konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Nad uszkodzoną przez trzęsienie ziemi elektrownią atomową Fukushima we wtorek rano znowu pojawiły się kłęby pory i dymu. Władze poinformowały, że do siłowni powróciły ekipy techniczne, wycofane wcześniej ze względów bezpieczeństwa.http://energetyka.wnp.pl/z-fukushimy-i-ewakuowano-niek...
jak możemy przeczytać w artykule, firma Tepco miała problemy z poprawnym działaniem maszyn w obsługiwanych przez siebie elektrowniach jeszcze przed tragicznym trzęsieniem w Japonii.

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Dwie elektrownie atomowe w prefekturze Fukushima w północno-wschodniej Japonii, uszkodzone przez silne trzęsienie ziemi i tsunami, 11 marca zostały zalane przez 14 metrową falę - dwukrotnie wyższą niż przewidywali ich projektanci - podała we wtorek telewizja NHK.
http://energetyka.wnp.pl/energetyka_atomowa/elektrowni...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Premier: budowa elektrowni jądrowej musi mieć akceptację społeczną

Premier Donad Tusk powiedział, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce musi mieć akceptację społeczną. Zapewnił, że instalacja, która powstanie, będzie nowoczesna i bezpieczna.
http://energetyka.wnp.pl/energetyka_atomowa/

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Jedyna słoweńska elektrownia atomowa wyłączyła się automatycznie z powodu "drobnego incydentu, który nie spowodował żadnego opadu promieniotwórczego" - poinformowali przedstawiciele tej siłowni.
http://www.tvn24.pl/0,1696809,0,1,elektrownia-atomowa-...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Stara i na uskoku tektonicznym. Elektrownia atomowa w Europie
Zaledwie 1,5 godz. jazdy samochodem od stolicy Armenii Erewania wznosi się, wybudowana jeszcze w czasach sowieckich, elektrownia atomowa. Metsamor jest uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych elektrowni na świecie. I to wcale nie dlatego, że zbudowano ją w latach 70. w Związku Sowieckim. Dlatego, że stoi na tektonicznym uskoku, w rejonie szczególnie narażonym na trzęsienia ziemi. Po ostatnich wydarzeniach w Japonii, w Armenii znowu rozgorzała dyskusja o bezpieczeństwie elektrowni Metsamor.
http://www.tvn24.pl/12691,1696682,0,1,stara-i-na-uskok...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Nad budynkiem reaktora nr. 3 w elektrowni Fukushima I pojawił się czarny dym. Pomimo tego w pobliżu reaktora poziom promieniowania spadł. W Tokio wykryto natomiast skażenie radioaktywne w wodzie. Poziom napromieniowanego jodu w basenach oczyszczalni wody dla centrum miasta dwukrotnie przekracza dopuszczalną normę dla niemowląt.
http://www.tvn24.pl/12691,1696743,0,1,czarny-dym-zanik...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Ja mimo wszystko jestem za :) Nie można porównywać Japonii czy Czarnobyla do naszej sytuacji. Chociaż patrząc na zachowanie niektórych ludzi jestem w stanie zacząć się bać, że wymyślą jeszcze coś "lepszego" niż w Czarnobylu.
Elektrownie atomowe tak, ale pod warunkiem, że będą tam pracować specjaliści (a nie znajomi i krewni królika) oraz że zastosowana technologia będzie należała do najnowszych i będzie ciągle rozwijana.
Owszem elektrownie atomowe są niebezpieczne, ale kopalnie są moim zdaniem jeszcze bardziej niebezpieczne - nikt nie porównuje ilości wypadków, awarii i zgodów. Ludzie boją się atomu, bo boimy się tego, czego nie znamy. Naoglądaliśmy się zdjęć "mutantów po czarnobylu" i utkwiło nam w umysłach, że to coś złego.
Ja nie widzę innej drogi rozwoju. Elektrownie wiatrowe, czy solary to ciągle źródła zbyt mało efektywne, zasoby węgla powoli nam się kończą, więc nie pozostaje nic poza atomem - no chyba, że będziemy przy świeczkach siedzieć ;)
Krzysztof F.

