tym nie mówi....dopiero to będzie sajgon:) - dla energetyki węglowej...tak wogóle to może za wcześnie o tym wspomniałem:) pozdrawiam!!!
Aleksy Miarkowski

Aleksy Miarkowski Doradca podatkowy,
MMR Consulting

Temat: Rzecz o CCS

Dobrze, że Pan o tym wspomina. Raport BCC (4.12.2008):

Zintegrowane zapobieganie i kontrola zanieczyszczeń – nowa dyrektywa IPPC

Ponad 300 zakładów (głównie ciepłowni lokalnych i przemysłowych) będzie musiało zainwestować w dodatkowe instalacje, aby spełnić wymagania dotyczące redukcji emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu w wyniku planowanego przyjęcia nowej dyrektywy IPPC w 2016 roku. Data ta w bardzo niekorzystny sposób nakłada się na cykl życia i inwestycji naszych instalacji ciepłowniczych. Może to doprowadzić do poważnego osłabienia efektywności ich działania.

•Rygorystyczne wymagania dyrektywy IPPC odnośnie współspalania spowodują znaczący wzrost kosztów energetyki rafineryjnej i chemicznej zarówno w postaci nakładów inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych, ponieważ ograniczy to możliwość spalania pozostałości z przerobu ropy naftowej stanowiącej dotychczas główne paliwo rafineryjne.

•Od 2016 roku możemy mieć problem w około 2500 instalacjach w przekroju wszystkich branż przemysłu: od energetyki, produkcji mineralnej, poprzez hutnictwo, stal, chemię, przemysł paliwowy, po przetwórstwo spożywcze, produkcje rolną, zagospodarowanie odpadów…itd. Problem ten związany jest z uprawomocnieniem się dokumentów BREF i wydawaniem pozwoleń zintegrowanych w oparciu o zgodność z ostrymi wymaganiami BAT.

Tresc starej dyrektywy IPPC: http://www.cire.pl/prawo/pliki/Dyrektywa-96_61_WE.pdf

W 2016 r. połowę polskich elektrowni trzeba będzie zamknąć

Uwaga na dyrektywę IPPC

dyrektywa IPPC groźniejsza niż pakiet klimatyczny

Jak informuje Stanisław Tokarski, z przeprowadzonych zestawień i bilansów wynika, że nowym wymaganiom dyrektywy ma podlegać ponad 1100 kotłów w 269 elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach. Koszty przystosowania do nowych wymagań szacuje się w miliardach euro.

- Przyspieszone wdrożenie dyrektywy IPPC od początku 2016 roku wymusi wyłączenie z eksploatacji źródeł o mocy równej 7 tys. MW. Doliczając do tego jednostki, które z racji naturalnego zużycia miałyby także zostać wyeliminowane, z polskiej mapy energetycznej zniknie łącznie 15 tys, czyli połowa aktualnego potencjału wytwórczego - dodaje Tokarski.


Niektorzy pisza ale to za malo...chyba tylko Panu Tokarskiemu z Tauronu na tym zależy. Bardziej sie dziwie dlaczego nikt nie wspomnial (ani w media ani tutaj) o dyrektywie ws. Krajowej Centrali Rezerw i tego, ze natychmisat rzad oglosil ze zamierza wykupic wszystkie rezerwy.Aleksy Miarkowski edytował(a) ten post dnia 13.05.09 o godzinie 08:49



Wyślij zaproszenie do