Joanna Chełmicka

Joanna Chełmicka INSTYTUT EFT/ trener
/ terapeuta
/właściciel

Temat: Zasady EFT w pigułce

Zasady EFT w pigułce
Joanna Chełmicka, Instytut EFT, 2012

EFT w pigułce - to zbiór podstawowych zasad, których warto przestrzegać podczas ćwiczeń EFT. To esencja teorii i praktyki.

1. EFT opiera się na koncepcji, że przyczyną wszystkich negatywnych emocji, jest zaburzenie w systemie energetycznym ciała.

2. Nie ma znaczenia czy wierzysz w działanie EFT czy nie. Zrób wszystko zgodnie z instrukcją i przekonaj się. W EFT niczego nie robimy na wiarę. Wszystko mierzymy, sprawdzamy i testujemy.

3. Nie opukuj z postawą „oczekuję dowodu, że EFT działa" - taka presja odcina nas od prawdziwych odczuć. Zdecydowanie lepiej sprawdza się postawa „zobaczę czy działa", „może zadziała a może nie zadziała - zobaczę"

4. Opukiwanie w ramach testu mającego udowodnić, że „EFT nie działa" - jeśli szczerze wybierzesz i opiszesz problem, EFT może zadziałać. Jeśli nie zrobisz tego zgodnie z zasadami EFT, to najpewniej naprawdę nie zadziała.

5. W koncepcji tej nasz emocje, myśli i odczucia z ciała traktujemy, jako przejaw stanu naszej energii.

6. EFT rozładowuje - neutralizuje negatywne emocje, czyli harmonizuje już zaburzoną energię.

7. Opisujemy to co czujemy i myślimy w związku z danym wydarzeniem. Nie jest to negatywne afirmowanie tylko opis zdarzenia zgodnie z faktami. Faktem jest zarówno zdarzenie, jak i emocje czy myśli, które nam się pojawiły. Powrót do tego w połączeniu ze stymulacją energii poprzez opukiwanie, pozwala wyrównać zaburzoną energię.

8. Wypowiadanie słów ma na celu skupienie uwagi na temacie, pobudzenie sieci neuronalnej i zaburzonej energii związanej z danym zdarzeniem.

9. Słowa są nośnikiem tego co czujemy, myślimy czy wspominamy, a to z kolei jest manifestacją tego co się dzieje w naszej energii. Dlatego używamy słów w EFT, jako sposobu oddziaływania na naszą energię. Nie jest to jednak niezbędne.

10. Można nie używać słów do opisu tego co się z nami dzieje. Opukuj się skupiając się na swoich uczuciach i/lub odczuciach z ciała i/lub na obrazach, wspomnieniach. Słowa i opisy są tylko nośnikiem tych stanów. A stany te są nośnikiem stanu naszej energii.

11. Opukiwanie punktów podczas opisu naszych negatywnych emocji i myśli, pobudza naszą energię stymulując ją do powrotu do poziomu, w którym czujemy się spokojnie i komfortowo.

12. Opisujesz negatywne emocje i zdarzenia, aby jednocześnie aktywować je w układzie energetycznym i od razu, poprzez opukiwanie punktów akupunkturowych, zharmonizować zaburzoną energię, czyli przywrócić stan spokoju.

13. Powiedz to co czujesz, co myślisz, co się stało swoimi słowami. Nie buduj zdań i afirmacji, itp. do swojego opisu dodaj tylko to co proponuje Gary Craig, ja lub inni trenerzy EFT. Ale pamiętaj to co mówisz ma być prawdziwe dla ciebie, ma być twoje, Kiedy pomyślisz „nie wiem, co i jak mówić, zbudować ustawienie", pomyśl również, że nie o to chodzi, aby budować zdania. Powiedz swoimi słowami, co się z tobą dziej. To jest najważniejsze w EFT.

14. Nie ma reguł określających czas potrzebny do skutecznego rozwiązania problemu. Całkowite rozładowanie negatywnych emocji zależy od siły tych emocji i powiązań z ilością doświadczeń, w których pojawiły się te emocje. Czasem jest to chwila, a czasem potrzeba wytrwałej pracy.