Krzysztof F. inż.elektryk -
elektroenergetyka
automatyka

Temat: Energia Atomowa

Niebezpieczeństwo to jedno, a możliwości drugie.
Zapasy węgla na świecie są coraz większe na powierzchni i nad powierzchnią ziemi.
Powoduje to że dla przemysłu zawsze starczy biomasy aby mieć materiał np do produkcji chemicznej.
Ale dla energetyki węgla ropy i gazu nie wystarczy na długo.
Uczciwie mówiąc nie da się też bez końca wprowadzać do atmosfery nowych ilości dwutlenku.
Elektrownie wiatrowe na dziś to elektrownie które pracują gdy wieje wiatr, słoneczne, gdy świeci słońce a w zasadzie za dnia, a akumulatory na dziś są troszkę zbyt mało opłacalne aby w nich magazynować energię ze źródeł zależnych od warunków pogodowych.
Jest jeszcze biomasa. Oczywiście lepiej odpady spalać uzyskując energię, niż je składować.
W pewnym zakresie można również tworzyć uprawy, ale nie bez końca.
Próba całkowitego zastąpienia węgla biomasą skończyła by się radykalną zwyżką cen z powodu zajęcia areałów do produkcji żywności.
Energetyka atomowa przez najbliższe lata będzie więc skazana na rozwój, na co z troską patrzą firmy obracające paliwami węglopochodnymi, czyli tej energetyki konkurent. Każda kolejna EJ to bowiem zmniejszenie możliwości podnoszenia cen węglopochodnych.
Może nasze dzieci będą żyć w świecie gdzie duża część energii wiatru będzie mogła być magazynowana. Na razie możliwości takie są słabe.
Proponuję spojrzeć w http://www.iea.org/ i http://www.pip.gov.pl/html/pl/sprawozd/05/spr_05_03.pdf a można się przekonać że i górnictwo i energetyka węglowa nie obywają się bez wypadków.
Ponieważ w Polsce mieszka pewnie około 6 - 7 promili ludności świata, a nasze zaawansowanie techniczne jest przeciętne, to na podstawie tych danych można wyrobić sobie zdanie tak co do ilości ofiar w zależności od ilości produkowanej energii jak i zapasów surowców.
Co do energetyki atomowej proponuję brać pod uwagę że działa ona już kilkadziesiąt lat, i na podstawie raczej całkowitej ilości produkowanej energii niż wypadków w roku porównywać dane.
Pozdrawiam.
KrzysztofKrzysztof Fałek edytował(a) ten post dnia 24.03.11 o godzinie 14:03

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

32 proc. ankietowanych chce, by Polska wycofała się z planów budowy elektrowni jądrowej. Zaś 30 proc. opowiada się za kontynuowaniem przyjętego harmonogramu oddania siłowni do użytku w ciągu dekady - wynika sondażu PBS DGA przekazanego PAP.
Natomiast 28 proc. respondentów opowiedziało się za ponownym zbadaniem bezpieczeństwa i celowości rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. 10 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.
http://energetyka.wnp.pl/energetyka_atomowa/32-proc-pr...
Myślę, że tu przede wszystkim potrzebny jest rozsądek.
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że stać nas na drogą, superbezpieczną technologię. Może jednak się mylę i nasze Państwo podpisze lub podpisało jakąś umowę międzynarodową, która pozwoli nam na to (coś za coś). Na obecny stan mojej wiedzy nic takiego nie istnieje.

