Krystian S.

Krystian S. Na niektóre pytania
odpowiedź przychodzi
jedynie w ciszy...

Temat: Syndrom Wtórnych Korzyści

Dopiero zaczynam przygodę z EFT i czytając podręcznik Asi Chełmickiej zwróciłem uwagę na Syndrom Wtórnych Korzyści.
Moje doświadczenie mówi mi, że jest to bardzo ważny aspekt pojawiający się w pracy nad sobą. Mechanizm określony w EFT jako SWK, w innych nurtach psychologii (nie pamiętam czy w POP'ie, Gestalt'cie czy jeszcze gdzieś indziej) określony jest jako "profit".
Profity możemy mieć materialne lub emocjonalne.
Problem profitu materialnego pojawia się kiedy nasza podświadomość nie dopuszcza do do uświadomienia sobie lub poczucia czegoś do osoby, która dostarcza nam profitu materialnego lub liczymy na to, że go dostarczy. Boimy się wtedy jego straty.
Np. nigdy nie poczujemy w pełni prawdziwych emocji do osoby, która zapewnia nam dach nad głową, która wspiera nas finansowo lub żyjemy w poczuciu, że w razie problemów materialnych przede wszystkim na tą osobę możemy liczyć.

Profit emocjonalny jest trudniejszy do wychwycenia, ale działa na identycznej zasadzie. Jeżeli jakaś osoba daje Ci poczucie bezpieczeństwa lub zaspokaja inne Twoje potrzeby emocjonalne, to musisz mieć świadomość, że Twoja podświadomość będzie utrudniać Ci odczuwanie negatywnych emocji do tej osoby. A więc i z EFT będzie się trudniej pracować. Bardzo dobry przykład profitów emocjonalnych opisany jest w podręczniku Asi Chełmickiej w historii Marii na str. 16 i 17.

To zagadnienie jest bardzo rozległe - zgłębiam je przez ostatnie prawie dwa lata i uważam, że jest to jeden z kluczowych "utrudniaczy" w pracy nad sobą, dlatego cieszę się, że w EFT docenia się jego znaczenie i wypracowano konkretne narzędzia do uporania się z nim.

Wydaje mi się też, że określenie PROFIT do nazwania tego mechanizmu jest dużo celniejsze i "wszystkomówiące" niż amerykański "Syndrom Wtórnych Korzyści".
Co sądzicie o tym, żeby w naszym polskim gronie używać właśnie tego terminu?

A może ktoś z akademicką wiedzą psychologiczną kojarzy, kto wprowadził ten termin do psychologii?

konto usunięte

Temat: Syndrom Wtórnych Korzyści

Czy uważasz, że zmiana przyjętego nazewnictwa ułatwi Ci w jakikolwiek sposób uporanie się z Twoim SWK ??? Tym bardziej że profit też nie jest polskim wyrazem. A może zamiast mieszać poprostu zacznij się pukać z książką w ręku. Jesteś już jak widać oczytany i wyedukowany w różnych terapiach. Teraz skup się na pracy ze sobą.
PS. Myslę, że ten termin wprowadził Bill Clinton :))
Kamila Jakimowicz

Kamila Jakimowicz Trener EFT Adv.

Temat: Syndrom Wtórnych Korzyści

Obstawiam za SWK
Bardzo mi się podoba, poza tym profit bardziej mi sie kojarzy z czymś pozytywnym, z korzystnym dla ogółu, a tu ewidentnie nie o to chodzi.Owszem przy SWK podświadomości też się wydaje że to będzie dla niej bezpieczne (np choroba) ale czy obiektywnie jest?
Zostaję przy "starej" nomenklaturze.
Poza tym nie ma co szukac dziury w całym tylko się pukać,bo filozofowanie na różne tematy też jest jednym z objawów SWK ;)
Joanna Szczepanek

