Przemek Sobieszczuk

Przemek Sobieszczuk Dyrektor Sprzedaży /
Pełnomocnik Zarządu
w OPITZ Consulti...

Temat: IT dla energetyki

Witam wszystkich!

Chciałem zapytać obecnych na forum, jak to jest z tym IT dla energetyki w Polsce? Potrzebne czy nie? Które firmy robią dobre systemy, a które nie? Macie swoich faworytów?

Nasza firma od kilkunastu lat uczestnicy w Rynku Energii Elektrycznej. Od kilku lat stara się także zaistnieć na Rynku Gazu. Udaje się, ale jest coraz trudniej. Branża energetyczna jest mocno uzależniona od polityki. Kolejne wybory, kolejna zmiana zarządu, kolejne cięcia budżetowe (często na informatyzację firm energetycznych właśnie). I jak tutaj wypracować swoją pozycję? Trzeba cały czas być na bieżąco, aby nie wypaść z "głównego nurtu wydarzeń".

Niniejszym pytam - czy mamy rynek IT dla energetyki w Polsce? To brzmi nieco jak retoryka, bo rynek istnieje, ale czy to jest rynek z prawdziwego zdarzenia czy też działania przypadkowe?

A kolejne pytanie brzmi - czy rynek ten musi (powinien) rządzić się takimi samymi prawami jak REE czy też powinien wypracowywać swoją niezależną pozycję?

Jestem ciekaw waszych opinii!

Pozdrawiam

Przemek
http://www.goldenline.pl/grupa/transition-technologies

konto usunięte

Temat: IT dla energetyki

Dla sektora energetycznego firmy działające w branży IT dostarczają oprogramowanie wspomagające działalność na rynku energii. W ofertach znajdują się rozwiązania zarówno dla wytwórców energii i dystrybutorów, ale także dla przedsiębiorstw obrotu oraz odbiorców przemysłowych. Co ważne proponowane rozwiązania i produkty IT są na bieżąco dostosowywane do wymagań klientów oraz uregulowań rynkowych.

Rozwiązanie optymalne - zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i ekonomicznym - wykorzystujące istniejącą u klienta infrastrukturę informatyczną – to dodatkowy plus, na jaki mogą liczyć przedsiębiorstwa wdrażające systemy IT. Tempo rozwoju technologicznego, walka przedsiębiorstw o uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz nasilająca się informatyzacja życia, są wyjątkowo dobrym „podłożem” dla rozwoju przedsiębiorstw branży IT, a dzięki temu klienci mają w czym wybierać
Przedsiębiorstwa, których podstawową działalnością jest wytwarzanie lub obrót energią elektryczną, a także odbiorcy energii elektrycznej – to „części składowe” współczesnego rynku energii Każdy z wymienionych uczestników posiada inne potrzeby i wymagania. Jednak wszyscy musza żyć w swoistej symbiozie, aby, „życie pod napięciem” nie szwankowało. Nie dziwi więc, że sektor IT robi szczególny ukłon w stronę tych właśnie klientów, co przedstawione zostało na maleńkim wycinku możliwości IT dla energetyki. Prognozowanie, grafikowanie, tworzenie raportów, oferty bilansujace i giełdowe, zarządzanie kontraktami, a także ryzykiem, wszechstronny dostęp uprawnionych grup użytkowników do danych bieżących i archiwalnych - to predyspozycje oprogramowania przemysłowego. A idąc dalej, programy przeznaczone do konserwacji urządzeń i zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, systemy analiz technicznych, internetowe platformy aukcyjne czy elektroniczny handel energią elektryczną - to kolejne propozycje IT dla klientów.

Ponieważ oferowane systemy składają się z modułów, pozwala to klientowi na dokonanie wyboru i konfigurację rozwiązania odpowiadającego jego indywidualnym potrzebom. Dlatego asortyment IT występuje w wersjach dedykowanych dla każdego uczestnika Rynku Energii od uczestnika Rynku Bilansującego do odbiorcy taryfowego (np. Pakiet ZiPRE - Innsoft czy eSPiM - Winuel). Zważywszy na gruntowne zmiany w zasadach funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych oraz zmieniającej się „energetycznej” rzeczywistości, należy sądzić, że tendencja wzrostowa w branży IT będzie się utrzymywać.
Andrzej C.

Andrzej C. Specjalista, ENERGA

Temat: IT dla energetyki

W każdym sektorze energetyki w zasadzie coś już jest. Jednak często są to autonomiczne rozwiązania i ta wielka integracja dopiero przed nami. A że niektóre systemy są dalekie od nowoczesności, powstaną więc i nowe. Zapotrzebowanie jest duże, ale i firm jest wiele, a np. dla dystrybucji chyba żadna nie stworzyła kompleksowego oprogramowania – każda oferuje tylko pewien interesujący fragment.

Pewne kroki podejmuje tu chyba Apator kupując Rectora. GIS (podstawowe oprogramowanie dla dystrybucji - sztandarowe hasło, choć moim skromnym zdaniem trochę przesadzone) wraz obsługą techniczną liczników, mogą stanowić pewną bazę dla tego bardziej zaawansowanego technicznie oprogramowania dla energetyki. A jest chyba co tworzyć: straty (wykrywanie nielegalnego poboru), optymalizacja budowy sieci lub też jej reorganizacji, wykrywanie uszkodzeń, software dla wykonawców - planowanie prac no i cała „papierologia” czyli szeroko pojęte elastyczne raportowanie związane z działalnością energetyczną.

Potencjalny rozwój to również aplikacje mobilne i to nie tylko dla inwentaryzacji. Gros osób pracuje wyłącznie w terenie
Maurycy Mikulski

Maurycy Mikulski programista
C++(MS,QT),C#-MVC,SO
AP,AJAX-REST,SQL

Temat: IT dla energetyki

17 lat zajmowałem się tym tematem.
Jeśli ktoś ma pytania może mogę pomóc.
Rynek IT dla energetyki to bardzo ogólne określenie.
Oprogramowanie podzielone jest na parę grup, które mają swoją własną specyfikę.
Wytwórcy oprogramowania z jednej grupy nie potrafią zwykle zrozumieć specyfiki drugiej grupy i jeśli coś oferują zwykle nie dostarcza to właściwej funkcjonalności.
Brałem udział jako specjalista IT w przetargach i muszę przyznać, że oferty były na niskim poziomie. Zwykle oferenci nie starali się o dopasowanie do potrzeb zamawiającego. Proponowali to co mieli bez zastanowienia się nad tematem zmówienia.
Zwykle z tego powodu skreślałem ponad 50% ofert.
Reszta zwykle odpadała z innego powodu.
Próbowałem zorganizować grupę, która zajęła by się stworzeniem systemu zbierającego dane z systemów automatyki dla potrzeb energetyków i technologów. Udało mi się namówić kierownictwo jednej z większych firm sprzedających sterowniki i oprogramowanie dla automatyki by zbadało rynek dla takiego systemu. Na początku reagowali bardzo entuzjastycznie. Czasie targów i wśród dotychczasowych klientów dokonali badań rynku.
Dane były obiecujące i na tym sprawa padła.Maurycy Mikulski edytował(a) ten post dnia 29.10.07 o godzinie 10:04

Następna dyskusja:

Serwisy pogodowe dla energe...




Wyślij zaproszenie do