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Pani Iwono, problem polega na tym, że te 32 procent to prawdopodobnie są ludzie, którzy o tej technologii nie mają bladego pojęcia. Im atom kojarzy się tylko z Czarnobylem i Fukushimą. Nie wiedzą jakie są zalety i ile dobrego płynie z zastosowania atomu. Stąd niechęć. Ludzie nie chcą tego, czego nie rozumieją i czego się boją. A telewizja i jej sontaże nikomu tutaj nie pomagają. Potrzebna jest rzetelna kampania informacyjna. Inaczej wszyscy będą przeciw słuchając tylko o wypadkach i promieniowaniu.

Edit: o biomasie też ludzie nie wiedzą, ale to jakoś tak mniej groźnie brzmi, więc pewnie jest lepsze... ;) Zofia K. edytował(a) ten post dnia 24.03.11 o godzinie 19:30

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Po awarii elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii, która ucierpiała na skutek trzesięnia ziemi i tsunami, testy wytrzymałości unijnych elektrowni (stress tests) zapowiedział komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Nawoływał kraje UE, by dobrowolnie, do końca roku, przeprowadziły testy sprawdzające wytrzymałość swoich elektrowni na kataklizmy, awarie, a także ataki terrorystyczne.
(...)
Przywódcy 27 krajów UE chcą też, by bezpieczeństwo ich elektrowni zbadali sąsiedzi Unii, choć nie wymienili z nazwy żadnego kraju. Oettinger mówił wcześniej o Szwajcarii, Ukrainie, Turcji, Armenii i Rosji. "UE wystąpi o przeprowadzenie podobnych testów warunków skrajnych w państwach sąsiednich i na całym świecie - w odniesieniu zarówno do istniejących, jak i planowanych elektrowni; w tym względzie należy w pełni zaangażować odpowiednie organizacje międzynarodowe" (...).
http://energetyka.wnp.pl/szczyt-ue-konieczne-testy-ele...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Z powodu wycieku silnie radioaktywnej wody w piątek wstrzymano prace w budynkach reaktorów nr 1 i 2 uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima na północnym wschodzie Japonii - podała agencja Kyodo. Wcześniej w piątek agencja Kyodo podała, że dobowa dawka promieniowania w odległości 30 km na północny-wschód od elektrowni atomowej Fukushima przekracza roczny limit.
Prace przy zabezpieczaniu reaktorów trzeba było przerwać, kiedy w podziemiach obu budynków odkryto silnie skażoną wodę. Już w czwartek do szpitala trafiło dwóch pracowników elektrowni, którzy przyjęli dawkę promieniowania przekraczającą normę i zostali poparzeni.

Japońskie władze poinformowały, że pracownicy ci byli wystawieni na promieniowanie, które 10 tys. razy przekraczało spodziewany poziom. Reuter pisze, że może to wskazywać, że uszkodzone zostały pojemniki z paliwem atomowym. (...)
Minister obrony Japonii Toshimi Kitazawa poinformował, że armia amerykańska dostarczy wodę do chłodzenia reaktorów w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima.

http://energetyka.wnp.pl/energetyka_atomowa/wstrzymano...
Igor Janicki

Igor Janicki Software maker.
Java, Perl ...

Temat: Energia Atomowa


Obrazek


na temat energetyki jądrowej w Polsce wypowiada się, na łamach Nowego Ekranu,
znany fizyk profesor Dakowski.

http://dakowy.nowyekran.pl/post/7957,sprzedac-ciemniak...