15. W przypadku stanów lękowych i depresji, które pojawiły się w wyniku życia w permanentnym stresie, powtarzających się traum, mogą wystąpić huśtawki poprawy i pogorszenia samopoczucia. Poprawa następuje w wyniku uwolnienia fragmentu doświadczenia, pogorszenie z powodu pozostałych bolesnych sytuacji i emocji z nimi związanych. W miarę systematycznej pracy z EFT i uwalniania coraz większej ilości trudnych sytuacji i emocji, maleje gorsze samopoczucie i zaczyna być odczuwana poprawa. Stany pogorszenia są naturalnym odreagowaniem tego co było i pokazują kierunek dalszej pracy. Towarzyszy im przykre uczucie, że to się nigdy nie skończy i że nie ma nadziei, ale najczęściej jest to odbicie samopoczucia z przeszłości, kiedy bolesne sytuacje ciągle się powtarzały i nigdy nie było wiadomo kiedy i czy się skończą.

16. Ważne jest to co czujesz w trakcie - zarówno silne odczucia jak również te subtelne, delikatne. Tych ostatnich jest zdecydowanie więcej i są niezwykle ważne. Subtelne poczucie rozluźnienia lub spokoju lub przestrzeni lub delikatny wewnętrzny uśmiech mówią o tym, że trzeba powtarzać rundkę jeszcze raz, aby je pogłębić, aż poczujesz, że wypełniają cię całego/całą.

17. Nie zawsze muszą się pojawiać intensywne emocje. Najczęściej pojawiają się słabe i średnio nasilone. Nie oczekuj „fajerwerków". Nawet najtrudniejsze sytuacje można przejść bardzo łagodnie i to jest w porządku.

18. Pracując nad emocjami ze zdarzenia z przeszłości możesz użyć czasu teraźniejszego - jeśli teraz czujesz to co wtedy (smutno mi), lub czasu przeszłego jeśli pamiętasz co czułeś, ale teraz tego nie czujesz (było mi smutno).

19. Jeśli pracując nad bieżącym zdarzeniem nie czujesz pojawiającej się ulgi, to należy zmienić emocje, inaczej dobrać słowa. Jeśli pojawi się tylko częściowa ulga i nie pojawią się objawy uwolnienia, oznacza to, że albo pozostały jakieś aspekty, albo jakaś sytuacja z przeszłości jest nieprzepracowana i wpływa na twoje obecne emocje.

20. Opukuj się, aż uzyskasz pożądany efekt - głęboki spokój, śmiech, dystans, ochotę na sex. Przy złożonych problemach czasem trzeba się uzbroić w cierpliwość.

21. Jeśli nadal czujesz napięcie lub w trakcie ćwiczenia pojawiły się negatywne emocje, wspomnienia obrazy, odczucia w ciele - zrób na nie oddzielną rundę EFT. Oznacza to, że twój umysł pokazuje Ci, gdzie szukać źródeł problemu ,w jakich częściach ciała została zaburzona energia, jakie negatywne emocje jeszcze w sobie nosisz.

22. Czas trwania opukiwania ma być dostosowany do stanu twojej energii i tego ile potrzeba oddziaływania, aby przywrócić ją do równowagi. Nie odwrotnie. Twoja energia może nie zareagować tak szybko jak tego chcesz, dlatego ty dostosuj się do niej.

23. Jeśli opukujesz się na bieżącą emocje, ale napięcie emocjonalne lub fizyczne nie opada do zera, spróbuj przypomnieć sobie podobną sytuację z przeszłości, w której poczułeś się podobnie lub zdarzyło się coś podobnego.

24. Jeśli nie pojawił się spokój, dystans śmiech, zrób jeszcze jedną rundkę na to samo, lub na odczucia, myśli, wspomnienia lub na odczucia z ciała, które jeszcze pozostały.

25. Przedłużanie opukiwania na zdanie negatywne paradoksalnie stymuluje pozytywna energię, budzi coraz głębszą świadomość, że jest dokładnie odwrotnie, prowadzi do głębokiego poczucia uwolnienia

26. Opukiwanie możesz zakończyć po 2 okrążeniach albo po 5 albo po 10 albo po 50. Kieruj się tym co czujesz, ale też pamiętaj, że im dłużej się opukujesz tym dłużej stymulujesz swoją energię. Czasem prowadzi to do odkrycia jakiegoś problemu a czasem do bardzo pozytywnego stanu lekkości i przyjemności. Nie spiesz się więc z zakończeniem ćwiczenia. Daj sobie czas i obserwuj co się dzieje.

27. Efektem końcowym jest poczucie uwolnienia - nie da się go opisać słowami, ale kiedy go doświadczysz, będziesz wiedział/a, że to właśnie to :)