Lena Maine

Lena Maine specjalista

Temat: EFT na problemy emocjonalne/psychiczne

Witam,

jestem tutaj nowa i bardzo proszę o pomoc. Przechodzę depresję (w tej chwili jest już pod kontrolą). Niedawno wyszłam ze szpitala psychiatrycznego, do którego trafiłam z powodu myśli samobójczych. Teraz niby jest lepiej, chodzę na terapię, ale w ogóle nie mam chęci do działania. Czuję, jakby moje życie straciło kierunek i sens. W ogóle nie potrafię "wyjść ze swojej głowy", przestać myśleć o sobie i swoich problemach, zaangażować się w coś. Boję się podjąć jakieś wyzwania, a niedługo czeka mnie szukanie pracy. W ogóle nie wierzę w swoje możliwości i nie jestem w stanie ocenić, czym mogłabym się zająć zawodowo Do tego podłamał mnie wynik testu osobowości, który dostałam wraz z wypisem ze szpitala. Mam obsesyjne myśli, że z tego nie da się wyjść, a nie chcę przeżyć swojego życia w ciągłym lęku, stresie i niezadowoleniu.

Oto wynik testu: kod Welsha: 2?73-6480/19:5# K/L:F#
Osoby o tym profilu są niespokojne, nerwowe, napięte, żyjące w ciągłym stresie. Zgłaszają silny niepokój, trudności ze snem, nadmierną wrażliwość na niezbyt silne bodźce. Zamartwiają się nadmiernie i są podatne na realne i wyimaginowane zagrożenia. Wiele czasu spędzają na ponurych rozważaniach nad osobistymi trudnościami. Są skłonne przewidywać pojawienie się problemów i przesadnie reagują na najmniejszy nawet stres. Typowe w tej grupie są skargi skargi somatyczne głównie dotyczące bezsenności, braku apetytu, bólu w sercu. Ujawniają wiele klinicznych objawów depresji takich jak spadek wagi, spowolnienie psychoruchowe, spowolnienie mowy i procesów myślowych. Ich postawa wobec świata jest skrajnie pesymistyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość przezwyciężenia swoich problemów. Wiele czasu spędzają na ponurych rozmyślaniach. Osoby te mają silną potrzebę osiągnięć i uznania ich zdolności. Stawiają sobie bardzo wysokie wymagania i czuję się winne, jeśli nie potrafią im sprostać. Są niezdecydowane, pozbawione poczucia bezpieczeństwa, z silnym poczuciem niższości i własnego nieprzystosowania. Oskarżają się i karzą za wszystkie problemy, jakie napotykają w życiu. Są sztywne w myśleniu i rozwiązywaniu problemów, a także skrupulatne i perfekcjonistyczne w codziennych czynnościach.

Rozpoznanie: zaburzenia neurotyczne (depresyjne, lękowe) lub depresja i lęk u osobowości obsesyjno-kompulsywnej. Z ustrukturalizowanego wywiadu klinicznego do badania zaburzeń osobowości wyłaniają się cechy charakterystyczne dla osobowości anankastycznej, zależnej. Jednak nie zostały spełnione kryteria wymagane do zdiagnozowania określonego zaburzenia osobowości ."

Proszę doradźcie, jak mogę zacząć pracować nad tym z pomocą EFT
Lena Maine

Lena Maine specjalista

Temat: EFT na problemy emocjonalne/psychiczne

Może ktoś jednak coś podpowie? :)

konto usunięte

Temat: EFT na problemy emocjonalne/psychiczne

Leno,
Nie wiem czy ktoś tutaj odpowie Ci konkretnie na Twój dość złożony problem. I nie chodzi mi o diagnozy szpitalne, do nich warto warto mieć dystans, bo czymże jest tzw."normalność"? Chodzi o to, że na to co napisałaś może składać się wiele wydarzeń, aspektów i wiele innych rzeczy, których nie znamy. I nawet nie wiem, czy ktoś chciałby to wszystko publicznie roztrząsać.

Jeżeli chcesz sama zacząć to po pierwsze zacznij od podręcznika J.Chełmickiej, jeśli jeszcze go nie przeczytałaś. Potem możesz zacząć od przeczytania swojej wypowiedzi, znajdziesz tam wiele zdań, z których, po kolei, możesz budować ustawienia i rundki. Na przykład "z tego nie da się wyjść, a nie chcę przeżyć swojego życia w ciągłym lęku, stresie i niezadowoleniu" możesz ułożyć tak "Mimo że mam poczucie, że nigdy nie wyjdę ze swojej depresji, to otwieram się na akceptację siebie" itd. Po kilku rundkach zobacz, co Ci się kojarzy, jakie zdarzenia, myśli, odczucia, emocje. Może coś z przeszłości, wtedy ułóż rundki do tego konkretnego zdarzenia i idź dalej.
Punktów wyjścia może być wiele. Nie będę pisać, że pójdzie łatwo i szybko, bo tego nie wiem. Natomiast w każdym z nas jest nadzieja, że będzie lepiej (czasami tylko głęboko schowana). Pielęgnuj ją, bo warto, i pamiętaj, że zawsze ją masz w sobie.

Dodatkowo mogę Ci polecić książkę i ćwiczenia na płycie z "Świadomą drogą przez depresję" Kabat-Zinn Jon, Williams Mark, Teasdale John, Segal Zindel. Dużo wyjaśnia odnośnie depresji i metoda jest już sprawdzona naukowo. Możesz połączyć EFT i to, aby skutecznie zadziałać.
Każdy może czuć się dobrze i spokojnie. Czasami tylko dla niektórych droga do tego jest dłuższa. Ale możliwa, dla każdego, i dla Ciebie także :)

pozdrawiam ciepło
Lena Maine

Lena Maine specjalista

Temat: EFT na problemy emocjonalne/psychiczne

Bardzo Ci dziękuję za tą odpowiedź, Iwono. Rzeczywiście nadzieja to podstawa, a u mnie ostatnio tylko tli się tylko jej mały płomyczek. Będę go podsycać :). Serdeczności!



Wyślij zaproszenie do