w najnowszym tekście wraca do sprawy awarii w elektrowni Fukushima
http://dakowy.nowyekran.pl/post/8102,fukushima-1-po-dw...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Nie znamy jeszcze pełnego rozmiaru katastrofy nuklearnej i ekologicznej jaka ma miejsce w Japonii. Na terenie elektrowni jest 650 ton radioaktywnego materiału. Cztery z sześciu reaktorów są poważnie uszkodzone. Napromieniowana, radioaktywna woda używana do chłodzenia reaktorów jest wypuszczana do morza powodując skażenie oceanu na wielkim obszarze. Szczególne obawy budzi stan reaktora nr 3, w którym jest bardzo niebezpieczne paliwo zawierające pluton. Zwiększono strefę ewakuacji ludności z 20 do 30 km. Siedemnastu pracowników elektrowni uległo znacznemu napromieniowaniu. Setki ratowników dalej walczy z katastrofą przyjmując duże dawki promieniowania. Dziesiątki tysięcy ludzi będą mieli problemy zdrowotne, w tym zachorowania na raka, jak to było po Czarnobylu. (...)
Angielski Inspektorat Instalacji Nuklearnych, który w już w roku 2009 nie wyraził zgodę na budowę reaktora EPR ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń, z pewnością zaostrzy kontrolę bezpieczeństwa proponowanych konstrukcji. Reaktor EPR, na budowę którego nie zgodzili się u siebie Anglicy, ma być zbudowany w Polsce. (...)
Jeżeli elektrownie jądrowe mają być bezpieczniejsze konieczne są poważne zmiany w ich konstrukcji. Reaktory muszą zostać wyposażone w niezawodne, autonomiczne układy chłodzenia. Konieczne jest lepsze zabezpieczenie radioaktywnych odpadów na terenie elektrowni poprzez osłonięcie ich, podobnie jak rdzenia reaktora, silną obudową żelbetonową jak również wyposażenie w autonomiczne układy chłodzenia. Elektrownie jądrowe muszą zostać dodatkowo wyposażone w duże zbiorniki wody, która może być użyta do chłodzenia w stanach awaryjnych w układzie zamkniętym. I wiele innych jeszcze daleko idących zmian.
Wprowadzenie zmian w konstrukcji reaktora i układów wspomagających w elektrowni jądrowych potrwa wiele lat. Koszt budowy elektrowni jądrowej zwiększy się o minimum 30 proc., a pierwsze nowe konstrukcje mogą pojawić się za 5-7 lat. Dlatego z decyzją budowy elektrowni atomowej należy poczekać co najmniej 5-10 lat, wykorzystując w międzyczasie technologie dostępne jak elektrownie gazowe, kogenerację, odnawialne źródła energii czy czystsze technologie węglowe.
cały artykuł:
http://energetyka.wnp.pl/prof-w-mielczarski-fukushima-...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Poziom radioaktywnego jodu 131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima aż o 1 150 razy przekracza normę - poinformowała w poniedziałek rano japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego.(...)
Wysoki poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 elektrowni atomowej Fukushima jest związany z częściowym topieniem się prętów paliwowych - poinformował w poniedziałek rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano.
Jak dodał rzecznik na konferencji prasowej, topienie się prętów paliwowych w reaktorze jest tymczasowe.
Jako "nie do przyjęcia" określił niedzielne doniesienia operatora siłowni, firmy TEPCO, o tym, że poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 aż 10 milionów razy przewyższał normę. TEPCO sprostowała alarmujące doniesienia, przyznając że norma została przekroczona 100 tysięcy razy, co i tak - jak to ujęła - jest niepokojące.
W niedzielę, gdy podano wiadomość o przekroczeniu normy o 10 milionów razy, z budynku reaktora nr 2 ewakuowano pracowników. Agencja Kyodo pisała, że poziom radioaktywnego jodu w reaktorze jest "ekstremalnie wysoki". Potem rzecznik TEPCO Takashi Kurita przyznał, że dane były "niewiarygodne".
http://energetyka.wnp.pl/fukushima-poziom-jodu-131-w-w...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Wyższy 100 tys. razy od normy poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 japońskiej elektrowni Fukushima stanowi na razie zagrożenie głównie dla jej pracowników - powiedział PAP prof. Ludwik Dobrzyński z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku.
http://energetyka.wnp.pl/ekspert-obecnie-zagrozeni-sa-...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Energetyka atomowa to nie tylko wysokie koszty budowy elektrowni to gigantyczne wręcz zobowiązanie finansowe na dziesiątki lat. Widać to na przykładzie uszkodzonych reaktorów w Fukushimie ale i innych elektrowni jak Czarnobyl, Pensylwania czy likwidacja reaktora 166 MW w Tokai w prefekturze Ibaraki w pobliżu Tokio.
Eksperci do spraw atomistyki twierdzą, że likwidacja uszkodzonych reaktorów atomowych w elektrowni Fukushima może potrwać 30 lat i kosztować operatora Tokyo Electric Power Co około 12 mld euro. Zakładano, że zamknięte zostaną cztery z sześciu reaktorów, tymczasem brak pomocy publicznej na to przedsięwzięcie może spowodować konieczność zamknięcia całego kompleksu.
http://energetyka.wnp.pl/energetyka_atomowa/likwidacja...
Igor Janicki

