Juliusz Grzegorz
Sumorok
Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija
Temat: Gaz łupkowy za i przeciw
Co jakiś czas wraca dyskusja na temat gazu łupkowego a raczej nie tyle dyskusja co walka na inwektywy pomiędzy gorącymi orędownikami jak i takimi samymi przeciwnikami tego surowca. Argumentów merytorycznych brak, powielane jest na okrągło kilka artykułów w których informacji na lekarstwo. Do tego mendia są niezależne od….rzetelności, rozsądku i przyzwoitości a wiadomo, że lobby zarówno przeciwników jak i zwolenników ma potężnych sponsorów.Sprawa jest zbyt poważna aby poprzestać na jazgocie medialnym. Z jednej strony mamy szansę na ogromne ilości surowca energetycznego, naszego własnego. Z drugiej strony jakim kosztem? Bo w końcu o koszty tu chodzi i to nie tylko te bezpośrednie, które trzeba od razu ponieść, ale też te odległe.
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie dlatego chciałbym aby na tym forum ci, którzy na tym się znają odpowiedzieli na kilka pytań:
1. Jakie tak naprawdę potrzebne są ilości wody na wydobycie m3 gazu?
2. Ile i jakich związków chemicznych używa się w szczelinowaniu?
3. Ile zużytej wody trzeba magazynować po procesie szczelinowania ( na jeden odwiert, na m3 gazu), jak ją rekultywować?
4. Czy prawdziwe są doniesienia o możliwości destabilizacji górotworu w obrębie odwiertów?
5. Jak jest jakość wydobytego gazu, czy nadaje się on bez dalszej obróbki do użytku?
6. Na czym polega i czego dotyczy rekultywacja pola wydobywczego po zaprzestaniu wydobycia?
Chciałbym aby przynajmniej na tym forum nie przerzucać się inwektywami tylko spróbować znaleźć odpowiedzi na te pytania a być może postawić inne równie ważne.