Temat: Szkolenia dla bezrobotnych
Niestety, okazuje się, ze wszystko zależy od interpretacji obowiązujących przepisów. Ustawa o promocji zatrudnienia wskazuje na "uprawdopodobnienie zatrudnienia" w przypadku szkoleń indywidualnych i studiów podyplomowych. Istotne jest to, jak rozumiemy uprawdopodobnienie. Nie jest to jednoznaczne z gwarancją zatrudnienia. Uprawdopodobnieniem będzie więc równiż wykaz aktualnych ofert pracy w danym powiecie. Może on bowiem wskazać, że kwalifikacje, które zdobędziemy w toku szkolenia czy studiów są poszukiwane na danym rynku pracy.
Jeśli złożysz wniosek bez promesy zatrudnienia, urząd i tak musi na niego odpowiedzieć. Jeśli decyzję negatywną uzasadni brakiem gwarancji wystawionej przez pracodawcę, możesz się odwołać do starosty na podstawie zapisów ustawy, która ani słowem nie wspomina o gwarancji zatrudnienia.
W kwestii szkoleń indywidualnych i grupowych:
- grupowe, to te które są w ofercie każdego urzędu, są przez niego zlecane do realizacji, a uczsestnikami są osoby bezrobotne/poszukujące pracy
- indywidualne, to takie, o które wnioskujemy, kiedy nie ma takiego w ofercie urzędu, wskazując najczęściej jednostkę, która tego rodzaju kursy organizuje na wolnym rynku dla dowolnej grupy odbiorców. Musimy wówczas uprawdopodobnić (j.w), że po jego ukończeniu zwiększą się szanse na podjęcie zatrudnienia - to o czym pisałam wyżej
ufff ... mam nadzieję, że mnie za to nie zwolnią ;)
Jeśli natomiast chodzi o studia podyplomowe to w olsztyńskim PUPie trzeba mieć zagwarantowaną pracę aby dostać sfinansowanie podyplomówki.
Pani Moniko: kurs był jak najbardziej grupowy. Nie wiem na jakich zasadach to ustalają w poszczególnych urzędach pracy, ale tak mi powiedziano w olsztyńskim PUPie.