Igor Janicki Software maker.
Java, Perl ...

Temat: Energia Atomowa


Obrazek

ATMOWE PYTANIA DO TUSKA

Przez Polskę przetacza się dyskusja na temat budowy lub nie elektrowni atomowej. W mediach szukających tylko i wyłącznie sensacji, temat ten zajmuje poczytne miejsce. Dziennikarze mylą pojęcia, starają się być wyroczniami w temacie energii atomowej, a nie mają o niej zielonego pojęcia. Ale jak to zwykle bywa, szukając sensacji całkowicie pomijają w swych rozważaniach sedno sprawy...

http://am-an.nowyekran.pl/post/8545,atmowe-pytania-do-...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

"Pakiet atomowy" rządu trafi do komisji nadzwyczajnej
(...)
Odpowiadając na liczne pytania posłów, wiceminister Trojanowska podkreślała, że przy pisaniu projektów zachowano bezwzględny prymat bezpieczeństwa, a technologie będą spełniały najwyższe możliwe dziś do osiągnięcia standardy bezpieczeństwa. Szacując koszty, wiceminister powiedziała, że budowa elektrowni o mocy 6000 MW - to konieczność inwestycji rzędu 100 mld zł, nie tylko w siłownię, ale i w rynek energii. Koszty budżetowe w ciągu 10 lat oceniła na 700 mld zł. http://energetyka.wnp.pl/energetyka_atomowa/pakiet-ato...

konto usunięte

Temat: Energia Atomowa

Wicedyrektor japońskiej agencji bezpieczeństwa nuklearnego Hidehiko Nishiyama poinformował, że poziom jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej przekracza normę aż 4385 razy.

- Zawartość radioaktywnego jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima osiągnął najwyższy poziom od rozpoczęcia pomiaru promieniowania - dodał. Według niego, nie stanowi to jednak zagrożenia, ponieważ mieszkańcy okolicznych terenów zostali już ewakuowani.
(Nie licząc tych, którzy leżą wkoło niepochowani, gdyż są zbyt napromieniowani aby ich dotykać)*
Tysiąc ciał wciąż leży w pobliżu elektrowni Fukushima po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Japonię 11 marca, czyli prawie 3 tygodnie temu - podała agencja Kyodo powołując się na źródła policyjne. Władze nie zdecydowały się na ich zebranie i pochowanie, "ponieważ zostały one bardzo poważnie napromieniowane" i styczność z nimi może być niebezpieczna. Tymczasem premier Japonii Naoto Kan, powiedział, że "elektrownia Fukushima powinna zostać zamknięta". (...)

Spytany o to, czy dochodzi do ciągłego skażenia wody morskiej, Nishiyama odpowiedział, że "może tak być". Jak dodał, niezmiennie wysoki poziom promieniowania w tej wodzie w pobliżu uszkodzonej siłowni może oznaczać, że stale dochodzi do skażenia radioaktywnego.
http://www.tvn24.pl/12691,1697659,0,1,wokol-elektrowni...

(...)*mój własny dopisek



Wyślij zaproszenie do