Katarzyna Dudek

Katarzyna Dudek IT Recruiter at
Badenoch+Clark
(Adecco Group)

Temat: ja mam problem - poproszę o pomoc

Witam - znam kogoś, komu bardzo chcę pomóc a sytucja wygląda tak

Pani Ala jakies 15 lat temu otrzymala mieszkanie od gminy (mieszka w warszawie we wlochach) tak zwane o ile sie nie mylę mieszkanie kwaterunkowe w bardzo zdewastowanej już wtedy kamienicy, bez gazu, w bardzo niedoskonalej brzydkiej kamienicy

mieszka tam od 15 lat, zimą opłaca prąd w wysokości nawet 2 tys miesięcznie na co składa sie cala rodzina, Pana Ala jest na emeryturze (nie wiem ile ale ma jakies pareset złotych, jest sama)

kilka lat temu 'znalazl' się wlasciciel kamienicy i po 2-3 latach ją przejął, nadal nie wykonał zadnych napraw, zimą rury pękają, wielokrotne zalania, wiele pustostanów, mieszkanie jest zimne i zapleśniale ale miala gdzie mieszkać

rok temu okazalo sie, ze wlasciel sprzedał rozpadający sie budynek do zarządu budynkow komunalnych, ktorzy to sprzedali go razem z mieszkańcami - prywatnej firmie, ktora znajduje sie obok (tuż obok) i chce wyburzyć budynek określony jako rozpadający się i wybudować tam hotel pracowniczy

w zeszlym tyg bylo spotkanie z mieszkancami - tam jest malo osób - 3 lub 4 w tym pani Ala - ktora uważa ze ma umowę z gminą i nie chce rozmawiać z pryw. firmą, ktora wykupiła już wcześniej też blok obok i dramatycznie podniosła czynsz - tak aby spowodować wymuszone wyniesienie sie ludzi. Pani Ala jednak się nie wyniesie bo nie ma dokąd!

Budynek został ogrodzony, wszedzie są stemple hotel...(nazwa firmy) a mieszkancom powiedziano, ze mają sobie poszukać nowych mieszkań we własnym zakresie!!!

Chciałabym sie dowiedzieć - czy to jest zgodne z prawem i co bardziej mnie interesuje co należy zrobić aby otrzymać mieszkanie zastępcze. Pani Ala ma lat 60 i nie ma pieniędzy. Nigdy z niczym nie zalegała ale przeciez nie kupi sobie nowego mieszkania.

czy to tak teraz dziala? ze można sprzedać wszystko i wszystkich i starsi ludzie maja sobie JAKOŚ znaleźć mieszkania i wszystko jest OK????

jesli mogę prosić o podpowiedz w imieniu Pani Ali - to bardzo poproszę

pozdr. Kasia Dudek

konto usunięte

Temat: ja mam problem - poproszę o pomoc

Na zadane pytanie nie można odpowiedzieć w kilku słowach, ta kwestia jest mocno problematyczna, ale postaram sie przedstawić pokrótce punktu zaczepienia.

W pierwszej kolejności należy zajrzeć do ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 6a ust. 1 ustawy Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami. Tak więc, obowiązek zapewnienia i zabezpieczenia dostępu do mediów obciąża wynajmującego.
Czynsz może być podwyższany przez wynajmującego, jednakże zgodnie z art. 8a ustawy podwyżka nie może być wyższa niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu (wartość można sprawdzić w dziennikach urzędowych wojewody). Podwyżka musi być poprzedzona wypowiedzeniem dotychczasowej wysokości czynszu, podwyżki nie mogą być częstsze niż co 6 miesięcy (obostrzenia te nie dotyczą opłat niezależnych od właściciela budynku).
Wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić tylko z przyczyn wskazanych w art. 11 ustawy,

„Art. 11. 1. Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ust. 2-5 oraz w art. 21 ust. 4 i 5 niniejszej ustawy. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia.
2. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
1) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
3) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub
4) używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4.
3. Właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu:
1) z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy;
2) z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
4. Nie później niż na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeżeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny. W lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego.
5. Nie później niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu, o którym mowa w ust. 4.
6. (18) Jeżeli właściciel, który wypowiedział stosunek prawny na podstawie przepisu ust. 5, nie zamieszkał w swoim lokalu lub zaprzestał w nim zamieszkiwać przed upływem pół roku od ustania wypowiedzianego stosunku prawnego, lokator jest uprawniony, według swojego wyboru, bądź do powrotu do lokalu na dotychczasowych warunkach bądź do żądania od właściciela zapłaty różnicy w czynszu i w opłatach, które płaci obecnie, w stosunku do tych, które płacił w ramach wypowiedzianego stosunku prawnego za okres jednego roku. Koszty przeprowadzki lokatora do lokalu ponosi właściciel. Właściciel jest nadto obowiązany do zapłaty lokatorowi kary ustawowej w wysokości 15 % wartości odtworzeniowej lokalu.
7. Przepisy ust. 4-6 stosuje się, jeżeli w lokalu właściciela ma zamieszkać jego pełnoletni zstępny, wstępny lub osoba, wobec której właściciel ma obowiązek alimentacyjny. Wypowiedzenie stosunku prawnego, pod rygorem nieważności, powinno wskazywać osobę mającą zamieszkać w lokalu właściciela.
8. W wypadku stosunków prawnych, które nie ustają przez wypowiedzenie, a w szczególności w wypadku spółdzielczego prawa do lokalu, nie jest dopuszczalne ustanie stosunku prawnego w sposób i z przyczyn mniej korzystnych dla lokatora niż to wynika z przepisów tego artykułu.
9. W wypadku określonym w ust. 2 pkt 4 lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa na właścicielu budynku, z zastrzeżeniem art. 32.
10. Z ważnych przyczyn, innych niż określone w ust. 2, właściciel może wytoczyć powództwo o rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie przez sąd opróżnienia lokalu, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania tego stosunku.
11. Wypowiedzenie najmu w zasobach towarzystwa budownictwa społecznego może nastąpić także na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.1)).
12. Jeżeli lokatorem, któremu właściciel wypowiada stosunek prawny na podstawie ust. 5, jest osoba, której wiek w dniu otrzymania wypowiedzenia przekroczył 75 lat, a która po upływie terminu, o którym mowa w ust. 5, nie będzie posiadała tytułu prawnego do innego lokalu, w którym może zamieszkać, ani nie ma osób, które zobowiązane są wobec niej do świadczeń alimentacyjnych, wypowiedzenie staje się skuteczne dopiero w chwili śmierci lokatora; przepisów art. 691 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego nie stosuje się.”
W przypadku konieczności rozbiórki budynku zastosowanie mają przepisy art. 10 ustawy, zgodnie z ustępem 4 „Jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Po upływie tego terminu właściciel jest obowiązany udostępnić lokatorowi w ramach istniejącego stosunku prawnego naprawiony lokal. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy”.
Istnieje również możliwość wystąpienia do Gminy z wnioskiem o przyznanie lokalu socjalnego, z uwagi na stan budynku, itp. Jednakże czas oczekiwania jest bardzo długi, a lokale bardzo często mają najniższy standard.
Katarzyna Dudek

Katarzyna Dudek IT Recruiter at
Badenoch+Clark
(Adecco Group)

Temat: ja mam problem - poproszę o pomoc

OK, dziękuje bardzo, już przekazałam! K.

Następna dyskusja:

Mam dziś urodziny... :)




Wyślij zaproszenie do