Temat: EIB w tradycyjnym budynku

Jak wygląda zakładanie EIB w mieszkaniu, w którym istnieje tylko zwyczajna instalacja elektryczna? Czy trzeba prowadzić wszystkie kable od początku, czy można wykorzystać istniejące elementy?
Tomasz G.

Tomasz G. automatyka budynkowa
| vbass.pl

Temat: EIB w tradycyjnym budynku

Niby isteniej PLC, ale nikt raczej tego nie stosuje... Dla istniejącego domu najrozsądniejsze wydaje się być Funk

Temat: EIB w tradycyjnym budynku

a mogę poprosić o wyjaśnienie bardziej po ludzku? :)
Tomasz G.

Tomasz G. automatyka budynkowa
| vbass.pl

Temat: EIB w tradycyjnym budynku

PLC - Power Line Control, komunikacja po istniejącej sieci elektrycznej 230V, niestety krąży opinia, że jest to system problematyczny, zakłócenia, specyficzne zasady... Ja znam tylko trochę teorii na ten temat.

FunkBus - sieć radiowa, tańsza, EIB posiada bramki na funka, również może się okazać problematyczna (zasięg, odbica, różnie to bywa) ale na pewno lepsze rozwiązanie niż PLC.

Trzecie rozwiązanie to kładzenie odpowiedniej instalacji :] W sumie przy jakimś remoncie, a może po analizie instalacji elektrycznej sie okazać (fartem/cudem), że wcale tak dużo nie potrzeba przerabiać? Może uda się łatwo przerobić, żeby pojedyncze źródła światła zbiegały się osobno do szafy, wtedy przyciski można by spróbować Funkowe i bramke Funk-EIB...? Albo prawdziwa instalacja, czyli obwody osobno i magistrala od przycisku do przycisku i ew. do sterowników podtynkowych montowanych w puszkach

PS.to tylko takie luźne przemyślenia :)
Mariusz Szepietowski

Mariusz Szepietowski sięgaj, gdzie wzrok
nie sięga

Temat: EIB w tradycyjnym budynku

PLC - czyli PowerNet EIB nigdy nie sprawiło nam kłopotów, których nie dało się pokonać, Radiobus EIB natomiast niestety tak. PowerNet polecam, choć napewno trudniej go zainstalować niż typowy Instabus EIB, Radiobusa natomiast nie polecam - raz mimo pozytywnych testów na kilku urządzeniach okazało się, że system robi co chce finalnie i 7(!) krotna wymiana urządzeń oraz wizyta projektanta (!) urządzeń z Niemiec nic nie dały.
Mariusz Emerle

Mariusz Emerle Inżynier Automatyk

Temat: EIB w tradycyjnym budynku

Jeżeli mam być szczery to nie polecam przerabiania istniejącej instalacji. Jak wiemy jeżeli mówimy o przeróbkach to zwykle po latach a jak po latach to sami wiecie jak to jest z takimi instalacjami. Stąd wniosek, że albo od razu planujemy rozwiązanie automatyki pod czas projektowania obiektu albo musimy liczyć się z przerabianiem instalacji. Co do PowerNet osobiście nie jestem przekonany. Jak wspomniał mój imiennik instalacja nie sprawia większych problemów ale jednak czasami je sprawia. Porozumiewanie się urządzeń po bezustannie drgającej sieci elektrycznej (jak wiemy przewody drgają) może powodować nieliniową przepustowość informacji w czasie. Dodatkowo z tego co mi sie wydaje PowerNet ma też mniejsze możliwości w przypadku dużych obiektów. Poza tym mamy do czynienia z "wysokim napięciem". W przypadku systemów magistralnych jak EIB po magistrali 2x2x0,8 nie ma takich problemów i jest 24V!!! a nie 10 x tyle. Co do rozwiązań radiowych.... hmmmm... napiszę kolokwialnie: "po kablu jest czasami trudno, co dopiero radiowo".

Temat: EIB w tradycyjnym budynku

W celu dokonania właściwego wyboru, proponuję rozpocząć pracę od przygotowania projektu funkcjonalnego systemu.
Czyli najpierw 'Co? - czego oczekujemy od systemu,
a dopiero w drugim kroku 'Jak?' - w jaki sposób zrealizować projekt.
Często popełnianym błędem jest rozpoczynanie pracy nad projektem od dokonania wyboru docelowego system.
Mariusz Emerle

Mariusz Emerle Inżynier Automatyk

Temat: EIB w tradycyjnym budynku

Drogi Januszu.
Zgadzam się co do rozpoczęcia od stworzenia koncepcji tego co chcemy aby system robił, nie wyobrażam sobie innej drogi - mimo, że wiele razy się spotkałem z odwrotnością :-).
Bardzo często klient tego nie wie, co można za pomocą automatyki osiągnąć. To jest główna bolączka instalatorów systemów, że świadomość klienta, szczególnie tego bogatego jest jeszcze na nie najwyższym poziomie, co powoduje też wolumen sprzedaży systemów, który odbiega od oczekiwanego przez instalatorów. Powodem często jest obawa innych branżystów na obiekcie "przed nowoczesnością". Często wykonawcy instalacji elektrycznych boją sie nowoczesnych rozwiązań i brną w konwencjonalne instalacje zamykając przy tym drzwi automatykom "przed nosem".

ZMIEŃMY TO!!!!!!!
Wojciech Suchar

Wojciech Suchar Projektant
instalacji
elektrycznych

Temat: EIB w tradycyjnym budynku

To może ja się zapytam doświadczonych kolegów co najchętniej klienci sobie życzą? Jakie rozwiązania najczęściej są stosowane np. w domku jednorodzinnym bądź w apartamencie.

konto usunięte

Temat: EIB w tradycyjnym budynku

najczęsciej klienci chcą mieć "inteligentny" system za niewielkie pieniądze.

Dlatego wybierają rozwiązania optymalne; przykładowo sterowanie wyłącznie częścią gościnną domu (salon, kuchnia, korytarz, ew ogród)-oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. w pozostałej części domu nie stosuje się inteligencji (sterowników), a zwykłe włączniki (ale przykładowo w tym samym designie).



Wyślij zaproszenie do