Katarzyna Nowacka

Katarzyna Nowacka aktor,
Stowarzyszenie
Teatralne Remus

Temat: [Warszawa] Warsztaty teatralne dla licealistów

STOWARZYSZENIE TEATRALNE REMUS
ul. Targowa 80 (trzecie podwórko, drugie piętro), Warszawa
http://teatrremus.pl, teatrremus@wp.pl
tel. 698 273 565 (Katarzyna Nowacka, koordynator)

Piątek, 10 grudnia, godz. 18.00 - START

„OPOWIEŚCI O LUDZIACH I ZWIERZĘTACH”


Warsztaty przewidziane są dla trzech grup młodzieży (ok. 10-15 osób każda). Będą prowadzone od 10.12. do 22.12. br., w wymiarze ok. 30 godzin dla każdej z grup. Obejmą również zajęcia dla osób nie zainteresowanych bezpośrednio aktorstwem – prace scenograficzne, redagowanie i projekt materiałów promocyjnych i strony www, organizację pokazów, itp. W ramach warsztatów odbędzie się także wyprawa do warszawskiego ZOO śladami bohaterów książki Ackerman. Zwieńczeniem warsztatów będą trzy pokazy w szkołach i na sali Teatru Remus.

Warsztaty, prowadzone przy wykorzystaniu zarówno nowoczesnych technologii jak i żywej pracy teatralnej i badawczej dadzą uczestnikom możliwość twórczego przetworzenia zdobytych informacji historycznych, a także praktycznego dotknięcia pracy aktora, scenografa, reżysera, plastyka, a nawet organizatora, grafika i PR-owca.


Projekt obejmuje cykl warsztatów teatralnych zainspirowanych książką Diane Ackerman pt. „Azyl – opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO”, a jego celem jest popularyzacja tego tyleż unikalnego, co mało znanego epizodu z historii Warszawy. Wydarzenia opisane przez Diane Ackerman same w sobie mogą stanowić metaforę Holocaustu. Przy całym swoim nieprawdopodobieństwie i ogromnym potencjale dramaturgicznym, bardzo silnie działają na wyobraźnię, zwłaszcza teatralną i wizualną.

Były tam uroczyste kolacje przy muzyce, urządzane dla uciekinierów w dyrektorskiej willi pod samym okiem Niemców. Było całe mnóstwo zwierząt, które również znalazły schronienie w tym domu i miały ludzkie imiona, natomiast ukrywanym gościom dla celów konspiracyjnych nadawano przydomki zwierzęce. Pojawia się dyrektor jednego z niemieckich ogrodów zoologicznych, teraz w mundurze wysokiego rangą oficera SS, żeby na resztkę zwierząt praskiego ZOO urządzić sylwestrowe polowanie. To wszystko w kontekście wojny, obozów zagłady, Holocaustu, badań genetycznych na ludziach i absurdalnych prób odtworzenia genotypu legendarnych „aryjskich” zwierząt.

Metafory zwierzęce, przenikanie się świata ludzi i zwierząt, rozmywanie granic pomiędzy tymi światami - salon pełen zwierząt, klatki pełne ludzi – jest to niezwykle bogate pole do poszukiwań twórczych dla uczestników warsztatów.

Udział w projekcie jest nieodpłatny. Projekt realizowany jest dzieki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy.