Andrzej S.

Andrzej S. Project manager

Temat: Elektrownia Atomowa w Polsce.

Z całym szacunkiem dla naszych sąsiadów zachodnich w temacie energetycznym RFN nie jest przykładem do naśladowania.
Mamy do czynienia z brakiem konsekwencji - co jakiś czas wraca się do tematu, podejmuje się decyzje o reaktywowaniu atomu, później odchodzi się, zamyka elektrownie (albo nawet buduje od zera po to aby jej nie uruchomić....).

Myślę, że za kilkanaście lat do głosu dojdą jednak niemieckie środowiska przemysłowe, które postawią alternatywę - albo tańsza energia z atomu albo zamykamy huty, fabryki i inne zakłady pracy.
Obecnie górą są organizacje ekologiczne (może z powodów niebywałego prosperity Niemiec, bardzo niskiego bezrobocia i w konsekwencji mniejszego znaczenia rachunku ekonomicznego) ale za jakiś czas jak zamykanie zakładów przemysłowych nasili się to argument ekonomiczny będzie znowu brany pod uwagę.

Oczywiście Niemcy, jako główny płatnik europejski, mają dużo do powiedzenia, ale należy pamiętać, że w innych krajach europejskich przemysł jądrowy ma się dobrze lub rozwija się (Czechy, UK, Hiszpania, Belgia, Francja, Rumunia...).
Na poziomie UE rozwija się przecież technologie jądrowe przyszłości, chociażby prace nad IV generacją reaktorów Allegro.

Uwaga przedmówcy jednak bardzo cenna w dyskusji o polskim atomie.Andrzej S. edytował(a) ten post dnia 24.10.12 o godzinie 10:12