Temat: Domy pasywne - nowy "producent' ?
Mam kilka dodatkowych pytań, które tak czy inaczej się już pojawiały ale chciałby spróbować otrzymać konkretne estymacje:
- trwałość domu uzasadniana jest jakością materiałów, jest to jednak dom szkieletowy, drewniany więc jaki najstarszy dom w tej technologii jest wam znany, który wciąż nadaje się do zamieszkania?
Najstarszy znany wujkowi Google oraz w tym momencie mi:) dom w technologii drewnianego szkieletu ma około 400 lat:
http://www.fairbankshouse.org/. Jeżeli chodzi o produkty firm komercyjnych wiem że są domy z lat 70 w Niemczech, oraz nawet starsze w Skandynawii.
- nawiązując do powyższego po ilu latach, należy myśleć o nowym kredycie na dom (nowym domu)
Pytanie powinno brzmieć po jakim czasie dom trzeba zburzyć i postawić nowy? Biorąc pod uwagę technologię, standard pasywny, materiały i urządzenia użyte w takim domu, połączone ze standardową konserwacją i świadomym użytkowaniem, trwałość będzie podobna jak podobnej klasy domu w technologii murowanej- elementy konstrukcyjne nie mają krótkiej daty ważności - Dla lepszego porównania można powiedzieć że posiadacze domów murowanych mieszkają również w szkielecie drewnianym- całe poddasze jest najczęściej obudowane na drewnianym szkielecie dachu, a ściany działowe są w lekkiej technologii (regips, osb, inne)
- jak się remontuje taki dom, jakie czynności (inwestycje) należy wykonywać raz na rok/5 lat/10 lat/30 lat?
Typowe dla domów jednorodzinnych: elewacja i jej konserwacja w zależności od materiału, dach - uzupełnianie dachówki, utrzymanie w czystości rynien, konserwacja stolarki okiennej o drzwiowej zgodnie z zaleceniami, jeżeli chodzi o urządzenia grzewcze w domu pasywnym są znacznie mniej obciążone więc można przypuszczać że ich trwałość będzie dłuższa, natomiast przeglądy i konserwacja co roku, producenci zalecają co 7 lat przeczyszczenie przewodów wentylacyjnych parą. Elementy wykończeniowe i dekoracyjne, elektryka i wod - kan w domach w odmiennych technologiach zużywają się tak samo, więc na ten temat nie będę się rozpisywał, tylko wspomnę że wygodniej jest wymieniać pion jak odsłonimy szacht w szkieletówce, niż przekuwać się przez posadzkę lub ścianę w murowanym domu.
- jakie są różnice w zagrożeniach dla domu takiego, a domu z cegły ( z pewnością są, to nie są takie same domy - wiele je łączy i pewnie niewiele mniej dzieli; biorąc pod uwagę że ludzie w PL są przyzwyczajeni do życia/obługi/ - rozumieją po prostu - domy ceramiczne, to dobrze byłoby wiedzieć jakie są różnice
Różnice (będę pisał o naszym produkcie):
- ściany z płytą OSB pod regipsem- nie mamy problemu z wieszaniem obrazków, karniszy, lamp itp. - można użyć lekkiej wkrętareczki i wszystko się pięknie trzyma.
- Zagrożenia ze strony wody unikamy na etapie projektowania i budowy (płyta fundamentowa wodoszczelna, hydroizolacja, ściany oparte na płycie zabezpieczone wysokiej jakości folią od spodu- oczywiście dom po zalaniu i ekspozycji na stojącą wodę dłuższej niż 24-48 h trzeba traktować jako szkodę budowlaną w obu technologiach.
- Zagrożenie ogniem- w przypadku pożaru pali się wyposażenie wnętrza i ogień skutecznie przepala ściany w każdej technologii- ciekawy jest fakt porównania np. podciągu konstrukcyjnego żelbetwego i drewnianego z BSH- wytrzymałość przy ekspozycji na wysoką temperaturę i ogień ma lepszą drewniana belka, stal wzmacniająca żelbet ugina się przy wysokiej temperaturze ( vide WTC) belka ( z odpowiedniego drewna konstrukcyjnego, klejonego KVH lub BSH ) będzie się tlić i mimo zwęglenia utrzyma strop przez czas odpowiedni do ewakuacji budynku. Wełna w ścianach jest z kamienia albo ze szkła więc się nie pali, regipsy są stosowane jako przegroda ppoż.
- Wichura, silny wiatr- zagrożone są dachy- w przypadku naszej technologii dach jest zbudowany z paneli skręconych i połączonych ze sobą bardzo dobrze i szczelnie, obciążenie go dachówką ceramiczną pozwala spać spokojnie w najgorszą pogodę- w tym przypadku wykonanie i konstrukcja są o wiele bardziej przemyślane i dokładniejsze niż dachy wznoszone na budowie przez ekipę.
- Akustyka- tutaj parametry ścian działowych i stropu są zbliżone do murowanego domu ( użycie specjalnych materiałów wytłumiających, wełny w środku, gum i filców pod lekkie ściany), natomiast w domu pasywnym ze względu na grubość ścian oraz szczelność jesteśmy znacznie bardziej odizolowani od hałasu z zewnątrz, nie mamy też komina przez który dużo słychać i dźwięki z zewnątrz niosą się z kratek wentylacyjnych.
- Błędy przy wykonaniu- produkując większość elementów w hali fabrycznej z zakładową kontrolą jakości unikamy większości ludzkich błędów i częstego na budowie "skracania" sobie pracy lub typowych fuszer, testy szczelności sprawdzają wykonawcę bardzo szybko.
Ciekawe porównanie parametrów budynku typowego murowanego i pasywnego produkcji Procyon:
http://domy.procyon.com.pl/files/101/353/Ulotka%20CNW_...
Reasumując, każdy zachwala i porównuje na korzyść własnej technologii, nie zapominajmy że dużo problemów możemy uniknąć świadomie od początku realizując projektowanie, wykonanie i wykończenie domu a potem użytkując go ze zdrowym rozsądkiem. W przypadku budownictwa pasywnego ta technologia daje najlepsze rezultaty i skraca maksymalnie czas trwania inwestycji co odbija się pozytywnie na budżecie - w dzisiejszych czasach czas to pieniądz.
Pozdrawiam