konto usunięte

Temat: dostępny flash

co zorbic, zeby flash (strona we flashu) byl dostępny? czy to jest w ogole mozliwe, moze dostępny flash to oksymoron po prostu?

konto usunięte

Temat: dostępny flash

Podstawy dostępności są niezmiennie stosowalne do każdego medium -- zachowanie kontrastu, kolorystyki, która nie utrudnia odbioru osobom z różnymi odmianami daltonizmu, stosowanie czytelnych symboli graficznych, odpowiedni dobór typografii.

Reszta to szczegóły techniczne:

Teksty z możliwością zaznaczenia, fallback dla poprzednich wersji flasha (np. unikanie efektów wymagających Flash Player 8 na głównej treści) -- dla niektórych systemów nadal najnowszą wersją Playera jest 7.0.

Poza tym ładny fallback dla osób bez wtyczki flashowej (czy to na grafikę, czy na tekstowy ekwiwalent, w zależności od tego, czy pełni on rolę czysto dekoracyjną, czy informacyjną). Fallback buduje się przez zawarcie treści alternatywnej wewnątrz elementu .

A przede wszystkim -- zagnieżdżaj Flash prawidłowo, bez użycia obiektu i bez użycia JavaScriptu. Można to zrobić po ludzku i wcale nie przeszkadza to w poprawnej walidacji, jak się niektórym wydaje.

UPDATE: zapomniałbym, Flash jest jednym z niewielu mediów internetowych, przy wdrażaniu których trzeba wziąć pod uwagę również osoby cierpiące na różne odmiany epilepsji.


Patryk Zawadzki edytował(a) ten post dnia 19.07.06 o godzinie 17:24

konto usunięte

Temat: dostępny flash

@Patrys: tak dla wyjaśnienia - nie ma różnych odmian daltonizmu - daltonizm to jedna z form zaburzenia rozpoznawania kolorów... Opisałem to na na swoim blogu, w drugiej częsci artykułu o zaburzeniach rozpoznawania barw...

Temat: dostępny flash

Pisałem dawno temu o tym serwisie:

http://www.jkrowling.com/

Jak nazywasz się J. K. Rowling to dostępny serwis zrobi ci Macromedia + Lightmaker

konto usunięte

Temat: dostępny flash

Piotr L.:@Patrys: tak dla wyjaśnienia - nie ma różnych odmian daltonizmu - daltonizm to jedna z form zaburzenia rozpoznawania kolorów... Opisałem to na na swoim blogu, w drugiej częsci artykułu o zaburzeniach rozpoznawania barw...


Ależ daltonizm może się różnić stopniem zdolności do widzenia i rozpoznawania kolorów. Tak, jak ślepota nie musi być zupełna.

konto usunięte

Temat: dostępny flash

@Patrys: Otóż nie... Daltonizm do zaburzenie widzenia barw określane poprawnie mianem "Deuteranopia". Polega ono na niezdolności rozpoznawania barwy zielonej (lub myleniu jej z barwą czerwoną). Słowem "daltonizm" określa się potocznie ogół zaburzeń widzenia barw (tzw. ślepoty barw). Jest to jak najbardziej mylne myślenie...
Jak już pisałem wcześniej możesz przeczytać o tym na moim blogu w artykule "Zaburzenia rozpoznawania barw" - część pierwsza oraz część druga.


Piotr Lewandowski edytował(a) ten post dnia 20.07.06 o godzinie 16:02

konto usunięte

Temat: dostępny flash

Niektórzy uznają mnie zapewne za fanatyka, ale dla mnie odpowiedź powinna brzmieć: unikać stosowania flasha :) Flash to ostateczność, uznam taką możliwość tylko w naprawdę szczególnych sytuacjach.

konto usunięte

Temat: dostępny flash

@Bartłomiej: I ja skłaniam się do tego, żeby unikać flasha... W mojej Operze Flash jest domyślnie wyłączony i nic nie wkurza mnie bardziej, gdy wchodzę na stronę i zamiast jakiejkolwiek zawartości widzę wtedy pustą stronę... A wystarczyłoby, jak mówił Patrys, zrobić fallbacka z treścią alternatywną dla Flasha...
Andrzej Bogdanowicz

Andrzej Bogdanowicz passionate software
engineer

Temat: dostępny flash

Moim zdaniem, są jeszcze przynajmniej 2 powody do unikania Flasha:

1) Rozmiar pliku (nie wszyscy mają szybkie łącza)
2)Brak możliwości dopasowania strony napisanej całkowicie we Flashu do dowolnej rozdzielczości ekranu (czy ja się mylę?)

Jeszcze można tu dodać problem z oglądaniem takiej strony w przeglądarce tekstowej typu lynx...

konto usunięte

Temat: dostępny flash

Andrzeju, nie wymieniłeś żadnego powodu do unikania Flasha :) Flash to narzędzie jak każde inne i to czy będzie on "zły, czy dobry" zależy tylko od tego czy dobrze je dobraliśmy do grupy docelowej, wymagań projektu i czy odpowiednio dużo pracy/środków w projekt włożymy.

Przeglądarki tekstowe typu Lynx mają z Flashem problem najmniejszy akurat - nie działają w nim ;) Jednak nie wszędzie przecież muszą..

Strony flash-only nigdy nie będą w pełni dostępne, ale przecież możemy wspomagać się innymi technologiami, także HTML-em.

konto usunięte

Temat: dostępny flash

1. Nigdy nie umieszczać we flashu linków, których ważność jest większa niż zerowa (czyli nie dotyczy bannerów :)

Poza podstawowym lewym klikiem nie działa na nich żadna funkcja przeglądarki ani systemu operacyjnego. Nie mogę środkowym przyciskiem otworzyć w nowym tabie, nie mogę prawym skopiować adresu, nie zobaczę adresu na pasku statusu, nie mogę przeciągnąc na pasek zakładek, nie mogę przeciągnąć do innej aplikacji... nic z flashlinkami nie da się zrobić.

2a. Umieszczać tekst tak, aby flash użył systemowego wygładzania i metryki fontów (ClearType w szczególności). Przy standardowym flashowym rozblurowywaniu tekstu przeczytanie wiecej niż trzech słów jest dla mnie torturą, a jak wyłącze wygładzanie (quality = low) często litery zlepiają się albo nachodzą na siebie.

2b. Umieszczać tekst tak, aby dało się go zaznaczyć i skopiować.

Następna dyskusja:

Flash Mob w Galerii Mokotów




Wyślij zaproszenie do