Joanna Szczepanek Terapeuta, Trener
EFT, Trener Rozwoju
Osobistego,

Temat: Syndrom Wtórnych Korzyści

Mi też lepiej pasuje SWK, bo te profity kojarzą mi się z czmś dobrym

konto usunięte

Temat: Syndrom Wtórnych Korzyści

"Syndrom Wtórnych Korzyści" jest terminem całkowicie stworzonym przez Instytut EFT i nie jest tłumaczeniem z Gary Craig'a. Początkowo pomysł ten był oparty na artykule David'a Rourke, EFT Master, który w swoim artykule "The Many Factors Affecting Client Motivation and Follow Through" użył terminu "secondary gain", jako jeden z powodów oporu przed zmianą. Tak że o ile pomysł z "profitem" nie jest zły, to chyba jednak nie będziemy wprowadzć zamieszania. Dzięki za propozycję!

Katarzyna DoddKatarzyna D. edytował(a) ten post dnia 01.10.08 o godzinie 03:18
Krystian S.

Krystian S. Na niektóre pytania
odpowiedź przychodzi
jedynie w ciszy...

Temat: Syndrom Wtórnych Korzyści

OKI - Dzięki Robert za uwagę, bo rzeczywiście trochę "odleciałem" w intelektualne rozważania zamiast skupić się na tym co istotne. No cóż - ten typ tak ma (czyli ja) ;-)

Rzeczywiście kwestia terminologii jest drugorzędna i jeśli wszyscy są przyzwyczajeni do tego co jest to po co to zmieniać.

Ja jednak przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę na istotę SWK.

Czy macie świadomość (bo do mnie to dopiero niedawno dotarło), że praktycznie ZAWSZE z SWK mamy do czynienia w każdej relacji dziecko - rodzic i w prawie każdej relacji partnerskiej?

Każde dziecko zawsze tłumi negatywne emocje w stosunku do swojego rodzica, bo "w interesie" podświadomości jest utrzymywać wyidealizowany obraz rodzica - to daje dziecku większe poczucie bezpieczeństwa i spokój. Dzieci stosują całą masę mechanizmów obronnych żeby nie czuć negatywnych emocji w stosunku do rodziców, co nie znaczy, że ich nie czują - wręcz przeciwnie.

Tak samo w każdej relacji partnerskiej partnerzy mają podświadomy opór przed pełnym wyrażaniem (ale także odczuwaniem) negatywnych emocji w stosunku do siebie, bo zawsze za tym stoi lęk przed odrzuceniem, samotnością itd.

Myślę, że warto sobie zdawać sprawę z tych mechanizmów, szczególnie że EFT daje nam tak skuteczne narzędzia do uporania się z SWK.
Pozostaje tylko kwestia skutecznego rozpoznawania go w konkretnych sytuacjach.Krystian Stec edytował(a) ten post dnia 01.10.08 o godzinie 09:55
Kamila Jakimowicz

Kamila Jakimowicz Trener EFT Adv.

Temat: Syndrom Wtórnych Korzyści

A kto mówi że sobie nie zdajemy sprawy?
Nikt nie zasugerował na tym forum ani razu że trener EFT jest wolny od SWK i innych wszelkich mechanizmów. Nie tworzymy sekty, nie wybielamy się, jesteśmy ludźmi...to chyba oczywiste.
Krystian S.

Krystian S. Na niektóre pytania
odpowiedź przychodzi
jedynie w ciszy...

Temat: Syndrom Wtórnych Korzyści

Kamila Jakimowicz:
A kto mówi że sobie nie zdajemy sprawy?

Nikt nie mówi :-)
Gdzieś niedawno padło w którymś wątku, że jest to forum trenerów EFT, ale w opisie grupy nie widzę takiego zawężenia "grupy docelowej". Zakładam więc, że uczestnikami tego forum mogą być zwykli "zjadacze chleba", entuzjaści EFT, którzy niekoniecznie spędzili lata na penetrownaniu swoich umysłów.

Przede wszystkim ze względu na te osoby chciałem zwrócić uwagę na rzeczy, które dość łatwo wg mnie mogą umknąć uwadze mniej doświadczonych osób.

Nie odbieraj Kamilu mojego postu jako jakikolwiek zarzut w stosunku do kogokolwiek, w szczególności do Ciebie :-)



Wyślij zaproszenie do